کد خبر: ۱۷۱۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵
تحلیل رسانه های بین المللی از مناظره دوم انتخابات ایران؛
سطح گفت و گو میان اصلاح طلبان و محافظه کاران بالاست. مسائل مربوط به حقوق شهروندی بر فضای مناظره سایه افکنده است. نامزدها از توافق هسته ای با کشورهای غربی به عنوان یک سند ملی و بین المللی حمایت کردند اما در چگونگی برخورد با آن و عبور از مشکلاتی که مانع اجرای کامل آن می شود، با هم اختلاف دارند.
دومین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر روز جمعه بین شش کاندیدا و با حضور «حسن روحانی»، «اسحاق جهانگیری»، «مصطفی میرسلیم»، «مصطفی هاشمی طبا»، «ابراهیم رئیسی» و «محمدباقر قالیباف» برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، رسانه‌های بین‌المللی مچنان به تحلیل این مناظره می پردازند و هر کدام به تحلیلی از این مناظره جذاب اشاره می کنند. این رسانه ها بیشتر بر اظهارنظرهای کاندیداها درباره سیاست خارجی تمرکز کردند.


*حقوق شهروندی وجه غالب دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران 
شبکه خبری الجزیره به مناظره روز جمعه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرد و نوشت: مسائل مربوط به حقوق شهروندی، اقلیت های مذهبی و حقوق هسته ای وجه غالب در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست بود. 

الجزیره افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات در این مناظره، خواستار برابری حقوق شهروندی در جامعه شد و به موانعی اشاره کرد که محافظه کاران در برابر انتصاب افرادی از قومیت های مختلف در مناصب مهم درکشور، وضع کرده‌اند. وی در جریان این مناظره گفت: ایران متعلق به همه ایرانیان است و اگر می خواهیم به وضع سیاسی متناسبی دست یابیم، باید احزاب و گروه های سیاسی به لحاظ حقوقی با یکدیگر برابر باشند. 

این رسانه افزود: از سوی دیگر محمد باقر قالیباف دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت که حضور زنان و اقلیت ها در شهرداری تهران بیش از 13درصد است. 

عبدالقادر فائز رییس دفتر الجزیره در تهران در گزارشی اعلام کرد: سطح گفت و گو میان اصلاح طلبان و محافظه کاران بالاست. مسائل مربوط به حقوق شهروندی بر فضای مناظره سایه افکنده است. 

الجزیره افزود: نامزدها از توافق هسته ای با کشورهای غربی به عنوان یک سند ملی و بین المللی حمایت کردند اما در چگونگی برخورد با آن و عبور از مشکلاتی که مانع اجرای کامل آن می شود، با هم اختلاف دارند. محافظه کاران (اصولگرایان) می گویند این توافق خوب است اما در اجرا چنین نیست. 


*قالیباف فردی شبیه به احمدی‌نژاد است
روزنامه «گاردین» نیز با انتشار گزارشی با تمرکز بر مناظره اول نامزدها اشاره می‌کند که جهانگیری تا حدی توجه افکارعمومی را به سوی خود جلب کرده است. 

این روزنامه می‌نویسد: «در مناظره نخست اسحاق جهانگیری جسورانه وارد عمل شد و برنده مناظره بود و جسورانه و صریح حرف‌های خود را زد. اسحاق جهانگیری به عنوان نامزد مکمل وارد عمل شده است او اما بیش از حد انتظار ظاهر شده است و هدفش دفاع از دستاوردهای دولت روحانی است. در مقابل قالیباف و رئیسی می‌گویند که توافق هسته‌ای مدنظر روحانی منافع اقتصادی ملموسی به ارمغان نیاورده است. جهانگیری نشان داد که قالیباف فردی شبیه به احمدی‌نژاد است. او می‌گوید که قالیباف تفکر نظامی دارد.»

این روزنامه می‌نویسد: «موضوع مهمی که وجود دارد اینکه جهانگیری در حمایت از روحانی آمده و هر آن‌چه در حمایت از دولت می‌گوید در نهایت به نفع روحانی تمام می‌شود و به سبد رای او می‌رود. نقش جهانگیری از آن‌رو مهم است که در میان اصلاح‌طلبان چهره‌ای با نفوذ است و از متحدان نزدیک به خاتمی است». 

گاردین در ادامه اشاره می‌کند که پس از فوت آیت‌الله هاشمی این خاتمی است که نقش معنوی مهمی را در میان میانه‌روها پیدا کرده است. گاردین می‌نویسد: «علاوه بر خاتمی تعدادی از زندانیان سیاسی سابق نیز از روحانی حمایت کرده‌اند». 

این روزنامه در پایان می نویسد: «به احتمال زیاد رقیب اصلی روحانی قالیباف و نه رئیسی خواهد بود. در سال ۲۰۱۳ میلادی در مقایسه با ۱۸.۶ میلیون رای روحانی قالیباف آن انتخابات ۶ میلیون رای آورد».


*انتخابات آتی ایران، همه پرسی برای روحانی است 
پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» نیز در گزارشی، انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران را نوعی همه پرسی برای دولت روحانی عنوان کرد. 

در این گزارش آمده است: انتخابات نوزدهم مه (29 اردیبهشت) ایران، یک همه پرسی درباره سیاست های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلقی می شود، روحانی میانه رویی که از ورود ایران به اقتصاد جهانی حمایت کرد و محدودیت هایی را بر فعالیت هسته ای کشورش در ازای کاهش تحریم ها پذیرفت. 

لوفیگارو نوشت: روحانی در حالی بار دیگر در انتخابات شرکت کرد که به سبب سیاست های اقتصادی اش با انتقاداتی از جانب محافظه کاران (اصولگرایان) روبه رو است. 

این روزنامه فرانسوی در تارنمای خود نوشت: در دومین مناظره از سه مناظره تلویزیونی میان روحانی و پنج رقیب دیگر وی، موضوع اصلی، سیاسی و فرهنگی بود. در ابتدای این مناظره تلویزیونی، محمد باقر قالیباف بدون پاسخ دادن به پرسش مجری این برنامه، دولت میانه رو حسن روحانی را به چالش کشید. 

لوفیگارو افزود: در واقع می توان گفت که درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران چندین پرسش مطرح است. اول: چه کسی به عنوان رقیب اصلی محافظه کار (اصولگرا) روحانی ظاهر شد؟ در حالی که نتیجه گیری از یک مناظره دشوار است، تحلیلگران بر عملکرد محمد باقر قالیباف شهردار تهران تاکید کردند. 

این نامزد محافظه کار (اصولگرا)، صریح ترین فرد در انتقادات از روحانی است. قالیباف درباره این سخن رئیس جمهور ابراز تردید کرد که فضای کسب و کار بهبود یافته است. قالیباف، روحانی را به ایجاد نکردن آن تعداد فرصت شغلی که قولش را داده بود متهم کرد. 

لوفیگارو افزود: قالیباف، آشکارا به عنوان رقیب اصلی روحانی ظاهر شده است. 

این رسانه فرانسوی ادامه داد: پرسش بعدی این است که موضوع اصلی مناظره چه بود؟ در حالی که در ابتدای برنامه، موضوعات فرهنگی- سیاسی به عنوان موضوع اصلی معرفی شد، گفت و گوها به سرعت به طرف چالش های اقتصادی تغییر یافت. یکی ازنامزدهای محافظه کار (اصولگرا)، روحانی را متهم کرد قول خود را مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی کافی فراموش کرده است و رئیس جمهوری را در وضعیت دفاعی قرار داد. در نظر سنجی که مؤسسه «ایران سنجش» مستقر در شهر تورنتوی کانادا این ماه برگزار کرد، بیش از 50 درصد سؤال شوندگان گفتند اولویت اصلی بعدی رئیس جمهور باید کاهش بیکاری باشد. 

این رسانه فرانسوی با طرح پرسش بعدی مبنی بر اینکه روحانی چطورعمل کرد؟ نوشت: روحانی که سخنوری ماهر و سیاستمداری باتجربه است، همچنان از سابقه و دستاوردهای اقتصادی خود دفاع می کند که شامل نرخ تورم زیر 10 درصد برای نخستین بار در مدت بیش از یک دهه است. با وجود این، روحانی این بار چندان خوب نبود، جواب هایش تند و نیز خلاصه نبودند.
 
لوفیگارو ادامه داد: پرسش دیگر این است که آیا در این مناظره موضوعی وجود داشت که موجب غافلگیری شود؟ 

این روزنامه فرانسوی پاسخ داد: بله. اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری که به جای مبارزه انتخاباتی علیه روحانی، در حمایت از وی کار می کند، دفاع جانانه ای از روحانی و سیاست هایش کرد و دفاعیاتش بسیار تند بود. حضور جهانگیری، به منحرف شدن برخی حملات به رئیس جمهوری کمک کرد و این دقیقا همان راهبردی بود که جهانگیری در مناظره نخست در پیش گرفته بود. 

این رسانه فرانسوی سپس در پاسخ به این پرسش خود که آیا جهانگیری توانست آرایی را از روحانی بگیرد؟ نوشت: در دو مناظره انجام شده، عملکرد جهانگیری که وقتی به عنوان نامزد ثبت نام کرد، جدی گرفته نشد، فراتر از انتظارات بود. اگر جهانگیری به نفع روحانی کناره گیری نکند، موجب تقسیم آرای لیبرال ها، شهر نشین ها و اصلاح طلبان می شود و این وضعیت، بالقوه زمینه را برای پیروزی یک نامزد محافظه کار (اصولگرا) مهیا می کند و اصلاح طلبان و میانه روها توانایی تحمل این وضع را ندارند. احتمالا «مصالحه ای مصلحت گرایانه» پیش از روز انتخابات وجود خواهد داشت. 

لوفیگارو سپس این پرسش را مطرح کرد که بعد چه اتفاقی می افتد؟ و نوشت: قرار است مناظره دیگری برگزار شود. اگر هیچ کسی در دور نخست انتخابات نوزدهم مه (29 اردیبهشت) بیشتر از 50 درصد آراء را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات بین دو نامزد اصلی برگزار می شود. 


* روحانی دستاوردهای برجام را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل، ملموس نشان دهد 
تارنمای بلومبرگ نیز در تحلیلی نوشت: در صورتی که روحانی نتواند دستاوردهای توافق هسته ای را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل ملموس نشان دهد، با شکست روبه رو خواهد شد. 

تارنمای بلومبرگ در نوشتاری با اشاره به مناظره میان 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به تحلیل موقعیت نامزدهای پیشتاز پرداخت. 

بلومبرگ به خاستگاه طبیعی طرفداران حسن روحانی که طبقه متوسط در حال رشد در شهرهای بزرگ بوده اشاره کرد و نوشت: توافق هسته ای که روحانی موفق شد در سال 2015 میان ایران و 6 قدرت جهانی منعقد کند، سبب جذب 12 میلیارد دلار سرمایه خارجی و جهش در تولید نفت شد. 

این تارنمای آمریکایی افزود: براساس اعلام صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی در ایران در سال گذشته با وجود 1.6 درصد کاهش نسبت به سال پیشتر، به 6 درصد رسید. 

این گزارش ادامه داد: این در حالی است که محافظه کاران (اصولگرایان ) و هم پیمانانشان در تلاشند اینطور القا کنند که روحانی با تمرکز بر جذب سرمایه گذاری خارجی، نسبت به طبقه فقیر غفلت کرده است. 

بلومبرگ نوشت: پیروزی جناح محافظه کار (اصولگرا) می تواند تنش موجود میان ایران و دولت ترامپ را افزایش دهد. 

این تارنمای آمریکایی به انتقاد قالیباف از روحانی مبنی بر اینکه او'به وعده هایش در خصوص ایجاد شغل عمل نکرده است' اشاره کرد و افزود: کسانی که در تلاشند روحانی را شکست دهند به این مطلب تاکید می کنند که دستاوردهای توافق هسته ای به صورت عادلانه توزیع نشده است. 

بلومبرگ نوشت: در دو هفته آینده تلاش روحانی باید در این جهت باشد که نشان دهد قشر فقیر اگر اکنون از تحولات پسابرجام بهره مند نشده باشد، در دوره بعد بهره مند خواهد شد. 

بلومبرگ افزود: احمدی نژاد با اعطای یارانه نقدی به مردم ایران، توجه ها را از تورم فزاینده که از 40 درصد نیز فراتر رفت و همچنین از کاهش یارانه سوخت منحرف کرد. 

این تارنما براساس آمار صندوق بین المللی پول افزود: با وجود رشد اقتصادی پس از برداشته شدن تحریم ها، اقتصاد غیر نفتی که اصلی ترین منبع ایجاد شغل است در سال 2015 افت کرد. همچنین آمار بیکاری در ایران در سال 2016 میلادی به 12.5 درصد رسید که 2.5 درصد نسبت به سال های 2014-15 رشد داشته است. 

بلومبرگ گزارش داد: ابراهیم رئیسی رقیب روحانی می گوید باید به توافق هسته ای ایران احترام گذاشت.

به نظر می رسد رئیسی همچنان رقیب اصلی روحانی در این انتخابات باشد.

در یک نظرسنجی، روحانی پیشتاز رئیسی معرفی شد. در این نظرسنجی، 53 درصد از شرکت کنندگان از روحانی و 32 درصد از رئیسی حمایت کردند. باقی شرکت کنندگان نیز از هیچ یک از این دو کاندیدا حمایت نکردند.


*روحانی گفت که عده ای قصد داشتند مانع از توافق هسته ای شوند 
روزنامه برلینر سایتونگ چاپ آلمان نیز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران جمعه شب در مناظره انتخاباتی اعلام کرد که عده ای در کشور قصد داشتند تا به هر طریقی مانع از توافق هسته ای شوند. 

این روزنامه به نقل از حسن روحانی افزود: عده ای در کشور قصد داشتند به هر طریقی که شده مانع توافق هسته ای شوند، برای مثال با آزمایش موشکی . 


*انتقاد تند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از یکدیگر 
رسانه های دولتی ترکیه همچون خبرگزاری آناتولی و شبکه تی.آر.تی با انتشار بخش های مهم مناظره روز جمعه نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، دومین دور مناظره کاندیداها را عرصه انتقاد تند آنها از یکدیگر عنوان کردند. 

شبکه خبری تلویزیونی تی.آر.تی به نشر پرسش ها از نامزدها در خصوص وحدت ملی، انسجام اجتماعی و نحوه تعامل با احزاب و جریان های مختلف و میزان نقدپذیری دولت و پرسش در خصوص راهکار موثر برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام و چگونگی مقابله با بد عهدی آمریکا و خلاصه ای از پاسخ نامزدها پرداخت. 


*4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری سخت به دولت حمله کردند 
یک رسانه افغانستان گفت: 4 نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران سخت به «حسن روحانی» رئیس جمهوری فعلی و «اسحاق جهانگیری» معاون اول وی که هر دو در این انتخابات نامزد شده اند، حمله کردند. 

شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان روز شنبه در اخبار بامدادی خود با نشان دادن تصاویری از دومین مناظره 6 نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت که «سید ابراهیم رئیسی»، «محمدباقر قالیباف»، «مصطفی میرسلیم» و «مصطفی هاشمی طباء» برنامه های اقتصادی دولت را مورد انتقاد شدید قرار دادند. 

این شبکه تلویزیونی افزود: این نامزدها در دومین مناظره خود همچنین از دولت حسن روحانی در قبال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» میان 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت و آلمان با ایران انتقاد کردند. 

طلوع نیوز گفت: اما روحانی و جهانگیری از برجام دفاع کردند و نسبت به بازگشت کشور به دوران «محمود احمدی نژاد»، رئیس جمهوری پیشین این کشور هشدار دادند. 


* نامزدهای ریاست جمهوری ایران از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند 
پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند وحسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: که رزمندگان ایرانی در سوریه در حال احیای حقوق باقیمانده ما در آنجا هستند. 

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، روحانی در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری افزود: ایران با قدرت دیپلماسی خود امروز برای حل بحران سوریه مذاکره می کند و دیپلمات های ما در کنار رزمندگانمان در حال احیای حقوق باقیمانده ما هستند. 

الیوم السابع به نقل از وی ادامه داد: ما نباید تصور کنیم نیروی دیپلماسی ما ضعیف است. ما امروز به دلیل قوت دیپلماسی خود در حال مذاکره برای سوریه هستیم . روحانی تاکید کرد ما مستشاران عزیزی داریم که به سوریه رفتند وشهدایی در این راه تقدیم کردیم واگر بخواهیم از مسائل منطقه ای خوب استفاده کنیم باید قادر به حل برخی موضوعات در میز مذاکره باشیم و ناچار دیپلمات های ما در کنار رزمندگان مان باید حقوق باقیمانده مان را احیا کنند. 

پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کار (اصولگرا) ریاست جمهوری ایران گفت: مستشاران تهران در سوریه از امنیت ملی دفاع می کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری