کد خبر: ۱۷۱۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
نظر کارشناسان درباره صحبت های مطرح شده در مناظره سوم به شرح زیر است:

*سعید لیلاز، اقتصاددان:

موسسات غیرمجازی که قالیباف از آن حرف می‌زند، بخشی وابسته به قوه قضاییه بوده است که با سختی، حاضر به مقابله با آن‌ها شده‌اند!

هشدار راجع به ثامن الحجج و میزان از ابتدای دولت روحانی داده شد و اگر بانک مرکزی اقدام موثر نمی کرد و قوه قضاییه را با هزار بدبختی راضی نمی کرد ورود کند، نظام بانکی از هم پاشیده بود.


محسن صفایی فراهانی:

بنادری که قاچاق از آن‌ها وارد می‌شود، در اختیار چه کسانی است؟ کول‌بران؟! چرا رئیسی در قوه قضاییه با آن‌ها برخورد نکرد؟

این بنادر عمدتا در اختیار نیروهای مسلح است. قوه قضاییه می‌داند در اختیار آن‌هاست و عمده قاچاق از این ستادها وارد می‌شود ولی هیچ اراده‌ای برای کنترل این بنادر وجود ندارد.

هم آقای رئیسی و هم بقیه کسانی که در قوه قضاییه بوده‌اند کاملا اشنایی با این قضیه دارند و بحث این دولت و دولت قبل نیست. رئیس‌جمهور قبلی هم حتی از عبارت برادران قاچاقچی استفاده کرد. این برادران به ۴. تا کول‌بر برنمی‌گردد مربوط به آن‌هایی است که با کانتینر کالا وارد می‌کنند. یک سوم کل کالای کشور از طریق قاچاق وارد می‌شود و نمی‌توانیم بگوییم از طریق برخی آدم‌های ناسالم صورت می‌گیرد. این‌ها ارگان‌‌هایی هستند که کاملا برای قوه قضاییه آشنا هستند ولی جلوی آن را نمی‌گیرند. چرا که قدرت آن‌ها، از هر کسی بیشتر است.

قاچاق از کجا وارد می‌شود؟ ۱۰۰ بندر در اختیار نهادهایی خاص

اصل فساد به بنادری برمی‌گردد که در دولت اصلاحات اعلام شد آن‌ها تحت کنترل دولت نیستند و تعداد آن‌ها بیش از حد است. بیش از صد مبدا ورودی است که دولت هیچ امکانی در آن ندارد و نیروی انتظامی هم با آن‌ها آشنا هستند و کنترلی ندارند. بارها مشخص شده است که این بنادر در اختیار چه کسانی است.

وقتی از این تعداد بندر به صورت آزاد جنس وارد می‌شود و اجازه نمی‌دهند گمرک ورود کند، طبیعی است که قاچاق از طریق کول‌بری اتفاق نمی‌افتد. تمام این‌ها را افرادی با کانتینر وارد می‌گنند.غیر از این بنادری که تحت سیطره عده‌ای خاص قرار دارد و قدرت آن‌ها در کشور بیش از هر کسی است و عملا امکان استقرار گمرک وجود ندارد، از مبادی دیگری این حجم از قاچاق وارد نمی‌شود.


*مهدی پازوکی، اقتصاددان:

درباره موسسات و صحبت هایی که پیش آمد آقای جهانگیری خوب پاسخ داد و آقای قالیباف خوب صحبت نکرد. پاسخ آقای روحانی کاملا دقیق بود. ایشان به ریشه مسئله اشاره کردند و اقای قالیباف مسایلی را مطرح کردند که ربطی به سوال نداشت.

اقای رییسی باید کارهای دانشگاهی که می گویند را منتشر کنند. دانشگاه که مرکز آموزشی است که نمی تواند برنامه بنویسد. گروهی باید با اعداد و رقم برنامه بنویسند. آقای جهانگیری با محدودیت هایی که داشت خوب پاسخ داد. خیلی از موسسات اصلا در خراسان رضوی شکل گرفتند و بانک مرکزی در 4 سال دولت اقای روحانی وارد عمل شد و خوب با این موضوع برخورد کرد. دولتی که مورد وثوق آقایان بود در دوران خود چه کرد؟ این ادامه همان تفکری است که می خواهد دوباره وارد شود و مثل دولت قبل اقتصاد را رقم بزند.

*غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات:

ریشه موسسات مالی غیر مجاز که پول مردم را خوردند و با کلاهبرداری، هزینه ها را به گردن دولت روحانی انداختند، خراسان است. قالیباف خوب می داند که ریشه اینها کجاست. 4 درصدی ها همان ها هستند.

نمی دانم آقای قالیباف نسبت ٤ درصد و ٩٦ را از کجا آورده است ولی اگر منظور آقای قالیباف این است که ٤درصد از منابع سیستم بانکی در اختیار ٤ درصد جامعه است خود او نیز می داند ریشه این موضوع کجاست. ریشه این مطلب مؤسسات پولی است که در کشور شکل گرفته اند و عمده آنها نیز در خراسان هستند.

بانک مرکزی امروز با تمام مؤسسات پولی که شبه مؤسسه عمل کردند و پول‌های کشور را نیز جمع کرده اند برخورد کرده و آنها را سامان داده است. تمام مؤسسات پولی که الان در کشور مسئله دار شده اند ریشه شان خراسان است. یعنی ریشه همه مؤسسات خراسان است و همه این پول نیز دست همین افراد است .

٤ درصد خود همین افراد هستند که منابع کشور را با پول سنگین در کل کشور جمع کرده اند. این مؤسسات در اقصی نقاط کشور رفتند و پول های خرد مردم را جمع کردند و بعد با یکسری کلاهبرداری ها خودشان را ورشکسته کردند و هزینه شان را گردن دولت آقای روحانی انداختند. مؤسساتی همانند میزان و ثامن الحجج در یک دوره هشت ساله و قبل از آن پول جمع کردند.

ریشه رانت خراسانی در کشور در حال شکل گیری است. این رانت در یک برهه با یک شکل خاصی آمد و الان نیز به شکل دیگری آمده است و مردم نیز باید در این زمینه هوشیار باشند.

هرگاه مجلس در این مورد تحقیق و تفحصی را شروع کرد مردم را وسط انداختند و خیلی حرفه ای کار کردند. در بحث مؤسسه میزان به گونه ای رفتار کردند که دولت را مقصر جلوه دهند. یکسری مؤسسات از خراسان شکل گرفت و در کل کشور پول جمع کرد و وقتی ما قصد تحقیق و تفحص داشتیم مردم را وسط انداختند مردم را ساماندهی کردند که مقابل مجلس تجمع کنند که مجلس را مقصر کنند در صورتی کسی که پول را جمع کرده بود مشخص بود . در حال حاضر که بانک مرکزی اینها را شفاف کرده است آقایان حرف از ٤درصد می زنند. این مؤسسات نیز پول را گرفته‌اند و الان حرف از ٤ درصد و ٩٦ درصد می زنند و اتفاقا این عدد درست است ولی خود این آقایان٤ درصد هستند.


*محمدعلی وکیلی، سخنگوی ستاد انتخاباتی دکتر روحانی:

آقایان رییسی و قالیباف مکرر گفتند در بحث جلوگیری از قاچاق، پیشگیری وظیفه دولت است، در حالی که طبق اصل ١٥٦ قانون اساسی پیشگیری از جرم وظیفه قوه قضاییه است.*محسن صفایی فراهانی: وزرای احمدی‌نژاد در ستادهای آقایان برنامه اقتصادی می‌دهند!

تمام آنچه این آقایان ارائه می‌دهند، نقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد در قالب روحانی است. از آن‌جایی که کارکنان در ستادهای این افراد عمدتا وزرای احمدی‌نژاد هستند، نمی‌گویند عملکرد ما چطور بوده است. همه را در قالب دولت یازدهم بیان می‌کنند.

این کاندیداها اصلا برنامه اقتصادی اصلا ارائه نمی‌دهند. آن‌ها منتقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد هستند منتها در قالب این دولت بحث می‌کنند! آنچه اتفاق افتاده، در دولت دهم مسئله داشته است. اگر درآمد مردم پایین آمده، از سال ۸۶شروع شده و در بانک مرکزی آمارهای رسمی آن مشخص است. در سال ۸۸، پیش از اینکه دوره دوم احمدی‌نژاد شروع شود، در اوج دوران وفور نفتی، درآمد مردم شروع به کاهش کرد و آثار آن را امروز می‌بینیم. امروز سفره مردم رنگین نشده ولی خالی‌تر هم نشده است! علت خالی‌تر نشدن هم برنامه‌ریزی دولت روحانی بوده است.

تمام برنامه‌های اقتصادی اصول‌گرایان چه بود؟ هیچ! مسئله مردم، چقدر مسئله این‌ها نیست!

نه آقای رئیسی و نه میرسلیم که تا به حال صحبت کردند، هیچ برنامه‌ای ارائه ندادند.

آقای هاشمی طبا درست پاسخ دادند. می‌شود یارانه را صد برابر کرد اما به چه قیمتی؟ اگر قرار است صد هزار تومان بدهیم و میلیون‌ها از جیب مردم برداریم چه کرده‌ایم؟ نان مردم سه برابر شد، کرایه ۴ برابر شد، اگر قرار است یارانه دهید و سپس از جیب مردم بردارید، کمک به قشر آسیب‌پذیر نکرده‌اید. با روش‌هایی که نه روی تورم و سایر شاخص‌ها تاثیر بگذارد، فقط باید به بهزیستی و تامین اجتماعی از نظر آموزشی و تغذیه رسید و شرایطی فراهم کنیم که زندگی عادی داشته باشند. پرداخت یارانه دفعه قبل باعث شد تورم ایران به ۴۰ درصد برسد و این روش‌ها نشان می‌دهد چقدر کار اقتصادی افرادی که به این‌ کاندیداها سرویس و اطلاعات می‌دهند، چقدر ضعیف هستند و چقدر مسئله مردم، مسئله‌شان نیست! طبیعی است با ۴ برابر کردن یارانه، باید مطمئن باشیم که ونزوئلا می‌شویم.


یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، دلار را به ۸۰۰۰ تومان می‌رساند

اگر بنزین به لیتری ۱۰ هزار تومان برسد می‌توان ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کرد. چرا‌ آقای قالیباف می‌خواهد ۲۵۰ هزار تومان یارانه بدهد؟ خب بنزین را به ۱۰ هزار تومان برساند و به همه ملت ۷۰۰ هزار تومان یارانه بپردازد.

اگر قرار باشد با یک تورم لجام گسیخته حرکت کنیم می‌توان یارانه بیشتری پرداخت کرد.

ضمن اینکه همین یارانه ٢٥٠ هزار تومانی دلار را به ٨٠٠٠ تومان می رساند.

 

*غلامحسین کرباسچی:

رفتگران باید خیلی خوش شانس باشند که املاک نجومی دریافت کرده اند

به نظرم آقایان روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا در مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در یک جهت صحبت کردند و حرف هایشان درباره برنامه های کلان انجام شده یا در دست انجام در آینده بود. اما آقای رئیسی تنها به دولت نقد می کردند که چرا این اقدامات را زودتر انجام نداده اند. در واقع نقدی به برنامه های دولت نداشتند. بلکه نظرشان این بود که همین اقدامات را می خواهند زودتر انجام بدهند. اما سوال اینجاست که اگر به عملکرد دولت قبل نقد دارند چرا اعضای کابینه و دولت نهم و دهم در ستاد انتخاباتی ایشان فعال هستند؟! آقای رئیسی همچنین پاسخ ندادند که با کدام نیرو و با چه منطقی می خواهند برنامه هایشان را پیش ببرند.

آقای قالیباف نیز به دنبال تخریب شخصی بودند و مسائل شخصی را به دروغ یا راست مطرح می کردند که به درد مردم نمی خورد. حال اگر ادعاهای ایشان درست باشد باید قوه قضاییه به آن ها رسیدگی کند. اگر نادرست نیز هست شنیدن حرفای دروغ توسط مردم جذاب نیست. اگر می دانند در دولت تخلفی صورت گرفته چرا تاکنون آن ها را مطرح نکرده اند؟!

همچنین در بخشی که گفتند املاک به رفتگران داده شده است، باید بگویم به رفتگران یا هر کسی این املاک نجومی را داده اند، قدر مسلم این است که بازرسی، دادستانی و آقای توکلی که مسئول رسیدگی به امور بود، همگی اعلام کردند خلافی صورت گرفته است و آقای قالیباف مجرم هستند. همچنین توسط دادستانی اعلام شد که در ۵۴ مورد ملک خلاف شده است. اما ایشان هیچ جواب روشنی به این تخلف نداشتند و گفتند به رفتگران داده شده است. این رفتگران باید خیلی خوش شانس باشند!

منبع: سحر
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری