کد خبر: ۱۷۱۰۸۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
تحلیل رسانه های بین المللی از دومین مناظره؛
من فکر می کنم هرکس در انتخابات ایران پیروز شود، همچنان و به همین میزانی که تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده، متعهد خواهد ماند چرا که از آن سود می برد. مشکل این است که آنها تاکنون آشکارا میلیاردها دلار از این توافق عایدشان شده و در حال تقویت توان سیاسی و نظامی خود هستند.
دومین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر روز جمعه بین شش کاندیدا و با حضور «حسن روحانی»، «اسحاق جهانگیری»، «مصطفی میرسلیم»، «مصطفی هاشمی طبا»، «ابراهیم رئیسی» و «محمدباقر قالیباف» برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، رسانه‌های بین‌المللی به تحلیل این مناظره پرداخته و هر کدام به تحلیلی از این مناظره جذاب اشاره کردند.  این رسانه ها بیشتر بر اظهارنظرهای کاندیداها درباره سیاست خارجی تمرکز کردند.


*روحانی به دلیل حمایت اصلاح طلبان همچنان بخت اول انتخابات است 

خبرگزاری رویترز نوشت: با وجود انتقاد همه جانبه رقیبان روحانی از سیاست های اقتصادی دولت وی، روحانی همچنان به دلیل حمایت اصلاح طلبان از او بخت زیادی برای پیروزی دارد. 

رویترز در تحلیلی از مناظره امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشت: روحانی با انتقادهای نامزدهای مخالف خود علیه برجام روبه رو شد که می گفتند عده کمی از این توافق نفع برده اند. 

رویترز نوشت: ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) گفت: 'از زمان توافق چه چیزی تغییر کرده است؟ چه چیزی در زندگی روزمره مردم عوض شده است؟' این در حالی است که همه رقیبان روحانی پذیرفتند که برجام برای آینده ایران ضروری است. 

رویترز همچنین به انتقاد محمد باقر قالیباف اشاره کرد و نوشت: قالیباف، روحانی را متهم به موفق نبودن در رفع مشکل بیکاری کرد. 

این خبرگزاری افزود:روحانی درپاسخ گفت که ثمره ارتباط دوباره ایران بااقتصاد جهانی به مدد برجام در افزایش صادرات نفت دیده می شود. روحانی همچنین گفت که ما امروز 2 میلیون بشکه نفت می فروشیم . در حالی که در نبود این توافق تنها قادر به صادر کردن 200 هزار بشکه نفت بودیم. 

رویترزنوشت: براساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال 2016 بین 4 تا 5.5 درصد بوده که در مقایسه با 1.3 درصد مربوط به دوران پیش از توافق هسته ای رشد خوبی بوده است. 

این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: درموضوع مساله بیکاری، درباره وعده های رئیسی و قالیباف مبنی بر ایجاد هر ساله میلیون ها شغل، اقتصاددانان گفته اند چنین وعده هایی 'غیرواقع بینانه' است. 

رویترز همچنین نوشت: روحانی گفت که این وعده ها فقط شعار است و رسیدن به رشد 25 درصدی در یک سال امکانپذیر نیست. برای پیشرفت اقتصادی و ایجاد شغل نیاز به سرمایه گذاری است. 

در گزارش رویترز آمده است: تحلیلگران می گویند بسیاری از شرکت ها در وارد شدن به بازار ایران تردید دارند که از جمله دلایل تردید آنان، تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران است.

رویترز نوشت: با وجود ضعف های اقتصادی، تحلیل گران بر این باورند که روحانی به دلیل اینکه تنها نماینده مورد حمایت اصلاح طلبان است، همچنان بخت زیادی برای پیروزی دارد؛ این در حالی است که تندروها موفق نشده اند بر حمایت از یک نامزد واحد اجماع کنند. 


*همه نامزدهای ریاست جمهوری ایران به برجام پایبند می مانند 

روزنامه واشنگتن پست درگزارشی از مناظره جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران نوشت: همه 6 نامزد ریاست جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی قول دادند که به برجام پایبند بمانند. 

واشنگتن پست افزود: حسن روحانی که با پنج رقیب در این انتخابات برای دور دوم ریاست جمهوری خود رقابت می کند، با انتقادهای نامزدهای مخالف برجام روبه رو شد که می گفتند این توافق پیشرفتی در اقتصاد ایجاد نکرده است. 

به نوشته این روزنامه، روحانی در پاسخ به منتقدان گفت: در صورت نبود برجام، به جای دو میلیون بشکه صادرات نفت، تنها قادر به صدور 200 هزار بشکه بودیم. 

واشنگتن پست همچنین با اشاره به دعوت روحانی از منتقدان برای بیان صریح موضع خود در قبال برجام، نوشت: در نهایت هیچ کدام از نامزدها صحبتی از لغو این توافق نکردند. ابراهیم رئیسی گفت: هر دولتی که به قدرت برسد باید به برجام پایبند باشد این توافق با وجود کاستی هایش یک سند ملی است. 

واشنگتن پست همچنین به گفته رئیسی در خصوص دیپلماسی اشاره کرد که به اعتقاد وی باید در خدمت 'اقتصاد مقاومتی' و تشویق تولید داخلی باشد و نوشت: رئیسی و قالیباف که مهمترین مخالفان روحانی هستند، او را متهم به جذب سرمایه های خارجی به قیمت از بین رفتن تولید داخلی می کنند. 


* به چالش کشیدن روحانی 

پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در گزارشی عنوان کرد: «رقبای تندرو حسن روحانی در مناظره تلویزیونی دیگر پیش از انتخابات، رئیس جمهوری فعلی ایران را به چالش کشیدند.» 

در این گزارش یورونیوز آمده است: «در این مناظره میان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران، رقبای تندرو حسن روحانی وی را به دلیل عدم احیای وضعیت اقتصادی از زمان حصول توافق هسته ای ایران با قدرتهای بزرگ جهان به چالش کشیدند. حسن روحانی در حالی توانست در انتخابات پیشین ایران پیروز شود که قول داده بود به انزوای بین المللی ایران پایان دهد.

یورونیوز اضافه کرد: ابراهیم رئیسی یکی از کاندیدای محافظه کار (اصولگرا) در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این مناظره از حسن روحانی پرسید: ' از زمان حصول توافق هسته ای چه چیزی در زندگی روزمره مردم تغییر کرده است؟ رئیس جمهوری فعلی ایران نیز در این مناظره به انتقادها مبنی بر اینکه ایرانی های کمی از توافق هسته ای سال 2015 ایران با غرب سود محسوسی برده اند، پاسخ داد و گفت از زمان حصول توافق هسته ای صادرات نفت از سر گرفته شده و مطمئنا در سالهای آتی اشتغال زایی و سرمایه گذاری اجرایی می شود. 

تمامی مخالفان رئیس جمهوری ایران اعلام کرده اند که آنها پذیرفته اند توافق هسته ای امری لازم و ضروری برای آینده ایران است. در این مناظره یکی از کاندیدهای محافظه کار حسن روحانی را به ناکامی در مقابله با بیکاری متهم کرد. 

یورونیوزنوشت: تحلیل گران بر این باورند که به رغم آسیب پذیری حسن روحانی در مساله اقتصاد، رئیس جمهوری فعلی ایران از شانس قوی برای انتخاب دوباره در این سمت برخوردار است همزمان با اینکه وی تنها رقیب اصلی حمایت شده توسط جبهه حامی اصلاحات بوده در حالیکه محافظه کاران (اصولگرایان) در ایران در ایجاد اتحاد بر روی یک کاندیدای واحد ناکام بوده اند.


* دیپلمات ها در کنار رزمنده ها

روزنامه «الدیار» به سخنان روحانی درباره سوریه اشاره کرد و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت که نیروهای ایرانی در سوریه حقوق باقیمانده ما را در آنجا احیا می کنند.

به نوشته این روزنامه، روحانی در مناظره دوم نامزدهای ریاست جمهوری تاکید کرد که ایران با قدرت دیپلماتیک خود امروز برای حل بحران سوریه تلاش می کند. وی افزود: دیپلمات های ما در کنار رزمنده هایمان در صدد احیای حقوق باقیمانده مان در آنجا هستند. 

وی گفت: نباید تصور کنیم که قدرت دیپلماتیک ما ضعیف است، ما امروز با این قدرت دیپلماسی درباره سوریه مذاکره می کنیم. 

به گزارش الدیار، روحانی تاکید کرد: مشاوران عزیز ما به سوریه رفتند و در آنجا شهید دادیم. اگر بخواهیم بهره برداری خوبی از مسائل منطقه ای داشته باشیم باید بتوانیم دور میز مذاکره موضوعات را حل کنیم.. دیپلمات های ما در کنار رزمنده هایمان امروز باید برای احیای حقوق باقیمانده مان تلاش کنند. 


*روحانی از رقبای محافظه‌‌کار (اصولگرا) انتقاد کرد 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد:حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران و نامزد انتخابات پیش‌رو با انتقاد از رقبای محافظه کار (اصولگرای) خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ متهم کرد.وی در یک انتقاد نادر، نسبت به نوشتن پیامی خصمانه علیه اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر روی موشک های بالستیک در جریان آزمایش های اخیر موشکی، ابراز تاسف کرد. 

این رسانه فرانسوی افزود: روحانی در مناظره تلویزیونی که روز جمعه با حضور هر 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: شاهد بودیم که برای سنگ اندازی در مسیر توافق هسته ای چگونه شعارهایی را بر روی موشک‌ها نوشتند. وی محافظه کاران (اصولگرایان) رقیب خود را به داشتن ارتباط با افرادی متهم کرد که در صدد تخریب این توافق هستند. 

خبرگزاری فرانسه نوشت: روحانی افزود: هنگامی که دیپلمات ها در حال مذاکره بودند، شما پشت پرده چه کار می کردید؟ برخی از این افراد، نقش مخالف را برای ملت ایران بازی کردند. 

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: ابراهیم رئیسی روحانی محافظه کار (اصولگرا) و رقیب رئیس جمهوری ایران در جریان مناظره، دولت را به ضعف درمقابل قدرت های خارجی متهم کرد و گفت این توافق به منزله چکی است که دولت نمی تواند آن را نقد کند. 

خبرگزاری فرانسه افزود: 6 نامزد در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می کنند. سه تن از این افراد (حسن روحانی رییس جمهوری ، اسحاق جهانگیری معاون وی و مصطفی هاشمی طبا وزیر سابق) جزو میانه روها و رئیسی، قالیباف و مصطفی میرسلیم نیز نماینده جریان محافظه کار (اصولگرا) هستند. 


*جر و بحث کاندیداهای انتخابات ایران در مناظره دوم در مورد توافق هسته ای 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در مورد دومین مناظره انتخاباتی عنوان کرد: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در مورد نتایج بدست آمده از حصول توافق هسته ای جر و بحث کردند. 

 در این گزارش آسوشیتدپرس آمده است: یکی از کاندیداهای محافظه کار انتخابات ریاست جمهوری ایران طی مناظره تلویزیونی حسن روحانی را به دلیل مساله توافق هسته ای ایران و غرب به چالش کشید در حالی که رئیس جمهوری فعلی ایران نیز آنها را به تلاش برای منحرف کردن توافق هسته ای متهم کرد. 

آسوشیتدپرس نوشت: حسن روحانی در حالی در انتخابات پیشین ایران پیروز شده بود که تندورها در ایران امیدوارند ابراهیم رئیسی بتواند حسن روحانی را از قدرت کنار بزند. 

این خبرگزاری آمریکایی افزود: رئیسی در این مناظره گفت که توافق هسته ای منفعتی برای مردم عادی ایران به همراه نداشته است. رئیسی در این مناظره گفت: ' مردم عزیز! سوال من این است که آیا چرخ اقتصاد می چرخد؟ تجار ایرانی! آیا می توانید کسب و کار کنید؟ 

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش تصریح کرد: حسن روحانی در این مناظره گفت که رقبایش امیدوار بودند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای را پاره خواهد کرد. 


* دست پر روحانی درباره برجام 

سایت «المانیتور» با اشاره به این‌که سیاست خارجی به طور سنتی موضوعی است که در انتخابات ریاست جمهوری ایران در مقایسه با مسائل داخلی در اولویت دوم بوده است اشاره می‌کند که از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ میلادی به این سو سیاست خارجی به موضوعی محوری تبدیل شده است. 

این سایت می‌نویسد: «چهار سال پیش حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران وعده داد که با کلید نمادین خود گره مشکلات و چالش‌های عمدتا اقتصادی ایران را باز خواهد کرد. در جریان انتخابات سال ۲۰۱۳ میلادی روحانی استدلال کرد که بسیاری از مشکلات کشور ریشه‌شان در سیاست خارجی است و سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد ایران و رونق اقتصادی باشد. او همچنین اشاره کرد که همزمان با چرخش سانتریفیوژها چرخ اقتصاد مردم نیز باید بچرخد. در نتیجه، دستور کار روحانی بر روی حل و فصل مسئله هسته‌ای و کاهش تنش با همسایگان عرب ایران متمرکز شده بود. در نتیجه،‌ تلاش‌های دولت روحانی در سال ۲۰۱۵ میلادی برجام میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد. برجام حاصل کاهش اهداف و خواسته‌های حداکثری هر دو طرف بود. برای مثال، ایران توقف غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو و نظارت بازرسان از تاسیسات هسته‌ای را پذیرفت و در مقابل پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت خارج شد، تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد و ایران توانست مسیر پیوستن به اقتصاد جهانی را طی کند. متتقدان روحانی اما برجام را نشانه‌ای از تسلیم ایران و عقب‌نشینی از حقوق مسلم خود قلمداد کردند. به نظر آنان  قدرت‌های جهانی به تعهدات خود در قبال ایران پایبند نبوده‌اند». 

این سایت می‌افزآید: «اکنون ایران با ترامپ و رکس تیلرسون رییس جمهوری و وزیر امور خارجه جدید امریکا مواجه است که نگرش خصمانه‌تری در قبال ایران دارند». 

المانیتور در ادامه اشاره می‌کند که منتقدان روحانی استدلال می‌کنند سیاست او در قبال منطقه به اندازه کافی انقلابی نیست اما در مقابل دولت نیز می‌گوید این تندروها بودند که با حمله به سفارت عربستان سعودی وضعیت را بدتر کردند. 

المانیتور اشاره می کند که علیرغم انتقادات چهار دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد روحانی دست بالا را دارد: 

نخست آن که روحانی در سیاست خارجی هدف روشنی دارد در حالی که مخالفانش صرفا شعار می‌دهند. 

نکته دوم آن که بخشی از کاستی‌ها در سیاست خارجی فراتر از وعده‌های داده‌شده روحانی بوده‌اند. انتخاب ترامپ و سیاست‌های تهاجمی عربستان سعودی به دلیل مواضع دولت ایران نبوده‌اند و روحانی می‌تواند تکرار کند که توان مقابله با تهدیدات را دارد. 

سوم آن‌که منتقدان برجام در طول دو سال گذشته در سطح خسته‌کننده‌ای انتقاد از برجام را مطرح کرده‌اند و به نظر می‌رسد که آنان قادر به طرح استدلال‌های جدید و جذاب نیستند.

چهارم آن‌که شخصیت روحانی و قابلیت‌های او در سخنگوی تاثیرگذار است. جملات کلیدی او مانند سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد باشد یا برجام باعث خلاص شدن ما از وضعیت گذشته شد مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهد این قابلیت به او در انتخابات کمک خواهد کرد.


*کارشکنی در جریان مذاکرات

روزنامه «النهار» نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری 19 مه (29 اردیبهشت) در مناظره با رقبای محافظه کار خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای متهم کرد. 

النهار با اشاره به این جمله روحانی در مناظره که «دیدیم چطور شعارهایی بر روی موشک ها نوشتند تا در برابر توافق هسته ای کارشکنی کنند»،آن را انتقاد بی سابقه روحانی از سپاه پاسداران دانست.

به نوشته این روزنامه، ایران معتقد است آزمایش های موشکی ضربه ای به توافق هسته ای با 6 کشور (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) وارد نمی کند اما آن زمان این آزمایش ها تنش با واشنگتن را افزایش داد. 

النهار افزود: روحانی رقیبان خود را متهم به داشتن ارتباط با کسانی کرد که می خواهند توافق هسته ای را تخریب کنند. 


* نادرترین انتقاد حسن روحانی در عرصه عمومی 

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: رئیس جمهوری ایران در اقدامی نادر، به خرابکاری در برجام اشاره کرد و برجام را راه امید خواند. 

روزنامه گاردین در گزارشی به مناظره تلویزیونی جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی گفت: آمدند چگونه شهرهای زیرزمینی نشان دادند تا برجام را به هم بزنند، برای اینکه ما نتوانیم 100 درصد استفاده کنیم. 

این روزنامه انگلیسی نوشت: این یکی از نادرترین انتقادات در عرصه عمومی بود که نشان دهنده ناامیدی رئیس جمهوری از نهادهایی بود که مستقل از دولت عمل می کنند. 

گاردین با تاکید بر اینکه هیچ یک از نامزدها از لغو برجام صحبت نکردند، به انتقاد ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف مبنی بر اینکه 'این توافق دستاورد اقتصادی ملموسی برای ایران نداشته' پرداخت. 

گاردین همچنین نوشت: قالیباف گفت که این توافق فقط برای 4 درصد ثروتمندان جامعه نه برای 96 درصد دیگر مفید بوده است. روحانی در پاسخ به وی گفت که این حرف الگو برداری از شعار «ما 99 درصد هستیم» مربوط به جنبش اشغال وال استریت است. 

گاردین همچنین به انتقادات رئیس جمهوری ایران از مخالفان برجام پرداخت و نوشت که روحانی گفت: همانند مخالفین مردم ایران که صهیونیست ها و وهابی ها و تندروهای آمریکا مخالف بودند... همه شما مخالف بودید وقتی ترامپ آمد خوشحال بودید که برجام را پاره می کند. 

این روزنامه انگلیسی ادامه داد: روحانی افزود اگر برجام نبود نفت ما به جای یک میلیون بشکه می شد 200 هزار بشکه به صراحت به مردم بگویید در برابر برجام چه می کنید..آیا دوباره تحریم بر می گردد تقابل بر می گردد یا نه؟ 

گاردین همچنین به همراهی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با روحانی اشاره کرد که به نوشته این روزنامه 'انتظار می رود در دقایق پایانی به نفع روحانی کنار بکشد. 

در گزارش این روزنامه انگلیسی آمده است: قالیباف که به نظر می رسد مهم ترین رقیب روحانی باشد، در بسیاری مسائل داخلی از وی انتقاد کرد. او ادعا کرد که دختر یکی از وزیران که بیکار بوده از ایتالیا لباس قاچاق کرده و روحانی در مقابل، این ادعا را رد کرد. 

این روزنامه همچنین بر تاکید روحانی به آزادی های اجتماعی و انتقاد او از تلویزیون به دلیل حذف مشهورترین خواننده سنتی محمد رضا شجریان اشاره کرد. 


* پیروزی هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به نفع آمریکا نیست 

«جو لیبرمن» سناتور سابق آمریکایی که به رویکرد جنگ طلبانه علیه ایران شهرت دارد، معتقد است پیروزی هیچیک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برای آمریکا دلخواه نیست چرا که هر دولتی در تهران بر سر کار بیاید، دشمنی سرسختانه ایران با واشنگتن همچنان ادامه خواهد داشت. 

تارنمای رسمی رسانه«جوئیش اینسایدر» (Jewish Insider)، «لیبرمن» درباره انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت ماه ایران و سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب (برجام) در دولت بعدی تهران گفت: درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران برای آمریکا گفت: «باید بگویم که متاسفانه هیچ نتیجه ای که به دیگری ترجیح داشته باشد برای آمریکا به دست نخواهد آمد.

«لیبرمن» سپس «سید ابراهیم رئیسی» یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کنونی ایران را «حریف اصلی روحانی» دانست و افزود: «به نظر می رسد رئیسی به لحاظ دینی محافظه کارتر باشد.»

این سناتور سابق درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب در دولت بعدی ایران گفت: «من فکر می کنم هرکس در انتخابات ایران پیروز شود، همچنان و به همین میزانی که تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده، متعهد خواهد ماند چرا که از آن سود می برد. مشکل این است که آنها تاکنون آشکارا میلیاردها دلار از این توافق عایدشان شده و در حال تقویت توان سیاسی و نظامی خود هستند. بنابراین تغییر خاصی (در دولت بعدی ایران) روی نخواهد داد.» 

لیبرمن که در زمان حضور خود درکنگره در تدوین تحریم های ایران نقش مهمی ایفا کرده است، در ادامه با اشاره به رویکرد انتقادآمیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وی در خصوص توافق هسته ای، خاطرنشان کرد: 

«ما می توانیم روی تیم ترامپ برای اعمال فشار بر ایران برای پایبندی کامل آنها به توافق حساب کنیم. البته این فقط در مورد توافق نیست بلکه ایرانی ها در بسیاری از موضوعات از روح توافق هسته ای تخطی کرده اند.» 

وی در خصوص چگونگی رفتار آمریکا با ایران در دولت بعدی تهران بر لزوم وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید کرد و گفت: 

«اولین ومهم ترین کاری که کنگره و رئیس جمهوری باید انجام دهند این است که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند؛ دولت آمریکا نه تنها باید تحریم های جدید را بپذیرد و آنها را امضا کند بلکه باید آنها را اجرا کند.» 


*فیلم انتخابات رئیسی عملکرد اقتصادی روحانی را نشانه گرفت 

تارنمای بلومبرگ نوشت: ابراهیم رئیسی با انتشار یک فیلم تبلیغاتی، فاصله طبقاتی و عدم موفقیت روحانی در رفع نیازهای ضروری طبقه کم درآمد را نشانه گرفت. 

تارنمای آمریکایی بلومبرگ با اشاره به انتشار یک ویدئوی انتخاباتی از ابراهیم رئیسی، به برجسته کردن بخش هایی از این فیلم پرداخت. 

بلومبرگ نوشت:'در این فیلم، تصاویری از کودکان کار و خانه های فرسوده در کنار برج های بلند، ویلاهای رویایی با استخرهای شنا و آپارتمان های شیک به سبک غربی را در کنار هم نشان داد.' 

این تارنما همچنین با اشاره به تصاویری د این فیلم 'از مراکز فروش برندهای خارجی که به قیمت ورشکسته شدن تولیدکنندگان داخلی و بیکار شدن ایرانیان تبلیغ می کنند'، افزود: 'در حالی که روحانی برای پیروزی در دور دوم تلاش می کند، رقیب هایش از او انتقاد می کنند که با وارد کردن شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی، در رفع نیازهای ضروری قشر فقیر ایران ناموفق بوده است.' 

این تارنما همچنین در توصیف صحنه دیگری از این فیلم نوشت: ' پیرمردی در خانه ای که پنجره هایش شکسته و دیوارهایش سوراخ است، نشان داده می شود در حال که روی زمین نشسته و دست هایش را به آسمان بلند کرده و می گوید: هیچ درآمد و بیمه ای ندارم و تنها نان برای خوردن دارم. پیرمرد ادامه می دهد: فقط با دیوار می توانم درد دل کنم، کس دیگری هم هست که صدایم را بشنود؟' 

تارنمای بلومبرگ افزود: 'سپس صدای موسیقی بالا می رود و رئیسی با عمامه سیاه که نشان از سیادت دارد، وارد می شود. این روحانی 56 ساله مردم را خطاب قرار می دهد: 38 سال از انقلاب اسلامی ایران که مردم آرزوهایشان را به آن بسته بودند، می گذرد. اما هنوز فقر و بیکاری رفع نشده است. وی می افزاید: می خواهم مردم را از این وضع نجات دهم.' 

بلومبرگ در این گزارش نوشته است: حسام الدین آشنا مشاور رسانه ای حسن روحانی از این فیلم به دلیل 'سیاه نمایی' از جمهوری اسلامی 'تنها با هدف رای جمع کردن' انتقاد کرده است. 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد احمدی
|
United Kingdom
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
0
0
من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم
من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم
تو معني بهترين كلامي مفهوم تمام شعرهامي منظور و مراد هر پيامي
تو قبله هر اميدواري تو مظهر فخر هر تباري برتر ز لطافت بهاري

من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم

تو رئوفي تو شريفي تو به حرمت سكوتي تو عزيزترين عزيزي تو به عمق ملكوتي
تو رئوفي تو شريفي تو به حرمت سكوتي تو عزيزترين عزيزي تو به عمق ملكوتي
من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم

تو معني بهترين كلامي مفهوم تمام شعرهامي منظور و مراد هر پيامي
تو قبله هر اميدواري تو مظهر فخر هر تباري برتر ز لطافت بهاري

من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم
من از لب تو منتظر يه حرف تازه ام تا قشنگترين قصه عالم رو بسازم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری