کد خبر: ۱۷۲۰۱۴
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۲
نظر کارشناسان درباره مناظره سوم؛
قالیباف گفت املاک به رفتگران داده شده است،به رفتگران یا هر کسی این املاک نجومی را داده اند، قدر مسلم این است که بازرسی، دادستانی و آقای توکلی که مسئول رسیدگی به امور بود، همگی اعلام کردند خلافی صورت گرفته است و آقای قالیباف مجرم هستند. اما ایشان هیچ جواب روشنی به این تخلف نداشتند و گفتند به رفتگران داده شده است. این رفتگران باید خیلی خوش شانس باشند!
بعداز ظهر جمعه 21 اردیبهشت 96 سومین و آخرین مناظره انتخابتی بین 6 کاندیدای ریاست جمهوری با محوریت مسائل اقتصادی برگزار شد. مناظره ای که می تواند تاثیر بسزایی در فضای انتخاباتی در یک هفته آینده داشته باشد.

به گزارش اعتدال، مناظره اقتصادی تحلیل برخی از کارشناسان را به همراه داشت. نظر برخی کارشناسان سیاسی و اقتصادی درباره صحبت های مطرح شده در مناظره سوم به شرح زیر است:


* روحانی نبود نظام بانکی از هم پاشیده بود
سعید لیلاز، اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره مناظره سوم گفت:موسسات غیرمجازی که قالیباف از آن حرف می‌زند، بخشی وابسته به قوه قضاییه بوده است که با سختی، حاضر به مقابله با آن‌ها شده‌اند!

هشدار راجع به ثامن الحجج و میزان از ابتدای دولت روحانی داده شد و اگر بانک مرکزی اقدام موثر نمی کرد و قوه قضاییه را با هزار بدبختی راضی نمی کرد ورود کند، نظام بانکی از هم پاشیده بود.


*قاچاق از کجا وارد می‌شود؟/ وزرای احمدی‌نژاد در ستادهای آقایان برنامه اقتصادی می‌دهند/ یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، دلار را به ۸۰۰۰ تومان می‌رساند
محسن صفایی فراهانی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: بنادری که قاچاق از آن‌ها وارد می‌شود، در اختیار چه کسانی است؟ کول‌بران؟! چرا رئیسی در قوه قضاییه با آن‌ها برخورد نکرد؟

این بنادر عمدتا در اختیار نیروهای مسلح است. قوه قضاییه می‌داند در اختیار آن‌هاست و عمده قاچاق از این ستادها وارد می‌شود ولی هیچ اراده‌ای برای کنترل این بنادر وجود ندارد.

هم آقای رئیسی و هم بقیه کسانی که در قوه قضاییه بوده‌اند کاملا آشنایی با این قضیه دارند و بحث این دولت و دولت قبل نیست. رئیس‌جمهور قبلی هم حتی از عبارت برادران قاچاقچی استفاده کرد. این برادران به 4 تا کول‌بر برنمی‌گردد مربوط به آن‌هایی است که با کانتینر کالا وارد می‌کنند. یک سوم کل کالای کشور از طریق قاچاق وارد می‌شود و نمی‌توانیم بگوییم از طریق برخی آدم‌های ناسالم صورت می‌گیرد. این‌ها ارگان‌‌هایی هستند که کاملا برای قوه قضاییه آشنا هستند ولی جلوی آن را نمی‌گیرند. چرا که قدرت آن‌ها، از هر کسی بیشتر است.

اصل فساد به بنادری برمی‌گردد که در دولت اصلاحات اعلام شد آن‌ها تحت کنترل دولت نیستند و تعداد آن‌ها بیش از حد است. بیش از صد مبدا ورودی است که دولت هیچ امکانی در آن ندارد و نیروی انتظامی هم با آن‌ها آشنا هستند و کنترلی ندارند. بارها مشخص شده است که این بنادر در اختیار چه کسانی است.

وقتی از این تعداد بندر به صورت آزاد جنس وارد می‌شود و اجازه نمی‌دهند گمرک ورود کند، طبیعی است که قاچاق از طریق کول‌بری اتفاق نمی‌افتد. تمام این‌ها را افرادی با کانتینر وارد می‌گنند.غیر از این بنادری که تحت سیطره عده‌ای خاص قرار دارد و قدرت آن‌ها در کشور بیش از هر کسی است و عملا امکان استقرار گمرک وجود ندارد، از مبادی دیگری این حجم از قاچاق وارد نمی‌شود.

تمام آنچه این آقایان ارائه می‌دهند، نقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد در قالب روحانی است. از آن‌جایی که کارکنان در ستادهای این افراد عمدتا وزرای احمدی‌نژاد هستند، نمی‌گویند عملکرد ما چطور بوده است. همه را در قالب دولت یازدهم بیان می‌کنند.

این کاندیداها اصلا برنامه اقتصادی اصلا ارائه نمی‌دهند. آن‌ها منتقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد هستند منتها در قالب این دولت بحث می‌کنند! آنچه اتفاق افتاده، در دولت دهم مسئله داشته است. اگر درآمد مردم پایین آمده، از سال ۸۶شروع شده و در بانک مرکزی آمارهای رسمی آن مشخص است. در سال ۸۸، پیش از اینکه دوره دوم احمدی‌نژاد شروع شود، در اوج دوران وفور نفتی، درآمد مردم شروع به کاهش کرد و آثار آن را امروز می‌بینیم. امروز سفره مردم رنگین نشده ولی خالی‌تر هم نشده است! علت خالی‌تر نشدن هم برنامه‌ریزی دولت روحانی بوده است.

نه آقای رئیسی و نه میرسلیم، هیچ برنامه‌ای ارائه ندادند. آقای هاشمی طبا درست پاسخ دادند. می‌شود یارانه را صد برابر کرد اما به چه قیمتی؟ اگر قرار است صد هزار تومان بدهیم و میلیون‌ها از جیب مردم برداریم چه کرده‌ایم؟ نان مردم سه برابر شد، کرایه ۴ برابر شد، اگر قرار است یارانه دهید و سپس از جیب مردم بردارید، کمک به قشر آسیب‌پذیر نکرده‌اید. با روش‌هایی که نه روی تورم و سایر شاخص‌ها تاثیر بگذارد، فقط باید به بهزیستی و تامین اجتماعی از نظر آموزشی و تغذیه رسید و شرایطی فراهم کنیم که زندگی عادی داشته باشند. پرداخت یارانه دفعه قبل باعث شد تورم ایران به ۴۰ درصد برسد و این روش‌ها نشان می‌دهد چقدر کار اقتصادی افرادی که به این‌ کاندیداها سرویس و اطلاعات می‌دهند، چقدر ضعیف هستند و چقدر مسئله مردم، مسئله‌شان نیست! طبیعی است با ۴ برابر کردن یارانه، باید مطمئن باشیم که ونزوئلا می‌شویم.

اگر بنزین به لیتری ۱۰ هزار تومان برسد می‌توان ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کرد. چرا‌ آقای قالیباف می‌خواهد ۲۵۰ هزار تومان یارانه بدهد؟ بنزین را به ۱۰ هزار تومان برساند و به همه ملت ۷۰۰ هزار تومان یارانه بپردازد. اگر قرار باشد با یک تورم لجام گسیخته حرکت کنیم می‌توان یارانه بیشتری پرداخت کرد. ضمن اینکه همین یارانه ٢٥٠ هزار تومانی دلار را به ٨٠٠٠ تومان می رساند.


* دولتی که مورد وثوق آقایان بود در دوران خود چه کرد؟
مهدی پازوکی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز درباره مناظره سوم گفت: درباره موسسات و صحبت هایی که پیش آمد آقای جهانگیری خوب پاسخ داد و آقای قالیباف خوب صحبت نکرد. پاسخ آقای روحانی کاملا دقیق بود. ایشان به ریشه مسئله اشاره کردند و اقای قالیباف مسایلی را مطرح کردند که ربطی به سوال نداشت.

اقای رییسی باید کارهای دانشگاهی که می گویند را منتشر کنند. دانشگاه که مرکز آموزشی است که نمی تواند برنامه بنویسد. گروهی باید با اعداد و رقم برنامه بنویسند. آقای جهانگیری با محدودیت هایی که داشت خوب پاسخ داد. خیلی از موسسات اصلا در خراسان رضوی شکل گرفتند و بانک مرکزی در 4 سال دولت اقای روحانی وارد عمل شد و خوب با این موضوع برخورد کرد. دولتی که مورد وثوق آقایان بود در دوران خود چه کرد؟ این ادامه همان تفکری است که می خواهد دوباره وارد شود و مثل دولت قبل اقتصاد را رقم بزند.


* ریشه رانت خراسانی در کشور در حال شکل گیری است
غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات: ریشه موسسات مالی غیر مجاز که پول مردم را خوردند و با کلاهبرداری، هزینه ها را به گردن دولت روحانی انداختند، خراسان است. قالیباف خوب می داند که ریشه اینها کجاست. 4 درصدی ها همان ها هستند.

نمی دانم آقای قالیباف نسبت ٤ درصد و ٩٦ را از کجا آورده است ولی اگر منظور آقای قالیباف این است که ٤درصد از منابع سیستم بانکی در اختیار ٤ درصد جامعه است خود او نیز می داند ریشه این موضوع کجاست. ریشه این مطلب مؤسسات پولی است که در کشور شکل گرفته اند و عمده آنها نیز در خراسان هستند.

بانک مرکزی امروز با تمام مؤسسات پولی که شبه مؤسسه عمل کردند و پول‌های کشور را نیز جمع کرده اند برخورد کرده و آنها را سامان داده است. تمام مؤسسات پولی که الان در کشور مسئله دار شده اند ریشه شان خراسان است. یعنی ریشه همه مؤسسات خراسان است و همه این پول نیز دست همین افراد است .

٤ درصد خود همین افراد هستند که منابع کشور را با پول سنگین در کل کشور جمع کرده اند. این مؤسسات در اقصی نقاط کشور رفتند و پول های خرد مردم را جمع کردند و بعد با یکسری کلاهبرداری ها خودشان را ورشکسته کردند و هزینه شان را گردن دولت آقای روحانی انداختند. مؤسساتی همانند میزان و ثامن الحجج در یک دوره هشت ساله و قبل از آن پول جمع کردند.

ریشه رانت خراسانی در کشور در حال شکل گیری است. این رانت در یک برهه با یک شکل خاصی آمد و الان نیز به شکل دیگری آمده است و مردم نیز باید در این زمینه هوشیار باشند.

هرگاه مجلس در این مورد تحقیق و تفحصی را شروع کرد مردم را وسط انداختند و خیلی حرفه ای کار کردند. در بحث مؤسسه میزان به گونه ای رفتار کردند که دولت را مقصر جلوه دهند. یکسری مؤسسات از خراسان شکل گرفت و در کل کشور پول جمع کرد و وقتی ما قصد تحقیق و تفحص داشتیم مردم را وسط انداختند مردم را ساماندهی کردند که مقابل مجلس تجمع کنند که مجلس را مقصر کنند در صورتی کسی که پول را جمع کرده بود مشخص بود . در حال حاضر که بانک مرکزی اینها را شفاف کرده است آقایان حرف از ٤درصد می زنند. این مؤسسات نیز پول را گرفته‌اند و الان حرف از ٤ درصد و ٩٦ درصد می زنند و اتفاقا این عدد درست است ولی خود این آقایان٤ درصد هستند.


* رفتگران باید خیلی خوش شانس باشند که املاک نجومی دریافت کرده اند
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در ارزیابی خود از مناظره سوم گفت: به نظرم آقایان روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا در مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در یک جهت صحبت کردند و حرف هایشان درباره برنامه های کلان انجام شده یا در دست انجام در آینده بود. اما آقای رئیسی تنها به دولت نقد می کردند که چرا این اقدامات را زودتر انجام نداده اند. در واقع نقدی به برنامه های دولت نداشتند. بلکه نظرشان این بود که همین اقدامات را می خواهند زودتر انجام بدهند. اما سوال اینجاست که اگر به عملکرد دولت قبل نقد دارند چرا اعضای کابینه و دولت نهم و دهم در ستاد انتخاباتی ایشان فعال هستند؟! آقای رئیسی همچنین پاسخ ندادند که با کدام نیرو و با چه منطقی می خواهند برنامه هایشان را پیش ببرند.

آقای قالیباف نیز به دنبال تخریب شخصی بودند و مسائل شخصی را به دروغ یا راست مطرح می کردند که به درد مردم نمی خورد. حال اگر ادعاهای ایشان درست باشد باید قوه قضاییه به آن ها رسیدگی کند. اگر نادرست نیز هست شنیدن حرفای دروغ توسط مردم جذاب نیست. اگر می دانند در دولت تخلفی صورت گرفته چرا تاکنون آن ها را مطرح نکرده اند؟!

همچنین در بخشی که گفتند املاک به رفتگران داده شده است، باید بگویم به رفتگران یا هر کسی این املاک نجومی را داده اند، قدر مسلم این است که بازرسی، دادستانی و آقای توکلی که مسئول رسیدگی به امور بود، همگی اعلام کردند خلافی صورت گرفته است و آقای قالیباف مجرم هستند. همچنین توسط دادستانی اعلام شد که در ۵۴ مورد ملک خلاف شده است. اما ایشان هیچ جواب روشنی به این تخلف نداشتند و گفتند به رفتگران داده شده است. این رفتگران باید خیلی خوش شانس باشند!


*رقبای روحانی درصدد تخریب و اتهام زنی هستند
حجت الله میرزایی، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رقبای روحانی و جهانگیری در این مناظره تلاش کردند که اقدامات دولت در این چهار سال را مورد تخریب قرار دهند و به آنها اتهام بزنند.

روحانی و جهانگیری هم مجبور بودند پاسخ این اتهامات را بدهند، هم موانع و سنگ اندازی های رقبای خود و هم در فرصت باقی برنامه ها و سیاست های خود را برای آینده بگویند اما باز هم اجازه طرح برنامه ها و سیاست ها داده نشد.

درست است که با انتخاب  روحانی باز رئیس جمهور همان رئیس جمهور قبلی است اما دولت جدیدی به نام دولت دوازدهم مستقر می شود و سیاست ها از توالی زمانی و منطقی مشخصی برخوردارند. طبیعی است که دولت دوازدهم سیاست ها و برنامه های مجزا و قابل روشن خواهد داشت و الزاما هرآنچه باید صورت بگیرد نمی توانست در چهار سال به سرانجام برسد.  در این دولت مقدمات، زمینه ها و تمهیدات متعددی برای رسیدن به ثبات و نقطه صفر انجام شده، همچنین بخش عمده ای از وقت دولت برای آوار برداری از اقتصاد دولت گذشته اختصاص داده شده است.

دولت یازدهم با حجم عظیمی از خرابی ها و ویرانی های سال 92 ، نظام در هم ریخته و رو به ورشکستگی در بانک ها، دو سال پیاپی 91 و 92 رشد اقتصادی منفی که چیزی حدود 10 درصد بود، سازمان های کارشناسی تعطیل و از هم پاچیده به خصوص در سازمان بودجه و برنامه ریزی، تعهیدات بسیار زیاد دولت که در طول تاریخ بی سابقه بوده است روبه رو بوده است. بخش مهمی از وقت و انرژی دولت در دوره گذشته جهت رسیدن به یک وضع نسبتا با ثبات و اقتصاد مبتنی بر اعتماد منسوخ شده است. دولت در راه رسیدن به ثبات و آرامش نسبی برای سیاست گذاری رونق بخش و ایجاد فضای قابل اعتماد در سطح بین المللی و جهانی موفق بوده است.


*مردم فریب برخی عوام فریبی ها را نخواهند خورد
محمدصادق خرازی، دبیر کل حزب ندای ایرانیان نیز گفت: مردم با آگاهی و خردمندی، شاهد مناظرات  انتخابات ریاست جمهوری بودند و در این مهم شکی نیست که فریب برخی عوام فریبی ها را نخواهند خورد.

ادعاهای  برخی از کاندیداها درباره کابینه حسن روحانی بی سند و مدرک  است. در انتخابات ریاست جمهوری با توجه به فضایی که امروز کشوربه لحاظ گردش اطلاعات در آن قرار دارد و مردم با اطلاع و آگاهی بیشتری نظاره گر رفتار کاندیداها و مناظرات انتخاباتی هستند، لذا در نهایت به اخلاق رای خواهند داد.

مردم با آگاهی و خردمندی، شاهد مناظرات  انتخابات ریاست جمهوری بودند و در این مهم شکی نیست که فریب برخی عوام فریبی ها را نخواهند خورد. دوران شعارهای پوپولیستی در ایران به سر آمده و همه مردم خوب به خاطر دارند که این دست شعارها یک بار چطور و به چه شکلی با زندگی شان بازی کرد .

بدون شک مردم سره را از ناسره تشخیص می دهند و قطعا تفاوت بین کسانی که فضای انتخابات را تعمدا دو قطبی کردند، با کسانی که دغدغه های مردم را بر مبنای اخلاق مطرح کردند را دریافت می کنند. من اعتقاد دارم که در نظر مردم این رعایت اخلاق پیروز است.

به طور قطع افرادی که تجربه اداره دولت و قوه اجرایی کشور را دارند، مشکلات کشور را بهتر و از نزدیک لمس کرده و درک به مراتب مناسب تری از وضعت مشکلات و موانع پیش روی توسعه ایران دارند. به هر تقدیر، کارنامه همه کاندیداها در حوزه های مختلف روشن و مبین توانایی های آنهاست .

*رئیسی و قالیباف سیاه نمایی را به حد اعلی رساندند
جعفر خیرخواهان، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت:متاسفانه دو رقیب روحانی خیلی خوش باورانه و ساده انگارانه به امر خطیر مملکت داری نگاه می کنند و بر اساس همین نگاه سطحی وعده های پوپولیستی می دهند. متاسفانه امروز با پدیده هایی در مناظره سوم ریاست جمهوری روبرو هستیم . آقایان رئیسی و قالیباف در این مناظره  دایره انصاف را به هیچ عنوان رعایت نکرده و سیاه نمایی و وارونه جلوه دادن اوضاع کشور را به حد اعلی رسانده اند .

طرح مباحث عموما غیر واقعی از اوضاع کنونی، دستاویزی برای تخریب دولت بدل شده و برخی کاندیداها در جهت رای آوری به هر قیمتی کمر همت بسته اند . واقعا باید پرسید که این کدام شیوه رقابت است که برخی پیش گرفته اند ؟

امروز برخی با شیوه های پوپولیستی که عمدتا ریشه در علم اقتصاد ندارد، سعی در نا امید کردن مردم دارند. واقعا سوال در این جاست که تلاش های دولت در حوزه سیاست خارجی و ثبات اقتصادی که امروز در کشور حاکم شده، با چه ساز و کار و اهدافی از نگاه آقایان پنهان می ماند؟

آقای رئیسی که امروز با شور از توجه به کشورهای همسایه در حوزه سیاست خارجی سخن به میان می آورد، حتی حداقل شناختی از اوضاع جهانی ندارد و اقتصاد مبتنی این رفتار در آینده به هیچ عنوان روشن نخواهد بود.

متاسفانه شاهد هستیم که دو رقیب روحانی خیلی خوش باورانه و ساده انگارانه به امر خطیر مملکت داری نگاه می کنند و مبتنی بر این نگاه سطحی وعده نیز می دهند. رقبای امروز روحانی، متاسفانه در مسندهای کوچکی بوده اند و تجربه ای از اداره امور کشور ندارند.

به نظر من رقبای روحانی باید پاسخگو باشند که با چه تیمی سر کار خواهند آمد و کابینه شان متشکل ازکسانی است؟ به طور مثال آقای رئیسی که امروز داعیه حل مشکلات کشور را دارد، با همان تیمی به عرصه آمده که دولت مهرورز را تشکیل داده بودند و نتایجش هم بر مردم پوشیده نیست.


*دست خالی  قالیباف در افشای تهمت‌هایش به روحانی 
سیدحسین مرعشی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: روحانی و جهانگیری بسیار خوب توانستند مطالب را انتقال دهند و اطلاعات خوب و منطقی ارائه دادند و جواب شبهه‌افکنی‌های دیگر نامزدها را بخوبی دادند. برنده این مناظره روحانی و جهانگیری بودند.

این مناظره به خوبی توانست شرایط را تغییر دهد و الان می‌توانیم به پیروزی در مرحله اول انتخابات امیدوار باشیم.

او با اشاره به زمین شهرک غرب که قالیباف به آن اشاره کرد، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که دست قالیباف در افشای تهمت‌هایش به روحانی چقدر خالی بوده است که به یک قضیه مرتبط به بیش از بیست سال پیش اشاره کرد که آن هم تخلف نبود و قانونی بوده است. مردم ۲۹ اردیبهشت جواب قضاوت خود را اعلام می‌کنند.
 

*مناظره آخر موجب افزایش رای روحانی شد
اشرف بروجردی رئیس ستاد بانوان حسن روحانی، گفت: کسی که از حقیقت دفاع می‌کند، همیشه پیروز میدان است.

او با بیان اینکه صداقت و حق‌گویی مهمترین شاخصه‌های عملکرد آقای روحانی بود، اظهار داشت: رییس دولت تدبیر و امید امروز تلاش کرد تا حرمت‌ها را نگه دارد و حقایقی که در پس پرده وجود دارد، را افشا نکند و آنها را در سینه خود نگه دارد.

بداخلاق‌ها در مناظره سوم آنچنان رفتار کردند و آنقدر بی‌اخلاقی کردند، که موجب شد آقای روحانی تنها بخش کوچکی از حقایق را بگویند تا امر بر مردم مشتبه نشود.

در این مناظره اسحاق جهانگیری با زبان شیوایی مطالب را بیان کردند و با تسلط بی‌نظیری که نسبت به مباحث و امور داشتند، خوش درخشیدند. من معتقدم عملکرد خوب ایشان و دفاعی که از دولت یازدهم داشتند موجب افزایش رای و جایگاه آقای روحانی شده و می‌تواند در فعال کردن آرای خاکستری نقش ایفا کند.

آقای قالیباف همانند مناظره‌های قبلی حرفی برای گفتن نداشتند و برنامه‌ای را ارائه ندادند. او نتوانست خلاف‌های خود را پنهان کند و همین مسئله موجب شد تا جایگاه او بیش از پیش تنزل پیدا کند.

آقای رئیسی نسبت به مناظره‌های هفته قبل، مطلب جدیدی را ارائه نکردند. او نیز مانند قالیباف برنامه‌ای ارائه نکرد و تلاش داشت با تخریب دولت برای خود رای جمع کند.

سیدمصطفی هاشمی‌طبا سلیم‌النفس بودن خود را در این مناظره‌ها بار دیگر به اثبات رساند، او مباحثی اصولی را مطرح کرد. تلاش داشت تا از تخریب دیگران بپرهیزد. هاشمی‌طبا اگرچه مانند قالیباف و رئیسی هیاهویی نداشت اما عملکردش احترام‌‌برانگیز بود.

توضیحات و سخنان آقای میرسلیم نشان داد که ایشان سابقه خوبی در سپردن حافظه تاریخی ملت ایران ندارد و حقایق و وقایع را به خوبی به یاد ندارند. مجموع این نکات نشان داد که ایشان نمی‌تواند مدافع خوبی برای هویت و منافع ملت ایران باشد.

این مناظره بی‌تردید موجب افزایش رای آقای روحانی خواهد شد و می‌تواند اثر خوبی در فعال کردن آرای خاکستری داشته باشد.


*مناظره سوم سبد رای اصلاح‌طلبان را تکان داد
حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه پیش بینی می‌شد مناظره سوم چالشی و توفانی باشد، گفت:‌ این مناظره تاثیر مثبتی در رای دادن مردم خواهد داشت. بسیاری از کسانی که تصمیم به رای دادن نداشتند با دیدن این مناظره قانع شدند که به یکی از کاندیداها رای دهند و به پای صندوق‌های رای بیایند.

اصلاح‌طلبان در هفته آینده باید تمامی تلاش خودشان را به کار گیرند تا مردم ترغیب و تشویق شوند در انتخابات شرکت کنند. هرچه شرکت مردم در انتخابات بیشتر باشد اصلاح‌طلبان سود بیشتری خواهند برد.

متاسفانه ما شاهد بداخلاقی‌هایی در این مناظره بودیم که نباید این اتفاق می‌افتاد. مناظره سوم یک نقطه عطفی در تاریخ ارتباطات ایران است. این گفت‌وگو به رغم نظر بعضی‌ها نه نظام را تضعیف کرد و نه اثر منفی داشت. امیدواریم این شیوه در رسانه ملی بعد از انتخابات ادامه داشته باشد. مسئولان رسانه ملی و کشور باید بدانند طرح نظرات صادقانه آسیبی نمی‌رساند و صداوسیما باید از این فضای بسته بیرون بیاید.


* هراس از رقیب روحانی واقعی است
حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا گفت: در مناظره کاملا مشخص بود چه کسی برنده است و چه کسی بازنده است و مردم خودشان قضاوت می کنند. آنچه که به ما مربوط است ما  منتقد سیاست های اقتصادی دولت هستیم. با این حال به نظرم مردم باید بیایند رای بدهند و علی رغم انتقاداتی که به اقتصاد وجود دارد به آقای روحانی رای دهند. 

با حضور آقای روحانی حداقل ما می توانیم نقد کنیم ولی با حضور رقبای ایشان نمی شود نقد کرد.  همین که یک گروهی از بیرون دولت را نقد می کنند این دستاوردی بزرگ است. ما در دولت های نهم و دهم این شرایط را نداشتیم و منشا فسادها همین بسته بودن فضای نقد است. هراس از رقیب روحانی واقعی است. حضور این رقیب فضا را می بندد و تهدیدهای بین المللی را افزایش می دهد. دولت دستاوردهایی داشته است بخصوص در حوزه سیاسی و تا حدودی فرهنگی.


* روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند
عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: چون سیاست ایران حزبی نیست افراد اهمیت پیدا می کنندبه همین دلیل هم رییسی میگوید روحانی با احمدی نژاد مناظره کند.

این مناظره علیه دستگاه قضایی و کل سیستم عدالت کشور بود. به  لحاظ اقتصادی هم هیچ چیزی نداشت چون که فقط آقای جهانگیری و آقای هاشمی طبا و کمی آقای روحانی با مسائل اقتصادی آشناست. آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست.

آقای رئیسی فن مناظره را هم بلد نبود. ایشان می گفت دولت فلان کار انجام داده است، اگر انجام داده شما اینجا چه کار می کنید؟

اتهامات آقای قالیباف هم جواب نمی دهد. اینگونه رفتارها کلا جواب نمی دهد ممکن است بخشی از مردم خوششان بیاید اما به جایی نمی رسد.

مناظره یک طرفه بود. طرف مقابل روحانی و جهانگیری نشان داد چیز خاصی ندارد. آقای روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند. تمام انتخابات ها در سرنوشت مردم اثر داشته است من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم.


انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
1
قالیباف مشخص کند کدام رفتگر توان خرید خانه دارد.ولو 150 میلیون تومان
امید و اعتدال
|
-
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
1
0
به نظر من دکتر روحانی همه چیز رو نمی گه و ملاحضه میکنه و این میشه که خیلی از مردم حرف های طیف مقابل بیشتر میپسندند؟مرسی
توحیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
0
خراسانی ها بیشتر از هر کس دیگری دوست دارند رئیسی رئیس جمهور شود و شرش را از خراسان بکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
1
عملکرد قابل دولت در بخش های مختلف عملا باعث شده بود قالیباف و رئیس حرفی برای گفتن نداشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
1
روحانی و جهانگیری در مقابل خالی باف و خیال باف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
1
جهانگیری عالی بود داشتن معاونی همچون وی برای روحانی غنیمتی بزرگ است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری