کد خبر: ۱۷۱۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
مناظره دوم؛ تیتر یک روزنامه های امروز
مناظره دوم، بیش از آنکه مناظره باشد بمباران دولت بود. اتهامات دیروز چاشنی اصلی اظهارات کاندیداهای اصولگرا بود. دولتی که رییسش در تمام طول مناظره آرام بود و وعده‌ای نداد جز آنکه رییس‌جمهور ١٠٠ درصدی است. بمباران اتهامات کاندیداهای اصولگرا آنچنان بر دولت یازدهم وارد می‌شد که دیروز از ده‌ها سازمان و نهاد خطاب به کاندیداها جوابیه آمد که اظهارات‌شان نادرست بوده است.
دومین برنامه مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته(پانزدهم اردیبهشت ماه) برگزار شد و همانند گذشته با حاشیه‌هایی نیز همراه بود. در همین راستا اغلب روزنامه‌های امروز (شانزده اردیبهشت ماه) تیتر نخست خود را به اولین برنامه مناظره انتخاباتی اختصاص داده‌اند. در این میان اغلب روزنامه‌ها نیز تصویر نخست مشابهی را در صفحه اول خود کار کرده‌اند.

به گزارش اعتدال، مناظره دیروز نامزدهای انتخابات 96 در حوزه مسائل سیاسی و فرهنگی صحنه ای برای دفاع از عملکرد و تشریح برنامه های آنان در این زمینه بود. با این حال، بخشی از مناظره دیروز به سمت چالش و طرح ادعاهای نامعتبر پیش رفت.* شطرنج رسانه‌ها در صفحه انتخابات
روزنامه «جام جم» در سرمقاله ای با عنوان «شطرنج رسانه‌ها در صفحه انتخابات» به قلم مراد عنادی مدیر مسوول آورد: امروزه در سپهر رسانه‌ای بین رسانه‌های رسمی یا سنتی با رسانه‌های نوظهور یا همان فضای مجازی رقابتی فشرده‌ در جریان است. این رقابت که در سال‌های اخیر پررنگ شده است در مقاطع خاص از جمله زمان انتخابات شدت بیشتری پیدا می‌کند. رقابت رسانه‌ای که از آن می‌توان با عنوان شطرنج رسانه‌ها نیز یاد کرد، در بسیاری از کشورها نظیر رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، فرانسه و همین‌طور ایران بروز و ظهور داشته است. اما در این رقابت رسانه‌ای کدام‌یک پیشتاز بوده و مورد اعتماد مخاطبان است؟ در شطرنج رسانه‌ای، شبکه‌های اجتماعی مهره اصلی فضای مجازی محسوب می‌شوند و در حوزه رسانه‌های رسمی یا سنتی رادیو و تلویزیون، خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و روزنامه‌ها قرار دارند که در بین آنها تلویزیون بازیگر اصلی به شمار می‌رود.

*مناظره‌ دوم و عبور از کلیات
روزنامه «جام جم» در یادداشتی با انتشار عنوان «مناظره‌ دوم و عبور از کلیات» آورد: در یک مناظره خوب، رفتن به سمت جزئیات، آمار و گزارش‌های تفصیلی می‌تواند کمک زیادی به انجام یک مناظره علمی بنماید و اولین نکته‌ای که در شاخص یک مناظره خوب می‌توان دید، رفتن به سمت تبیین تفصیلی جزئیات است که کمک شایانی به نحوه تشخیص مخاطب برای امری مهم می‌کند. اما اگر مناظره در کلیت متوقف شود، این روش می‌تواند منجر به ایجاد شبهه و سوالات مکرر شده و مناظره را از کارکرد اصلی خود دور کند. به همین جهت یک مناظره خوب مناظره‌ای است که در آن مقدمه، آمار و اطلاعات جزئی دیده شود و فرد انتخاب‌کننده را بر اساس آمار و اطلاعات ارائه‌شده به تصمیم‌گیری نهایی برساند.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

* بحران بیکاری و طرح های دقیقه نودی
روزنامه «خراسان» در یادداشتی با انتخاب عنوان «بحران بیکاری و طرح های دقیقه نودی» نوشت: 3 میلیون و 200 هزار نفر بیکار در کنار 4 میلیون و 800 هزار نفر جوان در حال تحصیل، موضوع بیکاری را به مهمترین بحران فعلی کشور و ابربحران سال های آتی کشور تبدیل کرده است. خوشبختانه اهمیت موضوع فارغ از شعار مورد توجه قرار گرفته است و این توجه، این روزها در مناظرات، تبلیغات و شعارهای انتخاباتی به چشم می خورد. برخی از نامزدها هنوز وارد طرح و برنامه نشده اند و صرفا بر «اهمیت» موضوع و البته «اهداف» تاکید می کنند. برخی از نامزدها از ایجاد 5 و 6 میلیون شغل در دوره 4 ساله سخن گفته اند؛ یعنی سالانه بیش از یک میلیون شغل. وزیر کار دولت مستقر هم تاکید کرده که باید امسال 950 هزار شغل ایجاده شده و تا سال 1404 باید جمعیت شاغل بیش از 31 میلیون نفر داشته باشیم؛ یعنی سالانه بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر. خلاصه آنکه هم نامزدها و هم دولت مستقر فعلا در حد بیان اهداف مانده اند و البته همه اهدافی متعالی و آرمانی در پیش گرفته اند.

*تغییر تاکتیک نامزدها
روزنامه «خراسان» از «تغییر تاکتیک نامزدها» خبر داد و نوشت: مناظره دوم روز گذشته در حالی برگزار شد که انتظار می رفت با توجه به موضوع آن یعنی «سیاست و فرهنگ» داغ تر از مناظره اول باشد، اما تغییر تاکتیک نامزدها موجب شد شرایط به شکل دیگری رقم بخورد؛ در مناظره دیروز رئیسی و میرسلیم انتقادات تندتری نسبت به مناظره اول مطرح کردند؛ نقش جهانگیری به نسبت دور قبل کمرنگ تر شد و در مقابل اظهارات روحانی رنگ انتقادی جدی تری گرفت. قالیباف و هاشمی طبا نیز تغییراتی نسبت به مناظره قبل داشتند از جمله این که قالیباف حضوری ایجابی در این مناظره داشت. 

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو


* انتخابات دو نیمه دارد و یک وقت اضافی
روزنامه «تعادل» در یادداشتی با انتشار عنوان «انتخابات دو نیمه دارد و یک وقت اضافی» می نویسد: مبارزات انتخابات دوازدهم را با کمی تسامح می‌توان به مسابقه فوتبال تشبیه کرد که هر کدام از تیم‌ها همه نیروی خود را به کار می‌گیرند تا برنده بازی شوند. در این دوره از رقابت انتخاباتی دو تیم شامل افراد دو جناح سیاسی هستند که می‌خواهند رقیب خود را با هر ترفندی شکست دهند. اگر این دوره از رقابت‌ها را به دو نیمه تقسیم کنیم تا امروز که نیمه اول آن تمام شده است بدون تردید کفه ترازو به نفع جناح سیاسی اصلاح‌طلبان است. تیم حریف اصلاح‌طلبان فاقد توانایی‌های کافی به لحاظ تدارکاتی، پشتیبانی،‌ مهارت در متقاعد کردن نخبگان و فاقد نظم‌اند و تا امروز به لحاظ ذهن عمومی جامعه بازی را واگذار کرده‌اند، اما بازی نیمه دوم احتمالا به وقت اضافه نیاز دارد.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

* برجام؛ نقطه جوش مناظره دوم
روزنامه «ایران» در گزارشی با درج عنوان «برجام؛ نقطه جوش مناظره دوم»، نوشت: دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز با موضوع سیاسی- فرهنگی برگزار شد. نامزدها در این برنامه هم به شیوه برنامه قبلی به یک سؤال پاسخ می‌دادند و دیگر رقبا در فاصله 2 دقیقه دیدگاه‌های خود را درباره آن موضوع بیان می‌کردند. هاشمی‌طبا: خوشحالم که با تدبیر رهبری و خون شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم اقتدار و امنیت ملی‌مان حفظ شده است. اگر وارث خون شهدا هستیم باید در این خط حرکت کنیم. گداصفت خواندن مردم و صدقه دادن به آنها مشکلی را حل نمی‌کند روحانی: اگر برجام نبود صادرات نفت ما امروز به 200 هزار بشکه می‌ رسید. شما از اول با برجام مخالف بودید و در تهران آن همه بیلبورد زدید و به دیپلمات‌ها آن حرف‌ها را زدید امروز باید بگویید که چه برخوردی با برجام می‌کنید و آیا قرار است تحریم‌ها باز گردند یا نه؟ میر سلیم : با وضعی که می‌بینیم متأسفانه بسیاری از علما و دانشمندان هسته‌ای را برکنار کرده‌ایم و بسیاری از تأسیسات را تعطیل کرده و روی آنها بتن ریخته‌ایم و از آن طرف در مقابل تحریم‌ها نمی‌دانیم چه کنیم قالیباف: باید دو کار انجام دهیم؛ یکی اینکه حق خود را از برجام بگیریم و دیگری اینکه حق خود را از آن 4 درصدی ها اخذ کنیم. نتیجه برجام تا الان ایران را تبدیل به مرکز واردات از اروپا کرده است. در این نتیجه آن 4 درصد نفع برده‌اند رئیسی: برجام، چکی است که باید آن را نقد کرد اما دولت توانایی دریافت مبلغ این چک را ندارد. دولت در برجام می‌توانست از خود ضعف نشان ندهد اما با پیام‌هایی که داده شد برای ما مشکل ایجاد کردند جهانگیری: یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های تاریخ ایران، بدون تردید برجام است و ما به تمام اهداف تعیین شده در برجام دست یافتیم. جایگاه ریاست جمهوری محل کارآموزی نیست، مردم و اقتصاد ما تحمل دعوا و کارآموزی سیاستمداران تازه‌ کار را ندارد.

*هدف وسیله را توجیه می‌کند؟
روزنامه «ایران» در یادداشتی با انتشار عنوان «هدف وسیله را توجیه می‌کند؟!» به قلم غلامعلی دهقان فعال سیاسی آورد: مناظره دوم انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری هم برگزار شد و نامزدها فرصت یافتند تا دوباره دیدگاه‌های خود را این بار نسبت به موضوعات سیاست داخلی، خارجی و فرهنگی در معرض مخاطبان صدا و سیما قرار بدهند. با وجود این و از نگاه آسیب‌شناسی به عرصه مناظرات سیاسی و بالاتر از آن، صحنه سیاسی کشور شاهد پدیده‌ای هستیم که می‌توان آن را ماکیاولیسم نامید. پیش از این در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی برخی گروه‌های سیاسی برای رسیدن به قدرت هرچه در چنته داشتند، رو کردند و حتی در پایان از راه و روش مسالمت‌آمیز خارج شده و ضرر فراوان به انقلاب و نظام و بیش از همه به خودشان وارد کردند. ماکیاول معتقد بود برای رسیدن به قدرت هدف، وسیله را توجیه می‌کند. پس باید به هر نحوی، برای رسیدن به قدرت تلاش کرد. متأسفانه برخی نامزدها در دو دوره مناظره‌ها نشان داده‌اند که برای رسیدن به قدرت انگار از هر وسیله‌ای می‌بایست استفاه کرد. صراحتاً سخن نگفته یک نامزد را گفته او قلمداد می‌کنند و با آمار اشتباه و پر از خطا انگار شمشیر را از رو بسته و چشم‌انداز قدرت، فکر و اندیشه را از آنان سلب کرده است. آیا قدرت برای قدرت و بدون ملاحظه ارزش‌های اخلاقی می‌تواند راه مناسبی برای خدمت به مردم و پیشرفت ملک و مملکت باشد؟ قطعاً چنین نیست.

* وعده‌های بی‌پشتوانه بداخلاقی‌های آشکار
روزنامه «ایران» در گزارشی با انتخاب عنوان «وعده‌های بی‌پشتوانه بداخلاقی‌های آشکار» به قلم سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آورد: تبلیغات نامزدهای رقیب دولت یازدهم بر پایه شعارهای فریبنده و بی‌پشتوانه استوار شده است. بدون ذکر برنامه و ارائه راهکار برای بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، تصور سوار شدن بر امواج پوپولیستی را در سر می‌پرورانند و در ترویج اقتصاد صدقه‌ای و توزیع فقر، گوی سبقت را از هم ربوده‌اند. یکی از سه برابر شدن یارانه می‌گوید و دیگری از اختصاص کارانه دم می‌زند. بی‌آن که نسبت به ضمانت اجرایی، پشتوانه مالی و سازوکار قانونی چنین تصمیماتی توضیح دهند. البته نمی‌توان بر گویندگان چنین وعده‌هایی خرده گرفت، چرا که در طول سی و هشت سالی که از عمر نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد، نه یک روز عضو دولت بوده‌اند و نه تجربه نمایندگی مجلس و وضع قوانین و لوایح را دارند و از این منظر طبیعی است که به دلیل عدم آشنایی با این دو عرصه، چنین شعارهایی سر بدهند. آنچه موجب افسوس مضاعف است، زیرپا گذاشتن اصل خدشه‌ناپذیر اخلاق به‌عنوان هدف غایی نظام اسلامی و چوب حراج زدن به اعتماد مردم به‌عنوان مهم‌ترین وجه سرمایه اجتماعی است. وعده‌های بی‌پشتوانه بداخلاقی‌های آشکار» 

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*کدامیک؟ مدل کره‌شمالی یا ایران سربلند
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «کدامیک؟ مدل کره‌شمالی یا ایران سربلند»، نوشت: دور دوم مناظرات زنده تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری دولت دوازدهم، روز گذشته برگزار شد. هجمه به دستاوردهای دولت مشی 3 کاندیدای اصولگرا در مناظره دیروز بود و البته اتهاماتی که بلافاصله خارج از جام جم به آنها پاسخ داده می‌شد؛ مانند پاسخ‌هایی که وزیر علوم، سازمان انرژی اتمی، معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد، وزیر دفاع، وزارت امور خارجه، وزارت رفاه و... قبل از پایان مناظره منتشر کردند. دیروز بار دیگر وحدت 3 کاندیدای اصلاح‌طلب پیروز مناظره بود و وضعیت اصولگرایان در کنایه و پاسخ آنها به یکدیگر رقم خورد. قالیباف سعی داشت به‌صورت محو به حمایت از دولت قبل بپردازد، چرا که پس از حمایت پایداری و جامعه مدرسین از رئیسی او تنها مانده و قصد دارد آرای حامیان دولت قبل را از آن خود کند. اعتماد به نفس روحانی و جهانگیری در مواجهه با هجمه اصولگرایان برگ برنده بود. ستاد محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در اعتراض به اقدام مجری مناظره انتخابات برای تعویض برگه قرعه‌کشی، از او به کمیسیون تبلیغات شکایت و اعتراض خود را به صورت مکتوب تقدیم این کمیسیون کرد.

*حامیان وضع دیروز، مدعیان امروز
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با انتخاب عنوان «حامیان وضع دیروز، مدعیان امروز» به قلم غلامرضا ظریفیان استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی می نویسد: متاسفانه دومین مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری درحالی برگزار شد که مهم‌ترین شاخص‌های فرهنگی از جمله صداقت، امانتداری و حفظ حریم جامعه و اشخاص در آن مورد توجه قرار نگرفت، زیرا وقتی فردی پشت تریبون قرار می‌گیرد، باید بنابرآموزه‌های پیامبر اکرم(ص)، آبروی مومن را مانند خون وی تلقی کند و حتی برای رای‌آوری، بیشتر به ‌آبروی اشخاص توجه کند. در این مناظره شاهد رویارویی دو دیدگاه در کشور هستیم؛ دیدگاهی که تلاش می‌کند با دست گذاشتن روی شکاف‌های طبقاتی جامعه مانند «فقر» و «طبقات محروم»، خود را حامی و مدافع حل مشکلات قشر ضعیف نشان دهد و دیدگاهی که بیشتر عملگرا بوده و درحوزه سیاست خارجی عملکردی موفق داشته است که در واقع در این مناظره هم از عملکرد خود دفاع می‌کند، هم به گونه‌ای بیان می‌کند که وعده‌ها و شعارهای دیدگاه مقابل، پایه و اساسی منطقی و عقلانی ندارند و کاربردی انتخاباتی دارند.

*مناظره دوم و موقعیت روحانی
روزنامه «آرمان» در سرمقاله ای با انتخاب عنوان «مناظره دوم و موقعیت روحانی» به قلم غلامعباس توسلی فعال سیاسی اصلاح‌ طلب می نویسد: اگرچه مناظره هنوز به خوبی نتوانسته تنور انتخابات را گرم کرده و شور و هیجان مورد انتظار را در جامعه ایجاد کند اما به هر رو در یک جمعبندی کلی باید اذعان داشت حسن روحانی و اسحاق جهانگیری وضعیت بسیار خوبی داشتند و سید مصطفی هاشمی‌طبا نیز در مناظره دیروز به خوبی ظاهر شد. در کل نتیجه دومین مناظره انتخاباتی نیز مانند دور اول به نفع سه نامزد طرفدار دولت رقم خورد. روحانی و جهانگیری برخلاف نخستین مناظره کمتر روحیه تدافعی داشتند اما این دو نماینده اصلاحات روز گذشته به جای مقابله به مثل و پاسخ به هجمه‌های نامزدهای اصولگرا سعی کردند که از فرصت خود به نحو معقولی برای دفاع از دستاوردهای دولت یازدهم به جای تخریب بهره ببرند و به جای سخنان حاشیه‌ای و پاسخگویی به سخنان تخریبی سه نامزد اصولگرا هوشمندانه برخورد کردند.

*جای ‌خالی مصوبات مجلس در مناظره‌ها
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «جای ‌خالی مصوبات مجلس در مناظره‌ها» آورد: آنچه در مناظره دوم انتخابات ریاست‌جمهوری اتفاق افتاد، پیرامون دو مساله اساسی بود. در این مناظره ادامه تمایل سردار محمدباقر قالیباف به هجمه به فعالیت‌های چهار سال دولت و امساک آقای سیدابراهیم رئیسی در ایجاد برخورد غیرمتعارف بیش از سایر موارد به چشم می‌خورد، اما در هر دو صورت هر سه نماینده اصولگرا تمام هم و غم خود را در انتقاد از برنامه‌های دولت و فعالیت آن به کار بردند و سه نامزد دیگر یعنی آقایان دکتر حسن روحانی، سیدمصطفی هاشمی‌طبا و اسحاق جهانگیری با برنامه‌ریزی بهتر و بیشتر از گذشته به انتقادات اصولگرایان پاسخ دادند. البته نقش قانونی مجلس و قوه قضائیه در میز مناظره‌ها مهم تلقی می‌شود. نقش مجلس از آن جهت اهمیت دارد که برنامه 5ساله ششم را که از امسال اجرا می‌شود، قوه مقننه تصویب کرده و وظیفه اجرایی دولت، اجرای این برنامه با لحاظ‌کردن هزینه‌های ممکن‌الحصول بود و مشخص نیست نامزد‌های اصولگرا که سخن از افزایش یارانه‌ها و بهبود وضع معلمان و بخش فرهنگی و هنری به‌میان می‌آورند، مازاد آن درآمد‌ها را برای هزینه‌ طرح‌‌های انتخاباتی خود از کجا تامین خواهند کرد؟

* روحانی را اصلح دانسته و می‌دانم
روزنامه «آرمان» با انتشار عنوان «روحانی را اصلح دانسته و می‌دانم» نوشت: روزی که رسانه‌ها خبر حمایت تمام‌قد شیخ نور از شیخ دیپلمات را منتشر کردند، آگاهان و دلسوزان از شنیدن این خبر تعجب نکردند، زیرا با شناختی که از شخصیت معتدل و درخور احترام حجت‌الاسلام ناطق نوری در عالم سیاست وجود دارد، انتظاری جز حمایت نداشتند. شیخ نور که در سال‌های اخیر هدف آماج هجمه‌های فراوان دلواپسان قرار گرفته است، در میان اصولگرایان ریشه‌دار و اصلاح‌طلبان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شاید همین‌جایگاه بود که بسیاری را بر آن داشت تا از او به عنوان جایگزینی مناسب برای آیت‌ا... هاشمی نام ببرند. اما شیخ نور این روزها به حمایت از کاندیدایی می‌پردازد که اعتدالی برگرفته از اعتدال آیت‌ا... هاشمی دارد و نام او حسن روحانی است. در همین راستا، اواخر هفته گذشته ناطق نوری در دیدار کمیته روحانیون حامی حسن روحانی در حمایتی همه جانبه از رئیس‌جمهور کشورمان گفت: ان‌شاءا... پس از انتخاب مجدد، ایشان بتوانند مسائل داخلی مانند معیشت مردم، اشتغال و... را در راس برنامه‌ها قرار داده و‌درصدد حل آن برآیند. وی در دیدار با مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم گفت: شخص آقای روحانی را اصلح دانسته و می‌دانم، همان‌طور که مرحوم آیت‌ا... هاشمی نیز در انتخابات سال 92 و حتی پس از آن، حمایت خویش را از ایشان بارها اعلام داشته‌اند. وی ادامه داد: با توجه به سوء استفاده رسانه‌های بیگانه از فضای انتخابات، همگان را به دقت در گفتار و رفتار دعوت می‌کنم.

* دو مرحله‌ای شدن انتخابات آرزوی رقیب است
روزنامه «آرمان» در گفت وگویی با فیض‌ الله عرب سرخی فعال سیاسی اصلاح طلب و معاون وزیر بازرگانی دولت اصلاحات با درج عنوان «دو مرحله‌ای شدن انتخابات آرزوی رقیب است»، آورد: دو مرحله‌ای شدن انتخابات آروزی رقیب است؛ انتخابات 96 یک مرحله‌ای است و در همان مرحله اول آقای روحانی پیروز می‌شود، اما ستاد انتخاباتی روحانی و دولتمردان او و بیش از همه رئیس دولت یازدهم باید با مردم ایران به ویژه محرومان وارد دیالوگ مستقیم شوند و پای درد و دل و انتظارات و نقدهای آنها بنشینند. زیرا رقیبان روحانی مانند انتخابات 84 طبقات ضعیف جامعه را هدف قرار داده و با وعده‌های عوامفریبانه به ویژه افزایش یارانه‌ها و ایجاد 5 میلیون شغل می‌خواهند روحانی را از صحنه خارج کنند.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*مناظره ای متفاوت
روزنامه«ابتکار» در سرمقاله ای به قلم محمدعلی وکیلی و با درج عنوان«مناظره ای متفاوت» نوشت: روز گذشته، دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری دوازدهم برگزار شد. این مناظره اهمیت حیاتی داشت. بسیاری از مردم ایران به این مناظره چشم دوخته بودند. بسیاری، انتخاب خود را به بعد از این مناظرات موکول کرده اند. سنجش و آزمونِ نامزدهای ریاست جمهوری در یک کادر، می تواند بسیار جذاب باشد. از طرف دیگر، این مناظره درحالی برگزار می شد که در مناظره اول شاهد تغییر رفتاری عجیب از سوی نامزدهای اصولگرا بودیم. کسانی که گمان می رفت با رفتارهای غیرمسئولانه و غیراخلاقیِ دولتِ قبل فاصله دارند، در مناظره اول به طور غیرِ منتظره، همگرایی غریبی با تندروهای جناح اصولگرا نشان دادند. مجموع این اتفاقات، بر درجه اهمیت مناظره دوم افزود. می توان گفت، روز گذشته، اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران، پای گیرنده های خود به تماشای مناظره نشستند. سخنان مخالفان دولت در مناظرات به قدری غیرِ کارشناسانه و غیرِ دقیق بود که طراوتِ سخن مشهور امام(ره) را تازه کرد؛ آنجا که جماعتی را فاقد صلاحیت تواناییِ اداره یک نانوایی برشمرد. 

*میر سلیم، روی دیگر قالیباف
روزنامه«ابتکار» با انتشار یادداشتی با عنوان«میر سلیم، روی دیگر قالیباف» آورد: ساده‌انگاری است اگر کسانی بخواهند نقدهای میرسلیم در مناظره دوم را بی اهمیت بدانند. راز توفیق میر سلیم در دومین مناظره پرهیز از حاشیه پردازی بود و به جهت همین تعهدش به حاشیه پرهیزی و توجه به پرسش ها بود که توانست قالیباف را نیز به جهت همین حاشیه پردازی زیر نقد خود بگیرد.این نوع کنش در فضای مناظره به معنای آن است که میر سلیم نسبت به سایر نامزد ها در جناح مخالفان دولت از برنامه بهتری برخوردار بوده و حساب شده پا به عرصه انتخابات گذاشته است اما افکار عمومی به جهت شخصیت در حاشیه و یا همان فقد کاریزما، او را جدی نگرفته و بیشتر او را زنگ تفریح مناظره به حساب آورده است. در یک بررسی واقع بینانه باید گفت که نقد میر سلیم بابت برخی از راهبرد های دولت در سیاست داخلی و خارجی نسبت به دو کاندیدای هم جناحش، منطقی تر بود و از آنجائیکه دولت بدون تدارک تئوری و نظری و بیشتر تحت تاثیر مناظره اول وارد مناظره دوم شد، فرصتی را برای او ایجاد کرد که بتواند هدفمند و بدون آنکه بخواهد برای رضایت قالیباف حرفی بزند، بر جریان دولت بتازد. 


* خطرهای «کارانه»‌ای 
روزنامه«ابتکار» با انتخاب گزارشی با عنوان«خطرهای «کارانه»‌ای» نوشت: سامانه کارانه یا همان «Kar96.ir» توسط ستاد محمدباقرقالیباف، یکی از کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری راه‌اندازی شده است؛ سامانه‌ای که با ثبت‌نام از افراد وعده پرداخت یارانه 250 هزار تومانی می‌دهد. سایت کارانه که مدت زمان زیادی از افتتاح آن نمی‌گذرد از افراد می‌خواهد که ضمن وارد کردن اطلاعات شخصی خود امیدوار باشند در صورت پیروزی آقای شهردار در انتخابات و راهیابی به پاستور کارانه 250 هزارتومانی به آنها تعلق گیرد. این در حالی است که بهارستان‌نشینان در یکی دو هفته اخیر بارها انجام چنین کاری را در اختیار مجلس شورای اسلامی دانسته و البته می‌گویند که نه مجلس، نه برنامه ششم توسعه و نه شرایط اقتصادی کشور اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. اینکه این تیم شامل چه افرادی با چه سوابقی است و با استناد به چه قانونی راهی مناطق مختلف شهر شده‌اند، هنوز مبهم مانده است. واضح است که در دست داشتن اطلاعات شخصی خانوارها از سوی افرادی که از وضعیت و سوابق آنها اطلاعی در دست نیست، قادر است امنیت داخلی کشور را با مخاطرات بسیار روبه‌رو کند. در صورتی که کاندیدای موردنظر پیروز میدان نشده و یا به هر ترتیب بنا به مصلحت‌هایی از ادامه راه منصرف شود، آن زمان مسئولیت اطلاعات مردم به گردن چه کسی است؟ 


*کشاندن انتخابات به دور دوم
روزنامه«ابتکار» در یادداشتی با عنوان«کشاندن انتخابات به دور دوم» که به قلم علی آهنگر نگاشته شد، آورد: اگر مناظره اول در بی اعتنایی سید ابراهیم رئیسی به محمد باقر قالیباف و حمله قالیباف به روحانی گذشت، مناظره دوم در همان آغاز نشان از یک تقسیم کار از پیش طراحی شده می داد. در این تقسیم کار حساب شده، دو کاندیدای اصول گرایان اصل را بر همپوشانی یکدیگر در تخریب دولت گذاشتند. استراتژی روشن دو کاندیدای اصول گرا این است که با از میدان به در کردن رقیب، انتخابات را بین خود به دور دوم بکشانند. به عبارت دیگر، استراتژی مشخص اصول گرایان، شکست دولت روحانی در این دور از انتخابات و ایجاد رقابت بین دو کاندیدای خود در دور دوم انتخابات است. به این ترتیب هر دو کاندیدای اصول گرایان تا پایان انتخابات هیچکدام به نفع دیگری از میدان به در نخواهند رفت. میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو
 
*آرامش روحانی برابر جنجال رقبا
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با انتخاب عنوان « آرامش روحانی برابر جنجال رقبا»، می نویسد: مناظره دوم، بیش از آنکه مناظره باشد بمباران دولت بود. اتهامات دیروز چاشنی اصلی اظهارات کاندیداهای اصولگرا بود. دولتی که رییسش در تمام طول مناظره آرام بود و وعده‌ای نداد جز آنکه رییس‌جمهور ١٠٠ درصدی است. مدام لبخند زد و تاکید کرد که شعار نمی‌دهد که «ما می‌توانیم» بلکه او و مردانش در دولت «انجام می‌دهند» و گزارش آن را به مردم ارایه می‌کنند. بمباران اتهامات کاندیداهای اصولگرا آنچنان بر دولت یازدهم وارد می‌شد که دیروز از ده‌ها سازمان و نهاد خطاب به کاندیداها جوابیه آمد که اظهارات‌شان نادرست بوده است.

*منصفانه قضاوت کنیم
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با درج انتخاب عنوان «منصفانه قضاوت کنیم» به قلم حسن موسوی‌ چلک رییس انجمن مددکاری اجتماعی نوشت: مناظره‌ها فرصتی است برای شنیدن تحلیل وضعیت موجود در کشور توسط کاندیداها. در هر حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند. دیگر اینکه کاندیداها چه برنامه‌هایی در ارتباط با مباحث مطرح شده دارند. با توجه به اینکه مناظره زنده است می‌تواند شناختی حداقلی درباره کاندیداها به مردم ارایه کند. کاندیداها چون به دنبال این هستند که نظر مردم را جلب کنند تا بتوانند رای بیشتری بیاورند، فراموش کرده‌اند که ما همه رسیدن به یک هدف مشترک را دنبال می‌کنیم. بحث دیگر اینکه این دولت در شرایطی دولت گذشته را تحویل گرفت که مدیریت آن بسیار دشوار بود. اگر منصفانه قضاوت بکنیم این است که باید هم انجام داده‌ها را بگوییم و هم انجام نداده‌ها را قضاوت کنیم. به این ترتیب تحلیل واقعی‌تری خواهیم داشت.

* کاندیداها بر سر وعده‌های رانتی رقابت می‌کنند
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «کاندیداها بر سر وعده‌های رانتی رقابت می‌کنند» به قلم فرشاد مومنی کارشناس اقتصادی نوشت: نکته جالب این است که کاندیداها با هم بر سر دادن وعده‌های رانتی بی‌حد رقابت می‌کنند. در حالی که این مساله بارها و بارها در بخش قابل توجهی از کشورهای در حال توسعه تجربه شده و ما هم هزینه‌های بسیار سنگینی برای آن پرداخت کرده‌ایم. لذا انتظار این است رسانه‌ها و نهادها همکاری کنند تا کاندیداها اولا از توهم پولداری بی‌انتهای کشور خارج شوند و در درجه بعدی سطح حداقلی از خرد کارشناسی هم دستمایه وعده‌های‌شان شود.

* ماهیت رای مبتنی بر وعده‌های موهوم
روزنامه «اعتماد» در سرمقاله ای با انتشار عنوان «ماهیت رای مبتنی بر وعده‌های موهوم» می نویسد: برای اقدام یکی از نامزدهای انتخابات در راه‌اندازی یک سایت برای ثبت‌نام بیکاران چه نامی می‌توان نهاد؟ ابتدا ببینیم که واقعیت ماجرا چیست؟ یکی از نامزدها مدعی شده که در صورت رییس‌جمهور شدن ماهانه ٢٥٠ هزار تومان کارانه! به افراد بیکار می‌پردازد تا هنگامی که کار پیدا کنند! و به این منظور سایتی را طراحی خواهد کرد که همه افراد بتوانند مشخصات خود را در آن بنویسند. فرض کنیم که مردم برای این وعده‌ها به کسی رای دهند. گرچه این فرض ضعیف است، ولی غیرممکن نیست. به طور قطع چنین آرایی درست نیست و از اساس باطل است. حال پرسش این است که اگر یک نامزد دیگر سایت مشابهی را با وعده موهوم حذف دوره سربازی یا بخشیدن غیبت مشمولین تاسیس می‌کرد، چه برخوردی با او می‌شد؟ آیا این دو وعده از لحاظ موهوم بودن فرقی با یکدیگر دارند؟ به طور قطع پرداخت ماهانه ٢٥٠ هزار تومان موهوم‌تر و خیالی‌تر است.

* چرا به روحانی رای می‌دهیم؟
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با انتخاب عنوان «چرا به روحانی رای می‌دهیم؟» نوشت: اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان تمام قد پشت روحانی ایستاده‌اند. آنها نمی‌خواهند رویه و سویه مدیریت اجرایی کشور تغییری کند. همین است که کنشگران و بازیگران سیاسی وابسته به این دو جریان سیاسی با حضور در همایش‌های انتخاباتی از عملکرد دولت روحانی دفاع می‌کنند. عصر پنجشنبه حامیان و مدافعان روحانی در همایشی که با عنوان تغییرات ملموس در محل سالن حجاب تهران برگزار شد به میان جوانان حامی روحانی آمدند تا مطالبات‌شان را یک بار دیگر فریاد بزنند. در این همایش شخصیت‌هایی چون عفت مرعشی، فاطمه هاشمی، محسن هاشمی، مجید تخت روانچی، عبدالله رمضان‌زاده، رضا فرجی دانا، علی شکوری راد، آذر منصوری و مرتضی بانک حضور داشتند و به ایراد سخنرانی پرداختند. فضای سالن لحظه‌ای از شعارهای اصلاح‌طلبانه هواداران حسن روحانی خالی نشد.

*پاسخ به چرایی آرامش روحانی
«مرتضی حاجی» فعال سیاسی هم در یادداشتی که در روزنامه «اعتماد» منتشر شد، «در پاسخ به چرایی آرامش روحانی» در این مناظره نوشت: در رابطه با دومین مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید بگویم در مجموع آقایان روحانی و جهانگیری و حتی آقای هاشمی‌طبا به خصوص آنجا که بحثی درباره سیاست خارجی ارایه داد، موفق ظاهر شدند. مطالب‌شان منطقی بود و تا حد زیادی به سوالی که مطرح شده بود پاسخ می‌دادند. آقای روحانی در این مناظره آرامش زیادی داشت اگرچه خیلی‌ها منتظر بودند تا او حملات تندی را در دستور کارش قرار دهد.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*سنگینی کفه آرامش و اعتدال در مناظره دوم
روزنامه «اطلاعات» در گزارشی با عنوان «سنگینی کفه آرامش و اعتدال در مناظره دوم»، آورد: دومین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور 6 نامزد انتخاباتی با موضوع سیاسی و فرهنگی دیروز برگزار شد. نخستین سئوال از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره با موضوع سیاسی فرهنگی درباره طرح برنامه‌ها و دیدگاه‌های آنان درباره رشد و ارتقای جایگاه علمی‌کشور بود. سئوال این بود که چگونه می‌توان برای شتاب و رشد علمی‌از ظرفیت دستگاه‌های آموزشی از جمله وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و وزارتخانه‌های دیگر استفاده کرد؟ محمد باقر قالیباف نخستین نفری بود که بر اساس قرعه کشی پشت تریبون قرار گرفت و در پاسخ به این سئوال گفت: موضوع فرهنگ یکی از موضوع‌هایی است که در همه جوامع می‌توان با دو نگاه خوشبینانه و بدبینانه به آن نگاه کرد. وی افزود: نگاه بدبینانه این است که در این حوزه نگاه قیم مآبانه داشته باشیم و با کنترل و نظارت شدید بر موضوعات فرهنگی عمل کنیم و در نگاه خوشبینانه بر مبنای آگاهی بخشی مردم عمل می‌کنیم‌. قالیباف گفت: منظور از آگاهی بخشی این است که با توانمند سازی خود مردم و از طریق نهادهای مردمی‌و ایفای نقش مردم، آموزش و پرورش می‌تواند مهمترین و اساسی ترین وزارتخانه ای باشد که در این بخش تاثیرگذار است.

* انتخابات و حکایت‌ ما
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی با انتشار عنوان «انتخابات و حکایت‌ ما» به قلم علیرضا خانی نوشت: در هنگامه تبلیغات انتخاباتی، کاندیداهایی آمده‌اند که بیش از ادوار قبل و بی‌محابا وعده و وعید می‌دهند به مردم. یکی می‌گوید همه مردم را مرفه می‌کنم و دیگری می‌گوید درآمد کشور را ظرف چهار سال سه برابر می‌کنم و به مردم پول کلان می‌دهم و ظرف چند سال چندین میلیون شغل می‌آفرینم و آن دیگری می‌گوید فقر را یکسره نابود می‌کنم و... احتمالاً در آینده وعده‌های بزرگ‌تر و عجیب‌تری یکی پس از دیگری سر از زیر خاکستر بیرون می‌آورد. اما مردم اینک به مدد همه فناوری‌های ارتباطی با ادبیات تبلیغات آگاهند. از وعده‌ حیرت‌انگیز نابودی فقر در طول 4 سال(!) (بدون آنکه توضیح دهند فقری که از دوره هوخشتره تاکنون از بین نرفته چگونه طی 4 سال ناپدید می‌شود) تا وعده اغواگرانه پرداخت پول کلان به مردم و رساندن نرخ رشد اقتصادی به 26 درصد! (که در تاریخ اقتصادهای پیشتاز دنیا هم بی‌سابقه است) و خلاصه سیاه نشان دادن همه چیز و فاسد نشان?دادن همه آدم‌ها و غلط جلوه?دادن همه تصمیم‌ها و رفع تحریم‌ها را به نفع خارجیان و به ضرر ایران دانستن و کاهش تورم را منکر شدن و قرارگرفتن کشور در مسیر عقلانیت را حاشا کردن و همه وقایع آشکارا مثبت را به نفع بیگانه و ضرر خودی تحلیل کردن و...

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*دولت شعار نداد، دفاع کرد
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با درج عنوان «دولت شعار نداد، دفاع کرد»، نوشت: دومین مناظره انتخاباتی 6 کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، روز جمعه درحالی آغاز شد که کاندیداها در طول ده روز گذشته و در برنامه‌های متعدد تبلیغاتی خود، چه در رادیو و تلویزیون و چه در فضاهای دیگر، نوعی از تقابل دو جریان فکری را به‌وضوح نشان دادند. تقابلی که در این مناظره تلویزیونی، دو بلوک سیاسی ایران را دقیقا رودروی هم قرار داده است. بااین‌حال، کاندیداهای جریان اصلاحات و اعتدال با دفاع‌های هوشمندانه سه کاندیدای این جریان در برابر سیل حملات تند محمدباقر قالیباف و اظهارات ابراهیم رئیسی و نقدهای مصطفی میرسلیم مقابله کردند. اما آنچه برای کاربران شبکه‌های اجتماعی و مخاطبان چندمیلیونی مناظره دوم قابل‌توجه است، نحوه مواجهه حسن روحانی و اسحاق جهانگیری با انتقادات تند و گاه خالی از منطق جریان اصول‌گراست. بسیاری بر این باورند تیم اعتدال و اصلاح با تغییر رویکرد مناظره در تلاش هستند با آرامش به نقدهای هرچند غیر‌منطقی دیگر کاندیداها پاسخ دهند و در میانه این پاسخگویی آرام و دور از هیجان و تنش، عملکرد دولت را نیز برای مردم بازگو کنند.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*مناظره دوم نامزدها مشت دولت را بازکرد
روزنامه «کیهان» زیر عنوان «مناظره دوم نامزدها مشت دولت را بازکرد» نوشت: مناظره دوم نامزدهای انتخاباتی بیش از مناظره نخست روشن کرد که دست دولت چقدر خالی است و استفاده از ترفندهای نخ‌نمایی چون ترساندن مردم از خطری موهوم نیز چاره این دست‌های خالی نخواهد بود.

* دوگانه فریب!
روزنامه «کیهان» در سرمقاله ای با انتشار عنوان «دوگانه فریب!» به قلم حسین شریعتمداری آورد: دولت آقای روحانی برای ادامه حضور خود در دوره دوم ریاست‌جمهوری به ترفندی متوسل شده است که کارشناسان علوم سیاسی از آن با عنوان «دوگانه فریب» یاد کرده و درباره بهره‌گیری دولت‌ها از این ترفند هشدار می‌دهند. 

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

* دو دهه پس از انتخابات 76
روزنامه «همدلی» در گزارشی با انتخاب عنوان «دو دهه پس از انتخابات 76»، نوشت: سال 1392 در حالی که رقیبان جناب دکتر حسن روحانی در پراکندگی به ‌سر می‌بردند، حامیان ایشان با وحدتی استراتژیک، بر رقیبان پیروز شدند. روح حاکم بر شعارهای جناب آقای روحانی نه توسعه سیاسی و نه رسیدگی به طبقه فرودستان بلکه احیا و زنده کردن کالبدی نیمه‌جان اقتصاد و نجات کشور از خطر جنگ و فروپاشی و تعامل سیاسی با جهان و حرکت در خط میانه و اعتدال بود.اکنون که در سال 96 و دقیقا دو دهه پس از انتخابات سال 76 در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌ایم. شعار کلیدی تنی چند از داوطلبان، بالابردن یارانه و کمک نقدی دولت به طبقات فرودست است و گویی این‌گونه در گردنه‌ای به شکار رای اکثریت مردم نشسته ‌اند.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو*شفاف شدن مرزهای دو جریان فکری
روزنامه «جمهوری اسلامی» هم به «شفاف شدن مرزهای دو جریان فکری در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری» اشاره کرد و آورد: دومین مناظره انتخابات میان نامزدهای ریاست‌جمهوری را که عصر دیروز برگزارشد باید مجالی برای شفاف‌شدن بیشتر مرزهای میان دو جریان فکری در اداره کشور دانست؛ جریانی که دکتر روحانی آن را نمایندگی می‌کند و به دنبال تعامل سازنده با دنیا در عین حفظ منافع ملی است و جریان دیگری که نامزدهای منتسب به اصولگرایان آن را نمایندگی می‌کنند و بیشترین انتقادات را به برجام به عنوان بارزترین دستاورد دولت یازدهم برای تعامل با جهان دارند.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*مرز دو نگاه در انتخابات
«مرز دو نگاه در انتخابات» هم عنوان روزنامه «دنیای اقتصاد» بودکه در این گزارش به تبدیل شدن مناظره به مواجهه سه به سه نامزدها اشاره کرد و آورد: مناظره دوم 6 نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که دیروز عصر برگزار شد، عرصه شفاف‌تر شدن مواضع نامزد‌ها و حملات بی‌پروا‌تر آنان به یکدیگر بود؛ به‌نحوی‌که نامزد‌ها در مواجهه 3 به 3 با یکدیگر قرار گرفتند؛ موضوعی که در مناظره اول کمتر قابل رویت بود.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*شلیک روحانی به وعده های پوچ
روزنامه«آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان«شلیک روحانی به وعده های پوچ» آورده است: رئیس ‌جمهور دیروز رئیس‌جمهور نبود. او در قامت یک معلم اخلاق ظاهر شد. حسن روحانی در ابتدای مناظره دوم رقبای اصولگرای خود را دعوت به رعایت اخلاق کرد و از آنان پرسید چرا برحسب اخبار دروغ و تکذیب شده علیه دولت موضع‌گیری می‌کنید؟ و یا در بخش دیگری به آنان گوشزد نمود «مگر دولت در این 4 سال اقدام مفیدی انجام نداده است که فقط از بدی‌ها و نقاط ضعف می‌گویید؟»رئیس‌جمهور در روزی که چهره اصلی مناظره بود همچنین از محسنات و دستاوردهای دولتش گفت تا نشان دهد بیشتر برای ارائه گزارش به مردم آمده است تا پاسخ به موهومات رقبا!دست راست او هم تغییر تاکتیک داده بود. اسحاق جهانگیری مشخصا تلاش می‌کرد به تبعیت از رئیسش گزارش کار بدهد تا زمان خود را صرف پاسخ به ادعاها نماید. او به نظر می‌رسید در اقدامی هماهنگ شده سعی می‌نمود در حاشیه قرار گیرد و حسن روحانی در مرکز توجه باشد. این تکنیک حاوی یک نکته مهم بود؛ اسحاق در هماهنگی کامل با حسن روحانی است. 

* مهره سوزی در اصولگرایان 
روزنامه«آفتاب یزد» در یادداشتی با عنوان«مهره سوزی در اصولگرایان» که به قلم محمد قره باغی نگاشته شد، آورد: جعفر فرجی، معاون هماهنگی اقشار ستاد رئیسی گفت؛ « امان از محبت‌های خاله خرسه که ظرفیت قالیباف را برای سومین بار و برای همیشه خواهد سوزاند.» این سخنان در حالی بیان می‌شود که محمد باقر قالیباف برای دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری از میان بیش از یک هزار و600 نفر توانست به همراه پنج نامزد دیگر از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شود. قالیباف با توجه به سابقه دو دوره گذشته خود گمان می‌کرد حضور ایشان در این دوره از انتخابات، اصلی ترین نامزد اصولگرایان تلقی شود و اجماع عمومی‌بر سر ایشان شکل بگیرد. در حزب اصولگرایان، سوزاندن نیروهای و مهره‌ها و ظرفیت‌های خود یک سنت است به طوری که در هر دوره شخصیت تاثیرگذار و شاخص در این حزب کم و کمتر می‌شود از نمونه‌های دیگر سوخته می‌توان به ناطق نوری در انتخابات 76، احمد توکلی در انتخابات 80، محسن رضایی در انتخابات 92 اشاره کرد. این در حالی است که جریان مقابل هیچ کدام از ظرفیت‌ها و مهره‌های خود را نمی‌سوزاند و نابود نمی‌کند . 

*این بود بضاعت مخالفان اصلاح طلبان
روزنامه«آفتاب یزد» با انتخاب یادداشتی با عنوان«این بود بضاعت مخالفان اصلاح طلبان» به قلم ثمینا رستگاری نوشت: مناظره 6 کاندیدای ریاست جمهوری که در واقع صف آرایی 3 اصولگرا در مقابل تفکر اصلاح طلبی بود، فارغ از جدل‌های انتخاباتی، تصویری واضح و روشن از بضاعت این جریان سیاسی را به نمایش گذاشت. این جریان سیاسی که در تمام سال‌های بعد از انقلاب از قدرت بیرون نبوده است هیچ گاه از قدرت اخراج نشده و حساب کشی از عملکردش هیچ وقت بی هزینه نبوده است. آنها حتی هنگامی که قوه مجریه را به رقیب واگذار کرده اند توانایی بحران سازی برای آن هم داشته‌اند . مهم‌ترین پیام مناظره روز جمعه دست‌های خالی جریانی بود که چهار سال است هم توان مانع تراشی برای دولت داشته و هم نقش اپوزیسیون بیرون از قدرت را بازی کرده؛ هم برای مخالفت بودجه دارد و هم اینکه می‌تواند امروز بابت حل نشدن مشکلاتی که خودش ایجاد کرده از روحانی حساب‌کشی کند. هیچ کدام از اصولگرایان حاضر، پاسخی به سوال‌های طراحی شده نداشتند، منتقد برجام بودند اما چیزی از مسائل هسته‌ای نمی‌دانستند؛ برنامه‌شان برای پیشرفت علمی کشور، حمله به دختر وزیر آموزش و پرورش بود و تنها تکیه گاهشان دادن یارانه. میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو


*کلید برجام، قفل مناظره دوم را باز کرد
روزنامه «کاروکارگر» هم به «کلید برجام، قفل مناظره دوم را باز کرد» اشاره کرد و در گزارشی نوشت: مناظره دوم که پیش بینی می شد چالشی تر از مناظره اول باشد چندان به سمت چالشهای جدی نرفت، اما موضوع برجام و قابل احترام بودن این توافق توسط همه نامزدها از موضوعات جالب این مناظره بود که در نهایت می توان گفت برجام جدی تر از باقی مباحث خود را در این مناظره نشان داد.
«روحانی: اگر برجام را قبول دارید چرا در تهران بیلبورد زده و به مذاکره کنندگان فحاشی کردید/ قالیباف: برجام حتما یک سندی است که مورد احترام همه دولت‌ها خواهد بود/ میرسلیم: برجام ندای مظلومیت ما را به گوش جهانیان رساند/ هاشمی‌طبا: بیشترین تخریب‌ها علیه دولت یازدهم است/ رییسی : برجام یک سندملی است که همه باید به آن احترام بگذارند/ جهانگیری: ریاست جمهوری محل کار آموزی سیاستمداران ناکارآمد نیست» بخش های مهم سخنان نامزدها درباره برجام بود که روزنامه کاروکارگر به آن اشاره کرد.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*اگر هنوز تحریم نیستیم پول نفت را بیاورید داخل
روزنامه «جوان» زیر عنوان نخست «رئیسی: آقای روحانی! اگر هنوز تحریم نیستیم پول نفت را بیاورید داخل» نوشت: طنز تلخ مناظره دوم این بود که سؤال مربوط به ساده‌زیستی اعضای کابینه به روحانی افتاد و او که کابینه‌اش به کابینه پیرمردهای میلیاردر معروف است نه تنها به آن جوابی نداد بلکه مانند بقیه پاسخ‌هایش، حرف را برد به سمت دولت نهم و دهم. طنز تلخ دیگر هم متن‌خوانی جهانگیری بود، آن هم متن‌هایی که به پرسش‌ها ربطی نداشت. او حتی جمله «من اصلاح‌طلب هستم» را از روی متن می‌خواند!

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*خارج خوانی
روزنامه «سیاست روز» هم به انتقاد از بی پاسخ ماندن پرسش های مناظره گفت و آن را «خارج خوانی» عنوان کرد. به نوشته این روزنامه، محور مناظره دوم بررسی برنامه سیاست داخلی و خارجی و فرهنگی کاندیداها بود، شش سوال در این مسیر از کاندیداها پرسیده شد اما انگار برخی با خطابه‌هایی نوشته شده تنها آمده بودند تا جلوی دوربین ژستی بگیرند که عامه مردم دوست دارند برای همین به جای اعلام برنامه‌های خود به حرفهایی پرداختند که دوست داشتند در تریبون عمومی بیان کنند نه توضیح برنامه‌هایشان بر اساس سوالات مطروحه، جالب است بدانید بیشترین خروج از موضوعات بحث را روحانی و جهانگیری داشتند که نمایندگانشان دربرنامه‌های هماهنگی صدا و سیما بیشترین نگرانی را از بابت طرح موضوعاتی خارج از سوالات ابراز می‌کردند، که این موضوع در روزهای آتی جای تامل و تحلیل بیشتری دارد.


میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*مچ‌گیری، مطالب تكراری، كلي‌گويي و دیگر هیچ
روزنامه«شهروند» با درج گزارشی با عنوان«هیچ!» می نویسد:‌ مناظره نامزدهای ریاست جمهوری با این هدف طراحی شده‌اند که نامزدها در بخش‌های مختلف «برنامه» خود را برای تنویر افکار عمومی ارایه کرده و از پایگاه برنامه خود برنامه دیگر نامزدها، از جمله برنامه دولت مستقر، را نقد کنند. طبیعتا این رویه امکان انتخاب اصلح را به نحو شایسته تری میسر می‌کرد. اما انچه در مناظره شب گذشته خصوصا از جانب نامزدها روی داد، تعریف زمین بازی بر اساس مچ‌گیری، ارایه مطالب تکراری و کلی‌گویی بود. لاجرم در این زمین بازی، نامزدهای دولت نیز مجبور به پاسخگویی به اتهامات شدند. در این میان، مردم متضررهای اصلی بودند که این گفت‌وگوها معیاری برای تصمیم اصولی در اختیارشان قرار نداد. مناظره دوم انتخابات ریاست‌جمهوری کمابیش به مانند مناظره نخست جدال شعار و ادعا با واقع‌گرایی و عملگرایی بود. البته بدیهی است که مناظره‌ها جایگاه مناسبی برای ارایه برنامه نباشد؛ خصوصا وقتی که انتخابات در دوره دوم دولتی مستقر برگزار می‌شود. 

*لبخند به اتهامات
روزنامه«شهروند» با انتخاب گزارشی با عنوان«لبخند به اتهامات» آورد: تند و تیزتر از مناظره نخست و با لبخندهای معنادار حسن روحانی که روز گذشته هدف انتقادات سه نامزد جناح اصولگرا قرار گرفت دومین مناظره زنده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری‌ سال ٩٦ برگزار شد. حسن روحانی در مناظره نخست تنها به ارایه گزارشی از اقدامات دولتش پرداخت. واقعیت این است که فضای مناظره فضای ارایه گزارش نیست. مناظره یعنی قاعده جدل و مباحثه. گزارش را دیگر مسئولان دولت نیز می‌توانند ارایه دهند. در این مناظره اما روحانی لحنی ایجابی‌تر داشت و نکاتی که مطرح کرد در بسیاری از موارد از روشنگری لازم برخوردار بود. 
میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو
*شکست دولت کاسبان
روزنامه«وطن امروز» با درج گزارشی با عنوان«شکست دولت کاسبان» نوشت: دومین مناظره زنده تلویزیونی 6کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز جمعه 15 اردیبهشت برگزار شد. اگرچه موضوع این مناظره مقوله‌های فرهنگی و سیاسی بود اما این بار نیز همانند مناظره اول، این مسائل اقتصادی بود که به موضوع اصلی مناظره‌ تبدیل شد. این‌بار محمدباقر قالیباف همانند مناظره اول از دولت حسن روحانی به دلیل توجه به طبقه اشراف و ثروتمندان انتقاد و ماجرای اخیر کشف محموله‌های پوشاک در منزل یک وزیر کابینه را مطرح کرد. 
میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

* کاهش مشارکت؛ راهبرد رقیب
روزنامه«ستاره صبح» در مطلبی با عنوان«کاهش مشارکت؛ راهبرد رقیب » به نقل ازموسوی لاری عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌ طلبان نوشت: باید با آهنگ قوی واحد از کاندیداتوری روحانی حمایت کنیم. به گزارش ایسنا عبدالواحد موسوی لاری گفت: یک جامعه 80 میلیونی دارای سلایق متنوعی است و پذیرش این سلایق از علایم پیشرفت سیاسی، اجتماعی، فکری و فرهنگی است این که سلایق به رسمیت شناخته و زمینه ظهور و بروز پیدا کند نقطه مثبت است. بهتر است احزاب و تشکل ‌هایی که قدر مشترک دارند در یک جبهه حرکت کنند در حال حاضر فضا برای حرکت جبهه‌ ای فراهم است. به نظر می‌رسد باید بر روی ائتلاف جبهه‌ای کار جدی‌ای صورت گیرد این انتخابات دو هفته دیگر تمام می‌شود اما باید جبهه اصلاحات بتواند کارش را ادامه دهد.

* فرق خوب و بد چیست؟
روزنامه«ستاره صبح» با انتخاب عنوان« فرق خوب و بد چیست؟» آورد: کمتر از دو هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باقی‌مانده‌است. برای تنوین افکار عمومی دو نوبت مناظره میان شش نامزد ریاست جمهوری برگزار شد. آنچه از این دو مناظر زنده بر می‌آید این است که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری نسبت به چهار کاندیدای دیگر دست بالا را داشتند و به دلیل بهره‌گیری از نظریه «واقع‌گرایی»، «واقع ‌بینی» و «واقع‌ نگری» توانستند افکار عمومی را اقناع کنند. صاحب‌نظران با تجزیه و تحلیل آنچه در دو مناظره گفته شد،‌ می‌گویند به احتمال زیاد رئیس ‌جمهور آینده حسن روحانی یا اسحاق جهانگیری خواهد بود. اما در مورد شورا وضع فرق می‌کند؛ در این عرصه به دلیل کارکرد بد شوراها و شهرداران اصول‌ گرا در یک دهه گذشته مشکلات فزاینده زیست محیطی، انباشت جمعیت، رانت زمین‌خواری، کوه‌خواری و… در پایتخت و کلان‌شهرها نفس مردم را بند آورده است. در این شرایط رسالت اصلی شورای سیاست‌گذاری است که در شهرهای بزرگ افرادی را برگزیند و به مردم معرفی کند که جامعه مدنی را بشناسند و باور داشته باشند و از همه مهم‌تر شجاع و پاکدست در برابر رانت‌‌خواران و کسانی که به طبیعت تجاوز می‌کنند باشند.


* مناظره ها؛ تمرین دموکراسی
روزنامه«ستاره صبح» در یادداشتی با عنوان«مناظره ها؛ تمرین دموکراسی» که به قلم نعمت احمدی حقوقدان نگاشته شد، آورد: مناظره‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دریچه‌ای است تا بتوان از طریق آن تمرین دموکراسی کرد. دریچه‌ای که قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد و مادامی که از آن‌ها خارج نشویم می‌توانیم به روزهایی بهتر در زمینه شفافیت و آزادی بیان امیدوار باشیم. کسانی که در برابر روحانی و دولت او صف‌آرایی کرده‌اند دارای نقاط ضعفی اساسی‌اند که می‌توان برای نمونه به قالیباف و سوابق او در شهرداری و به ویژه مسئله پلاسکو اشاره داشت. اگر در سال 92 جمله معروف «من سرهنگ نیستم، من یک حقوق‌دان هستم» روحانی کارساز واقع شد و قالیباف را از دور مبارزات انتخاباتی خارج کرد، امروز یک سوال درباره پلاسکو، یک سوال از املاک نجومی و یک سوال از نحوه برخورد با باغات و فضای سبز و برج‌های سر به فلک کشیده، اموال و ساختمان‌های عظیمی که زیر نظر شهرداری و با مشارکت او انجام می‌شود، می‌تواند باعث ریزش شدید آراء قالیباف شود و مجدد او را از دور انتخابات کنار گذارد.

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*اتحاد رئیسی و قالیباف علنی شد
احمد غلامی در سرمقاله ای در روزنامه«شرق» و با درج عنوان «اتحاد رئیسی و قالیباف علنی شد» نوشت: نامزدهای اصولگرا، رئیسی، قالیباف و میرسلیم، هر چقدر تلاش کردند خود را مستقل نشان بدهند، نشد و در دومین مناظره دست اتحادشان رو شد و نشان دادند که این همه مجادله بین آنان با اصلاح ‌طلبان نه بی‌معنی است و نه صرفا از سر جاه‌طلبی؛ پیروزی برای آنان در این انتخابات آن‌قدر جدی است که ترجیح می‌دهند اگر قرار است شکستی را متحمل شوند، شکستی از سوی اسحاق جهانگیری باشد. نامزدهای اصولگرا، رئیسی، قالیباف و میرسلیم، هر چقدر تلاش کردند خود را مستقل نشان بدهند، نشد و در دومین مناظره دست اتحادشان رو شد و نشان دادند که این همه مجادله بین آنان با اصلاح ‌طلبان نه بی‌معنی است و نه صرفا از سر جاه‌طلبی؛ پیروزی برای آنان در این انتخابات آن ‌قدر جدی است که ترجیح می‌دهند اگر قرار است شکستی را متحمل شوند، شکستی از سوی اسحاق جهانگیری باشد. 

* دوقطبی خطرناک 
روزنامه«شرق» در یادداشتی با عنوان«دوقطبی خطرناک» که به قلم سیدابوتراب فاضل نگاشته شد، آورد: انتخابات حدود ١٥روز دیگر تمام می‌شود و باید رئیس‌جمهور منتخب مردم، با تمام تلاش و به‌کارگیری ظرفیت مدیریتی کشور، برنامه‌های سازندگی ایران را در همه حوزه‌ها آغاز کند. سیاست‌گذاری برای حرکت در مسیر توسعه ملی در جهان متحول، پرآشوب و پیچیده امروز کاری بس دشوار است و مسلما تدبیر و کیاست خاصی می‌طلبد. آسیب‌های خطرناک دوقطبی‌کردن جامعه به «غنی ‌زالوصفت چهاردرصدی» و «فقیر ٩٦درصدی» از حیث امنیت ملی و انسجام ملی و هراس ‌افکنی در میان مردم در حوزه تمدنی ایران و شکاف ملی حادث‌شده از این گفتمان و درخواست نانوشته از مردم برای حق‌خواهی ٩٦درصدی‌ها از چهاردرصدی‌ ها که به‌شدت مخرب امنیت ملی ایران است و به بحران در کشور دامن خواهد زد، از نظر عدد و رقم نیز این تقسیم‌بندی با اشکال اساسی مواجه است. 


*عبور از اتهام
روزنامه«شرق» با درج گزارشی با عنوان«عبور از اتهام» نوشت: این دفعه پاس گل را گرفتند و آبشار زدند؛ مصطفی میرسلیم هفته پیش گفته بود در مناظره نخست چند پاس گل به دو یار اصولگرایش داده؛ اما آنها پاس را ندیده و آبشار نزده‌اند. سه یار اصولگرا روز گذشته در مناظره دوم (سیاسی- فرهنگی) بسیار بهتر از مناظره اول ظاهر شدند و هماهنگ با هم به دولت حمله کردند. مصطفی میرسلیم، ستاره تیمشان بود. از طرفی روحانی از دوگانه‌ مدیریت آمرانه یا دولت مردم‌سالار صحبت کرد و جهانگیری هم از دوگانه راه و بیراه. 


میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

* توافق اجتماعی بر سر تغییر دولت 
روزنامه«رسالت» در سرمقاله ای با عنوان«توافق اجتماعی بر سر تغییر دولت» نوشت: بی‌گمان، نفس حضور اسحاق جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی، لااقل یک پیام بی مناقشه و بحث ناپذیر دارد: این که حسن روحانی، در خلأ برنامه برای بهبود شرایط و مضایق کشور، برای انتخاب مجدد به مشکل حادی برخورده‌اند، که لازم شده است تا از «پوشش» یا «مکمل» یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذاریم استفاده کنند. 

* کف مشارکت در انتخابات 60 درصد خواهد بود 
روزنامه«رسالت» در مطلبی با عنوان«کف مشارکت در انتخابات 60 درصد خواهد بود» به نقل از یدالله جوانی مشاور عالی نماینده ولی ‌فقیه در سپاه پاسداران نوشت: نظرسنجی ‌ها نشان می‌دهد کف مشارکت در انتخابات پیش رو 60 درصد خواهد بود. قدرت‌های استکباری برای اینکه مردم‌سالاری دینی را قبول نداشتند همواره انتخابات ما را زیر سؤال می‌بردند تا بگویند مردم در ایران کاره‌ای نیستند اما شرایط امروز متفاوت شده چراکه جمهوری اسلامی در ردیف قدرت‌های مؤثر بین‌المللی قرار گرفته است. پایبندی به قانون و تأکید بر سلامت انتخابات، دو اصل اساسی پیروی از خط ولایت در انتخابات است که حفظ سلامت انتخابات بارها مورد تأکید رأس نظام قرار گرفته است و حتی ایشان رأی مردم را حق‌الناس خوانده‌اند و شاید به سبب کم‌کاری ما در مقطعی نوعی نگاه بی‌اعتمادی شکل گرفت و کمیته صیانت از آرا را تشکیل دادند که مقدمه حوادث بعدی شد. مشارکت حداکثری مردم سومین محور مهمی است که باید در انتخابات مدنظر قرار گیرد که هر چه مشارکت بالا باشد نشان‌دهنده وحدت و انسجام بین ملت و نظام است و به گفته مقام معظم رهبری مشارکت مردم در انتخابات از عوامل ماندگاری نظام است. نظرسنجی ‌ها نشان می‌دهد کف مشارکت در انتخابات امسال 60 درصد خواهد بود اما انتخاب اصلح نیز می‌تواند کام مردم را پس از انتخاب شیرین کند و از این منظر باید به حجتی دست پیدا کنیم که رأی ما بر فردی تعلق گیرد که اصلح باشد. 

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

*همـاوردی دو قطب
روزنامه«قانون» با انتخاب گزارشی با عنوان«همـاوردی دو قطب» نوشت: دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 با محتوای مسائل سیاسی ‌و فرهنگی در سالن شماره 11 جام جم برگزار شد. از حاشیه‌های این مراسم اتفاقی بود که در میان قرعه‌کشی نامزدها برای پاسخ به سوال‌ها صورت گرفت. مرتضی‌حیدری، پاکت‌ها را از جامی که شماره‌های نامزد‌ها در آن بود، برداشت و به دلیل آنکه دو پاکت همزمان خارج شده بود، آن‌ها را بازگرداند و این روند سبب شد تا طرفداران و عوامل حامی یکی از کاندیداها، به این اقدام اعتراض کنند. اما از حاشیه مناظره که به متن برویم، مسائل مهم تری از این فضاسازی را شاهد خواهیم بود.روز گذشته دوقطبی 6نفره‌ به نمایش درآمد و در این میان میرسلیم،رئیسی و قالیباف شروع به حمله علیه دستاوردهای دولت کردند و از سوی دیگر نیز حسن‌روحانی، جهانگیری و هاشمی‌طبا، مردم را به حضور در انتخابات دعوت، از دستاوردهای خود دفاع کنند. 


*6 نفر در دو صف، مقابل یکدیگر 
روزنامه«قانون» با درج یادداشتی با عنوان«6 نفر در دو صف، مقابل یکدیگر » که به قلم داوود حشمتی نگاشته شد، آورد: مناظره دوم برگزار شد و به باورمن، مهم ‌ترین بخش این مناظره آنجا بودکه روحانی ازنمایش«شهرهای‌زیرزمینی» و«نوشتن شعارروی موشک»برای برهم زدن برجام سخن گفت.این سخنان حتماباواکنش ‌هایی درداخل وخارج همراه خواهد بود. در این مناظره، قالیباف امابازهم تعجیل کرد. همان‌ گونه که دردفعات قبل نیز عمل کرد.اونشان داد مهم ترین خصوصیت یک سیاست‌مدار که همانا صبراست، دردفترافکارش وجود ندارد.برای همین درهمان اولین سوال واولین وقت، مستقیم به سراغ مساله دختر وزیرآموزش وپرورش رفت.اومانند دفعه قبل که دربرنامه گفت وگوی خبری با سناریونویسان این ماجرا همگام بودو سریع به آن واکنش نشان داد،این بارهم خودش را دخیل دراین موضوع کردوپاسخ نیز گرفت. مجموعادراین مناظره، روحانی نشان داد به بازی برگشته است.اودیگر قصد نداشت سکوت کند وتنها به حملات پاسخ دهد.جهانگیری نیز کمی آرام تر ازدفعه قبل ظاهر شد.درعوض، هاشمی‌طبا به کمک دولت آمدومیرسلیم به کمک قالیباف.ئیسی همچنین در آخرین بخش، حمله مهمی به دولت کردوگفت: دست از رقیب هراسی بردارد. اما درمجموع، مناظره را باید برهمان روال هفته قبل دید و دانست که رشدچندانی نیز وجود نداشت. در این میان تنها دو کاندیدای اصولگرا یعنی ابراهیم رئیسی و مصطفی میرسلیم سعی کردند به بازی بازگردند وکمی تندتر حرف بزنند. 

* تخلف انتخاباتی جرم محسوب می شود
روزنامه«قانون» در یادداشتی با عنوان«تخلف انتخاباتی جرم محسوب می شود» به قلم سعید باقری حقوقدان و وکیل دادگستری نوشت:‌ در روزهای اخیر مشاهده شد که یکی از نامزدها، خلاف اصول آشکار انتخاباتی، به مردم وعده داد که در صورت ثبت‌نام در یک سایت و رای‌دادن به او، مبلغ 250هزار تومان به ایشان بپردازد. این شکل از تبلیغات، هم خلاف قانون و هم خلاف کرامت انسانی مردم است. از آن‌رو خلاف قانون است که هرگونه وعده‌های انتخاباتی واهی و بی‌اساس که تنها با هدف جذب آرا باشد، هم تخلف اتخاباتی و هم جرم محسوب می‌شود. در نقد این عمل عوام‌فریبانه می‌توان گفت که وقتی وعده پول به مردم داده می‌شود، اجرایی‌شدن آن از یک‌سو و قانونی‌بودن وعده از سوی دیگر، در مظان تردید است زیرا هر پرداخت مالی باید به تصویب قوه مقننه رسیده باشد. بر اساس بند سوم ماده33 قانون انتخابات جرم است و هم باعث ارزیابی مجدد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان قانون اساسی می‌شود. در پایان باید گفت که این امیدواری وجود دارد که مردم تمام بی‌اخلاقی‌ها و عوام‌فریبی‌های اخیر را در رای خود لحاظ کنند تا این انتخابات، خط‌ بطلانی همیشگی بر شیوه‌های پوپولیستی باشد.

* وقتی که فقر مردم ، فیگور انتخاباتی می شود!
روزنامه«قانون» با درج یادداشتی با عنوان«وقتی که فقر مردم ، فیگور انتخاباتی می شود!» که به قلم سید محمد علوی فعال رسانه ای نگاشته شد، آورد: این روزها مباحث و مناظره‌ها، تنور انتخاباتی را داغ‌تر کرده است و مبنا بایدبر این باشد که هر طیف یا گروهی، برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را صادقانه و کارشناسانه بیان و دفاع کند. اما متاسفانه بعضی از کاندیداها بعد از نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب اسلامی، امروز چشم‌شان به فاصله طبقاتی در جامعه باز شده‌است! گویی که این شخصیت‌ها، در این مدت عمر خود، در هیچ مسند صدارتی در این حکومت نبوده اند و تمام این زوایا از محرومیت پس از ثبت‌نام برای ریاست جمهوری، برای‌شان روشن شده است. امروز یکی از آقایان، عکس گرفتن در کنار فقرا و در خانه‌های فرسوده و مخروبه با فیگور دردمندانه را برای خود افتخار و رای‌ساز می‌بیند و دیگری که با گروه ضربتش در پایتخت معروف است و سبک زندگی‌اش برای همگان مشخص است، جامعه را به این 96درصد فقیر و آن چهار درصدغنی تقسیم کرده و خودش را «رابین هود» طبقه فقیر جا زده است و از چهار درصد هایی‌است که می خواهد قهرمان 96درصد ها باشد! 


میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرومیدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو

میدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرومیدان داری روحانی تا بداخلاقی و کذبیات رقبای تندرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری