کد خبر: ۱۷۰۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
تحلیل رسانه های بین المللی از انتخابات ایران؛
در حالیکه گروه جمنا به دنبال جذب مقامات بی شماری از تندروهای محافظه کار (اصولگرا) بود، محافظه کاران (اصولگرایان) میانه رویی همچون علی لاریجانی و علی اکبر ناطق نوری از پیوستن به جمنا امتناع کرده و حمایت از حسن روحانی را ترجیح دادند.
رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، هر چه به انتخابات 29 اردیبهشت ماه در ایران نزدیک تر می شویم، تبلیغات شش نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز بیشتر شده و رسانه های خارجی هم بیشتر به این انتخابات می پردازند.


* موضع گیری های اخیر علی لاریجانی موجب تقویت کارزار انتخاباتی حسن روحانی شده است 

پایگاه اینترنتی شبکه «بلومبرگ» در گزارشی عنوان کرد: همزمان با اینکه رئیس مجلس ایران، کاندیداهای محافظه کار (اصولگرا) را به دادن وعده های غیرقابل اجرا متهم کرد، جایگاه حسن روحانی در رقابت های انتخاباتی تقویت شد. 

در گزارش بلومبرگ آمده است: 'علی لاریجانی' رئیس مجلس ایران طی سخنانی در قم گفت: دولت توانایی دو یا سه برابر کردن یارانه ها را ندارد. با توجه به درآمد و هزینه های دولت، افزایش مقدار یارانه ها شدنی نیست. 

بلومبرگ افزود: اعلام این مساله از سوی لاریجانی که یک سیاستمدار محافظه کار (اصولگرا) از یک خانواده شناخته شده در ایران محسوب می شود، می‌تواند به حمایت بیشتر مستقیم از حسن روحانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری منجر شود. ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف دو رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات از سوابق سیاست های اقتصادی حسن روحانی و دولتش انتقاد کرده اند. این دو کاندیدای محافظه کار (اصولگرا) علیرغم پیشتازی حسن روحانی در نظرسنجی ها اعلام کرده اند که روحانی نتوانسته از حصول توافق هسته ای برای وعده افزایش درآمدها و اشتغال زایی استفاده کند. 

بلومبرگ اضافه کرد: شش کاندیدا در حالی برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید شده اند که ممکن است برخی از آنها پیش از آغاز روز انتخابات از رقابت کنار بکشند. 

این پایگاه خبری - تحلیلی نوشت: ابراهیم رئیسی اعلام کرده است که به دنبال ریشه کنی فقر و دو یا سه برابر کردن یارانه ها برای فقیرترین ها در ایران است. قالیباف نیز در اظهارنظر تلویزیونی از طرح فوری اش برای برآورده کردن نیازهای نیازمندان خبر داد. شهردار تهران همچنین اعلام کرده است که اگر در انتخابات پیروز شود، یارانه های ماهیانه را از 45 هزار تومان به 150 هزار تومان افزایش می دهد. حسن روحانی تلاش کرده تا تضمین شود این یارانه های ماهیانه به آنهایی که بیشتر نیاز دارند، داده شود در حالیکه منتقدان و برخی تحلیل گران می گویند که این پرداختی ها هزینه های معیشتی اولیه را پوششش نمی دهد. 

بلومبرگ اضافه کرد: لاریجانی همچنین اخیرا در اظهارنظر دیگری گفت: تمامی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری لازم است به جای دادن شعارهایی که نمی توان آنها را اجرا کرد، برنامه ای را برای تقویت تولید و اشتغال زایی ارائه کنند. 

این رسانه آمریکایی ادامه داد: پس از حضور حسن روحانی در سمت ریاست جمهوری ایران و حصول توافق هسته ای، ایران با لغو برخی از تحریم های بین المللی مواجه شد. به دنبال آن، رییس جمهور یاران به یک کشور اروپایی سفر کرد. اقتصاد ایران رو به رشد بوده، صادرات نفت ایران افزایش یافته و شرکت های خارجی نیز در حال بررسی فرصت های اقتصادی در ایران هستند. 


*حمایت اصولگرایان میانه رو تحت هدایت علی لاریجانی از حسن روحانی

تارنمای «المانیتور» نوشت: محافظه کاران (اصولگرایان) میانه رو در ایران تحت هدایت علی لاریجانی رئیس مجلس این کشور حمایت خود را از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند. 

این پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی افزود: علی لاریجانی از زمان حضور حسن روحانی در سمت ریاست جمهوری، روابط کاری دوستانه ای با رئیس جمهوری داشته و به رئیس جمهوری میانه رو ایران در مقاطع کلیدی از جمله فرایند تایید توافق هسته ای ایران با غرب کمک کرده است. در سالهای اخیر علی لاریجانی بتدریج از اردوگاه محافظه کاران (اصولگرایان) که حال توسط تندروها هدایت می شود، فاصله گرفت. رئیس مجلس ایران در انتخابات پارلمانی سال گذشته ایران بطور مستقل نامزد شد. 

المانیتور اضافه کرد: علی لاریجانی که همواره از حسن روحانی حمایت کرده، گفته است که روحانی رفیق وی بوده است و احتمالا وی بار دیگر برای سمت ریاست جمهوری برگزیده خواهد شد. به نظر می رسد که حسن روحانی نامزد مد نظر علی لاریجانی است.

المانیتور افزود: جمنا ائتلافی از محافظه کاران (اصولگرایان) بود که پیش از انتخابات ریاست جمهوری برای اجماع نظر بر روی یک کاندیدای واحد محافظه کاران (اصولگرایان) با هدف به چالش کشیدن حسن روحانی تشکیل شد. در حالیکه این گروه به دنبال جذب مقامات بی شماری از تندروهای محافظه کار (اصولگرا) بود، محافظه کاران (اصولگرایان) میانه رویی همچون علی لاریجانی و علی اکبر ناطق نوری از پیوستن به جمنا امتناع کردند. پس از یک رای گیری داخلی در جمنا در نهایت اعلام شد که ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف در میان نامزدان نهایی جمنا قرار دارند. 


* پیش بینی ها حاکی از پیروزی حسن روحانی است 

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی «یورونیوز» درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: برغم اینکه نظرسنجی دقیقی در رابطه با انتخابات ایران منتشر نشده اما پیش بینی می شود رئیس جمهور فعلی ایران، حسن روحانی در انتخابات پیروز شود. 

یورونیوز افزود: البته این موضوع هم قابل توجه است که در گذشته در ایران رئیسان جمهوری انتخاب شدند که پیش از آن کسی فکرش را هم نمی کرد. همانطور که حسن روحانی در سال 2013 برای اولین بار پیروز انتخابات شد. او از محبوبیت بالایی در میان جوانان و قشر تحصیلکرده جامعه برخوردار است. 

پایگاه خبری این شبکه تلویزیونی افزود: ریاست جمهوری روحانی باعث تغییرات بسیاری در زمینه سیاست های داخلی و خارجی این کشور شد. وی در سال 2015 توانست توافق هسته ای را به سرانجام برساند ودر نتیجه این رخداد، بسیاری از تحریم ها علیه ایران لغو شدند. البته اقتصاد هنوز پیشرفت چندانی نداشته و این موضوعی است که رقبای روحانی به آن انتقاد می کنند. 

یورونیوز ادامه داد: در میان رقبای روحانی، ابراهیم رئیسی بزرگترین رقیب وی محسوب می شود. او کاندیدای اصلی اصولگرایان محسوب می شود و تولیت آستان قدس رضوی را برعهده دارد.

یورونیوز اضافه کرد: دیگر منتقد حسن روحانی، محمد باقر قالیباف است. رئیس پلیس سابق و شهردار تهران به شدت، مساله ساز است. او به عدم مدیریت صحیح مالی و فساد مالی متهم شده است. وی به کمک بخش مطبوعاتی شهرداری توانسته است آرای زیادی را برای خود جمع آوری کند. 

این رسانه تصریح کرد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری که قبلا وزیر بوده از سیاستمداران مهم جبهه اصلاحات محسوب می شود.


*رقابت بر سر همه چیز 

نشریه «کامنتری» نزدیک به نومحافظه کاران آمریکا، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران را از زوایای مختلف تبیین کرده است.

«مایکل روبین» کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی نومحافظه کار «امریکن اینترپرایز» و از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا در حوزه خاورمیانه که اکنون عهده دار آموزش بخشی از نیروهای ارتش آمریکا است که قصد عزیمت به خلیج فارس و افغانستان را دارند، درمقاله ای  است: من ماه گذشته در مقاله ای خاطرنشان کردم که در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران مقامات غربی، روزنامه نگاران و حتی تحلیلگران به جای اینکه تصویر کلان و نکات اصلی این رویداد را مد نظر قرار دهند به جزئیات مشغول می شوند. درست مثل اینکه درختان یک جنگل باعث شوند، شما جنگل را نبینید.

وی سپس نوشت: به واقع، اگر انتخاب میانه روها در ایران نشانه این باشد که عموم مردم خواهان اصلاحات و تغییرهستند، وقتی ایرانی ها رئیسان جمهوری دیگری را انتخاب می کنند، دنیا به چه نتیجه ای می رسد؟ 

«روبین» سپس تاکید کرد: «البته این به معنای این نیست که انتخابات مهم نیست. این امر، «ماهیت گردشی ریاست جمهوری را بین گروه های نسبتا تندرو و اردوگاه اصلاح طلبان نشان می دهد.» 

وی سپس درهمین راستا درباره دلیل پیروزی «حسن روحانی» در دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: پیروزی حسن روحانی یکی از نشانه های این خانه تکانی بود. معمولا روسای جمهوری ایران برای دو دوره انتخاب می شوند و این باید به این معنا باشد که روحانی پیروز دور دوم صحنه انتخابات کنونی است اما سوالی که اکنون مطرح شده مربوط به حضور «ابراهیم رئیسی» تولیت آستان قدس رضوی است.

این کارشناس آمریکایی که مقاله اش با عکسی از ابراهیم رئیسی درحال سخنرانی چاپ شده، در پایان نوشته است: «اشتباه نکنید: وقتی مردم ایران این ماه پای صندوق های رای می روند، رای خود را برای انتخاب رئیس جمهوری به صندوق می اندازند اما این رقابت بر سر همه چیز هست.» 


* تشدید رقابت میان روحانی و اصولگرایان تندرو

پایگاه اینترنتی آمریکایی «ورلد تریبیون» نوشت: روحانی برای دستیابی به توافق هسته ای تاریخی سال 2015 تلاش کرد که به موجب آن تهران موافقت کرد برنامه هسته ای اش را به ازای لغو تحریم ها محدود کند. 

این پایگاه اینترنتی آمریکایی اضافه کرد: «بن بست» در روابط روحانی و محافظه کاران (اصولگرایان) که از توافق هسته ای انتقاد می کنند در ماه های منتهی به انتخابات 19 مه (29 اردیبهشت) تشدید شده است. آنها از دستاورد اقتصادی روحانی انتقاد می کنند و می گویند تنش زدایی با غرب و توافق هسته ای منافع اقتصادی برای کشور نداشته است. 

ورلد تریبیون افزود: روحانی در30 آوریل (1 اردیبهشت) توافق هسته ای را یک «دستاورد ملی» برشمرد و گفت ما باید از امتیازات آن بهره ببریم اما برخی شروع به جنگ با آن کرده اند. «ابراهیم رئیسی» روحانی محافظه کار (اصولگرا) و «محمد باقر قالیباف» شهردار تهران رقبای اصلی رئیس جمهوری کنونی ایران محسوب می شوند. 

این رسانه آمریکایی ادامه داد که رئیسی، در یک گردهمایی در تهران در تاریخ 29 آوریل گفت: امروز 30 درصد از جوانان ما بیکار هستند و نرخ بیکاری به بیش از 12 درصد رسیده است. آیا باید به این وضعیت ادامه داد؟ آیا باید منتظرماند تا بیگانگان مشکلات ما را حل کنند؟ 

وی افزود: کشورش «به دلیل مدیریت ضعیف با وضعیت غیرقابل قبولی» مواجه است. 

ورلد تریبیون تصریح کرد: قالیباف هم در مناظره تلویزیونی 28 آوریل (8 اردیبهشت) که با حضور هر شش نامزد تایید صلاحیت شده برگزار شد، از مدیریت اقتصادی انتقاد کرد. 

قرار است مناظره دیگری 5 مه (15 اردیبشت) با محوریت مسائل سیاسی و مناظره دیگری در 12 مه (22 اردیبهشت) حول مسائل اقتصادی برگزار شود. 


* روحانی و رئیسی؛ نامزدهای پیشتاز 

شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان نیز درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: «ابراهیم رئیسی» تولیت آستان قدس رضوی در کنار «حسن روحانی » رئیس جمهوری اسلامی ایران، دو نامزد پیشتاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، هستند. 

این رسانه افغان با پخش گزارشی از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران، افزود که بازار تبلیغات این انتخابات در ایران گرم شده است و هزاران تن از حامیان این دو نامزد در تهران برای حمایت از آنان گردهم جمع شدند. 

طلوع نیوز بخشی از سخنان رئیسی در جمع حامیان وی را در باره عملکرد دولت یازدهم پخش کرد و افزود که وی سیاست های اقتصادی دولت را زیر سوال برد و خواستار تغییرات در کشور شد. 

این رسانه افغان افزود: رئیسی در سخنان خود ایران را در دنیا عزتمند دانست و آن را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی و ملت دانست، اما دولت یازدهم را متهم کرد که «امروز کشور را به دلیل ضعف مدیریت اقتصادی، با شرایط غیرقابل تحمل مواجه کرده است.» به گفته تولیت آستان قدس رضوی، این دولت، برای سرمایه گذاری تنها به «برجام» اعتماد کرده است و این پرسش را مطرح کرد که «چرا کشور را معطل نگاه سرمایه گذاری های خارجی کنیم؟» 

این شبکه تلویزیونی افغانستان سپس گوشه هایی از گردهمایی بزرگ حامیان روحانی را به تصویر کشید که نائب رئیس مجلس ششم شورای اسلامی در حال سخنرانی بود و گزارش داد: محمدرضا خاتمی در این گردهمایی گفت که اصلاح طلبان در روز 29 اردیبهشت یک بار دیگر اقای روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران انتخاب خواهند کرد. 

این دومین گزارش شبکه تلویزیونی طلوع نیوز در باره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران است. 

برخی از رسانه های دیگر افغانستان نیز گزارش هایی از اولین مناظره نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران پخش کردند.


* حسن روحانی بر موفقیت های اقتصادی اتکا کرده است 

خبرگزاری «یونایتدپرس» در گزارشی عنوان کرد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در انتخابات پیش رو بر موفقیت های اقتصادی تکیه کرده است. 

در این گزارش یونایتدپرس آمده است: حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران پیشتر اعلام کرده بود که لغو تحریم های بین المللی و حل نرخ بالای تورم اولویت های این کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) هستند. 

این خبرگزاری آمریکایی نوشت: حسن روحانی در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران در حال رقابت با پنج کاندیدای دیگر از جمله ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف است. در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی در نتیجه حصول توافق چندجانبه هسته ای تحت حمایت سازمان ملل فشارهای ناشی از تحریم ها علیه ایران کاهش یافت. رهبر ایران خواستار ایجاد اقتصاد مقاوتی در این کشور شده است. صادرات غیرنفتی ایران نیز برای 11 ماه منتهی به 20 مارس بیش از 33 درصد بود. 

این رسانه آمریکایی افزود: اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی نیز اعلام کرده است که نوسان در رشد اقتصادی و نرخ بالای تورم در میان معضلات در این کشور قرار دارد. صندوق بین المللی پول اعلام کرده که اقتصاد ایران باید در نرخ حدود 4.5 درصد رشد داشته باشد.


*احیاء اقتصادی ایران جهان را شگفت زده کرد
 
مجله روسی «نیوایسترن اوت لوک» در گزارشی نوشت: با وجود اینکه خزانه داری آمریکا هنوز برخی موانع بانکی برای تجارت با ایران را رفع نکرده، تبعات اقتصادی توافق هسته ای ایران بسیاری را در جهان شگفت زده کرده است. ایران تجارب زیادی در برنامه ریزی برای دوران تحریم دارد و می خواهد در حد امکان خود را از تکرار چنین وضعیتی مصون نگاه دارد.

تهران در حال حاضر تلاش می کند تجارت خود را با غرب افزایش دارد و آن را با تجارت با آسیا همتراز کند. این کشور می خواهد از در اختیار داشتن کشورهای بزرگ تر سرمایه گذار نفع سیاسی ببرد؛ نه اینکه با تحریم های جدید به واسطه هوا و هوس رئیس جمهور جدید آمریکا و یا پارلمان اروپا مواجه شود.
هنگامی که یک کشور - با چنین منابع طبیعی غنی ای - در نهایت از یک دوره طولانی از تحریم های اقتصادی بیرون می آید، برای اجرای پروژه های داخلی خود با فهرست طولانی مواجه می شود.

اولویت های اقتصادی این کشور را می توان به ترتیب، صادرات انرژی، تولید برق و بخش حمل و نقل برشمرد.
 
زیرساخت های انرژی
ایران هنوز به بهبود کامل پسا تحریم نرسیده است. - ظرفیت تولید نفت این کشور در حال حاضر پاسخگوی چهار مشتری بزرگ آسیایی آن - چین، هند، کره جنوبی و ژاپن - است که متضمن 75 درصد از کل فروش نفت ایران است. بنابراین درآمد حاصل از صادرات به سرعت بالا رفت. ایران پیشتر بر افزایش تولید گاز خود برای تحقق پاسخگویی به 100 درصد از تقاضای داخلی متمرکز شده بود. این محصول با ارزش می تواند به عنوان یکی از منابع اصلی صادرات به نفت ملحق شود و به نظر می رسد گاز در آینده از نفت پیشی بگیرد.

در مرحله بعد موضوع یافتن شرکای سرمایه گذار برای ساخت پالایشگاه های نفت و گاز جدید برای مشتریان منطقه ای و صادرات گاز ال ان جی برای بازارهای جدید مطرح می شود. اکنون بیش از 10 پروژه پالایشگاه جدید قرار است به مناقصه گذاشته شود. برخی از این پروژه ها شامل معاملاتی در مورد میادین نفت و گاز و پالایشگاه های مشترک هستند. در این خصوص می توان به سرمایه گذاری 3.2 میلیارد دلاری شرکت هیوندای اشاره کرد که بخش اعظمی از سرمایه آن توسط کره جنوبی ارائه می شود.

ایران در هفته گذشته اعلام کرد که مذاکرات در مورد معاملات نفت و گاز به ارزش 80 میلیارد دلار در جریان است، اما با توجه به اینکه وزارت خزانه داری آمریکا هنوز در مورد سیستم های بانکی اظهار نظری نکرده این مسئله در هاله ای از ابهام قرار دارد. ترامپ اکنون از وعده انتخاباتی خود برای پاره کردن توافق ایران عقب نشینی کرده است اما مشخص نیست این موضع تا چه زمانی دوام خواهد آورد.

در نخستین توافق از نوع خود، ترکیه و کره جنوبی تلاش هایی را برای ساخت و راه اندازی پنج نیروگاه برق جدید با سرمایه گذاری 4.2 میلیارد دلاری با ظرفیت تولید 5000 مگاوات آغاز کرده اند. ایران به سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری برای تولید برق نیاز دارد.
روسیه به بازسازی برخی از نیروگاه های هسته ای قدیمی ایران کمک کرده و برای ساخت دو نیروگاه جدید برنامه ریزی کرده است. آنها برای مدیریت تجارت خود و مصون ماندن از آسیب های مالی احتمالی آمریکا یک بانک مشترک دارند.
 
زیرساخت های حمل و نقل

هند برای توسعه بندر چابهار در خلیج عمان به ایران کمک می کند. هدف از این طرح میان مدت است اتصال این بندر به یک خط آهن جدید است که از شمال به افغانستان منتهی می شود؛ جایی که صادرات هند از شهر «بمبئی» می تواند به بخش توسعه نیافته غرب افغانستان جریان یابد، و صادرات مواد خام به جنوب انجام گیرد.

در اواسط ماه مارس در یک کنفرانس دو روزه در مورد اتصال به بخش حمل و نقل ریلی ترانس آسیا برگزار شد. در حالی که تمرکز بر حمل و نقل کارآمد تر در جنوب و جنوب غربی آسیا بود، راه آهن برنامه ریزی شده نیز مورد بحث قرار گرفت.

در 10 سال آینده ایران قصد دارد هفت فرودگاه بین المللی را برای 500 ناوگان جدید خود راه اندازی کند. فرودگاه بین المللی امام خمینی برای افزایش ظرفیت پذیرش خود از 6 میلیون نفر مسافر کنونی به 50 میلیون نفر با به روز رسانی گسترده ای مواجه خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که در برابر رشد اقتصادی ایران قرار دارد، کمبود آب است که به واسطه خشکسالی و سابقه فصول بارانی کوتاه به وجود آمده است. توسعه اقتصادی کنونی در حال حاضر بر بار فشار این مشکل بزرگ افزوده است.

اکنون برنامه هایی برای به راه اندازی کارخانه های تولید آب شیرین در حاشیه خلیج عمان برای حمایت از توسعه ساحلی، و سپس انتقال آن به جنوب شرقی ایران که بارندگی در آنجا کمتر است، در جریان است. این طرح 45 میلیون نفر در 17 استان را تحت پوشش قرار خواهد داد. اولین تلاش در بندر عباس در دهانه خلیج فارس با یک خط لوله به استان کرمان صورت خواهد گرفت.
 
گزارش صندوق بین المللی پول
حتی صندوق بین المللی پول با استناد به تولید نفت و صادرات بیشتر، اخیرا بهبود اقتصادی ایران را مورد ستایش قرار داده است. آمارهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد ایران از نظر رشد نقدینگی در سالی که گذشت رکورددار منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی بوده است. رشد نقدینگی در ایران طی سال 95 به 29.5 درصد رسید که این رقم 3.5 برابر متوسط رشد نقدینگی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی در این سال بوده است.

ما باید منتظر ماند و دید که ترامپ برای ایران چه برنامه ای دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری