کد خبر: ۱۷۲۰۵۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
مناظره پایانی؛ تیتر یک روزنامه های امروز؛
اگرچه موضوع مناظره دیروز اقتصادی بود، اما بیشتر مباحث مطرح شده به مسائل سیاسی پهلو زد. در این مناظره برخلاف دو مناظره قبلی جناح دولت بود که کار حمله را در دستور کار قرار داد و تا پایان مناظره مدیریت فضا را بر عهده داشت. ارزیابی کلی و مروری بر رفتار مخاطبان در فضای مجازی نشان از آن داشت که می‌توان زوج روحانی و جهانگیری را پیروز مناظره پایانی دانست. مناظره سوم با حمله جهانگیری به ادعاها و وعده‌های انتخاباتی رئیسی و قالیباف آغاز شد. حال نوبت مردم است که در پایان هفته جاری، روز 29 اردیبهشت، پای صندوق‌ های رای، نگاه خود را به سخنان و برنامه‌های کاندیداها اعلام کنند.
آخرین برنامه مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته(22 اردیبهشت ماه) برگزار شد و همانند گذشته با حاشیه‌هایی نیز همراه بود. در همین راستا اغلب روزنامه‌های امروز (23 اردیبهشت ماه) تیتر نخست خود را به سومین برنامه مناظره انتخاباتی اختصاص داده‌اند. در این میان اغلب روزنامه‌ها نیز تصویر نخست مشابهی را در صفحه اول خود کار کرده‌اند.

به گزارش اعتدال، مناظره دیروز نامزدهای انتخابات 96 در حوزه مسائل اقتصادی صحنه ای برای دفاع از عملکرد و تشریح برنامه های آنان در این زمینه بود. با این حال، باز هم بخشی از مناظره دیروز به سمت چالش و طرح ادعاهای نامعتبر پیش رفت.


** پرونده مناظره های 96 بسته شد
روزنامه«نوآوران» با درج گزارشی با عنوان«پرونده مناظره های 96 بسته شد» نوشت: آخرین مناظره نامزدهای انتخاباتی، با تغییراتی جزئی در شیوه‌ی اجرا و در فضایی نه چندان متفاوت از دو مناظره‌ی قبل، به صورت زنده روی آنتن رفت تا پرونده‌ی مناظره‌های انتخاباتی سال 96 جمعه – 22 اردیبهشت ماه – بسته شود. آخرین مناظره نامزدهای انتخاباتی با موضوع اقتصادی که به عنوان فینال مناظره‌ها مطرح بود، در مدت زمان معمول حدود سه ساعت و نیم به روی آنتن رفت و نامزدهای انتخاباتی به پرسش‌های مجری با محوریت اقتصادی پاسخ دادند. حضور نامزدها در ساختمان جام جم با روندی معمول و همانند دو مناظره قبل همراه بود. با این تفاوت که کاندیداها به محض پیاده شدن از ماشین تشریفات، با این پرسش یکسان از سوی خبرنگاران وابسته به صداوسیما مواجه می‌شدند که مناظره‌ی سوم مهمتر است یا دو مناظره‌ی قبلی. 


**رسانه ملی تریبون را از روحانی گرفت
روزنامه«نوآوران» در گزارشی با عنوان«رسانه ملی تریبون را از روحانی گرفت» آورد: برغم اینکه 4 ثانیه به اتمام زمان باقیمانده حسن روحانی در مناظره امروز باقی مانده بود مرتضی حیدری مجری برنامه مانع ادامه سخنرانی رئیس جمهوری شد . سخنان صریح و شفاف رئیس جمهوری هنوز خطاب به مردم به پایان نرسیده بود که مجری مناظره اعلام کرد ، فرصت شما به پایان رسیده است . این درحالی بود که نمایشگر زمانی صفحه 4 ثانیه باقیمانده زمانی را نشان می داد. اصرار مجری مناظره بر پایان زمان حسن روحانی در حالی بود که کاندیدای قبلی 7 ثانیه بیشتر از زمان قانونی اش سخن گفته بود. نمونه دیگر این رفتار دوگانه در زمان سخنرانی ابراهیم رئیسی بود که برغم گذشت 7 ثانیه از پایان زمانش هیچ تذکری از سوی مجری برنامه دریافت نکرد و تا 11 ثانیه اضافه سخنرانی اش را ادامه داد. 


روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** پرهیز از تکرار اشتباه 
روزنامه«شرق» در یادداشتی با عنوان«پرهیز از تکرار اشتباه»آورده است: بعد از مشارکت مردم در انتخابات سال‌های 92 و ٩٤، انحصارطلبان کاملا باور کردند که با امکانات فراگیر الکترونیکی و جوانان تحصیل‌کرده، عاقل و هوشیار درون تمامی خانواده‌ها، دیگر نمی‌شود با این جامعه شوخی کرد و جلسات محفلی جای برنامه‌ریزی‌های سیاسی نیست. از سویی دیگر عملکرد اصلاح‌طلبان و جریانات میانه‌رو در چهار سال گذشته باعث شد از وضعیت نیمه‌امنیتی که یک جریان خاص، منافع خود را بر استمرار آن می‌دید، تدریجا با همت رسانه‌های مستقل و شبکه‌های اجتماعی و البته دولت روحانی خارج شویم. همه هموطنان می‌خواهند از این چرخه بیرون بیایند. سال‌ها این چرخش‌ها ادامه داشته است. برای یک بار هم که شده نشان دهیم از مسیر گذشته عبرت گرفته‌ایم و برای حفظ و تقویت منافع ملی و اعتبار کشورمان باید از تکرار اشتباهات فاصله بگیریم. 

** حقوق اقوام و انتظار از روحانی 
صالح نیکبخت حقوقدان با درج یادداشتی با عنوان«حقوق اقوام و انتظار از روحانی» در روزنامه «شرق» نوشت: انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم یک حادثه سیاسی مهم در سه دهه گذشته خواهد بود و رأی ملت می‌تواند بار دیگر سرنوشت‌ساز باشد. این انتخابات توجه همه ناظران سیاسی را در جهان به خود جلب کرده است. بااین‌حال اقدامات در حد توان دولت یازدهم در میان اقوام و اقلیت‌های مذهبی امیدهای فراوانی ایجاد کرده است و قطعا در انتخابات پیشِ‌رو هم همان کسی را انتخاب می‌کنند که دوره پیش برگزیدند. در سایر اصول قانون اساسی کشور ما هم بسیاری از حقوق اساسی مردم در زمینه‌های مختلف پذیرفته شده است؛ یکی از این اصول حفظ هویت قومی و ملی از جمله زبان و فرهنگ و احترام به شعائر دین و مذهب افراد است که ضمانت قانونی هم برای آن در نظر گرفته است. 

** در شهر رئیسی و قالیباف چه می‌گذرد 
روزنامه«شرق» با انتخاب گزارشی با عنوان«در شهر رئیسی و قالیباف چه می گذرد» آورد: مستقیم برو، به انتهای دیواره که رسیدی، سمت راست، چند قدم بشمار، می‌رسی به ... شهر شلوغ است؛ اما دیوارهای شهر از آنچه در راه است، بی‌خبرند یا دست‌کم بی‌اعتنا به آن. برای این وقت از صبح هوا زیادی گرم است. چرا اینجا آن‌قدر آرام است؟ «خب این موقع‌ها زائر کم است». نه! اینکه انتخابات است ولی خبری نیست. انگار نه انگار دو نفر از اینجا کاندیدا شده‌اند. بلند می‌شود: «مردم سرشان در کار خودشان است». کلاهش را که روی سرش جا به‌جا می‌کند، با ته‌لهجه یزدی‌اش می‌گوید: «خانه یکی‌شان همین دوروبر بود». شرایط در شمال شهر متفاوت است. انگار که از شهری به شهر دیگر آمده باشی؛ اینجا همه در امیدواری ناامیدند. می‌گویند در انتخابات مجلس به نتیجه نرسیده‌‌اند و دیگر هیچ نمی‌گوید. درون و بیرون ستاد مناظره‌ها در حال پخش‌شدن است. جمعیت جلوی تلویزیون نشسته ‌اند درحالی‌که سخنان نامزد‌ها در مناظره، گاهی فریاد ناراحتی آنها و گاه کف و سوتشان را به همراه دارد. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**امید سوزی و مفسده سازی از کارگزاران نظام
محمدعلی وکیلی در سرمقاله ای با عنوان«امید سوزی و مفسده سازی از کارگزاران نظام» در روزنامه «ابتکار» نوشت: دیروز ملت ایران آخرین مناظره دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری را تماشا کردند. در واقع، این مناظره تاثیر گذارترین مناظره تلویزیونی این انتخابات بود. نتایج این مناظره، سخت فرصت جبران خواهد داشت... این در حالی است که دو مناظره پیشین با وجود چالشی بودن، نتوانست آن طور که باید و شاید موجی بیافریند و تاثیر جدی در مرزهای آرایش آرای مردم بگذارد. این نکته بر اهمیت مناظره دیشب افزوده بود. نکته دیگری نیز باید پیش از تحلیل‌ های مناظرات دانست؛ توفیق روحانی در مشارکت حداکثری است و توفیق رقیب در گرو مشارکت حداقلی است. لذا به گمان نگارنده، امید سوزی و مفسده‌سازی از کارگزاران نظام، توسط رقیبان روحانی به منظور تضعیف نشاط سیاسی است. به عبارت دیگر، در این مناظرات، روحانی به دنبال تزریق امید برای تقویت مشارکت بود و استراتژی رقیب نیز در مقابل این قرار داشت. لذا با عنایت به این نکته می توان در میزان توفیق طرفین مناظره، داوری داشت. اگر مناظرات به نشاط سیاسی و تقویت مشارکت کمک کرده باشد در واقع نشان می دهد روحانی مقرون توفیق بوده است و در غیر این صورت، توفیق رقبایش بیشتر بوده است. 


**فتح مناظره با تدبیر و امید
روزنامه«ابتکار» با درج گزارشی با عنوان«فتح مناظره با تدبیر و امید» آورده است: سومین و آخرین مناظره انتخاباتی ریاست‌جمهوری با موضوع و محوریت اقتصادی دیروز برگزار شد. اسحاق جهانگیری، مصطفی هاشمی‌طبا، مصطفی میرسلیم، محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی برای شرکت در این مناطره وارد ساختمان معاونت سیما شدند. اگرچه موضوع مناظره دیروز اقتصادی بود، اما بیشتر مباحث مطرح شده به مسائل سیاسی پهلو زد. در این مناظره برخلاف دو مناظره قبلی جناح دولت بود که کار حمله را در دستور کار قرار داد و تا پایان مناظره مدیریت فضا را بر عهده داشت. ارزیابی کلی و مروری بر رفتار مخاطبان در فضای مجازی نشان از آن داشت که می‌توان زوج روحانی و جهانگیری را پیروز مناظره پایانی دانست. مناظره سوم با حمله جهانگیری به ادعاها و وعده‌های انتخاباتی رئیسی و قالیباف آغاز شد. حال نوبت مردم است که در پایان هفته جاری، روز 29 اردیبهشت، پای صندوق‌ های رای، نگاه خود را به سخنان و برنامه‌های کاندیداها اعلام کنند. 


** اگر در انتخابات شرکت نکنیم، دوباره پوپولیسم به کشور برمی‌گردد 
روزنامه«ابتکار» در مطلبی با عنوان«اگر در انتخابات شرکت نکنیم، دوباره پوپولیسم به کشور بر می گردد» به نقل محمدرضا بادامچی، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید نوشت: اگر در انتخابات مشارکت نکنیم، مجددا پوپولیسم به کشور باز می‌گردد و مشکلات گریبانگیر کشور می‌شود، در نتیجه باید همه برای توسعه کشور مشارکت کرده و به افراد شناخته شده رای دهیم. اگر در انتخابات شرکت نکنیم، فرصت را به افرادی می‌دهیم که بدون پشتوانه اجرایی، وعده‌هایی فریبکارانه به مردم می‌دهند؛ وعده‌هایی که نه تنها قابلیت اجرایی ندارد که با آن می‌خواهند هشت سال دولت قبلی را تکرار کنند. مردم آگاه تر از آن هستند که فریب وعده‌ها و شعارهای غیرمعقول را بخورند که قطعا باحضور باشکوه در پای صندوق های رای به این افراد پاسخ خواهند داد. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

**روحانی لوله کرد
روزنامه«آفتاب یزد» با درج گزارشی با عنوان«روحانی لوله کرد» آورد: روز گذشته در آخرین مناظرات انتخاباتی، حسن روحانی دیگر آرامش پیش از توفان نبود بلکه از آغاز این پیکار، مواج و پرتلاطم ظاهر شد و در مقابل تخریب‌های سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف ایستادگی کرد و استراتژی بهترین دفاع حمله است را به کار بست. در نهایت هم قالیباف و رئیسی را هفت روز مانده به برگزاری انتخابات، مغلوب و بازنده میدان کرد. شاید در کابوس‌های شبانگاهی‌اش هم چنین لحظاتی را مشاهده نمی‌کرد. اینکه در آخرین رویارویی خود با دو کاندیدای تکنوکرات و حقوقدان، کمرش به خاک مناظره مالیده شود و حذف تدریجی که نه، به یکباره از صحنه رقابت‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری محو شود. بی شک از زمانی که محمدباقر قالیباف فعالیت‌ها‌ی انتخاباتی‌اش را آغاز کرد و همزمان با شروع آن اخلاق و ادب را در یکی از ماشین‌های شهرداری اش دفن نمود، تصورش را نمی‌کرد که «لوله»، عامل ضربه فنی او در تشک مناظرات انتخاباتی شود، چرا که این بار حریف، قدر وارد رینگ شد، با همان قدرت هم تاخت و در نهایت ضربه آخر را با برداشتن پرده از ماجرای «لوله‌ محمدباقر قالیباف» وارد ساخت. 

**وای به روزی که اینها به اسناد امنیتی دسترسی داشته باشند
این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر با عنوان«وای به روزی که اینها به اسناد امنیتی دسترسی داشته باشند» به نقل از حسام ‌الدین آشنا مشاور رسانه ‌ای رئیس ‌جمهوری نوشت:‌ مناظره روز جمعه می‌توانست نبرد برنامه‌ ها باشد، اما متاسفانه تبدیل شد به مجموعه‌ای از اتهامات ناروا از سوی آقای قالیباف و مجموعه‌ای از ادعاهای بدون سند از طرف آقای رئیسی و مجموعه‌ای از بغض‌های فروخفته و سکوت برای مصلحت کشور از سوی آقایان روحانی و جهانگیری. کسی که در سال 92 ادعای 14 جلد برنامه داشت امروز حتی حاضر نبود از نحوه محاسباتش سخن بگوید. اینها کسانی هستند که امروز فقط به اسناد املاک شهری دسترسی دارند و اینگونه از آن سوء استفاده می‌کنند، وای به روزی که اسناد امنیتی و احوال شخصی مردم در اختیار آنها قرار بگیرند. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**پیروزی تدبیر
روزنامه«شهروند» در گزارشی با عنوان«پیروزی تدبیر» آورده است: آخرین مناظره شش نامزد انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری روز گذشته برگزار شد. سوالاتی که به ذهن می رسد این است دستاورد این مناظره برای آنها که متعلق به دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا هستند، چه بود؟ سایه چه موضوعاتی بر این مناظره افکنده شده بود و آن شش نفر از چه کسانی سخن گفتند؟ یک سو آنچنان تدبیرگران ایستاده بودند و در سوی دیگر منتقدان دولت موجود صف آرایی کرده بودند. مناظره البته سوالات متعددی داشت اما هیچ یک از نامزدها به جز مصطفی هاشمی طبا در چارچوب سوالات پاسخ نگفت. هر ٥ کاندیدا، خود را به اتفاقات بیرون استادیوم گره زده بودند. با شروع طوفانی اسحاق جهانگیری، دو کاندیدای اصلی اصولگرایان به لاک دفاعی رفتند. سخنان جهانگیری آنچنان بود که در میانه آن، وقتی دوربین تصاویری از حسن روحانی رئیس‌جمهوری را نشان داد می توانستی سرخوشی او را از این که معاونش چنین جانانه سخن می گوید ببینید. قالیباف مرد دیگر این میدان بود. او که به مانند رابین هود به تقسیم‌بندی اغنیا و اشقیا دست زده است، در این مناظره نیز از ٤ درصدی ها و از ٩٦ درصدی ها سخن گفت. صبر و حلم روحانی را در مقابل حجم انبوهی از سیاه نمایی ها دیدیم و نگرانی رئیسی در برای محرومان به نظاره نشستیم. 

**جولانگاه تهمت
این روزنامه با انتخاب گزارش دیگری با عنوان«جولانگاه تهمت» نوشت:‌ مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم روز گذشته پایان یافت. دیگر نامزدهای انتخاباتی فرصتی ندارند تا رو در روی هم و در مقابل چشمان مردم برنامه‌های یکدیگر را به چالش بکشند. آنچه در این مناظره بیش از دو مناظره قبل روشن و به چشم آمد، وجود دو دیدگاه در قالب دو تیم بود. سیدابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف در قالب یک تیم و اسحاق جهانگیری و حسن روحانی در قالب تیم دیگر. از آن‌جا که این مناظره آخرین دور مناظره‌های مستقیم بود بدیهی بود که نامزدها از همه کارت‌های خود استفاده و سعی کنند به هر ترفندی رقیبان خود را منکوب کرده و به حاشیه برانند. در این مناظره در مقایسه با مناظره قبل از ترفند حمله و اتهام‌زنی بیشتر استفاده شد. اتهام‌ هایی که برخی از آنها با پاسخ مستقیم نامزدها در همان زمان مناظره رو به‌ رو شد و برخی دیگر در میان انبوه تهمت‌ فراموش شده و به آن توجهی نشد. 


** تبلیغات منفی تا کجا؟ 
روزنامه«شهروند» در سرمقاله ای با عنوان«تبلیغات منفی تا کجا؟» آورده است:‌هر انتخاباتی دو وجه ایجابی و سلبی دارد و این طبیعی است که نامزدها در عین حال که خود را معرفی می‌کنند به نقد طرف مقابل نیز بپردازند و نقاط ضعف او را بیان کنند؛ به‌ویژه در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری این مسأله برجسته شده و عموم نقدها متوجه نامزد طرفدار دولت می‌شود. این حق نامزدها است که انتقاد کنند، ولی ممکن است راهبرد اصلی آنان بر رد و نقد وضع موجود به هر قیمتی و با هر ترفندی باشد بدون اینکه اصولا خودشان نقد شوند یا مواضع مثبت و ایجابی خود را بیان کنند. چنین رفتاری برای جامعه و رقابت زیان‌بار و برای فرد پرخاشگر و منتقد نیز خسارت‌آفرین است. متاسفانه در این انتخابات شاهد دو فرآیند مشابه و به‌ظاهر متمایز بوده‌ایم. فرآیند نخست ایراد اتهامات و نقدهای غیرواقعی است که امکان پاسخگویی به آنها در مدت کوتاه وجود ندارد یا امکان شنیدن پاسخ‌ها وجود ندارد. فرآیند دوم دادن وعده‌های موهوم و عجیب و غریب است که آدم را به یاد پاسخ رسول ‌الله به وعده ‌های قریش می‌اندازد که به عمویش ابوطالب فرمود به آنان بگو اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من بگذارند من به آنان تمایلی نخواهم داشت. 


روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**آذر در منظر
روزنامه«قانون» با اشاره به عنوان«آذر در منظر» نوشت: سومین و آخرین دور مناظره‌های ریاست‌جمهوری دوازدهم، به پایان رسید. قالیباف این‌بار نیز با حمله به دولتی‌ها مناظره خود را آغاز کرد و حسن‌روحانی و اسحاق‌جهانگیری نیز طبق‌روال گذشته، از دستاوردها و داشته‌های خود دفاع کردند. روند، بسیار عادی پیش می‌رفت و ‌اظهارات خاصی از سوی نامزدها به گوش نمی‌رسید. مناظره، اقتصادی نام گرفته بود و شاید بسیاری از مردم منتظر بودند تا کاندیداها از فرارهای مالیاتی، فسادهای اقتصادی، رانت‌خواری‌ها و هزاران مشکل دیگر که اقتصاد ایران را فلج‌کرده است، بسیار روشن‌تر و شفاف‌تر از این روند سخن بشنوند؛ ولی خبری نشد و مردم شاهد اظهاراتی تکراری بودند که سال‌هاست در جامعه‌، رسانه‌ها و فضای مجازی با آن رو به‌ رو هستند. این آرامش برای مناظره آخر کمی عجیب بود و ثانیه‌ها به نفع برخی کاندیداها می‌گذشت اما در بخش پایانی مناظره‌ها، فضا عوض شد.یکی شعر خواند و دیگری حرف‌های خود را تکرار کرد ولی این حسن‌روحانی بود که فضای جمود را در مناظره برهم ‌ریخت و از رازهای مگو گفت. 

**مناظره سوم و گفتن ناگفتنی ها
روزنامه«قانون» در یادداشتی با عنوان«مناظره سوم و گفتن ناگفتنی ها» آورد: «آقای قالیباف پرونده تو سال 84دست من بود.اگرمردانگی نکرده بودم الان اینجا نبودی»،این شاید مهم ترین حرف مناظره بود که روحانی آن راامروزکه آخرین مناظره بود،طرح کرد.اگردرسال 92 روحانی گازانبررا به قالیباف الحاق کرد،این بار«لوله»را وارد ادبیات فضای سیاسی ایران کرد.قالیباف هر آنچه در تمام فرصت‌ها حمله کرد در آخرین وقت به دلیل آنکه نفرات آخر، روحانی و جهانگیری بودند،به در بسته خورد. روحانی از کدام پرونده حرف می زند؟آیا این پرونده درهفته اخیر می‌تواند آرای قالیباف را پایین تر بکشد و رقابت اصلی را به رقابت رئیسی و روحانی تبدیل کند؟شاید بزرگ‌ترین گاف قالیباف مناظره سوم قالیباف این بود که املاک نجومی را واگذاری زمین به رفتگران اعلام کرد. او با این دروغ، شرایط را برای خود سخت‌تر کرد. در این مناظره، هم روحانی وهم جهانگیری اعلام کردند که ما داریم با دولت قبل درهمین جلسه مناظره می کنیم.این حرف درستی است. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**مناظره پراتهام
روزنامه«ستاره صبح» با درج گزارشی با عنوان«مناظره پراتهام» نوشت: روز گذشته سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی برگزار شد. مناظره‌‌ای که نامزدهای اعتدال در آن به شفاف‌سازی پرداختند و ادعاهای کاندیداهای اصول‌گرا را به چالش کشیدند. به گفته برخی صاحب نظران روحانی و جهانگیری در دقیقه 90 گل پیروزی را بر حریفان خود یعنی محمدباقر قالیباف و رئیسی زدند. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**حساب و کتاب نامزدها در مناظره داغ اقتصادی
روزنامه«حمایت» با انتخاب گزارشی با عنوان«حساب و کتاب نامزدها در مناظره داغ اقتصادی» می نویسد: سومین و آخرین مناظره انتخاباتی داوطلبان ریاست‌جمهوری با موضوع بررسی مشکلات و چالش‌های اقتصادی و معیشتی مردم و راهکارهای حل آن توسط نامزدها با حضور هر 6 کاندیدای انتخاباتی برگزار شد. طبق روال دو مناظره گذشته، ابتدا طبق قرعه، محل نشستن نامزدها مشخص شد که بر این اساس، آقایان سید مصطفی هاشمی‌طبا، محمدباقر قالیباف، سیدمصطفی میرسلیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی، اسحاق جهانگیری و حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی به ترتیب در صندلی‌های یک تا شش نشستند. در ادامه، مجری برنامه با قرعه‌کشی به ترتیب نامزدهایی که باید به پشت تریبون رفته و به سوال برنامه و نقدهای دیگر نامزدها پاسخ دهند را مشخص کرد. پس از پاسخگویی نامزدها به سوالات، 15 دقیقه زمان استراحت اعلام شد و پس از آن هرکدام از کاندیداهای انتخابات ریاست ‌جمهوری براساس زمان باقیمانده‌شان، مطالب و دیدگاه‌های خود را جمع ‌بندی کردند.


روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** ضرورت حضور حداکثری در انتخابات 
روزنامه«جمهوری اسلامی» در سرمقاله ای با عنوان«ضرورت حضور حداکثری در انتخابات» آورده است:‌ برای حضور حداکثری در انتخابات 29 اردیبهشت باید همه تلاش کنند. این، یک ضرورت است به سه دلیل. اول آنکه حضور حداکثری مردم در انتخابات موجب تقویت نظام جمهوری اسلامی و پشتوانه انقلاب می‌شود. دوم آنکه هر کس رئیس‌جمهور شود و آراء او بالا باشد، با قدرت بیشتری می‌تواند انجام وظیفه کند و برنامه‌های خود را به پیش ببرد. و سوم آنکه با حضور بیشتر مردم در پای صندوق‌های رای، در مرحله اول کار انتخابات یکسره می‌شود و مشکلات زحمات مضاعف به سراغ مردم و مسئولین نمی‌آید. از نامزدهای ریاست جمهوری انتظار بود با سخنان و رفتارهای خود، مردم را به حضور در پای صندوق‌ها تشویق کنند، ولی بعضی از آنها نه تنها چنین نکردند بلکه عملکرد آنها در تبلیغات انتخاباتی در سه هفته گذشته، عاملی برای ایجاد تردید در مردم شده و کار را تا حدودی مشکل کرده است. تاکنون از چند جهت برخلاف حضور حداکثری عمل شده و به جای تشویق مردم به حضور پای صندوق‌های رای، در اذهان ایجاد تردید گردیده است. 

**وعده ‌های اقتصادی غیرکارشناسانه نامزدها در ترازوی مناظره سوم ریاست
روزنامه«جمهوری اسلامی» در گزارشی با عنوان«وعده ‌های اقتصادی غیرکارشناسانه نامزدها در ترازوی مناظره سوم ریاست» می نویسد: سومین و آخرین مناظره شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز با موضوع مسائل اقتصادی برگزار شد و همان گونه که از قبل نیز پیش‌بینی شده بود روحانی و اسحاق جهانگیری با نقد وعده‌های اقتصادی دیگر نامزدها بخصوص محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی، تلاش کردند ابعاد و دلائل غیرکارشناسانه و غیرممکن بودن این وعده‌ها را برای افکار عمومی بیشتر آشکار کنند. مناظره دیروز مصاف واقعیت ‌های اقتصادی ایران با وعده‌های عجیب برخی نامزدهای ریاست جمهوری بود. قالیباف مانند دو مناظره قبل اصرار داشت همچنان با تکرار وعده افزایش یارانه نقدی و اشتغالزایی نشان دهد، دولت یازدهم حق مردم را طی این چهار سال ادا نکرده و با بی‌تدبیی فرصت‌های کاهش بیکاری را هدر داده است. در مقابل اما روحانی با بی‌سابقه دانستن ثبت رشد اقتصادی بالای ده درصد در جهان، افزایش 5.2 برابر درآمد عمومی کشور را که دائماً از سوی قالیباف وعده داده می‌شود، مستلزم دستیابی به رشد اقتصادی 26 درصدی دانست؛ رشدی که قطعاً غیرممکن و درصد یک وعده تخیلی است. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** انتخاب دولت مقاومت، پایان بخش تحریم هاست 
روزنامه«رسالت» در مطلبی با عنوان«انتخاب دولت مقاومت، پایان بخش تحریم هاست» به نقل از محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: با انتخاب «دولت مقاومت» به تحریم های فعلی و آتی پایان دهید. «مذاکرات نتوانست همه تحریم ها را بردارد. انفعال و ضعف، تحریم های بیشتری را هم رقم خواهد زد. پس با انتخاب «دولت مقاومت» تحریم ها را مثل داعش پس بزنیم.» 

** نباید از حضور در پای صندوق‌های رأی غفلت کرد 
روزنامه«رسالت» در مطلبی با عنوان«نباید از حضور در پای صندوق های رای غفلت کرد» به نقل از آیت الله حبیب الله مهمان نواز نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری، نوشت: نباید از حضور گسترده در انتخابات پیش‌رو غفلت کرد. امروز روزی است که دشمن از هیچ برنامه‌ای علیه نظام ما دریغ نمی کند.وی افزود: برای اینکه پاسخ دندان‌شکنی به دشمنان در این عرصه مهم و سرنوشت‌ساز داده باشیم باید با حضور گسترده و پرشور خود آنها را ناامید کنیم. همه ما موظف هستیم سر صندوق‌ها حضور پررنگ داشته باشیم. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** با رقیب ‌هراسی به دنبال جذب رأی هستند 
روزنامه«وطن امروز» در مطلبی با عنوان« با رقیب هراسی به دنبال جذب رای هستند» به نقل از سیدمحمد حسینی عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب نوشت: برخی نامزدها با دستاویز شدن به رقیب‌هراسی و ایجاد دلهره در مردم به دنبال کسب رأی هستند. اقبال گسترده مردم به نامزدهای جبهه مردمی نیروهای انقلاب نشان می‌دهد در مردم امیدواری ایجاد شده که فردی را رئیس‌جمهور کنند که بتواند کشور را از مشکلاتی که دارد خارج کند. با وجود اینکه در این سال‌ها تنها برگ برنده دولت برجام بود اما در مناظره سیاسی هم روحانی و جهانگیری در حالت انفعال به سر می‌بردند و حرفی برای گفتن نداشتند. 

روزنامه«وطن امروز» با انتخاب گزارشی نوشت: مناظره سوم کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز جمعه 22 اردیبهشت‌ماه برگزار شد. باز هم مسائلی درباره فساد و رانت‌خواری برخی کاندیداها مطرح شد. این بار البته این اسحاق جهانگیری، کاندیدای پوششی حسن روحانی بود که در همان دقایق ابتدایی مناظره، ادعایی علیه محمدباقر قالیباف مطرح کرد. جهانگیری از شعار قالیباف مبنی بر جنبش 96 درصدی‌ها علیه 4 درصد رانت‌خوار انتقاد کرد. او در این‌باره به ماجرای سرو بستنی گرانقیمت در برج میلاد اشاره و از آن به عنوان سندی علیه قالیباف استفاده کرد. جهانگیری بدون پاسخ به سوال مناظره که مربوط به قاچاق بود، به ماجرای واگذاری برخی املاک در شهرداری نیز اشاره کرد. سیدابراهیم رئیسی در مقطعی از مناظره به فساد نزدیکان روحانی اشاره کرد و گفت روحانی باید از برخورد با این افراد استقبال می‌کرد. قالیباف نیز به صورت مشخص درباره تعلق بانک گردشگری به برادر جهانگیری مطالبی را مطرح کرد. البته او در بخش پایانی مناظره اظهاراتی درباره چگونگی خرید املاک گرانقیمت توسط روحانی و جهانگیری داشت. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** انتخابات، اخلاق و عزت ملی
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی با عنوان «انتخابات، اخلاق و عزت ملی»، نوشت: عنوان «رقابت انتخاباتی» که در ادبیات سیاسی ایران رایج است، عنوانی برازنده و معطوف به اخلاق است. در برابر، در ادبیات غربی، از عبارت «مبارزه انتخاباتی» استفاده می‌شود. رقابت را می‌توان در عرصه ورزش به «مسابقات دو» تشبیه کرد. در مسابقه دو، همه تلاش می‌کنند بیشتر و سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر بدوند تا داوران عادل و بی‌طرف، بر مبنای تلاش و شایستگی، برنده را اعلام کنند. در حوزه اخلاق، اینکه این انتسابات به دولت، یا رئیس دولت، درست است یا غلط به تعبیری راست است یا دروغ، موضوع دوم است. موضوع اول آن است که اساساً می‌توان هر اتهام و نسبتی را که از صحت و سقم آن مطمئن نیستیم، در جلو دوربین و به طور واضح و با اطمینان به کسی ـ هرکسی ـ منتسب کنیم؟ آیا این به معنای سقوط اخلاقی جامعه نیست؟ آیا قانون، شرع و عرف فرهنگی چند هزار ساله ایران،‌ چنین مجوزی را صادر کرده است؟ آیا برای پیروزی در «مبارزه» انتخاباتی می‌شود از همه ابزارها استفاده کرد؟

** اراده یا تقدیر
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی با انتخاب عنوان «اراده یا تقدیر» به قلم حسینعلی قبادی استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نوشت: چرا باید از ایرانیان عزیز خواست در این موقعیت تاریخی در انتخابات ریاست جمهوری مجدانه شرکت کنند؟ ممکن است بخشی از ایرانیان در تردید قرار داشته باشند که در انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت سال جاری، یعنی حدود یک هفته دیگر، شرکت کنند یا نکنند و رأی بدهند یا ندهند. به دیگر سخن، از روی یأس خود را تسلیم تقدیر کنند و بگویند هرچه باداباد، رأی ما تأثیری ندارد. یعنی دستانمان را بالا بگیریم و بگوییم باد بی‌نیازی بر ما وزیدن گرفته و باید اسیر تقدیر شویم! اگر چه پس از انتخابات هفتم اسفند 94 در تهران، همچنین در برخی برهه‌های تاریخی دیگر مانند انتخابات ریاست جمهوری در بسیاری از مقاطع‌ سال‌های گذشته و... مشخص شد که رأی دادن تأثیر بسیار دارد و روشن شد که سخنان مأیوسان چندان با واقعیت انطباق پیدا نکرد؛ با این حال، ممکن است هنوز کسانی باشند که با ناامیدی از ماحصل کنش‌های سیاسی پیشین در این‌که آیا مشارکت مجدد آنها می‌تواند مؤثر باشد یا نه، تردیدهایی داشته باشند. این جستار خطاب به همین هموطنان است.

** معنای «رئیس جمهور»
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی با انتشار عنوان «معنای «رئیس جمهور»» به قلم رضا بابایی می نویسد: بهترین شاخص برای انتخاب مدیر شایسته، میزان اعتماد او به نظریه‌های علمی است. مدیری که خود را عقل کل می‌داند و کمترین ارتباطات را با جامعه دانشگاهی و اندیشه‌های جدید دارد، چاره‌ای جز شعاربافی، و عاقبتی جز شکست ندارد. ما باید در معنای «رئیس» تجدید نظر کنیم. رئیس کسی نیست که هم فکر می‌کند و هم برنامه می‌دهد و هم اجرا می‌کند. «رئیس» و «رئیس جمهور» وظیفه و تکلیفی جز این ندارد که بهترین‌ها و دانایان را گرد خود جمع کند و امور را به آنان واگذارد و در دام خودکامگی نیفتد. 

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** دولت راستگویان منادی اخلاق و وحدت
روزنامه «ایران» در سرمقاله ای با عنوان «دولت راستگویان منادی اخلاق و وحدت» به قلم سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آورد: دولت تدبیر و امید، دولت راستگویان است و به شعارهای خود در انتخابات سال ٩٢ پایبند بوده و وفاداری به آنها را به اثبات رسانده است. بر همین اساس نقشه راه و برنامه دولت دوازدهم را هم تهیه کرده و به معرض عمومی گذاشته تا مردم با آگاهی بیشتری نسبت به اعتماد به این دولت تصمیم‌گیری کنند. در طول مناظره‌ها هم رقبا را به اعلام برنامه‌های خود در قبال وعده‌های غیر متعارف دعوت کرد. متأسفانه جریان مخالف دولت، نه تنها وقعی به این خواسته ننهاده، بلکه با روی آوردن به روش تخریب و تهمت و افترا، برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری، اخلاق را قربانی امیال خود کرده‌اند و بی‌تردید کسانی که امروز از مرزهای اخلاقی براحتی عبور می‌کنند، فردا از منافع ملی و حقوق ملت عبور خواهند کرد. با دسترسی کامل به سوابق و رصد زندگی اعضای دولت در نهایت دو سند رو کردند که کمترین ابهامی در آن وجود نداشت.

** برخی تصور می‌کنند می‌توان با شعار مشکل اشتغال را حل کرد
روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «برخی تصور می‌کنند می‌توان با شعار مشکل اشتغال را حل کرد»، آورد: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برنامه دولت دوازدهم را مبتنی بر محورهای آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت منتشر کرد. این برنامه در 10 بخش مجزا با موضوع‌های مسائل اساسی کشور، برنامه اقتصادی و توسعه اشتغال، برنامه‌های سیاسی، برنامه‌های فرهنگی، برنامه‌های اجتماعی، برنامه علم، فناوری و نوآوری، برنامه‌های محیط زیست و توسعه پایدار، برنامه سلامت، بهداشت و درمان، سیاست خارجی و برنامه امور دفاعی منتشر شده است. همچنین حسن روحانی که در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شده بود درباره اینکه چگونه می‌خواهد در کشور اشتغال به وجود بیاورد، تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند می‌توانند با پول دادن یا اعلام اینکه چقدر شغل ایجاد می‌کنیم، مشکل اشتغال را حل کرد.

**اوج رویارویی مجازی همزمان با مناظره سوم
روزنامه «ایران» در یادداشتی با انتشار عنوان «اوج رویارویی مجازی همزمان با مناظره سوم»، می نویسد: تب و تاب و تنش های فضای مجازی، همزمان با مناظره سوم به اوج خود رسید. این تنش‌ها در دو مناظره قبلی هم وجود داشت اما مناظره سوم به‌عنوان آخرین آوردگاه رویارویی نامزدهای انتخاباتی فرصتی جدی‌تر برای صف‌کشی هواداران آنها در فضای مجازی بود. اوج این درگیری های مجازی البته به رویارویی طرفداران دولت و منتقدان دولت از جمله حامیان قالیباف برمی‌گشت. از یک روز قبل از برگزاری مناظره سوم، طرفداران محمدباقر قالیباف مدام بر این موضوع تأکید می‌کردند که قرار است در این مناظره ناگفته‌های زیادی مطرح شود. روز پنجشنبه محمد دهقان، رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف در توئیتر خود نوشت: «یقین دارم آخرین مناظره شگفت‌انگیز خواهد شد، فردا در مقابل همه ملت ایران نقاب از چهره دولت اشرافی 4درصدی خواهد افتاد.»

**دو صد گفته چون نیم کردار نیست
روزنامه «ایران» در یادداشتی با انتشار عنوان «دو صد گفته چون نیم کردار نیست» به قلم بهروز هادی زنوز اقتصاددان نوشت: بالاخره مناظره پایانی نامزدهای محترم ریاست جمهوری، بعد از دو جلسه نفسگیر در دو هفته گذشته، با محوریت برنامه‌های آنها برای حل مشکلات اقتصاد ایران، برگزار شد. هر چند سؤالات مطرح شده در این مناظره بسیار متنوع بود، می‌توان گفت به‌طور عمده با معیشت و کسب و کار مردم بویژه رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، کنترل تورم، توسعه صادرات غیرنفتی، مقابله با قاچاق کالا و برقراری عدالت اجتماعی، ارتباط نزدیک داشت. به نظر می‌رسد، مردم بزرگوار ایران، در این مناظره نیز همانند دو مناظره قبلی فرصت یافتند با بینش و منش اخلاقی هر یک از نامزدها آشنایی بیشتر پیدا کنند و به آگاهی لازم برای رأی دادن به نامزد مورد نظر خود دست یابند.

** پایان طوفانی مناظره‌ها
روزنامه «ایران» در گزارشی با انتخاب عنوان «پایان طوفانی مناظره‌ها»، می نویسد: سومین و آخرین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری، دیروز در آخرین جمعه منتهی به انتخابات برگزار شد. نامزدها در 3 ساعت و 11 دقیقه، آخرین برگ‌های خود برای پیروزی در این رقابت در مقابل رقبا رو کردند. برخی از برنامه‌های خود گفتند و برخی هم گذشته دیگران را به چالش کشیدند. نامزدها گاه مردم را مخاطب قرار می‌دادند و گاه دیگر نامزدها را تا بتوانند بیشترین تأثیر را بر ایرانیان بگذارند و آنان را مجاب کنند تا به نام آنان رأی خود را به صندوق بیندازند. از این رو، آنچه در مناظره دیروز روی داد را می‌توان به پایانی طوفانی تشبیه کرد، پایانی که جمعه آینده مشخص خواهد کرد چه تأثیری بر سبد آرای هر نامزد داشته است.

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** زیان تحریمی‌ها برای دموکراسی
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با انتخاب عنوان «زیان تحریمی‌ها برای دموکراسی»، می نویسد: شاید بتوان گفت در آستانه هر انتخاباتی، یکی از بخش‌های جامعه در تعیین نتیجه، افرادی هستند که انتخابات را تحریم می‌کنند زیرا تعداد آنها کم نیست. این روزها در کوچه و خیابان و در گفت‌وگوهای مجازی، این موضوع بیشتر از همیشه مشهود است. افرادی که مصرانه معتقدند رئیس‌جمهوری از پیش تعیین شده است و رأی آنها اثری در انتخاب نامزد موردنظرشان ندارد. آنها تمایل دارند همچنان با انتخابات و صندوق رأی قهر کنند تا شاید بتوانند پیام خود را با عدم مشارکت به گوش نظام سیاسی کشور برسانند. اگر از تلاش چهره‌های سرشناس مانند هنرمندان شاخص، ورزشکاران و سیاستمداران و... بگذریم، گروه‌های نخبه دانشگاهی ازجمله گروه اقتصاد دانشگاه شریف طی چند روز گذشته با حضور در خیابان، تلاش کرده‌اند طیف تحریمی انتخابات را مجاب کنند.

** لغزش‌های خطرناک
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با انتخاب عنوان «لغزش‌های خطرناک»، می نویسد: کمتر از یک هفته مانده به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، نفس‌های اقتصاد ایران به شماره افتاده؛ شمارش معکوس برای تحولی عمیق در اقتصاد ایران آغاز شده است. از وعده افزایش یارانه‌های نقدی گرفته تا پرداخت کارانه و ایجاد پنج میلیون شغل طی چهار سال، سرگیجه‌ای را به اقتصاد داده بیش از همه، صاحب‌نظران اقتصادی را هراسان کرده است. این روزها، تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت اقتصاد کشور بیش از هر زمان دیگری صدر اخبار رسانه‌‌ها قرار می‌گیرد، تحلیل‌هایی که با زبان آمار می‌گویند، اقتصادی که پس از هشت سال تحریم و تخریب، در مسیر رونق قرار گرفته را نباید با وعده‌های پوچ و بی‌پشتوانه، در سراشیبی سقوط قرار داد.

** اقتصاد محل منازعات سیاسی نیست
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در سرمقاله ای با درج عنوان «اقتصاد محل منازعات سیاسی نیست» به قلم سیدعزیز آرمن تحلیلگر اقتصادی نوشت: معیشت مردم، بهانه‌ خوبی برای منازعات سیاسی نیست. حالا دیگر زمان آن رسیده که سیاست و اقتصاد، هر کدام به جایگاه خود بازگردند؛ نه آنکه هنوز هم وعده‌های فریبنده و غیر‌واقعی برای رسیدن به اهداف تاریک سیاسی، جای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت در اقتصاد را بگیرد. توجه به این نکته بسیار مهم و ضروری است که اقتصاد ایران در حساس‌ترین وضعیت خود قرار دارد؛ هنوز مدت زیادی از برداشته‌شدن تحریم‌ها نگذشته و اقتصاد‌های بزرگ دنیا، چشم به تحولات سیاسی داخلی ایران دوخته‌اند.

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** ریاضی از یارانه هم واجب‌تر است
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «ریاضی از یارانه هم واجب‌تر است» به قلم محمد فاضلی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی آورد: شما هم که مدرسه می‌رفتید از ریاضی بدتان می‌آمد؟ درس سختی است و دانش‌آموزان اغلب از آن متنفرند ولی این 551 کلمه را با من همراه باشید تا بگویم ریاضی چقدر مهم است. من تا همین اواخر فکر می‌کردم سختی ریاضی باعث می‌شود اغلب آدم‌ها بعد از پایان دوران تحصیل به تدریج کل ریاضی را فراموش کنند و فقط چهار عمل اصلی، یعنی جمع، تفریق، ضرب و تقسیم یادشان بماند. اما الان فکر می‌کنم آموزش و پرورش ما همان چهار عمل اصلی را هم خوب آموزش نمی‌دهد. اولین بار بعد از وعده‌های اقتصادی محمدباقر قالیباف درباره رشد 26‌درصدی اقتصاد ایران و دوونیم برابر کردن درآمد ملی به این نکته رسیدم. دومین بار وقتی استدلال جناب آقای سیدابراهیم رئیسی درباره سه برابر کردن یارانه اقشار ضعیف جامعه (سه دهک پایین) را شنیدم، دوباره فهمیدم چهار عمل اصلی خیلی مهمند و نظام آموزش و پرورش ما در یاد دادن آنها خیلی کوتاهی کرده است.

** تسلیم آمارسازی‌ها نشوید
روزنامه «آرمان» در گفت وگویی با غلامعلی فرجادی اقتصاددان و استاد دانشگاه با انتخاب عنوان «تسلیم آمارسازی‌ها نشوید»، آورد: آمارهای رسمی نشان می‌دهد در آمد ملی در سال 92 به میزان 20‌درصد کاهش یافته بود و این کاهش درآمد ملی و اعمال تحریم‌های مختلف بر اقتصاد ایران اثرات نامطلوبی بر سطح رفاه جامعه بر ‌جای گذاشت. با این همه، برخی از کاندیداها و طرفداران آنها تلاش می‌کنند با ارائه آمارهای نادرست در این زمینه تصویری سیاه از وضعیت معیشت مردم در دولت یازدهم ایجاد کنند. اگر مردم اخبار را دقیق دنبال کنند و در صدد پیدا کردن حقیقت باشند و برای به دست آوردن آمارهای صحیح تلاش کنند، متوجه خواهند شد عده‌ای با اعلام آمارهای نادرست قصد عوامفریبی دارند. بنابراین نباید فورا تسلیم آمارهایی شویم که به‌عنوان نظر شخصی یک فرد اعلام شده است. 

**روحانی رقیبان را «لوله» کرد
روزنامه «آرمان» در گزارشی با انتشار عنوان «روحانی رقیبان را «لوله» کرد»، نوشت: آخرین مناظره! دکتر روحانی دست‌های قالیباف و رئیسی را روکرد. دیروز بسیاری از ناگفته‌ها گفته شد و در کنار آن به بخشی از اتهاماتی که در طی حدود 4 سال به دولت روحانی وارد آمده بود پاسخ داده شد. کاندیداها دیروز می‌دانستند مناظره آخر برای آنها تعیین کننده‌ترین برنامه است، چرا که هم می‌توانستند به ارائه برنامه‌های خود بپردازند و هم انتقاداتشان را مطرح کنند، اما در 3 مناظره برگزار شده حسن روحانی ارائه برنامه را در دستور کار خود قرار داد و 3 کاندیدای جبهه مقابل هجمه به عملکرد 4‌ساله روحانی را در دستور کار داشتند. اما دیروز 3 کاندیدای اصولگرا با سوالاتی از سوی دکتر حسن روحانی و اسحاق جهانگیری مواجه شدند و وقت خود را صرف پاسخ به آنها کردند! دیروز روحانی آن‌چنان مانند همیشه وارد چالش‌ها نشد و جهانگیری مسئولیت پاسخگویی را بر عهده گرفت. روحانی دیروز مرد اول مناظره آخر بود و پاسخ اتهامات به دولت را صریح داد.

**برای قالیباف هدف وسیله را توجیه می‌کند
روزنامه «آرمان» در سرمقاله ای با انتخاب عنوان «برای قالیباف هدف وسیله را توجیه می‌کند» به قلم احمد شیرزاد فعال سیاسی می نویسد: سومین و آخرین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری درحالی به اتمام رسید که شخص آقای محمدباقر قالیباف برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری و جذب رأی مردم دست به هر اقدام غیراخلاقی و خیالی که می‌توانست نسبت به حسن روحانی و اسحاق جهانگیری بزند، زد. اتهاماتی که وی به مسئولان با سابقه ایران در این مناظره نسبت داد، کم نظیر بود. مسائلی که در مناظره روزگذشته اعلام شد بسیار تلخ بود، هر چند این امکان وجود دارد که این مطالب هیجان انتخابات را بالا ببرد اما اقدامات آقای قالیباف به هیچ‌وجه اخلاقی نبود. ایدئولوژی آقای قالیباف در این انتخابات پیروزی به هر قیمتی است. او با اتکا به این ایدئولوژی از تمام مرزهای اخلاقی عبورکرد.

**دلیل هجمه به روحانی در مناظرات، نداشتن برنامه است
روزنامه «آرمان» در گفت وگویی با حجت ‌الاسلام محمد مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز و معاون بین‌الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره ) با درج عنوان «دلیل هجمه به روحانی در مناظرات، نداشتن برنامه است»، نوشت: در انتخابات ایران اشکالات اساسی وجود دارد، شما به این مناظرات انتخاباتی نگاه کنید، کاندیداها برنامه‌ای برای دولت خود ندارند و گویا اساسا نباید برنامه‌ای هم برای خود داشته باشند. یعنی هیچ‌کدام از این کاندیداها جز آقای روحانی که البته به‌عنوان رئیس جمهور مستقر مسیری را پیموده و برنامه‌هایی برای تکمیل راه‌های ناپیموده دارد، سایرین به این دلیل که برنامه‌ای ندارند، حضور خود را در هجمه به رقیب و حریف مقابل خود می‌بینند و به‌جای اینکه هر نامزد برنامه‌های دقیق و مدون خود را در حوزه اجتماع، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و... بیان کند، انگار راه نجاتش را در هجمه به دیگران می‌بیند و به‌جای آنکه از آنها بپرسیم در حوزه‌هایی که مطرح شد، چه برنامه‌هایی دارند، باید جویای توانایی سخنوری آنها در زیر سوال بردن و مخدوش کردن دستاوردها و عملکردهای دیگران باشیم.

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**پایان مناظره ،آغاز تصمیم گیری
روزنامه «خراسان» در گزارشی با انتخاب عنوان «پایان مناظره ،آغاز تصمیم گیری»، می نویسد: عصر دیروز سومین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در مناظره سوم هرچند موضوع اقتصادی محور بود اما شاید بتوان گفت برخی نامزدها درباره هرچیزی به صراحت بحث های خود را مطرح کردند به جز اقتصاد. درفاصله کمتر از یک هفته مانده به انتخابات 29 اردیبهشت، مردم آخرین برنامه ها و گفت و گوهای رادیو تلویزیونی نامزدها را نیز خواهند دید تا بتوانند پس از یک هفته بررسی، به گزینه ای که احساس می کنند می تواند مشکلات آن ها را حل کند و اصلح است رای بدهند.

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**ساخت و تولید لحظه‌ای آمار
روزنامه «کیهان» در سرمقاله ای با انتشار عنوان «ساخت و تولید لحظه‌ای آمار!»، آورد: آخرین مناظره از سری مناظرات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور‌ی را باید با نگاهی موشکافانه و به عنوان نقطه عطفی در رفتارهای سیاسی چهره‌ها مورد ارزیابی قرار داد. روش و رویکرد فرار به جلو و فریادها و برافروختگی‌های دولتمردان، در حد خود مشمئز‌کننده بود اما در مقاطع متعددی، با رفتارهایی همراه شد که از یک مسلمان معمولی هم بعید بود چه رسد به یک کارگزار نظام اسلامی. یکی از آن رفتار‌ها، استفاده از شیوه «بیانِ لحظه‌ای و بدون سند» بود. در این شیوه، گوینده که مطمئن است میلیون‌ها نفر در حال تماشای سخنان او هستند و اغلب، بدون مطالبه سند، حرف‌ها را می‌پذیرند، از این اعتماد عمومی سوء استفاده می‌کند و با بیان آمار و ارقام ساختگی و نادرست و حتی با جعل لحظه‌ای آمار، سعی می‌کند در ذهن مخاطب تاثیر بگذارد!

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** سخنی با آقای روحانی 
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با انتخاب عنوان «سخنی با آقای روحانی» به قلم عباس عبدی روزنامه‌ نگار و تحلیلگر می نویسد: رای‌آوری هر جناحی ناشی از دو دسته از عملکردهاست. یک بخش به دلیل ارایه برنامه‌های ایجابی و خوب و قابل قبول است. همانی که در سال 1392 رخ داد و آقای روحانی توانست با ارایه تصویری از شعار تدبیر و امید؛ نظر و رأی مردم را جلب کند. ولی یک بخش از آرای هر فرد یا جناحی نیز به عملکرد نادرست طرف مقابل برمی‌گردد. بنابراین افزایش احتمالی شانس رقبای آقای روحانی از رفتار و گفتار و برنامه‌های ستاد وی نیز متاثر خواهد بود. به نظر می‌رسد چنین ادبیاتی کمکی به آرای آقای روحانی نخواهد کرد واگر شانس رقبا بیشتر شود و خدای نکرده هرچند با احتمال ضعیف پیروز انتخابات شوند، همه نیروهای این طرف از جمله آقای روحانی و ستاد ایشان نیز باید در این مساله از خودشان مسوولیت‌پذیری نشان دهند.

**جلوگیری از وعده‌ های فسادزا
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با انتشار عنوان «جلوگیری از وعده‌ های فسادزا» به قلم فرشاد مومنی اقتصاددان آورد: آنچه در مباحث اقتصادی در مناظره سوم مطرح شد به وضوح نشان داد هیچ یک از نامزدها از اطلاعات بایسته و کافی در زمینه اقتصاد و به ویژه اقتصاد ایران برخوردار نیستند تا این جای مساله چندان شگفت‌انگیز نیست چرا که سوابق تحصیلی هیچ‌یک از آنها چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. متاسفانه به واسطه برخوردهای سهل انگارانه‌ای که با این مسله شد در این جلسه این کاندیداهای رانت‌محور مجددا همان وعده‌های بحران‌زا وفسادزا را تکرار کردند. مساله بسیار حیاتی دیگری که به گمان من نیازمند برخورد فعال رسانه‌ها هست این است که کاندیداهای رانت‌محور علنا از پاسخ به این سوال مشخص که منابع این رانت‌های جهش یافته از کجا قرار است تامین شود؟

**تیر خلاص
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با انتشار عنوان «تیر خلاص»، می نویسد: این مناظره آن مناظره‌ای نبود که اصولگرایان از همان اردیبهشت ٩٢ برای اردیبهشت ٩٦ اندیشه‌اش را در سر داشتند. تمام پرونده‌هایی که با خود به میدان این سه مناظره آورده بودند نقش بر آب شد. هر اتهامی که زدند جز غباری که به گلوی خودشان رفت نتیجه دیگری نداشت. ٩ ساعت در سه مناظره به یک هدف شلیک کردند. از یک ماه پیش با همه امکانات به میدان آمدند تا یک نفر را از نفس بیندازند تا نتیجه‌ای که ٢٩ اردیبهشت از صندوق‌های رای بیرون می‌آید به نفع‌شان باشد. دیروز همه نقشه‌های چهار سال اخیر اصولگرایان شکست خورد و آخرین مناظره انتخاباتی تکلیف را برای مردم روشن کرد تا یادشان بماند که چهار سال پیش با چه کسی عهد بستند و تصمیم بگیرند که این‌بار با چه کسی عهد ببندند.

**مناظره سوم تکلیف همه‌چیز را روشن کرد
روزنامه «اعتماد» در سرمقاله ای به قلم احمد خرم فعال سیاسی با درج عنوان «مناظره سوم تکلیف همه‌چیز را روشن کرد»، آورد: دیروز آخرین مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوی برگزار شد؛ مناظره‌ای که بدون تردید تکلیف بسیاری از مسائل را روشن کرد و برای ملت ایران بسیار آگاه‌بخش بود و نکات مهم زیادی در آن به صورت شفاف بیان شد. در این میان اما چند نکته بسیار قابل تامل بود. در وهله نخست کاندیداهای اصولگرا یعنی آقایان رییسی، قالیباف و میرسلیم نشان دادند حاضر نیستند پاسخگوی کارنامه خود باشند و مسوولیت حمایت‌شان از دولت‌های نهم و دهم را بپذیرند.

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


** رقیب‌هراسی و هزینه‌هایی که نظام می‌پردازد
روزنامه «جوان» در یادداشتی با عنوان «رقیب‌هراسی و هزینه‌هایی که نظام می‌پردازد» به قلم عباس حاجی ‌نجاری نوشت: کی از تفاوت‌های اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران با دیگر نظام‌های سیاسی مردم‌سالار ابتنای قوانین، برنامه‌ها و رفتارها بر اصول و ارزش‌های اسلامی در تمامی فرآیندهای اداره نظام است که انتخابات نیز یکی از آن عرصه‌هاست. بر این اساس رعایت اصول و ارزش‌ها و اخلاق اسلامی به ویژه در عرصه انتخابات برای تحقق این هدف، از بدیهیات و الزامات آن است. حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه مطالبه اصلی خود را معطوف به کاندیداها دانسته و می‌فرمایند: از آقایان کاندیداها و دوستان آنان انتظار دارم که اخلاق اسلامی و انسانی را در تبلیغ برای خود و کاندیداهای خویش مراعات و از هرگونه انتقاد از طرف مقابل که موجب اختلاف و هتک باشد خودداری نمایند.

**پافشاری دولتی‌ها بر وضع موجود
روزنامه «جوان» در گزارشی با درج عنوان «پافشاری دولتی‌ها بر وضع موجود»، نوشت: آخرین مناظره با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار شد اما توجه بیشتر روی موضوعاتی بود که سند آنها به صورت لحظه‌ای در فضای مجازی انتشار می‌یافت. در این مناظره حسن روحانی و اسحاق جهانگیری همچنان بر تداوم مسیر و وضع موجود اصرار و تلاش کردند نامزدهای رقیب خود را متهم به بی‌اطلاعی کنند. 


روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


**سایر روزنامه ها

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی


روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

روحانی لوله کرد؛ قالیباف بازهم بازنده اصلی

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
0
0
داستان رشوه هواپیمای سوخو را بیشر منتشر کنید شهرستانی ها خیلی تو جریان نیستند چرا شبکه های تلگرام دولت ضعیف است و...
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری