کد خبر: ۱۷۰۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
تحلیل رسانه های بین المللی از رقایت انتخاباتی ایران؛
عملکرد ضعیف رییسی در اولین مناظره از سه مناظره زنده تلویزیونی تاثیر زیادی بر آراء وی خواهد گذاشت. روحانی به نظر می رسید بیشتر بر روی مشاجرات خود با قالیباف متمرکز شده بود . قالیباف هم مانند احمدی نژاد با رسوایی هایی مواجه است اما در جمع حامیان محافظه کار خود پایگاه دارد.
رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، هر چه به انتخابات 29 اردیبهشت ماه در ایران نزدیک تر می شویم، تبلیغات شش نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز بیشتر شده و رسانه های خارجی هم بیشتر به این انتخابات می پردازند.


*انتخابات ایران و اختلاف بر سر تعامل با غرب و آمریکا

پایگاه اینترنتی روزنامه «لیبراسیون» در گزارشی نوشت: اختلاف ها میان میانه روها و تندروها در ایران بر سر چگونگی تعامل با دولت آمریکا بسیار زیاد است و نحوه تعامل با غرب و بویژه آمریکا، نتیجه انتخابات ایران را رقم می زند. 

در این گزارش آمده است: در سپتامبر سال 2013 بعد از گفت و گوی تلفنی تاریخی میان روسای جمهور ایران و آمریکا، بسیاری معتقد بودند تهران و واشنگتن در مسیری قرار گرفته اند که نه تنها موضوع هسته ای را به شیوه دیپلماتیک حل خواهند کرد بلکه درباره مسایل گسترده دیگری هم با هم مذاکره خواهند کرد و در نهایت روابط خود را عادی خواهند کرد. اما از زمانی که توافق هسته ای میان ایران و غرب حاصل شد، به نظر می رسد مذاکرات میان ایران و آمریکا به بن بست رسیده است. سئوالی که مطرح می شود این است که آیا مذاکرات آنها برای همیشه متوقف شده است؟ 

روزنامه لیبراسیون تصریح کرد: رهبر عالی ایران در سخنرانی خود در اوایل ماه اکتبر سال گذشته در جمع فرماندهان سپاه پاسداران بصراحت مذاکرات بیشتر را میان ایران و آمریکا ممنوع کرد و گفت: مذاکرات با آمریکا ممنوع است زیرا این مذاکرات عواقب منفی بی شماری را ایجاد خواهند کرد و منافعی نخواهند داشت. 

نویسنده این گزارش نوشت: مهم ترین مساله در ارتباط با مذاکرات گسترده تر با آمریکا این است که این مذاکرات به آمریکا اجازه خواهد داد به شیوه های خرابکارانه در ایران نفوذ کند. اما انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ناشناخته برای ورود به کاخ سفید، بسیاری از میانه روها در ایران را هم نگران کرده است. 

لیبراسیون اضافه کرد: اما آنچه در شرایط کنونی بسیار حساس است، انتخابات ریاست جمهوری در ایران است. انتخاباتی که از بیش از هزار و 600 داوطلب، فقط شش داوطلب توانستند کارت سبز شورای نگهبان را برای حضور در رقابت های انتخاباتی کسب کنند. اکنون بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی بر این باورند که انتخابات آتی ایران صحنه رویارویی هواداران تعامل با غرب بویژه آمریکا و مخالفان این باور است. 


*توافق هسته ای در خطر است

روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» در گزارشی نوشت: «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق و معروف ترین تندرو در ایران از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد اما کاندیداهای تایید صلاحیت شده در حال نبرد شدیدی بر سر توافق هسته ای هستند.

«حسن روحانی» به عنوان یک روحانی میانه رو در طیف سیاسی ایران، با فشارهای زیادی از سوی تندروها برای نشان دادن منافع حاصل از توافق هسته ای روبرو است.

مخاطرات برای روحانی، که در سال 2013 به ریاست جمهوری رسید و وعده داد که ایران را در صحنه جهانی مطرح می کند، فوق العاده بالا است.

تحلیلگران منطقه و مقامات آمریکایی می گویند که رئیس جمهور 68 ساله، که در سال 2015 پس از سال ها مذاکره به توافق هسته ای دست یافت و در اولین دوره چهار ساله خود بر روی باز کردن درهای دیپلماتیک و اقتصادی با غرب متمرکز شد، ممکن از رقیب اصلی خود که یک روحانی محافظه کار نسبتا ناشناخته به نام «ابراهیم رئیسی» است، شکست بخورد.

تحلیلگران می گویند سوال اصلی که اینجا مطرح می شود این است که آیا رای دهندگان ایرانی به رئیسی یا رقیب محافظه کار وی «محمد باقر قالیباف» شهردار تهران رای خواهند داد و مانع ادامه کار روحانی در دور دوم خواهند شد یا خیر.

«تریتا پارسی» رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا گفت جواب این سوال به افکار عمومی در مورد توافق هسته ای بستگی دارد. روحانی توافق هسته ای را بلیطی می داند که اقتصاد ایران را از رکود خارج می کند. مطبوعات ایران در ماه های اخیر با اخباری در مورد سفر هیات های تجاری خارجی و مدیران شرکت های بزرگ برای انعقاد قرارداد با شرکت های داخلی اشباع شده است.

حتی چند شرکت آمریکایی در حال آزمودن این بازار هستند به گونه ای که بوئینگ در حال مذاکره برای فروش 80 فروند هواپیمای مسافربری به تهران است. اما ایرانیان عادی هنوز نتایج توافق هسته ای را احساس نمی کنند.

پارسی گفت: «مشکل پیش روی روحانی و میانه رو ها این است که مردم در حال حاضر از نتیجه توافق ناامید شده اند چون انتظار داشتند با موج گسترده ای از سرمایه گذاری خارجی روبرو شوند اما این اتفاق نیافتاد. و با توجه به نگرانی هایی که ترامپ به بازار القا کرده، عکس این قضیه اتفاق افتاده است.»

تهدید ترامپ برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران به بهانه هایی چون آزمایش موشکی، حمایت (ادعایی) از تروریسم و تحرکات در خاورمیانه وضعیت کنونی را نامساعدتر کرده است.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا اذعان کرده است که ایران به شرایط فنی توافق هسته ای پایبند بوده است. اما باید دید که در این چند روز باقی مانده تا انتخابات، تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال خواهد کرد یا خیر.

پارسی گفت: «اگر ترامپ تحریم های جدیدی اعمال کند و یا از توافق هسته ای کنار کشد، اوضاع به ضرر روحانی تغییر خواهد کرد و پیروزی او در دور دوم دشوارتر خواهد شد.»

رئیسی که طی سال های 2014 تا 2016 دادستان کل ایران بود، برنامه های اقتصادی خوبی ارائه کرده اما عملکرد ضعیف او در اولین مناظره از سه مناظره زنده تلویزیونی تاثیر زیادی بر آراء وی خواهد گذاشت. به گفته تحلیلگران، روحانی به نظر می رسید بیشتر بر روی مشاجرات خود با قالیباف متمرکز شده بود . قالیباف هم مانند احمدی نژاد با رسوایی هایی مواجه است اما در جمع حامیان محافظه کار خود پایگاه قوی دارد.

اما خطر دیگری نیز روحانی را تهدید می کند و اینکه، میانه روها آراء خود را میان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و «مصطفی هاشمی طبا معاون رئیس جمهور سابق تقسیم کنند.

اگر هیچ یک از کاندیداها نتوانند دست کم 50 درصد به علاوه یک رأی از آراء را به دست آورند، بر اساس قانون انتخابات ایران در اولین جمعه پس از اعلام نتیجه انتخابات، دور دوم میان دو کاندیدای پیشتاز برگزار خواهد شد.


*دشواری روابط تهران-مسکو با پیروزی اصولگرایان 

روزنامه «نزاویسیمایا گازتا» نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران برای انتخابات آینده (29 اردیبهشت) رقابت بسیار سختی پیش رو دارد و باید پاسخی محکم و کوبنده به منتقدان خود بدهد. 

پایگاه آنلاین روزنامه روسی در گزارش خود نوشته است: روحانی باید گروهی از رای دهندگان مردد را متقاعد کند که توان تامین رشد اقتصادی را در چهار سال آینده دارد. 

در گزارش نزاویسیمایا گازتا آمده است: رئیس جمهوری ایران همچنین باید این باور را ایجاد کند که فساد مالی از بین می رود، بیکاری کاهش می یابد، فضای آزادی نیز تقویت می شود و شرایط پیشرفت جامعه را فراهم می کند. اگر روحانی بار دیگر انتخاب شود، روابط با روسیه همچنان اولویت سیاست خارجی ایران خواهد بود که در دیدار اخیرش از مسکو (7 و 8 فروردین ماه) نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفت. 

این روزنامه روسی ادامه داد: «در صورت پیروزی اصولگرایان در انتخابات، روابط تهران و مسکو ادامه خواهد یافت، اما تندروی سیاسی در منطقه، همکاری های این کشور با روسیه را دشوارتر می کند و بر روابط دوجانبه تاثیر می گذارد.» 

در ادامه مقاله رسانه روسی همچنین در باره دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمده است: رئیسی تکیه گاه خود را بر اقشار فرودست جامعه قرار داده است و تلاش می کند با سخنان تبلیغی توجه و پشتیبانی گروههای کم درآمد جامعه را جذب و بر سنت های جمهوری اسلامی تاکید کند. قالبیاف که برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است، رقیب اصلی روحانی بشمار می رود که با نامزد دیگر (رئیسی) از اردوگاه اصولگرایان است. 


* تندروها به توافق هسته ای پایبند خواهند بود؟

روزنامه «فایننشال تایمز» درگزارشی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: تندروهای ایران به توافق هسته ای پایبند خواهند بود. یک سیاستمدار محافظه کار (اصولگرا) که در دوره پیشین نماینده مجلس بود و صلاحیتش برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تایید نشد، می گوید که تندروها به توافق هسته ای با قدرت های جهانی پایبند خواهند بود.

این روزنامه تصریح کرد: توافق هسته ای که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها نسبت به عقب نشینی از آن تهدید کرده به چالشی میان اردوگاه تندروها و اصلاح طلبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران بدل گشته است. این توافق، دستاورد «حسن روحانی» رئیس جمهوری میانه روی است که درسال 2015 میلادی آن را امضا کرد و حالا به دنبال پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری است. 

فایننشال تایمز نوشت: هواداران حسن روحانی می گویند که به موجب این توافق، تحریم های زیادی علیه ایران لغو، تولید نفت خام به میزان دو برابر افزایش و اقتصاد کشور تقویت گشته است. 

این روزنامه با بیان اینکه «آقای روحانی بارها اعلام کرده که توافق هسته ای سایه جنگ را از کشور زدوده است»، افزود: دونالد ترامپ به ایران هشدار داده که این کشور را زیر نظر دارد و موضع خصمانه تری را نسبت به باراک اوباما در قبال ایران در پیش گرفته است. او علاوه بر انتقاد از توافق هسته ای با تهران، برنامه موشکی و نقش ایران در منطقه را محکوم کرده است. 

فایننشال تایمز نوشت: تندروها در ایران ادعا می کنند که توافق هسته ای برای مردم ایران منفعتی نداشته و نسبت به افزایش تعاملات با غرب، به ویژه آمریکا ایراد می گیرند. آنها به تحریم های آمریکا علیه آنچه کاخ سفید «حمایت ایران از تروریسم» می خواند، اشاره کرده و عنوان می کنند که این مساله سبب نگرانی بانک های غربی در گسترش روابط کارگزاری با بانک های ایرانی شده است. 

فایننشال تایمز نوشت: «ابراهیم رئیسی» یک روحانی برجسته ایرانی و دادستان پیشین کل کشور، پیشتر گفته بود که کمک خواستن از بیگانگان برای حل مشکلات داخلی کشور اقدام اشتباهی است. او در این گردهمایی سیاسی نیز بیان داشت: «چرا کشور را به مدت چهار سال از حرکت متوقف کردید به امید اینکه دیگران گره از مشکلات ما باز کنند؟» 
این روزنامه انگلیسی نوشت: محمد باقر قالیباف شهردار تهران و از دیگر نامزدهای برجسته انتخابات نیز دوشنبه گذشته گفته بود که از توافق هسته ای حمایت خواهد کرد چون از سوی نظام مورد تائید قرار گرفته است. 


* احتمال پیروزی روحانی در انتخابات برای بار دوم 

پایگاه خبری اینترنتی «المانیتور» در تحلیلی به بررسی دلایل موجود برای پیروزی حسن روحانی رییس جمهوری کنونی ایران در انتخابات ریاست جمهوری برای بار دوم پرداخت. 

این پایگاه خبری که مرکز آن در واشنگتن قرار دارد، نوشت: روند تاریخی انتخابات درایران نشان دهنده آن است که به احتمال زیاد روحانی پیروز انتخابات اردیبهشت ماه خواهد بود. اما به هر حال به نفع حاکمیت است که تنور رقابت را گرم کند. عنصر مشارکت بالای مردمی برای جمهوری اسلامی بسیار ارزشمند است. در کشوری که از یک نظام سیاسی فعال و جمعیت جوان برخوردار است روند مردم سالاری وسیله مهمی است. 

این پایگاه خبری - تحلیلی آمریکایی ادامه داد: اکنون در کشور ایران سنتی به وجود آمده است که رئیس جمهوری برای دو دوره در این پست می ماند. البته این به ان معنا نیست که نتایج انتخابات از قبل تعیین می شوند بلکه تحلیلگران معتقدند که حکومت ایران برخی منافع استراتژیک در سیاست های انتخاباتی خود دارد که در دوره های قبلی انتخابات هم مشهود بوده است. همین سنت مدیریت رقابت ها در انتخابات جاری هم قابل مشاهده است. 

پایگاه خبری مذکور با مرورسوابق نامزدهای انتخاباتی، نوشت: روحانی از سوی رقیبان دیگر حتی ابراهیم رییسی خطری احساس نمی کند و با توجه به موارد گفته شده بسیار احتمال دارد که دوباره انتخاب شود. 


* همایش حامیان قالیباف و وعده های وی به مردم 

«خبرگزاری فرانسه» نوشت: (قالیباف) نامزد محافظه کار (اصولگرای) انتخابات ریاست جمهوری ایران در اولین همایش انتخاباتیش گفت که به فقرا کمک خواهد کرد. او در جمع حامیانش پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: چرا باید بیکاری به حدی برسد که پدران شرمنده فرزندان و خانواده خود شوند؟ 

این رسانه فرانسوی افزود: قالیباف در این همایش دولت حسن روحانی را به بی توجهی به 96 درصد دیگر جمعیت ایران متهم کرد. شهردار تهران که برای سومین بار کاندیدای ریاست جمهوری می شود، قول داده تا دریافتی ماهیانه ای را که به فقرا داده می شود، افزایش دهد و پروژه های مسکن اجتماعی راه بیندازد. قالیباف در این همایش گفت: امروز شماری از فرصت طلبان از نفوذ، ارتباطات و ثروتشان بیشترین سود را برای خود می برند و هیچ کس جلوی آنها نمی ایستد. 

خبرگزاری فرانسه ادامه داد: قالیباف و ابراهیم رئیسی در حالی دو نامزد محافظه کار (اصولگرا) هستند که به دنبال به چالش کشیدن حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی این کشور هستند. رئیسی و قالیباف در این انتخابات بر مساله شکاف ثروت در ایران تمرکزکرده اند. 

این کاندیداهای محافظه کاران (اصولگرایان) اعلام کرده اند که آنها کمک ها به بیش از 30 میلیون ایرانی را تضمین خواهند کرد و یارانه ثروتمندان را قطع می کنند. 

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: این در حالی است که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران وعده افزایش یارانه از سوی کاندیدای محافظه کاران را شدنی ندانست. در همین حال، محافظه کاران (اصولگرایان) میانه رو بطوری فزاینده حامی حسن روحانی هستند. حسن روحانی هم اکنون از حمایت یک ائتلاف میانه رو- اصلاح طلب برای حضور دوباره در سمت ریاست جمهوری ایران برخوردار است.


*سکوت معنادار برخی روزنامه های عربی 

تارنمای «اخبار آسیا (Asian News) » نوشت: رسانه های طرفدار ایران در پایتخت کشور های عربی خود را از دو نامزد عمده انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز 29 اردیبهشت، دور نگاه می دارند. 

این تارنما افزود: ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف در رسانه های وابسته به حزب الله، روزنامه الاخبار و تلویزیون المنار، پوشش داده نشدند. آنها به طور کامل نسبت به انتخابات ایران جانب سکوت را برگزیده اند . برخلاف انتخابات گذشته در سال 1392 که این گونه اخبار درصفحات اول روزنامه های دنیای عرب انعکاس می یافت، سکوت معنی دار این روزنامه ها در روزهای اخیر قابل توجه است. زیرا این روزنامه ها نمی خواهند ارتباط این دو نامزد ریاست جمهوری ایران را با جامعه شیعیان کشور های عربی در معرض افکار عمومی قرار دهند. 

آسیا نیوز تصریح کرد: در آن طرف این طیف رسانه ها، مطبوعات سعودی، تلویزیون های العربیه و ام بی سی و شرق الاوسط از ابتدای ماه جاری میلادی پوشش گسترده ای درصفحات اول خود در باره انتخابات ایران داده اند و به طور سازمان یافته تخریب می کنند. 

این روزنامه ادامه داد: از سوی دیگر، رئیسی و قالیباف خود را از گفت وگو های رایج در دنیای عرب کنار کشیده اند.قالیباف حتی یک کلمه در مورد حزب الله، سوریه یا عراق حرف نزده اما رئیسی گفته است: حضور نیروهای خارجی در سوریه منشاء مشکلات این کشور است و مردم سوریه خودشان باید سرنوشت خود را تعیین کنند. 

آسیا نیوز اضافه کرد: آنها نیروهای ایرانی را نیروهای متحد سوریه می خوانند که به درخواست رسمی دولت سوریه در این کشور به سر می برند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری