کد خبر: ۱۷۱۷۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
دلاویز در حاشیه نمایشگاه 22 نفت تاکید کرد؛
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت گفت: به اعتقاد من عملکرد وزارت نفت در دولت يازدهم شگفت‌انگیز بوده و اگر مسیر عقلانیت ادامه داشته باشد صنعت نفت آماده جهش و توسعه است.
محسن دلاويز در حاشیه بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران گفت: به نظر من مهمترین اقدامی که در دولت یازدهم در حوزه صنعت نفت انجام شده بازگرداندن چرخِ از ریل خارج شده توسعه صنعت نفت به مسیر عقلانیت خود بوده كه افتتاح 11 فاز پارس جنوبی، افزایش ظرفیت پتروشیمی‌ها و ... در این راستا انجام شده است.
وی با بيان اينكه اقتصاد کشور رونق نمی‌یابد مگر اینکه نفت دچار تحول شود، گفت: نشاط در اقتصاد کشور جز با نشاط و پویایی در صنعت نفت روی نمی‌دهد و پیامد آن در سایر بخش‌های اقتصاد دیده مي‌شود چرا که صنعت نفت در بسیاری از صنایع تاثیرگذار است.

وي  افزود: در حوزه اجتماعی شعار و تاکید وزیر نفت، زدودن چهره خشن فقر به‌ویژه از شهرهای نفتی کشور بوده است، ما در این حوزه کارهای خوبی انجام داده و می‌دهیمبه طوری که در غرب کارون با کمک دانشگاه تهران قرار است پیش از سرمایه‌گذاری، با انجام مطالعاتي، بافت‌های فرهنگی آنجا بررسی و متناسب با شرایط فرهنگی اجتماعی این منطقه در آینده در زمینه‌های ساختمان‌سازی و سرمایه‌گذاری اقدام شود و نتیجه کارهای انجام شده در این زمینه در 3 تا 4 ماه آینده به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ارائه خواهد شد. تاکید بر مسئله اجتماعی و فرهنگی کار بزرگی بوده که شاید برای نخستین بار در این حجم در صنعت نفت رخ داده است.فعاليت‌هاي وزارت نفت در حوزه اجتماعي

وي افزود: در حوزه اجتماعی، تعهدات تکمیل شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته در این دولت بسیار چشمگیر است به طوری که طی 4 سال گذشته 3550 پروژه عام‌المنفعه شامل 1234 پروژه آموزشی، 1048 پروژه ورزشی، 568 پروژه بهداشتی و درمانی، 35 پروژه راه و جاده و 665 پروژه خدماتی با اعتبار 13769 میلیارد ریال و اولویت مناطق نفتخیز تکمیل شده است. همچنين 523 پروژه عام‌المنفعه شامل 72 پروژه آموزشی، 130 پروژه ورزشی، 22 پروژه بهداشتی، 70 پروژه راه و جاده و 229 پروژه خدماتی با اعتباری بالغ بر 20865 میلیارد ریال از تکالیف در دست اقدام و پیگیری است.

دلاويز افزود: به ما انتقاد می‌شود سهم عمده‌ای از رشد اقتصادی 8 درصدی مربوط به فروش نفت خام است حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا شما با فروش نفت 140 دلاری رشد منفی 6 درصد داشته‌اید؟! خواهش من این است که انصاف را رعایت و با هم و کنار هم برای کشور تلاش کنیم.ابلاغ آیین‌نامه نظام‌های اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت

وي با بیان اینکه تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا از منابع انسانی به عنوان نقطه ضعف وزارت نفت استفاده شود گفت: بنده از منتقدان تشکر می‌کنم اما باید انصاف نیز در انتقادها رعایت شود. آیین‌نامه نظام‌های اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت می‌بایست در آبان‌ماه 91 در دولت قبلی تهیه و ابلاغ می‌شد که این اتفاق روی نداد و این مهم با همت، تدبیر و تلاش مهندس زنگنه وزیر نفت در این دولت ابلاغ شده و به مرحله اجرا در آمده است. بنابراین کسی که اینقدر برای ابلاغ و اجرای این آیین‌نامه تلاش می‌کند حتما به آن اعتقاد دارد.

وي افزود: یکی از انتقادهای وارد شده به وزارت نفت اجرا نشدن کامل ماده 10، شایستگی و ... است ولی جالب است بدانید حداقل افزایش حقوق ناشی از نظام ارزیابی عملکرد یا همان شایستگی سالانه در وزارت نفت بر اساس همین آیین‌نامه ابلاغی در سال گذشته 8 درصد و حداکثر 20 درصد بوده است. این کف 8 درصد بزرگتر از حداکثر متوسط ارزیابی سالانه‌ای بود که در طی 20 سال گذشته در صنعت نفت پرداخت شده است.

دلاویز افزود: از سال 1373 تا 1393 حداکثر متوسط اضافات شایستگی 08/7 درصد بوده اما حداقل در نظر گرفته شده در این آیین‌نامه 8 درصد بود که سال گذشته اجرا شد. به طور کلی اضافات شایستگی و اضافات مربوط به سال‌های 93، 94 و 95 که توسط این دولت پرداخت شده از تورم هر سال بزرگتر بوده است.

مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت گفت: برای تصویب این درصد شایستگی لازم است پیشنهاد خود را به شورای عالی حقوق و دستمزد ارائه داده و آن را به تصویب برسانیم. ما چند روز پيش به اتفاق مهندس رحیمی و دکتر سلحشور، با آقای انصاری معاون  رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی در مورد دو موضوع، یکی استخدام 2500 نفر و دیگری، شایستگی و درصدی که وزارت نفت قصد دارد پیشنهاد دهد جلسه‌ای برگزار کردیم. به هر حال مصوبه گرفتن از شورای عالی حقوق و دستمزد کار آسانی نیست و اگر سال گذشته حضور و تلاش‌های مهندس زنگنه در این شورا نبود به راحتی نمی‌توانستیم این مصوبه را دریافت نماییم.

وی در مورد موضوع استخدام 2500 نفر در صنعت نفت، با تکذیب انتخاباتی بودن این اقدام گفت: در جلسه با آقای انصاری این موضوع را مطرح کردیم و پیشنهاد و درخواست ما به زودی به امضای دکتر سلحشور فرستاده خواهد شد. در 3 تا 4 سال گذشته حدود 7 هزار نفر در صنعت نفت بازنشسته شده‌اند که با توجه به اعلام نیاز شرکت‌های مختلف، درخواست استخدام 2500 نفر را به سازمان امور استخدامی کشوری ارائه می‌دهیم و امیدوارم با سقف این درخواست موافقت شود. برنامه ما این بود که نیمی از 2500 نفر پیشنهادی را با سازوکار دیده شده از همکاران قراردادی و نصف دیگر را از دانشگاه‌های معتبر و دانشگاه صنعت نفت تامین نماییم. البته این سازمان اعتقاد دارد کل این 2500 نفر باید از طریق آزمون جذب شوند ولی قطعا حتی با برگزاری آزمون برای همکاران قراردادی امتیازهای خوبی در نظر خواهیم گرفت.افزایش حقوق واقعی و بیشتر از نرخ تورم كاركنان

مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت تصریح کرد: اگر پایه حقوق یکی از کارمندان وزارت نفت را در سال 88 تا 92 بررسی کنید متوجه می‌شوید که با توجه به کاهش ارزش پول ملی، در واقع کارکنان وزارت نفت هیچ‌گونه افزایش حقوقی در این مدت نداشته‌اند ولی همین مقایسه در دولت یازدهم نشان می‌دهد که افزایش حقوق کاملا واقعی و بیشتر از نرخ تورم بوده است. ضمن آنکه فوق‌العاده تخصص شغل نیز در این دولت به حقوق اضافه شده که کمک بسیار خوبي بوده است. همچنین کار بزرگی که در این دولت در مورد بازنشستگان صنعت نفت انجام شد این بود که فوق‌العاده تخصص شغل در محاسبه پاداش و پرداخت مستمری بازنشستگان مدنظر قرار گرفت و باعث شد امروز همکاران بازنشسته ما دغدغه معیشت نداشته باشند. این گام بزرگی بود که در این دولت برداشته شد. در سال گذشته همکاران ما دغدغه زیادی در مورد سقف پرداخت پاداش بازنشستگی داشتند که با کمک مجلس، درایت مهندس زنگنه، کار کارشناسی انجام شده و دفاع‌هایی که همکاران از جمله معاونت پارلمانی، معاونت منابع انسانی و ... انجام دادند این دغدغه رفع شد.صندوق بازنشستگی نفت از بهترین صندوق‌های بازنشستگی در کشور

دلاویز با بیان اینکه صندوق بازنشستگی نفت از بهترین صندوق‌های بازنشستگی در کشور است، گفت: امروز به لطف مدیریت شایسته‌ای که در این صندوق وجود داردصیانت از اموال و امانت‌های بازنشستگان به تمام معنا انجام می‌شود که این موضوع به دلیل حمایت‌های ویژه وزیر نفت از این صندوق بوده و به ویژه اینکه وی اجازه دخالت غیر کارشناسی در اين صندوق را نداده است. خوشبختانه امروز صندوق بازنشسنتگي نفت به جایی رسیده که با سرمایه‌گذاری‌های مطمئن و سودآور تا سال‌های سال خیال بازنشستگان را راحت خواهد کرد.

وی گفت: اتفاق دیگری که در این دولت در صندوق بازنشستگی افتاد رفع تحریم‌ها از این صندوق بود. این کار، اقدام بزرگی بود که از طریق تلاش‌های انجام شده در صنعت نفت و دستگاه دیپلماسی کشور در دولت یازدهم صورت گرفت.تحول در نظام ارزش‌يابي كاركنان

همچنین اتفاق دیگری که در حوزه منابع انسانی در این دولت روی داد در مورد نظام‌های ارزش‌یابی، ترفیع و  انتصاب شایسته‌پایه بود و یکی از اقدامات مهندس زنگنه، پایه‌گذاری و اجرای این موارد بود. در زمان وی صنعت نفت از نظام ارشدیت پایه به نظام شایسته پایه سوق پیدا کرد. در این دولت نظام ارزش‌یابی کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مبتنی بر شایستگی‌ها طراحی و در شرکت‌های ملی نفت و گاز طی 4 سال گذشته مکانیزه شده است. شرکت‌هاي گاز و پالایش و پخش، اکنون دارای کانون ارزیابی مدیران شده‌اند و این کانون در شرکت ملی نفت نیز توسعه داده شده است. مهمترین کار این مرکز که زیر نظر وزیر نفت تشکیل شد و امروز خروجی‌های آن را در صنعت نفت می‌بینیم، ارزیابی و امتیازبندی مدیران و حركت در جهت شایسته‌سالاری است. استخدام از طریق کانون ارزیابی برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت و حتی کشور انجام شد و در حال تبدیل شدن به الگویی در سطح کشور است.رشد 130 درصدی سرمایه‌گذاری در آب‌های عمیق در 5 سال آينده

مديرعامل شركت نفت خزر در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه در ساعت 21 روز 20 اردیبهشت‌ماه 1391 سالگرد کشف نفت در میدان سردار جنگل در عمق حدود 2500 متری دریای خزر است، گفت: این موضوع افتخار بزرگی برای متخصصان صنعت نفت کشور بوده و به همه کسانی که در اين تلاش نقش داشتند تبریک می‌گویم.

دكتر محسن دلاویز افزود: امروز در آب‌های عمیق بیش از هزار متر با توجه به اینکه در حوزه‌های خشکی منابع هیدروکربوری رو به کاهش است جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاران ایجاد شده و در 5 سال آینده در آب‌های عمیق با رشد 130 درصدی سرمایه‌گذاری مواجه خواهیم بود که اين ميزان از مرز 260 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. وي با بيان اينكه حدود 70 درصد میادین نفت و گاز جهان که در 20 سال گذشته کشف شده در بخش فراساحلی بوده و 65 درصد از ذخایر هیدروکربنی جهان نیز در این مناطق واقع شده است، گفت: این امر نشان‌دهنده اهمیت موضوع است. خزر نیز به عنوان بزرگترین دریاچه جهان حدود 40 درصد مساحت دریاچه‌های دنيا را به خود اختصاص داده و از نظر ذخایر نفت و گاز جزو مناطق بکر است. وي در مورد فعاليت‌هاي انجام شده براي بهره‌برداري از نفت خزر گفت: خوشبختانه به همت متخصصان اين شركت، سکوی نیمه‌شناور امیرکبیر را در آب‌های دریای خزر مستقر کرده و همزمان دو سناریو را دنبال می‌کنیم. یکی از اين سناريوها، مذاکره با شرکت‌هایی است که دانش و تکنولوژی حفاری در آب‌های عمیق را داشته باشند و بتوانند از اکتشاف تا توسعه و تولید را فاینانس کنند كه در این راستا با شرکت‌هایی از نروژ و ... برای حضور در این زمینه مذاکراتی انجام شده و در صورت به تفاهم رسیدن قطعا فعالیت‌های ما در دریای خزر به‌گونه دیگری پیش خواهد رفت. سناریوی دیگر با توجه به اينكه سكوها پس از گذشت مدت زمانی از راه‌اندازی نیاز به تعمير اساسي دارند، انجام تعمیر اساسی، اورهال و نگهداری این سکو است تا برای سناریوهای پیش رو آماده باشد. ما تابع رویکرد و سیاست‌های وزارت نفت در حوزه دریای خزر هستیم. البته محدودیت منابع و اعتبارات داریم و وقتی محدودیت وجود داشته باشد ناگزیر اولویت‌بندی انجام می‌شود كهامیدواریم با مذاکرات انجام شده اتفاقات خوبی در آینده در این حوزه رقم بخورد.   

پایان پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری