کد خبر: ۱۷۰۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
یک فعال سیاسی اصولگرا در رابطه با پیروز میدان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: با این ترکیب کاندیداهایی که وجود دارد به نظر می‌رسد بازهم حسن روحانی موفق به اخذ رأی مورد نیاز و حتى رأى حداقلى از سوی مردم پيروز ميدان انتخابات خواهد شد.
یک فعال سیاسی اصولگرا در رابطه با پیروز میدان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: با این ترکیب کاندیداهایی که وجود دارد به نظر می‌رسد بازهم حسن روحانی موفق به اخذ رأی مورد نیاز و حتى رأى حداقلى از سوی مردم پيروز ميدان انتخابات خواهد شد.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) به وجود آمد تا رئیس‌جمهور ساز باشد و برای این کار بارها اعلام کرد، تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا نام حسن روحانی را به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور تک دوره‌ای به ثبت خواهد رساند. اعضا جبهه مردمی نیروهای انقلاب بارها در گفت‌وگوهای خود مطرح کرده بودند که برای دستیابی به این هدف 5 کاندیدا وارد میدان انتخابات می‌کنند و از بین آنان تنها یک نفر برای روز رأی‌گیری باقی خواهد ماند.

نامزدهای ریاست جمهوری جبهه مردمی نیروهای انقلاب البته نه 5 بلکه 2 نفر هستند. به این دلیل که دو نفر از ثبت‌نام کنندگان رد صلاحیت شدند و یک نفر از آنان هم برای روز ثبت‌نام به‌موقع در وزارت کشور حاضر نشد و مصطفی میرسلیم هم بیشتر از اینکه نامزد جمنا باشد کاندیدای حزب موتلفه اسلامی به‌حساب می‌آید که بدون در نظر گرفتن این سیاست وارد میدان شده است و درواقع به‌گونه‌ای اعتراض به تصمیم‌گیری آنان محسوب می‌شود.

محمدباقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی که اعلام‌شده از کاندیداهای جبهه مردمی انقلاب اسلامی به‌حساب می‌آیند نیزهیچکدام میثاق نامه‌ای که بر اساس آن باید به نفع کاندیدایی که آرا بیشتر دارد، کنار روند و در صورت پیروزی احتمالی دولتشان را با مشورت جمنا تشکیل دهند را به امضا در نیاورده‌اند و رئیسی بارها بر این نکته تأکید داشته که هیچ وابستگی به احزاب، جناح و یا گروه سیاسی خاصی ندارد.

کاندیداهای اصولگرا تا به اینجا کارهمان طور که پیش‌بینی می‌شد حتی در ظاهر هم تلاش نمی‌کنند خود را یار دیگری نشان دهد و مانند انتخابات سال 92 برای رقابت با یکدیگر به صحنه واردشده‌اند و البته این وضعیت تا پایان انتخابات نیز باقی خواهد ماند که درنتیجه شانس پیروزی‌شان را کم خواهد کرد.

حسن بیادی، فعال سیاسی اصولگراى مستقل در گفت‌وگو با رویداد۲۴ ارزیابی خود از مناظره‌های انتخاباتی و رقابت نامزدهای اصولگرا را چنین بیان کرد: مناظره‌ها نامناسب تنظیم‌شده و برای مردم قابل‌فهم و استفاده نیست. اولین مناظره که جمعه گذشته پخش شد، بیشتر مشاجره به نظر آمد و در مشاجره هم آبروی افراد تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و هم هدف اصلی آن تحقیر طرف مقابل است که بداخلاقی و بعضاً مردم‌فریبی را در جامعه توسعه و در پى خواهد داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: مناظره بین کاندیداهای ریاست جمهوری بر اساس ضابطه اجرا نمی‌شود و نامزدهاى انتخاباتى به تعهد خودشان عمل نمی‌نمایند و با نظرخواهى از مردم شاهد بوديم كه برنامه قبل حاصل و نتيجه خوبی در برنداشت. مردم از آن ناراضی هستند و این نارضایتی از بخش برنامه‌های اختصاصی بیشترمشهود بود زیرا براین اعتقادند که سطح گفت‌وگوها بسیار پائین و حتى در حد و سطح یک وزارتخانه هم به نظر نمی‌رسد.

این فعال سیاسی اصولگرا در خصوص کنار کشیدن کاندیداهای اصولگرایان به نفع یکی از بین خود، گفت: بعید می‌دانم این اتفاق روی دهد و به نظر می‌رسد که هر سه تا پایان انتخابات حضورداشته باشند اگرچه هنوز براى تصمیم‌گیری براى هر دو طرف زود است.

بیادی درباره دلیل این مسئله توضیح داد: کاندیداهای اصولگرا بدون برنامه بودند و به همین دلیل این رقابت نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت كه متأسفانه عامل اصلی اين حركت ضعيف و تماميت خواهانِ جبهه مردمی نیروهای انقلاب يا «جمنا» بود که مسببات این مشکلات و تشتت را در بین اصولگرایان فراهم کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: اگر جامعه بزرگ و فهيم اصولگرايان می‌توانستند از شر بعضى تندروهاى وابسته به باندهاى قدرت و ثروت كه خود را كفيل و وصى بلاعزل و بلافصل مردم می‌دانند رهايى می‌یافتند حتماً می‌توانستند با همكارى بعضى از گروه‌های مستقل افراد شايسته و متخصص و با برنامه و باتقواتری را به جامعه ولايى و دلسوز ايران اسلامى معرفى نمايند و مردم خوب و مظلوم و آبرومندمان را از اين حركت پسنديده محروم نمی‌ساختند.

این فعال سیاسی اصولگرا در رابطه با پیروز میدان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ابراز کرد: با این ترکیب کاندیداهایی که وجود دارد به نظر می‌رسد بازهم حسن روحانی موفق به اخذ رأی مورد نیاز و حتى رأى حداقلى از سوی مردم پيروز ميدان انتخابات خواهد شد، اگرچه شاید انتخابات به دور دوم هم کشانده شود.

بیادی درباره اینکه روحانی با کدام‌یک از کاندیداهای اصولگرا به دور دوم خواهد رفت، یادآور شد: در این مقطع از زمان نمی‌توان درباره آن نظر داد زیرا سابقه بد گذشته نشان داده كه كاندیداهای اصولگرا عليرغم نوشتن تعهد و مرامنامه با پیش‌شرط داشتن آراى بالا در نظرسنجی‌ها به نفع هم کنار نرفته‌اند مانند دور قبل كه اکثراً باعث كاهش آراء آقاى دكتر قاليباف شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری