کد خبر: ۱۷۱۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
تحلیل رسانه های بین المللی از رقابت انتخاباتی ایران؛
قالیباف با تقلید از جنبش ۹۹ درصد در امریکا شعار چهار درصد ثروتمند در برابر ۹۶ درصد محروم را اختراع کرده است. ممکن است نقدهایی به عملکرد دولت روحانی در عرصه اقتصاد وارد باشد اما عملکرد قالیباف در جایگاه شهردار تهران نیز بهتر از روحانی نبوده است. قالیباف با الهام‌گیری و تقلید از سبک احمدی‌نژاد می‌خواهد روحانی‌ و تیم کاری او را متهم به فساد کند. با این حال، او این واقعیت را نادیده گرفته است که مردم دیگر فریب سبک احمدی‌نژادی و ژست‌های او را نمی‌خورند و تجربه وعده‌های توخالی او را داشته‌اند و دیده‌اند که سوء‌مدیریت او چقدر برای ایران فاجعه بار بوده است. آنان یک بار این موضوع را تجربه کرده‌اند‌ و بعید است که بار دیگر چنین تاکتیک‌هایی جواب دهند
رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، یک هفته مانده به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، تبلیغات 6 نامزد این انتخابات شدت بیشتری یافته و رسانه های خارجی نیز با توجه به اظهارات جدید آنان، تحلیل ها و گزارش های خود را ارائه می کنند.


*مناظره اقتصادی نامزدان انتخاباتی در ایران بسیار مهم است 
شبکه تلویزیونی فرانس24 در گزارش دیگری نیز تاکید کرد: مناظره اقتصادی نامزدان انتخاباتی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. 

شبکه تلویزیونی فرانس24 با یادآوری تاثیر مهم مناظره های انتخاباتی در تغییر افکارعمومی، تاکید کرد: این مناظره ها اگرچه تاثیری تعیین کننده ندارند اما در تغییر افکارعمومی بسیار نقش دارند. 

فرانس 24 افزود: سومین مناظره نامزد های انتخاباتی در ایران فرصتی برای بررسی برنامه های اقتصادی آنها است و رقابت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کاران (اصولگرایان) اهمیت دارد. *قالیباف ادای احمدی‌نژاد را در می‌آورد/مردم فریب ژست‌های احمدی‌نژادی را نمی‌خورند
سایت میدل ایست‌آی نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان «اشتباه محافظه‌کاران ممکن است بار دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری به ضررشان تمام شود و برای‌شان هزینه‌زا باشد» اشاره می‌کند نامزدهای محافظه‌کاران در حال تکرار اشباهات و تاکتیک‌های مبارزاتی غلط هستند و این ممکن است به ضررشان در انتخابات تمام شود. 

این سایت می‌نویسد: «مبارزه انتخاباتی اصلی میان روحانی با قالیباف و رئیسی است. قالیباف شهردار تهران است در حالی که رئیسی قبلا مقام قضائیی داشته و متولی فعلی استان قدس رضوی است که بیش از ۲۰ هزار نفر کارمند دارد». 

این سایت می‌نویسد: «نخستین موضوع درباره نحوه چینش و انتخاب نامزدهای اصولگرایان است و دوم تاکتیک‌هایی که آنان در کارزار مبارزاتی خود در پیش گرفته‌اند. حتی اگر مردم از گذشته رئیسی و سوابق او نیز چشم‌پوشی کنند واقعیت آن است که او فاقد هرگونه جاذبه‌ای است. او چهره‌ای شناخته‌نشده است. او بر روی پایین‌ترین گروه‌های درآمدی برای جذب رای تمرکز کرده و وعده افزایش یارانه نقدی تا ۳۰۰ درصد را داده است. با این حال این وعده‌ها برای کسب رای با انتقاد اصولگرایان میانه‌رو از جمله علی لاریجانی نیز مواجه شده است که گفته بود نامزدها منابع مالی و اعتبارات لازم برای سه برابر کردن یارانه را از کجا تامین خواهند کرد؟! او گفته بود که نامزدها باید بدانند در زمینه یارانه ها نیازمند اجازه از مجلس هستند». 

میدل ایست آی در ادامه اشاره می کند که گفتمان ضعیف نامزدهای اصولگرایان نیز از جمله نقاط ضعف آنان است. این سایت می‌نویسد: «قالیباف برای سومین‌بار است که در ۱۲ سال گذشته نامزد می‌شود. برخی از ناظران سیاسی به شوخی می‌گویند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری‌شدن تبدیل به حرفه دوم قالیباف شده است. او با تقلید از جنبش ۹۹ درصد در امریکا شعار چهار درصد ثروتمند در برابر ۹۶ درصد محروم را اختراع کرده است. واقعیت آن است که ممکن است نقدهایی به عملکرد دولت روحانی در عرصه اقتصاد وارد باشد اما واقعیت آن است که عملکرد قالیباف در جایگاه شهردار تهران نیز بهتر از روحانی نبوده است. قالیباف با الهام‌گیری و تقلید از سبک احمدی‌نژاد می‌خواهد روحانی‌ و تیم کاری او را متهم به فساد کند. با این حال، او این واقعیت را نادیده گرفته است که مردم دیگر فریب سبک احمدی‌نژادی و ژست‌های او را نمی‌خورند و تجربه وعده‌های توخالی او را داشته‌اند و دیده‌اند که سوء‌مدیریت او چقدر برای ایران فاجعه بار بوده است. آنان یک بار این موضوع را تجربه کرده‌اند‌ و بعید است که بار دیگر چنین تاکتیک‌هایی جواب دهند».


*تمرکز اصولگرایان بر وعده های عوام گرایانه برای دومرحله ای کردن انتخابات
پایگاه اینترنتی گلف نیوز در گزارشی نوشت: رقابت شدید در انتخابات ریاست جمهوری ایران ممکن است به دور دوم کشیده شود؛ جایی که محافظه کاران (اصولگرایان) امیدوارند که نامزدشان بتواند موثرتر حسن روحانی را به چالش بکشد. 

در این گزارش که نوشته ی ' فرانسیس متیو' است ، آمده است: نتیجه این انتخابات احتمالا تاثیر چشمگیری بر اقتصاد ایران و روند اجرای توافق هسته ای خواهد داشت اما بعید است که به تغییر سیاست های اساسی ایران از جمله رویکرد تهران در خاورمیانه منجر شود چون تمامی نامزدهای انتخابات از این سیاست های اساسی ایران حمایت می کنند. 

گلف نیوز نوشت: ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف هر دو تمرکز خود را در رقابت های انتخاباتی بر ارائه وعده های عوام گرایانه در مورد موضوع هایی همچون توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و استانداردهای زندگی گذاشته اند. همزمان با اینکه رقابت میان دو نفر در انتخابات تشدید می شود، نه قالیباف و نه رئیسی شانس به دست آوردن بیش از 50 درصد آراء را نخواهند داشت و نمی توانند به سرعت در انتخابات پیروز شوند. بنابراین تنها شانس آنها برای پیروزی در انتخابات کشاندن انتخابات به دور دوم است. قالیباف و رئیسی هر دو به بهترین شکل تلاش می کنند تا تضمین کنند در نهایت رقیب روحانی خواهند بود. 

در این گزارش آمده است: «انتخابات 29 اردیبهشت در حالی قرار است در ایران برگزار شود که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هرگز حسن نیت در قبال ایران از خود نشان نداده است. رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است که برجام فقط هدف ایران در تبدیل شدن به یک کشور هسته ای را به تاخیر می اندازد و توافق هسته ای در رفتارهای منطقه ای ایران ناکام بوده است. وی از بررسی کامل سیاست آمریکا در قبال ایران از جمله توافق هسته ای خبر داده است. این موضوع روشن است که یک رئیس جمهوری تندرو در ایران سیاست های دولت روحانی در تعامل با غرب را پایان خواهد داد و حتی ممکن است سبک محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین را در اجرای سیاست های تحریک آمیز در پیش بگیرد.» 


* قالیباف نسخه جدید احمدی نژاد است/ مناظره ها صحنه نبرد دولت و شهرداری
روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه درباره مناظره های انتخاباتی ایران نوشت: تلویزیون دولتی ایران حتی رویداد های زنده ورزشی را سانسور می کند با این حال در زمان انتخابات ناممکن ها ممکن می شوند: مناظر ه های تلویزیونی امکان نادری را برای بازگو کردن ناگفتنی ها فراهم می کند. 

این روزنامه آلمانی نوشت: محدودیت های رسانه ها به خصوص در زمان انتخابات در ایران موضوع تازه ای نیست ؛ دراین روزهای نزدیک به انتخابات همه ساله همبستگی تمامی ارگان های مربوط برای ایجاد یک تصویر همگن از انتخابات و رویکرد نظام به انتخابات، بسیار مشهود است. با این حال در این دوره قوانین بازی تغییرات اساسی کرده اند، تا جایی که در تلویزیون ملی بین کاندیدا های ریاست جمهوری عباراتی رد وبدل می شود که تاکنون تنها در جلسه های غیر علنی مورد بحث و بررسی بوده اند. 

فرانکفورتر آلگماینه افزود: ایده اصلی این گونه مناظره ها از سال 88 آغاز شد و چهار نامزد اصلی در چهار سری برنامه دو به دو با یکدیگر رو به رو شدند. این مناظره ها آنقدر جایگاه خاصی در میان دولت و مردم پیدا کرده بود که در زمان پخش این برنامه ها خیابان های پایتخت کمترین ترافیک را به خود می دیدند. مخاطبان مشتاق شنیدن صحبت های محمود احمدی نژاد، سوالها و پاسخ های ناباورانه وی از جمله دستیابی کودک 16 ساله ایرانی به انرژی هسته ای و نکاتی از این قبیل بودند. همه چیز به آرامی پیش رفت تا اینکه یکی از کاندیداها رو به دوربین کرد و گفت: مردم عزیز، ما در اینجا با پدیده ای روبه رو هستیم که به راحتی رو به دوربین می نشیند و دروغ می گوید و این دقیقا چیزی است که در این کشور باید بدان خاتمه داد. 

این روزنامه آلمانی اضافه کرد: چهار سال بعد در زمان انتخابات سال 92 چیدمان این کاندیدا ها تغییر کرد و مناظره های دو نفره جای خود را به سه مناظره با حضور 8 نامزد داد. در این میان صحبت های حسن روحانی و محمد باقر قالیباف بیشتر از بقیه، توجه رسانه ها و عموم مردم را به خود جلب کردند. در این دوره چیدمان به شکلی هوشمندانه انتخاب شده بود تا نامزدها نخست به سوال های کلی مجری برنامه در مورد برنامه هایشان در مسائل اقتصادی، سیاسی و بین المللی پاسخ دهند و از این رو کنترل اصلی مناظره ها به حول محور مجری برنامه می گشت و او این امکان را داشت تا هرکجای بحث که موضوع به انحراف می رفت یا موضوع ها بازگو شده، یا خطوط قرمز نظام را زیر پا می گذاشت، با پرسش های جدیدی بحث را به حاشیه برده و مناظره را دوباره به دست گیرد. در آن دوره، صحبت های میان روحانی و قالیباف بر سر مسائل کوی دانشگاه و توضیحات روحانی در این باب تبعات زیادی برای قالیباف داشت و وی را از صحنه اصلی انتخابات بسیار دور کرد و از آن پس از وی به عنوان کاندیدای «حملات گازانبری» یاد می شود. 

فرانکفورتر آلگماینه نوشت: حال در این دوره از انتخابات 6 نامزد به انتخابات راه پیدا کرده اند که در این میان ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای اصولگرایان، محمد باقر قالیباف و حسن روحانی و معاون اول او اسحاق جهانگیری در صف اول قرار دارند. نخستین دور از مناظره های تلویزیونی برگزار شد که بسیار به لحاظ نوع برگزاری شبیه به مناظره های دوره گذشته بود، هر چند بنا به گزارش ها تلاش شده بود امسال این برنامه به طور زنده پخش نشود. 

این رسانه آلمانی ادامه داد: به نظر می رسد مناظره ها دقیقا از جایی که چهارسال پیش خاتمه یافته بودند، آغاز شدند. قالیباف که به نظر می رسد دیگر چیزی برای از دست دادن نداشته باشد، سعی بر آن دارد تا به تقلید از احمدی نژاد چهره ای مردم گرا به خود بگیرد. او می خواهد یارانه ها را سه برابر کند و در آغاز توجه اصلی اش معطوف به قشر کم در آمد است. او معتقد است که دولت روحانی تنها در خدمت اقلیت چهاردرصدی مرفهین جامعه است. قالیباف به خصوص حملات زبانی خود را متمرکز بر معاون اول روحانی می کند، با این عنوان که وی نه به عنوان یک کاندیدای رقیب بلکه برای پشتیبانی روحانی در انتخابات شرکت کرده است.

این روزنامه آلمانی تصریح کرد: از سوی دیگر، اسحاق جهانگیری بحث خود را با حملات لفظی به قالیباف آغاز کرد و وی را یکی از مسئولان حمله به سفارت عربستان سعودی نامید که مشکلات و درگیری های اقتصادی و سیاسی گوناگونی برای ایران در منطقه ایجاد کرد. جهانگیری افزود: در کدام ستاد انتخاباتی افرادی داریم که به سفارت عربستان حمله کردند ؟ و در ادامه سخنانش تصریح کرد: با حمله های گازانبری و اعمال خشونت آمیز نمی توان کشور را اداره کرد. وی از رفتار ماموران شهرداری با دستفروشان خیابانی نیز انتقاد کرد و سیاست های قالیباف را مورد هدف تندترین انتقاد ها قرار داد. 

فرانکفورتر آلگماینه ادامه داد: در پی سخنان جهانگیری در مناظره تلویزیونی، نام وی در شبکه های اجتماعی و برخی روزنامه ها در کنار بواتنگ، سرجیو روماس و چلینی به عنوان بهترین مدافع تمام قرن ها یاد شد. احتمال می رود تا در هفته آینده وی در آخرین لحظات از انتخابات همچون محمدرضا عارف در دوره پیش به نفع حسن روحانی کناره گیری کند. 

این روزنامه آلمانی در پایان نوشت: در کل این دور از مناظره های تلویزیونی را می توان صحنه نبرد میان شهرداری تهران و دولت دانست بطوری که بار دیگر جهانگیری، قالیباف و عملکرد وی را در شهرداری تهران مورد انتقاد قرار داد و افزود : شما در زمان ریاست در شهرداری تهران و در 12 سال گذشته حتی نتوانستید زباله ها را جداسازی و از جلوی خانه های مردم جمع آوری کنید. این لطیفه هم در رسانه های اجتماعی پخش شد که همان نوجوان 16 ساله ای که در زمان احمدی نژاد در منزل انرژی هسته ای تولید می کرد الان برای شهرداری از زباله برق تولید می کند! 


*حامیان روحانی شعارهای جسورانه سر دادند 
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: حامیان حسن روحانی در همایش انتخاباتی وی شعارهای جسورانه ای سر دادند. 

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود به همایش روز سه شنبه حامیان حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در ورزشگاه شهید شیرودی پرداخت و افزود: هزاران نفر با دستبندهای سبز و بنفش در حمایت از نخست وزیر سابق و رئیس مجلس ششم شعار می دادند. فضای سیاسی ایران همیشه در آستانه انتخابات نه تنها آزادتر بلکه پرشورتر می شود. 

این روزنامه آمریکایی اضافه کرد: «هواداران روحانی اهمیت چندانی به این مساله نمی دهند که کاندیدایشان میان قوانین سخت و تندروهایی که به خون افراد متمایل به غرب تشنه اند، فضای محدودی برای مانور دارد. روحانی در انتخابات چهار سال پیش که پیروز شد، وعده داده بود که پیگیر آزادی افراد در حصر باشد. اما به نظر می رسد این امر به دلیل مخالفت محافظه کاران تندرو از لحاظ سیاسی ناممکن باشد». 

«مردم با گوشی های هوشمند یا در حال تماشای سخنرانی بودند یا در حال ارسال ویدیوهای ضبط شده روی شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام.»

نیویورک تایمز همچنین به شعارهای هواداران روحانی علیه نامزدهای رقیب و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و درباره اظهارات روحانی افزود: او ماهرانه از نام بردن افراد در حصر خودداری کرد، چراکه ممکن است سبب رد صلاحیت او شود. اما در عوض به این سخن که همه ی کشور پیش از سال 92 در حصر بود، اشاره کرد. 


*شهردار پوپولیست تهران در رقابت باقی می ماند 
خبرگزاری رویترز نوشت: شهردار کاریزماتیک و 55 ساله تهران هر چند به نظر می رسد مبارزه ای طولانی مدتی برای انتخابات ریاست جمهوری در ایران داشته است، اما با این حال می تواند به عنوان تهدید اصلی حسن روحانی نیز به حساب آید. این اتفاق زمانی ممکن است به وقوع بپیوندد که وی بتواند تندروهای دیگر را شکست داده و به دور دوم این رقابت راه یابد.

به گزارش رویترز، محمدباقرقالیباف، شخصیت عملگرایی که دارای مدرک خلبانی بوده وکسی که شعار اقتصادی پوپولیستی می دهد تاکنون توانسته با عدم پذیرش انصراف از نامزدی انتخابات، در رقابت های بماند.وی با وجود اینکه در انتخابات 92با کسب 16.2 از کل آراء، فاصله زیادی با روحانی داشت اما می توانست به دور دوم انتخابات راه یابد. روحانی که متعهد به کاهش انزوای بین المللی ایران شده بود و آزادی بیشتری را تضمین کرده بود فقط با 50 درصد از کل آراء، توانست جلوی کشیده شدن انتخابات به دور دوم انتخابات را بگیرد. 

رویترز مدعی شد که یک مقام رسمی در تهران که نخواست نامش فاش شود در این خصوص گفته است: تصمیم قالیباف برای ماندن در انتخابات ریسکی برای وی است. تصمیم وی باعث می شود تا رای اصولگراها تقسیم شود اما وضعیت و مسئولیت آینده وی را نیز به خطر می اندازد چراکه او اخطارهای افراد با نفوذ را در نظر نگرفته است. نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری