کد خبر: ۱۷۱۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
حسن رسولی معتقد است مناظره سوم علی رغم انچه اعلام شده، مناظره ای سیاسی خواهد بود.
حسن رسولی معتقد است مناظره سوم علی رغم انچه اعلام شده، مناظره ای سیاسی خواهد بود.

تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با انتخاب درباره نحوه ورود روحانی به مناظره سوم و تاکتیک های اتخاذی قالیباف و رئیسی گفت: عمده بحث و فضای مناظره سوم به مباحث سیاسی طرفین اختصاص پیدا خواهد کرد و سه نامزد اصلی یعنی آقایان روحانی، رئیسی و قالیباف بیش از دو مناظره قبلی و با چالش های بیشتری اقدام به جدل سیاسی و تضارب و تناظر دیدگاه های مخالف یکدیگر خواهند کرد.

وی افزود: به لحاظر آرایش صحنه و نسبت هایی که بین این 6 نفر برقرار خواهد شد اصلی ترین و جدی ترین دیالوگ و گفتگوی جدلی بین آقایان روحانی و قالیباف رخ خواهد داد. از این منظر آقای رئیسی در جبهه اصولگرایان نقش دوم را کما فی السابق ایفا خواهد کرد البته نسبت به دو مناظره قبلی سبقه عکس العملی آقای رئیسی پر رنگ می شود.

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان یادآور شد: تقسیم کار حساب شده تری را بین آقایان روحانی و جهانگیری شاهد خواهیم بود که این دو نفر به صورت مکمل در دفاع از گفتمان و عملکرد دولت یازدهم مشترکا هم در بخش مجاب کنندگی و رفتارهای اثباتی و هم در حوزه گفتمانی تدافعی و رفع ابهام کننده نقش جدی تری را خواهند داشت.

وی ادامه داد: آقای هاشمی طبا همچنان در موضع یک مدیر کاردان و کارشناس و ریشه دار از مدیران دوره حضرت امام و دوره دفاع مقدس همان استراتژی دو مناظره قبلی را به صورت آرام و متین اما با جهت گیری ضمنی دفاع از حوزه عملکردی و فکری دولتی یازدهم دنبال خواهد کرد.

این فعال اصلاح طلب اظهار کرد: بعید می دانم مهندس میرسلیم نسبت به دو مناظره قبلی از حیث ایفای نقش و انتخاب مسیر گفتگو تغییری را در نقشه راه خودش ایجاد کند. در عین حال حدس من این است که مناظره روز جمعه که آخرین مناظره است نقطه عطف دو حوزه گفتمانی رقیب و چهار نامزد مقابل یکدیگر که به صورت دو به دو مقابل هم فعالیت می کنند خواهد بود و از این منظر می توان پیش بینی کرد جذاب ترین مناظره باشد.

وی درباره میزان تأثیرگذاری مناظره سوم در جابه جا کردن سبد آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و جهت دهی به آرای خاکستری ادامه داد: در حوزه اصلاحات آن دسته از رأی دهندگانی که بر مبنای رویکردهای سیاسی رفتار انتخاباتی خود را تنظیم می کنند کاهش رأیی برای آقای روحانی رخ نخواهد داد.

رسولی یادآور شد: هر چقدر روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا در مناظره سوم تبلور موفقیت آمیزتری داشته باشند بر تعداد آرای اصلاح طلبان و اعتدال گرایان افزوده خواهد شد. از طرفی برای کسانی که هنوز تصمیم نگرفتند یا مردد هستند که در کدام حوزه گفتمانی تنظیم رفتار انتخاباتی کنند و یا اینکه اساسا مخالف حضور در انتخابات هستند نقش این سه نفر تعیین کننده است.

وی افزود: در حوزه اصولگرایان برخلاف حوزه اصلاح طلبان همسویی صد درصدی بین رفتارها و نقش های آقایان رئیسی، قالیباف و میرسلیم به چشم نمی خورد. در نتیجه این مناظره، احتمال جابه جایی رأی بین کمپین آقای رئیسی و آقای قالیباف دور از انتظار نیست. در مجموع بعید می دانم این سه نفر بتوانند روی آرای خاکستری تأثیر اساسی داشته باشند و آرای تثبیت شده خود را بدون کم و زیاد خواهند داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری