کد خبر: ۱۷۲۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
تحلیل رسانه های خارجی از آخرین مناظره؛
اگر حسن روحانی در دور دوم انتخابات پیروز شود، ایران احتمالا به حرکت خود در مسیر احیای شرایط اقتصادی و تسریع تعامل سیاسی با اروپا ادامه خواهد داد. این در حالی است که پیروزی هر کدام از نامزدهای محافظه کار( اصولگرا) احتمالا منجر به حرکت ایران در مسیر انزوای بین المللی خواهد شد.
مناظره پایانی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر روز جمعه بین شش کاندیدا و با حضور «حسن روحانی»، «اسحاق جهانگیری»، «مصطفی میرسلیم»، «مصطفی هاشمی طبا»، «ابراهیم رئیسی» و «محمدباقر قالیباف» برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، شش نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در مناظره سوم بصورت زنده برای مردم پخش می شد، تندترین انتقادات را گاه صریح و گاه با کنایه درباره یکدیگر مطرح کردند. رسانه های خارجی مهم دنیا در کنار شبکه های اجتماعی که لحظه به لحظه اظهارات نامزدها را در این مناظره داغ مخابره می کردند، به تحلیل و تفسیر آن پرداختند.


*روحانی متعهد شد همه تحریم های غیر هسته ای ایران را بردارد 
خبرگزاری فرانسه پس ازپایان سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در گزارشی عنوان کرد: روحانی متعهد شد، (در صورتی که پیروز انتخابات شود) همه تحریمهای غیر هسته ای را در چهارسال آینده بردارد و عزت را به ایران و ملت آن بازگرداند.

این خبرگزاری افزود: سومین و آخرین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری 19 می (29 اردیبهشت ماه) ایران با حمله های تند و اتهاماتی در زمینه فساد و سوء مدیریت همراه بود. روحانی دراین مناظره گفت که وی درصدد است که 15 میلیارد دلار را صرف سرمایه گذاری کند و سه میلیارد و 500 میلیون دلار را نیز برای کمک به شهروندان بی بضاعت اختصاص دهد. 

این رسانه فرانسوی نوشت: روحانی رقبای اصولگرای خود را متهم کرد که توانایی مدیریت کشور را ندارند و آنها مانند دولت گذشته (محمود احمدی نژاد) درصددند تا برای خرید رای، بین مردم پول توزیع کنند. ازطرف دیگر، ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرا و روحانی انتخابات ریاست جمهور ایران گفت: دولت از سه تا یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی سخن می گوید درحالی که تنها توانسته 500 میلیون دلار از آن را جذب کند. 

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: رئیسی و محمد باقر قالیباف شهردار تهران و دیگر نامزد اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری دولت روحانی را متهم کردند که از شهروندان بی بضاعت دست کشیده است. قالیباف بارها تکرار کرد که شما دولت چهار درصدی هستید که بیشترین ثروت را در جامعه در اختیار دارند. 

شهردار تهران گفت: شما همیشه از دولت گذشته می گویید، درحالی که برای ما و مردم، شما دولت گذشته محسوب می شوید، شما باید از کارهایی که در چهار سال گذشته کرده اید، سخن بگویید، درختی که در گذشته میوه نداده، در آینده نیز هرگز ثمر نخواهد داد. 

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: شهردار تهران تصریح کرد: کشور با وجود بیکاری، رکود و تورم با بحران های اقتصادی خطرناکی روبه روست و اولویت ایجاد شغل است. از سوی دیگر، رئیسی اظهار کرد که فقر شدت گرفته و بنا به گفته وی یک سوم جمعیت ایران با آن دست به گریبان هستند. این نامزد اصولگرای انتخابات ایران افزود: باید کمک های مستقیم به فقرا را افزایش دهیم و از تولید ملی حمایت و بخش های مسکن و کشاورزی را دوباره احیا کنیم. 

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: رئیسی دولت روحانی را متهم کرد که منتظر شروع مبارزات انتخاباتی بوده تا کمک های مستقیم به 14 میلیون ایرانی را سه برابر کند. از سوی دیگر، قالیباف هم گفت: باید جلو فساد را بگیرید، شما مطلع هستید که نزدیکان شما در زمینه های مالی، بانکی و اقتصادی چه کارهایی انجام می دهند، شما این را خوب می دانید، چرا با این موضوع مقابله نمی کنید؟ چون که شما هم از (دست داشتن نزدیکانتان در فساد) آن منتفع هستید. 

روحانی در پایان تاکید کرد، وی اجازه نداد تا در سال 2005 (1384) پرونده دست داشتن قالیباف در مسائل فساد منتشر شود.» 

 
*رفع تحریمهای باقیمانده امر دشواری است 
خبرگزاری رویترز در گزارشی عنوان کرد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز جمعه در آخرین مناظره تلویزیونی از اقداماتش برای بهبود اقتصاد این کشور دفاع کرد.

در این گزارش که با برگزاری مناظره سوم میان 6 نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری منتشر شد، آمده است: حسن روحانی در سومین مناظره تلویزیونی زنده به شدت از مخالفانش انتقاد کرد. حسن روحانی که به دنبال حضور مجدد در سمت ریاست جمهوری ایران است، در روزهای اخیر در سخنرانی هایش در میان مردم به طور فزاینده ای با قدرت بیشتری نسبت به روز گذشته سخن گفت.

رویترز در ادامه نوشت: دو رقیب جدی حسن روحانی در انتخابات (رئیسی و قالیباف) هر دو بر این باورند که روحانی منافع ایران را بسیار ارزان به غرب فروخته و با سوءمدیریت منجر به رکود اقتصاد شده است. 

این رسانه غربی افزود: انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است 29 اردیبهشت برگزار شود و اگر هیچ کدام از نامزدها نتوانند بیش از 50 درصد آرا را بدست بیاورند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در ادامه این مطلب رویترز عنوان شد: اگرچه سیستم سیاسی ایران به گونه ای است که قدرت نهایی در دست رهبر عالی این کشور است اما انتخابات یک رقابت جدی است که می تواند منجر به تغییرات چشمگیر شود. 

این خبرگزاری انگلیسی تصریح کرد: حسن روحانی نگران این است که برخی از رای دهندگانی که در انتخابات گذشته باعث پیروزی وی در دور اول شدند، در خانه هایشان بمانند؛ افرادی که نسبت به اینکه توافق هسته ای منفعت های اقتصادی اندکی در معیشت آنها گذاشته و روند تغییرات اجتماعی کند بوده است، ناامید هستند. یک مقام سابق نزدیک به دولت روحانی در این رابطه گفت روحانی تلاش می کند حمایت رای دهندگانی را جلب کند که چهار سال پیش با امید به داشتن یک ایران آزادتر پیروزی وی را تضمین کردند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود با اشاره به نگرانی های مطرح درباره برجام به اظهارات حسن روحانی درباره رفع تحریمهای غیرهسته ای در چهار سال آینده پرداخت.

رویترز نوشت: منافع برجام با توجه به تحریمهای یکجانبه آمریکا که همچنان پابرجا مانده است، به آهستگی خود را نشان می دهد. 

رویترز در ادامه گزارش داد مناظره نهایی بسیار فراتر از مرزهای سنتی گفتمان های سیاسی رفت و طی آن حسن روحانی رئیس جمهور ایران تندروها را به چالش کشید. در این مناظره سه ساعته او و رقبایش تبادل انتقادات تندی از یکدیگر داشتند.

دو رقیب اصلی روحانی عمدتا بر سابقه اقتصادی روحانی متمرکز شده اند و این استدلال را مطرح می کنند که با وجود اجرای توافق هسته ای بیکاری و تورم افزایش یافته است.

اگر هیچ یک از کاندیداها نتواند 50 درصد آراء را به دست آورد، دور دوم انتخابات یک هفته بعد برگزار خواهد شد.
 

*وعده روحانی برای رفع تحریمهای باقیمانده / روحانی سیاستمداری ماهر
تارنمای شبکه خبری بلومبرگ هم نوشت: روحانی وعده داد که کار را تمام و تحریمهای باقی مانده علیه ایران را رفع کند اما توضیحی درباره چگونگی این اقدام ارائه نداد. 

رسانه های دیگری از جمله آسوشیتدپرس و ای.بی.سی نیوز هم به وعده رئیس جمهوری برای لغو تحریمهای غیرهسته ای و نقل قول اظهارات روحانی بسنده کردند.

بلومبرگ گزارش داد روحانی حمله گزنده ای به رئیسی به عنوان رقیب اصلی خود در انتخابات داشت.

«فرزان ثابت» از مرکز امنیت و همکاری بین المللی در دانشگاه استانفورد می گوید: «روحانی بر روی مسیر درستی حرکت می کند. او یکی از سیاستمداران ماهر در جمهوری اسلامی است که به خوبی خطوط قرمز را می داند و (بدون عبور از آنها) اطراف آنها جولان می دهد.

پیروزی محافظه کاران در انتخابات می تواند روابط این کشور با دولت ترامپ و متحدان عرب آن در حوزه خلیج فارس را تعیین کند. پیروزی این گروه همچنین می تواند سرمایه گذاران را نگران کند.


* لغو تمامی تحریم ها با پیروزی روحانی
شبکه الجزیره انگلیسی در صفحه توییتر خود ضمن بازتاب سومین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: روحانی بر لغو تمامی تحریم ها تاکید کرد. 

شبکه الجزیره انگلیسی درصفحه توییتر خود با انتشار تصویر حسن روحانی رئیس جمهور کنونی ایران نوشت: حسن روحانی تاکید کرده که در صورت انتخاب دوباره، تمامی تحریم های آمریکا را لغو خواهد کرد. 

در این مناظره روحانی وعده داد که کل تحریم های ایران برداشته خواهد شد. او چهار سال پیش وعده داده بود که با لغو تحریم های هسته ای، ایران را از انزوا خارج کند و این کار را کرد.


* اظهارات صریح کاندیداها در آخرین مناظره 
شبکه تلویزیونی فرانس24 در پی پایان سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوی ایران درگزارشی عنوان کرد: به نظر می آید در آخرین مناظره نامزدها رودربایستی ها را کنار گذارده و صریح صحبت کردند. 
 
فرانس 24 تصریح کرد: دراین مناظره ادعا شد که وعده های توافق هسته ای منجربه شکوفایی سرمایه گذاری های خارجی نشده و حسن روحانی با دونامزد محافظه کار (اصولگرا) دراین باره به دفاع پرداخت. 

مجری فرانس 24 در ادامه گزارش داد: روحانی دراین مناظره گفت اگر خواهان اقتصادی بهتر هستید نباید مانند گروه هایی با حمایت امنیتی و سیاسی در اقتصاد ورود کنید. 

فرانس 24 آنگاه از خبرنگار خود در تهران پرسید: به نظر در این مناظره رودربایستی ها کنار گذارده شد و نامزدها بی پرده صحبت کردند. 

رضا سیاح گفت: بدون شک سومین و آخرین مناظره تلویوزیونی یکی از زنده ترین (پخش مستقیم) و رقابتی ترین مناظره ها بود و نامزدها به اهمیت زمان که تنها یک هفته دیگر تا انتخابات فرصت باقی است، واقف بودند. 

خبرنگار فرانس 24 در تهران افزود: موضوع مناظره امروز بر اقتصاد متمرکز بود که بدون شک یکی از اولویت ها اصلی در کشور است با توجه به اینکه نزدیک به 70 درصد جمعیت ایران جمعیتی جوان و درحدود 35 سال سن دارند، آنها خواهان شغل و کاهش هزینه ها و تشکیل خانواده، خرید مسکن هستند. 

سیاح در ادامه گزارش داد: حسن روحانی در چهار سال گذشته وعده های زیادی داد که با امضای توافق هسته ای در سال 2015 میلادی انتظار می رفت که وضعیت زندگی بهتر شود که این امر رخ نداد و دو نامزد محافظه کار (اصولگرا) محمد قالیباف و رئیسی دراین مناظره پیگیر روحانی شدند که از این توافق منفعتی به دست نیامده است. 

خبرنگار فرانس24 گفت: روحانی موضعش این بود که به زمان بیشتری نیاز دارد. 


*سیاستهای اقتصادی محور بحث‌های انتخاباتی ایران 
پایگاه اینترنتی شورای روابط خارجی اروپا نیز در گزارشی عنوان کرد: رقابتهای انتخاباتی در ایران به شدت بر سیاستهای اقتصادی برای مقابله با نرخ بیکاری بالا و بی عدالتی فزاینده در این کشور متمرکز بوده است. 

در یادداشت شورای روابط خارجی اروپا آمده است: از جمله موارد مورد بحث دیگر در رقابت های انتخاباتی ایران این مساله بود که پس از لغو تحریم ها علیه ایران به دنبال حصول توافق هسته ای، ایران چگونه به چارچوب مالی جهان ملحق شود. 

انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی قرار است 29 اردیبهشت برگزار شود که اگر هیچ نامزدی نتواند بیش از 50 درصد آراء را بدست بیاورد، دو نامزدی که بیشترین رای را به خود اختصاص داده اند، باید در دور دوم انتخابات حضور یابند.

در ادامه این گزارش آمده است: از دید دولتها و تجار اروپایی که مدتها با ایران سروکار داشته اند، تفاوت آشکاری میان دولتهای محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی وجود دارد. اگر حسن روحانی در دور دوم انتخابات پیروز شود، ایران احتمالا به حرکت خود در مسیر احیای شرایط اقتصادی و تسریع تعامل سیاسی با اروپا ادامه خواهد داد. این در حالی است که پیروزی هر کدام از نامزدهای محافظه کار( اصولگرا) احتمالا منجر به حرکت ایران در مسیر انزوای بین المللی خواهد شد. 

شورای روابط خارجی اروپا تصریح کرد: رقابتهای انتخابات امسال در ایران به شدت بر مساله اقتصاد متمرکز شده است. رقبای حسن روحانی به دولت وی به دلیل ناکامی در بهبود شرایط اقتصادی- سیاسی به رغم حصول توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها حمله کرده اند. اگرچه دولت حسن روحانی در مهار تورم در ایران ( که از بیش از 40 درصد در آغاز دولت روحانی به 10 درصد کاهش یافته) موفق بوده است اما این بیشتر به دلیل تغییرات سیاستهای داخلی بوده تا برداشته شدن تحریم ها. نرخ بیکاری در ایران نیز به 12.7 درصد افزایش یافته و این در حالی است که نرخ بیکاری جوانان نیز از 24 به 30 درصد طی دوران حسن روحانی رسیده است. 

در این گزارش آمده است: از زمان اجرای توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهان و برداشته شدن تحریم ها، رشد اقتصادی ایران چشمگیر بوده و پیش بینی شده بین پنج تا هشت درصد تا سال 2018 شود. افزایش نسبی در تجارت آسیا و اروپا با ایران مشاهده شده که بیشتر به خاطر افزایش صادرات نفت ایران بوده است. در حال حاضر ایران 2.5 میلیون بشکه در روز نفت صادر می کند که این رقم در سال 2013 حدود یک میلیون بشکه در روز بود. اما این رقم هنوز به سطح پیش از تشدید تحریم ها در سال 2011 نرسیده است. 

در گزارش شورای روابط خارجی اروپا عنوان شده است: دولت حسن روحانی اهمیت سرمایه گذاری های بین المللی برای رشد اقتصادی و اشتغال زایی را برجسته کرده و بر این باور است که احیای بخش های نفت و گاز ایران به تنهایی به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری طی چهار سال آینده نیاز دارد. حسن روحانی در مناظره تلویزیونی سوم تصریح کرد که توافق هسته ای درآمدها را تا 20 میلیارد دلار افزایش داده که دولت می خواهد 15 میلیارد دلار آن را برای پروژه های توسعه اقتصادی سرمایه گذاری کند. 

شورای روابط خارجی اروپا نوشته است: این موضوع نیز آشکار شده است که شرکت های بین المللی در مورد سرمایه گذاری های گسترده در ایران همچنان شک و تردید دارند. این بیشتر به دلیل مشکلات مربوط به تضمین پوشش های بانکی و مالی برای این گونه توافق ها و همچنین وجود تحریم های اولیه آمریکا علیه ایران است. در نتیجه برداشته شدن تحریم ها موجب سرازیر شدن سرمایه گذاری مورد انتظار یا اشتغال زایی در ایران نشده است. توافق هسته ای تاثیر اندکی بر طبقه میانه و کارگری ایران داشته و این در حالی است که نابرابری های اجتماعی در ایران افزایش یافته است. 

در ادامه مطلب شورای روابط خارجی اروپا آمده است: تمامی شش نامزد انتخابات ایران اعلام کرده اند که به اجرای توافق هسته ای پایبند هستند اما این نامزدها به دو گروه جداگانه در مورد چگونگی مقابله با چالش های اقتصادی تقسیم شده اند. نامزدهای میانه رو و اصلاح طلب(روحانی و جهانگیری) اذعان کرده اند که لازم است اقدامات بیشتری برای حل مشکلات بانکی و مالی ایران انجام شود تا محدودیت ها در الحاق ایران به بازارهای جهانی برداشته شود اما در عین حال پیشنهاد دیپلماسی بیشتر و اصلاحات بازار آزاد را به عنوان درمان اصلی مطرح کرده اند. 

این در حالی است که محافظه کاران (اصولگرایان) با این مسیر میانه روها مخالف هستند. محافظه کاران خواستار یک اقتصاد خودمحور در ایران هستند. آنان در رقابتهای انتخاباتی وعده های اقتصادی مختلفی از جمله افزایش یارانه ها را مطرح کرده اند که روحانی و جهانگیری به شدت از این طرح محافظه کاران انتقاد کرده اند. 

شورای روابط خارجی اروپا اضافه کرده است: اگرچه تمرکز رقابتهای انتخاباتی بر مسائل داخلی بوده، نامزدها برخی دیدگاههای خود را در مورد تعامل با غرب نیز اعلام کرده اند. روحانی و جهانگیری اعلام کرده اند که مخالف انزوای بین المللی دوباره ایران هستند و از دیپلماسی حمایت می کنند. انها گفته اند که نامزدهای محافظه کار تجربه دیپلماتیک برای دفاع از حقوق ایران در عرصه بین الملل ندارند. رئیسی و قالیباف نیز در حالی که اعلام کرده اند از دیپلماسی در جایی که نیاز باشد حمایت می کنند، تاکید بیشتری بر لزوم تقویت توانایی های نظامی و دفاعی برای کاهش آسیب پذیری ایران در برابر فشارهای خارجی و تضمین امنیت مرزهای ایران داشته اند. 


*آخرین مناظره؛ جنجالی ترین مناظره
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهور ایران به صورت تمام قد از توافق هسته ای که پنجره های این کشور را به روی جهان باز کرد، دفاع کرد.

روحانی به تندی«ابراهیم رئیسی» را هدف قرار داد و وی و دیگر کاندیداها نیز اتهاماتی را علیه روحانی طرح کردند.

این مناظره به عنوان آخرین مناظره پیش از انتخابات 29 اردیبهشت، بسیار جنجالی تر از مناظره های پیشین بود.

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور نیز از مردم خواست برای حفاظت از ایران پای صندوق ها بروند و رای بدهند.

انتظار می رود رئیس جمهور میانه روی ایران پیشتاز انتخابات پیش رو باشد اما رقبای اصلی وی یعنی رئیسی و «محمد باقر قالیباف»  شهردار تهران در پی بهره برداری از عملی نشدن کامل توافق هسته ای هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران  تا حد زیادی به عنوان همه پرسی در مورد تلاش روحانی برای ارتباط با بقیه جهان پس از توافق هسته ای دیده می شود.
 

*روحانی همچنان پیشتاز نظرسنجی ها
المانیتور گزارش داد حسن روحانی همچنان پیشتاز نظرسنجی هاست در حالی که تنها یک هفته تا برگزارش انتخابات زمان باقی مانده است.

نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا حاکی از رای 41.6 درصدی به حسن روحانی است. ابراهیم رئیسی با 26.7 آرا در رتبه دوم قرار دارد.

نظرسنجی‌ های روزانه‌ «ایپو» (iPPO) نیز که قرار است تا روز انتخابات ریاست جمهوری انجام دهد، نیز همچنان از پیشتازی روحانی خبر می دهد و پیش بینی می کند انتخابات یک مرحله ای باشد.
 

*تغییر لحن روحانی
گاردین نوشت: روحانی که در میان اصلاح طلبان در مقایسه با کاندیداهای دیگر از محبوبیت برخوردار است، در آخرین مناظره لحن بسیار مبارزه طلبانه ای اتخاذ کرد. 

«صادق زیبا کلام» استاد دانشگاه تهران گفت تغییر لحن روحانی پس از آن رخ داد که قالیباف و رئیسی در طول دو مناظره قبلی حملات غیراخلاقی علیه وی داشتند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری