کد خبر: ۱۷۱۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
مناظره دوم پایاپای بود. این مناظره همچون مناظره اول پدیده، برنده مطلق و یا بازنده نداشت. این مناظره جامعه را شوکه نکرد، قهرمان و ضد قهرمان نداشت. شاید تنها نامزدی که متفاوت ظاهر شد مصطفی میرسلیم بود. ابراهیم رئیسی نیز نسبت به مناظره پیشین مقتدرانه تر و قوی تر ظاهر شد.
دومین مناظره انتخاباتی پیرامون مسائل سیاسی- فرهنگی برگزار شد. این مناظره بر خلاف مناظره پیشین و حتی برخلاف پیش بینی ها از تنش کمتری برخوردار بود.
 
به گزارش اعتدال به نقل از فرارو، پیش از برگزاری مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری ناظران پیش بینی کرده بودند  که این مناظره با توجه به تجربه مناظره اول بسیار پر تنش و پر حرف و حدیث خواهد بود، اما این پیش بینی محقق نشد و این مناظره با تنش کمتری پیگری شد.
 
با این  حال مناظره سیاسی- فرهنگی نکات مهمی را در پی داشت:
 
اول، آرایش نامزدها در این مناظره کاملا دو قطبی شد. در مناظره اول تنش اصلی بین دو گانه قالیباف- رئیسی با روحانی-جهانگیری بود. در آن مناظره مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا سعی کردند با آرامش و میانه‌روی  بحث های خود را مطرح کند. اما در این مناظره مصطفی میرسلیم به  قالیباف و رئیسی اضافه شد و شدیدترین انتقادات را به عملکرد دولت روحانی وارد کرد. مصطفی هاشمی طبا نیز با مشاهده این حملات به دفاع از دولت پرداخت. به این ترتیب در این مناظره وضعیت دو قطبی انتخابات کاملا خود را نشان داد.
 
دوم؛ در مناظره انتخاباتی دوم محمد باقر قالیباف رویکرد تهاجمی خود به دولت را ادامه داد، اما با واکنش ها آرام تری از سوی روحانی و جهانگیری روبه رو شد. قالیباف در این مناظره سعی کرد دولت روحانی را دولتی رانتخوار معرفی کند. او بارها سعی کرد با اشاره به ماجرای دختر وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی را حامی واردات چی‌ها معرفی کند.
 
سوم؛ اسحاق جهانگیری که در مناظره اول ستاره میدان شناخته شده بود، در این مناظره بسیار کم فروغ ظاهر شد. او بیشتر در سایه حسن روحانی قرار گرفت، او سعی کرد به جای پاسخگویی به ادعاها علیه دولت به سخن گفتن با مردم بپردازد. او تلاش کرد با مخاطب قرار دادن مردم شرایط را بر آن ها روشن کند. عده ای معتقدند این رویکرد جهانگیری برای این بوده است که با پاسخ های کوبنده خود روحانی را در حاشیه قرار ندهد.
 
چهارم؛ ابراهیم رئیسی روند رو به رشدی داشت او که در مناظره اول به حاشیه رفته بود، در این مناظره با زیر انتقاد قرار دادن دولت حسن روحانی توانست موقعیت خود را احیا کند. بخش اصلی انتقادات به موضوع برجام ارتباط داشت. به نظر می رسید او آماده انتقاد از برجام است، اگر چه روحانی به سخنان رئیسی درباره برجام پاسخ داد اما هواداران رئیسی این بخش از سخنان او را "طوفانی" تفسیر کرده اند و از آن به وجد آمده اند.
 
پنجم؛ حسن روحانی در این مناظره سعی کرد فعال تر از مناظره هفته گذشته ظاهر شود و از سایه جهانگیری خارج شود. او در بحث برجام پاسخ تندی به رئیسی داد و برای اولین بار از نمایش تلویزیونی انبار زیرزمینی موشک های ایرانی در زمان مذاکرات برجام انتقاد کرد، او از شعار نویسی بر روی موشک ها نیز انتقاد کرد و این رفتارها را در راستای سنگ اندازی مقابل برجام دانست. روحانی همچنین در این مناظره سعی کرد تئوری 96 درصد و 4 درصد قالیباف را به چالش بکشد. او از تقسیم بندی مردم انتقاد کرد و این تئوری را کپی شده از جنبش وال استریت آمریکا خواند.
 
ششم، روحانی در این مناظره همچون جهانگیری سعی کرد که به جای پاسخ تند به ادعاها بیشتر مردم را خطاب قرار دهد، به نظر می رسد این رویکرد در مناظره از سوی مشاوران روحانی  و جهانگیری پیشنهاد شده است. حسام الدین آشنا مشاور روحانی اعلام کرده است: «روحانی رویکردی آرام و متناسب با ظرفیت‌های جامعه داشت و آن طور که به نظر می‌آید ایشان نگران آرامش جامعه هستند و نمی‌خواهند که اجازه دهند در اثر مناظره‌ها نگرانی و شوکی به جامعه وارد شود.»
 
هفتم؛ مناظره دوم پایاپای بود. این مناظره همچون مناظره اول پدیده، برنده مطلق و یا بازنده نداشت. این مناظره جامعه را شوکه نکرد، قهرمان و ضد قهرمان نداشت. شاید تنها نامزدی که متفاوت ظاهر شد مصطفی میرسلیم بود. ابراهیم رئیسی نیز نسبت به مناظره پیشین مقتدرانه تر و قوی تر ظاهر شد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری