کد خبر: ۱۷۲۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
واکنش روحانی به شایعه سازی رقبا:
افزایش یارانه نقدی، حامل‌های انرژی را گران می‌کند/ سود سهام عدالت امسال پرداخت می‌شود/فضای مجازی باید امن باشد نه امنیتی /شایعه قطع یارانه‌ها صحیح نیست/ قول می‎دهم فقرمطلق را تمام کنم
رییس جمهور با بیان اینکه موانع کار بنگاه‌های کوچک برداشته شده از اشتغال ۱۵۲ هزار نفر در حوزه فناوری ارتباطات در سال گذشته خبرداد.

به گزارش اعتدال، حجت‌الاسلام حسن روحانی در شبکه خبر در تشریح برنامه هایش در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت:  اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در برابر تکانه‌ها مقاوم باشد. اقتصاد مقاوتی معنایش این است که اقتصاد بتواند در برابر فشار مقاومت کند و بحران اقتصادی در جامعه به وجود نیاید. بهترین امتحانی که دولت یازدهم داشته مربوط به سال ۹۴ است که قیمت نفت افت کرد و باید اقتصاد مادچار افت می شد اما در سال ۹۴ ثبات را احساس کردیم و رشد اقتصادی داشتیم و تورم را کاهش دادیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی باید در برابر انواع فشارهای داخی و خارجی مقاوم باشد و ثبات را حفظ کند، درباره برنامه های خود در زمینه اشتغال و تولید  گفت: این دولت بسیاری از موانع  را برای شروع  کار بنگاه ها کم کردیم و تسهیلات بانکی را اضافه کردیم. رشد تولید ما مربوط به بنگاه‌های بزرگ ما می شود. بنگاه‌های متوسط بنگاه هایی هستند که حداکثر در آنجا ۴۹ نفر اشتغال دارند و بنگاه‌های بزرگ ۴۰۰ نفر هستند. بنگاه های کوچک را باید رونق دهیم. اشکال این است که بنگاه های کوچک و بزرگ اتصال ندارند.

رییس جمهور ادامه داد: در سال گذشته ۲۴ واحد اقتصادی کوچک و متوسط از تسهیلات بهره مند شدند. برخی از بنگاه هایی که خوابیده بودند، راه ندازی شد. باید در این زمینه کار کنیم و باید بر روی گردشگری و  اقتصاد اینترنتی کار کنیم. در سال گذشته ۱۵۲ هزار نفر از طریق فناروی ارتباطات مشغول به کار شدند.

او در پاسخ به این سوال که افزایش قدرت خرید بازنشستگان و شاغلین دغدغه‌‌های جدی است. برنامه شما برای برطرف کردن این دغدغه چیست؟ گفت: بازنشستگان به دلیل عقب‌ماندگی سال‌های پیش مشکلات زیادی داشتند. سالانه تورم افزایش می‌یافت اما حقوق آنها کم بود. ما سعی کردیم در دولت یازدهم حقوق را با توجه به تورم سالانه افزایش دهیم. از طرفی در سال گذشته و امسال حقوق بازنشستگان را افزایش دادیم. حداقل دریافتی بازنشستگان یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است و تحول خوبی در زمینه زندگی بازنشستگان شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. در دولت داوزدهم تصمیم داریم حقوق بازنشستگان را به سطحی برسانیم که کفاف زندگی آنها را بدهد و برای کسانی که توان دیگری غیر از این حقوق ندارند تصمیم‌گیری‌های دیگری گرفته شده است.

او ادامه داد: در زمینه بیمه درمانی کمک‌های خوبی شده و افراد هزینه کمتری پرداخت می‌کنند. خدمات درمانی به روستاها و حاشیه‌نشین‌ها گسترش پیدا کرده و سبد غذایی هم داریم و به ۸ تا ۱۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود.

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه رشد تولید باعث مهار تورم می‌شود گفت: اگر کالا به اندازه کافی و بیش از مورد نیاز تولید شود بازار متعادل می‌شود. باید در بازار رقابت آزاد باشد و بنگاه‌های مختلف باهم رقابت می‌کنند و هم در زمینه کیفیت و قیمت با هم رقابت کنند. مسئله دوم انضباط مالی است. در گذشته دست دولت در جیب بانک مرکزی می‌برد و پایه پولی را افزایش می‌داد که بسیار برای تورم خطرناک است و ما در این دولت از پایه پولی استفاده نکردیم و انضباط مالی داشتیم و این باعث شد تورم تک رقمی را تجربه کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم با افزایش تولید و افزایش سطح زندگی مردم می‌توانیم کاری کنیم که مردم زندگی بهتری داشته باشند و کالاهای بهتری بخرند. ما در اواسط ۹۲ تورم بالایی داشتیم اما امسال تورم حدود ۷ درصد بوده است. ما رشد تورم را کاهش دادیم و قیمت‌ها متعادل شده و باید اقدامات دیگری انجام شود تا مردم زندگی راحت‌تری داشته باشند.

رییس‌جمهور با تشکر از مردم گفت: در سال ۹۳ وقتی از مردم خواستیم کسانی که نیاز ندارند ثبت‌نام نکنند ، با ما همکاری کردند و اقدام آنها باعث شد یارانه‌های را برای نیازمندان ادامه دهیم. اما متاسفانه از سوی برخی ستادهای رقبا شائبه‌هایی صورت گرفته که یارانه می‌خواهد قطع شود ما معتقدیم یارانه کافی نیست و معتقد به نظام تامین اجتماعی برای مردم هستیم. از مددجویان آغاز کردیم کسانی که از کمیته امداد مستمری دریافت می‌کند امسال سه برابر سال ۹۲ شده است. معتقدیم یارانه به تنهایی کمک نیست و باید یارانه‌های دیگر به آنها پرداخت شود و در زمینه مستمری به آنها خدمت شود تا نقطه پایان فقر مطلق در کشور ادامه دهیم.

او با بیان اینکه تا پایان دولت داوزدهم فقر کامل را برطرف می‌کنیم تصریح کرد: افرادی هستند که برای غذا، پوشاک و سایر نیازمندی‌ها تحت فشار هستند سهام عدالت را سامان دادیم. الان دو دهک هر نفر دو میلیون تومان دارند که ما به زودی لایحه آن را به مجلس خواهیم داد و از پایان امسال سود آن را دریافت می‌کنند. بقیه دهک‌ها یک میلیون تومان در حساب دارند و می‌توانند ارزش سهام را به دو میلیون نیز برسانند و از این طریق می‌توان به مردم کمک کرد و فقط نباید به یارانه متکی باشیم یارانه مربوط به حامل‌های انرژی است و اگر بخواهیم یارانه را افزایش دهیم حامل‌های انرژی گران‌تر می‌شود اما قطعا یارانه را ادامه خواهیم داد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌‌های ما با دنیا در ارتباط نیستند، گفت: برخی از دانشگاه‌ها در دنیا نه تنها خودکفا هستند بلکه به گونه‌ای هستند که همه بنگاه‌های بزرگ و کوچک دانشجویان و مهندسیان را جذب می‌کنند. دانشگاه‌های ما باید فعال شوند یکی از مشکلات ما اشتغال است و ما در برنامه پنج ساله ششم توسعه پیش‌بینی برای ایجاد ۹۵۰ هزار شغل داشتیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌هایش برای کنترل فضای مجازی گفت: سابقه تاریخی در کشور ما وجود دارد و آن فناوری هراسی است. هر فناوری جدیدی که می‌آید اول با آن مبارزه می‌شود. زمانی که رادیو آمد با رادیو مبارزه کردند بعد تلویزیون آمد و با آن نیز مقابله شد بعد از انقلاب با ویدئو و سپس با ماهواره و فضای مجازی مبارزه کردند. دنیای امروز تحولاتی دارد و باید آن را بپذیریم.

نامزد داوزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید آموزش دهیم تا از این فضا به خوبی استفاده کنند، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به خاطر اینکه دو تا پشه وارد اتاق می‌شود پنجره را باز نکنیم و هوای اتاق را راکد نگه داریم. در فضای حقیقی هم مشکل داریم. مسائل اجتماعی و اخلاقی در فضای حقیقی نیز ایجاد می‌شود. ما در دنیای امروز نمی‌توانیم از فضای مجازی و فناوری اطلاعات استفاده نکیم. اشتغال و خدمات الکترونیک و ... از طریق اینترنت امکان‌پذیر است البته باید استفاده صحیح از آن را به جوانان آموزش دهیم و خطرات را گوشزد کنیم.

او ادامه داد: هر چیزی که خواص دارد مشکلات هم دارد. البته ما در این زمینه شبکه ملی اطلاعات را آغاز کردیم و فاز اول آن شروع به کار کرده است. فازهای بعدی تا پایان امسال شروع به کار می‌کند. ما در این زمینه برنامه‌‌های مختلفی داشتیم که می‌توانیم در این فضا از آن استفاده کنیم. بسیاری از کارهایی که در صدا و سیما با هزینه زیاد ایجاد می‌شود در فضای مجازی می‌تواند شکل بگیرد و می‌بینیم که در فضای مجازی یک شبکه کوچک را با ۶۰، ۷۰ نفر می‌چرخانند. جامعه باید تحولات جهان را بپذیرد و با آن پیش برود.

رییس دولت یازدهم تاکید کرد : فضای مجازی باید امن باشد نه امنیتی. در این فضا باید از فرهنگ و اخلاق ما حفاظت شود باید با بالا بردن فرهنگ و مبارزه با قانون‌گریزی از این فضا استفاده بهینه کرد. همه باید متعهد به قانون باشیم، قانون گریزی چه در فضای مجازی و چه در فضای حقوقی باعث ایجاد مشکلاتی در جامعه شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری