کد خبر: ۱۷۱۳۵۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
ادعای فراجناحی بودن رئیسی صحت دارد؟
حمایت تندروترین گروه های اصولگرایان و از حامیان جدی محمود احمدی نژاد از رئیسی حکم تیر خلاصی بود بر ادعای فراجناحی بودن او. گروه های تندرو نشان دادند تنها راه برای ادامه حیات سیاست های تندروانه آن ها در پیروزی رئیسی است. از همین روست که رئیسی از انتقاد روحانی و جهانگیری به سیاست های ناکارآمد دولت قبل خرده می گیرد، زیرا می داند سیاست ها، تیم همراه و مشاوران کپی شده او، از روی دست احمدی نژاد نیز زیر سوال می رود.
سیدابراهیم رئیسی یک از کاندیداهای ریاست جمهوری از همان ابتدا که به عنوان نامزد اصلی جمنا مطرح شد، اصرار داشت خود را چهره ای فراجناحی و قارغ از دسته بندی های مرسوم فضای سیاسی ایران نشان دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، رئیسی از این اقدام دو هدف را در سر می پروراند. ابتدا اینکه عدم تبعیت خود از جمنا و عدم پایبندی به سازو کار این تشکل را نشان می داد. دیگر آنکه سعی داشت با نشان دادن چهره ای فراجناحی از خود، خود را ناجی ملت نشان دهد تا رای افراد میانه جامعه را به سوی خود جلب کند. 

ادعایی که توسط رئیسی و حاماینش به شدت پیگیری می شد و می شود. تا جایی که  چند روز پیش پوستری از ابراهیم رئیسی و محمد خاتمی در فضای مجازی منتشر شد که در نوع خود جالب توجه و عجیب بود.در این پوستر نوشته شده بود "سلام بر دو سید فاطمی" در کنار آن تصویری از رئیسی و خاتمی قرار داشت و ذیل آن نوشته شده است "اصلاح‌طلبان حامی آیت‌الله رئیسی". 
 
این در حالی است که رئیس دولت اصلاحات قاطعانه از حسن روحانی در انتخابات حمایت کرده و شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان نیز از حامیان روحانی محسوب می شود.

گرچه حامیان رئیسی تلاش می‌کنند او را چهره‌ای فراجناحی نشان دهند، اما این ادعای رئیسی رفته رفته رنگ باخته و به وضوح مشخص است کدام جریان و یا گروه سیاسی از وی حمایت می کند. 

فارغ از این ادعا از همان روز ثبت نام و همراهی برخی چهره های سابق دولت مشخص شد که رئیسی نامزد کدام گروه سیاسی است. همراهی مسعود میرکاظمی، فرهاد رهبر و نادر طالب زاده از چهره های نزدیک به محمود احمدی نژاد با رئیسی در ستاد انتخابات کشور، نزدیکی تفکر او به جریان احمدی نژاد را به خوبی نشان داد. 

رئیسی و بازگشت به دوران احمدی نژادیسم

مسعود میرکاظمی وزیر نفت و هم چنین صنعت، معدن و تجارت احمدی نژاد از جمله فعالان سیاسی نزدیک به جبهه پایداری است. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت احمدی‌نژاد از اقتصادانان حامی دولت قبل و منتقدان دولت فعلی است. میرکاظمی طی حکمی ازسوی رئیسی به‌عنوان رئیس کمیته طرح و برنامه ستاد انتخاباتی او، معرفی شد.
 
علی نیکزاد وزیر مسکن دولت محمود احمدی‌نژاد بود. او نماد اقتصادی مهم دولت احمدی نژاد، یعنی مسکن مهر را یدک می کشد. نیکزاد کسی بود که به‌عنوان نخستین وزیر برای وزارتخانه تازه ادغام شده راه و شهرسازی ازمجلس رأی‌اعتماد گرفت و پیش از آن هم وزیرمسکن و سرپرست وزارت راه دولت دوم احمدی‌نژاد بود. او علاوه بر اینها، از ۱۱ آذر ۹۱ تا ۸ اسفند همان ‌سال با حفظ سمت، سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت احمدی‌نژاد را هم برعهده داشت تا نشان دهد که یک دولتمرد احمدی‌نژادی واقعی است. حتی در دوره قبل انتخبات ریاست جمهوری در کنار احمدی نژاد، مشایی را برای ثبت نام در انتخابات همراهی کرد. این انتصاب ها نشان داد تیم اقتصادی احمدی نژاد کاملا پشت سر رئیسی قرار گرفته است. 

از سوی دیگر صولت مرتضوی شهردار کنونی مشهد و از حامیان همیشگی به عنوان رییس ستاد استان های رئیسی منصوب شد. مهدی هاشمی نیز از دیگر احمدی نژادی هایی بود که به ستاد رئیسی پیوست و رییس ستاد او در استان تهران شد. محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ وی را برای تصدی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به مجلس معرفی کرد، که نتوانست رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند. وی برای مدتی در دولت احمدی نژاد سرپرست وزارت کشور نیز شد. حضور این چهره‌های احمدی‌نژادی در ستاد رئیسی درشرایطی که زاهدی و حاجی‌بابایی، با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه تمامی امکانات ستادی خود را دراختیار رئیسی قرار داده و از او به‌عنوان کاندیدای منتخب خود حمایت کردند، سند دیگری بود بر اثبات این مدعا که یاران احمدی‌نژاد، دنباله تفکر او را در ستاد رئیسی می جویند.

اما این پایان ماجرا نبود و سعید جلیلی رئیس پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و از منتقدان جدی برجام و سیاست خارجه دوت یازدهم پس از انصراف از نامزدی در انتخابات به طئر کامل به ستاد رئیسی پیوست و تمام ستادهای خود را نیز در اختیار او قرار داد. پیوستن جلیلی و یارانش به ستاد رئیسی نشان داد که این کاندیدای ریاست جمهوری همان سیاست های احمدی نزادرا در قبال پرونده هسته ای و تقابل با دنیا ادامه خواهد داد.

حمایت جامعه روحانیت مبارز، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جبهه پایداری و انصار حزب الله از تندروترین گروه های اصولگرایان و از حامیان جدی محمود احمدی نژاد از رئیسی نیز حکم تیر خلاصی بود بر ادعای فراجناحی بودن او. گروه های تندرو نشان دادند تنها راه برای ادامه حیات سیاست های تندروانه آن ها در پیروزی رئیسی است.

نکته دیگر آنکه رئیسی، گفتمان ، ستاد و حامیانش نه تنها نمی توانند ادعای فراحزبی و فراجناحی داشته باشند، بلکه نماینده تمام جریان اصولگرایی هم نیستند. عده ای از اصولگرایان معتدل از جمله لاریجانی، ناطق و تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس از حسن روحانی حمایت می کنند. حزب موتلفه هم که تمام قد پشت سر میرسلیم ایستاده و انتقادات تندوتیزی به رئیسی و سیاست های احمدی نژادی او دارند. برخی نیز از قالیباف حمایت می کنند. از این رو می توان گفت تنها حامیان رئیسی از میان گروه های سیاسی ایران، تنها تیم احمدی نژادی ها و پایداری ها هستند. از همین روست که رئیسی از انتقاد روحانی و جهانگیری به سیاست های ناکارآمد دولت قبل خرده می گیرد، زیرا می داند سیاست ها، تیم همراه و مشاوران کپی شده او، از روی دست احمدی نژاد نیز زیر سوال می رود. رئیسی کنایه وار پیشنهاد مناظره بین روحانی و احمدی نژاد را مطرح می کند تا خود و تیم مشاوره اش را جدا از دولت قبل نشان دهد و البته آشنا مشاور روحانی نیز با پاسخی کنایه آمیز او، احمدی نژاد و قالیباف را یک روح در 3 بدن می بیند.

حسام الدین آشنا نسبت به پیشنهاد ابراهیم رئیسی نوشته است: بنده هم پیشنهاد می کنم ابتدا مناظره ای میان دولت کار و کرامت و دولت مردم و دولت بهار برگزار شود تا مردم با تفاوت های این سه چهره آشنا شوند. شعارها که شبیه به هم است. منظور آشنا از دولت کار و کرامت شعار رئیسی، دولت مردم شعار انتخاباتی قالیباف و دولت بهار شعار احمدی نژاد است.

همچنین حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور با انتقاد از عملکرد تعدادی از وزاری دولتهای نهم و دهم و اعتقاد به نقش آنها در بروز مشکلات فراوان برای کشور که در ستاد رئیسی حضور دارند خطاب به وی گفته است؛ جمع شدن آنها در ستاد دولت کار و کرامت یعنی او پیرو آن مسیر و مسوول تداوم آن اقدامات است. ابوطالبی صراحتا اشاره می کند ین راه احمدی نزاد و راه رئیسی تفاوتی نمی بیند.

حمید ابوطالبی در توئیت‌های خود نوشته است: زمانی كه تمام دشمنان اصلی برجام، مسئولان ستاد و برنامه‌ریزان شما هستند یعنی شما هیچ تعهدی به برجام نخواهید داشت و آن را پاره خواهید كرد.

زمانی كه تمام اقداماتتان نشان می‌دهد كه همه كارهای آن دولت را با عوام‌گرایی و جنگ فقر و غنی دوباره انجام می‌دهید، یعنی راهتان یكی است؛ مسئله بینش، روش و راه است؛ باید صادقانه با مردم سخن گفت، نعل وارونه پاسخ نمی‌دهد.

بدون تردید بزرگترین خطری که می‎تواند کشور را تهدید کند بازگشت به تفکردولتی است که مردم را با انواع مشکلات روبرو کرد و با گذشت چهار سال هنوز عواقب آن از بین نرفته است. حضور وزرای احمدی‌نژاد در ستاد انتخاباتی رئیسی حاکی از آن است در صورت پیروزی احتمالی رئیسی در انتخابات، سیاست های دولت قبل به طور کامل و در همه زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و سیاست خارجه احیا خواهند شد.


انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
-
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
احمدی تژاد سرور همتونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۹
0
0
این دو عین کار مدودف و پوتین را خواهند کرد .
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۹
0
0
عالی میشه از دست وطن فروش های خائن خلاص.....
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری