کد خبر: ۱۷۰۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
روزنامه های سه شنبه 12 اردیبهشت محورهای اصلی خود را به موضوع های «آداب و اخلاق مناظره»، «دموکراسی طلبی ملتی تحول خواه» و «کاندیداها جوّ جامعه را در راستای اهداف خود متشنج نکنند» اختصاص دادند.
«دموکراسی طلبی ملتی تحول خواه»، «کاندیداها جوّ جامعه را در راستای اهداف خود متشنج نکنند»، «آداب و اخلاق مناظره»، «عوام فریبی در تبلیغات تضییع حقوق ملت است»، «ستاد حامیان لاریجانی برای روحانی»، «حرکت به سوی آینده بهتر با مشی روحانی»، «رأی به روحانی برای تکمیل دستاوردهای دوره یازدهم»، «٣ برابر کردن یارانه شدنی نیست»، «سکوت مجلس در مقابل وعدهای نا ممکن پذیرفتنی نیست»، «کارانه بیکاری!»، «سلام سرهنگ به پایان»، «رقابت سه کاندیدای اصولگرا برای ماندن»، «از کنار گود تا میدان گود»، «سیاست زدگی و خطر ظهور دوباره پوپولیسم»، «شیب نزولی تب سیاست مجازی»، «ناکامی بازی های انتخاباتی غیر اخلاقی در نا امیدی مردم»، «معضل بیکاری و رکود با انتخاب اصلح حل می‌شود»، «طرح ها و وعده هایشان تقلیدی است کاندیداهای کپی کار!»، «چرا از جهانگیری عصبانی هستند؟»، «تبعیت از ولایت فقیه شاخص انتخاب فرد اصلح در انتخابات پیش رو است»، «چرا به روحانی رای می دهم؟» و «من اشتباهی بودم!» محورهای اصلی روزنامه های صبح امروز به شمار می روند.

**آداب و اخلاق مناظره
سیدشهاب الدین چاوشی عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی در یادداشتی با عنوان «آداب و اخلاق مناظره» در روزنامه «تفاهم» نوشت: هدف از مناظره ها، بیان شایستگی‌ها و توانایی های رجال سیاسی و مذهبی پذیرفته شده از سوی شورای نگهبان است تا مردم با ملاحظه و مشاهده رفتار و گفتار آنها در جریان تبلیغات انتخاباتی با ایده های آنها آشنا شوند و بتوانند آگاهانه به فرد مورد نظر که شایستگی او را برای اداره کشور کافی دانسته و می پسندند، رأی دهند. ادب تخاطب و گفتگو در عین حال صمیمیت و پرهیز از خوی سلطه جوئی و قدرت طلبی از لحن کلام کاندیداها برای مردم و ناظران بی‌طرف کاملاً قابل تشخیص است. لذا همه نامزدها باید با بیان شایستگی های خود و پاسخ های دقیق و منطقی به سؤالات، زمینه رشد افکارعمومی جامعه را برای انتخاب اصلح فراهم کنند. شیوه های افشاگرانه و تخریبی در شأن رجال سیاسی مذهبی جمهوری اسلامی ایران نیست و پیروز مناظرات کسی خواهد بود که بتواند شایستگی های خود را برای اداره کشور در قالب های اخلاقی عرضه کند و صادقانه در این رقابت فقط به طرح ایده ها و شیوه ها و برنامه های خود بپردازد.

**دموکراسی طلبی ملتی تحول خواه
روزنامه «قانون» در یادداشتی با عنوان «دموکراسی طلبی ملتی تحول خواه» به قلم متین مسلم آورده است: به نظرمی رسد پروسه‌های انتخاباتی درایران منطقا وعملابه معکوس شدن عوارض این مولفه‌ها منجرشده است.تفاوت‌های سیاسی ودیدگاهی گفتمانی(هرچندتهاجمی)مشاهده شده درمناظره میان نخبگان مدعی ونخبگان حاکم، به باورمن، ازنظرمنطقی نمی تواند با فهم جامعه شناسی مدرن منعکس کننده کنشی پنهان اما فعال دربطن جامعه ایرانیان نباشد.این باورباید روزی پذیرفته و به رسمیت شناخته شود.کنشی درونی که تجلی آن به شیوه‌ای دموکراتیک و بردبارانه به میان نخبگان حاکم دربالا ومدعیان کسب قدرت در پایین کشانده شده است. جامعه تحول طلب که نهاد فکری وساختاری مدرنیته،محصول طبیعی آن تلقی می شود،این التهاب‌ها رانه دردرون خود،که برای حل وفصل به عرصه اجتماع وبه میان طبقه مدعیان نخبه ونخبگان مدعی کشانده ورفع آن‌هارا مطالبه می‌کند.

**کاندیداها جوّ جامعه را در راستای اهداف خود متشنج نکنند
روزنامه نوآوران در سرمقاله ای با عنوان «کاندیداها جوّ جامعه را در راستای اهداف خود متشنج نکنند» که به قلم امان الله قرایی استاد دانشگاه نگاشته شد، آورد: یک بحثی در روانشناسی اجتماعی وجود دارد که می‌گوید کاندیداها و احزاب سیاسی برای جذب آرای خاکستری و طرفدار بیشتر برای خود از وجهه برخی از افراد در جامعه بهره‌گیری کنند. همان اتفاقی که در سال‌های دور در آمریکا از سوی ریگان توسط یک خواننده مشهور صورت پذیرفت. به این روش «وجهه تلقینی» می‌گویند که بر اساس آن یک آرتیست، بازیگر، ورزشکار و یا فردی که در جامعه مقبولیت دارد خطاب به مردم می‌گوید؛ من در انتخابات از این فرد خاص حمایت می‌کنم، اما به طورکلی آن‌چه اهمیت دارد این است که مردم اکنون در شرایطی که یکی از مهم‌ترین انتخابات پیش‌روی کشور است، انتظار دارند تا کاندیدای ریاست‌جمهوری اخلاق‌مدارانه و واقع‌گرایانه نظر آن‌ها را به مشارکت در انتخابات جلب کرده و جو جامعه را در راستای اهداف خود متشنج نکند.

**عوام فریبی در تبلیغات تضییع حقوق ملت است
روزنامه «قانون» در مطلبی با عنوان «عوام فریبی در تبلیغات تضییع حقوق ملت است» در گفت وگو با علی‌اکبر گرجی حقوقدان و استاد دانشگاه به بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 96 پرداخت و نوشت: یکی از مواردی که از منظر اخلاق انتخاباتی مذموم است و متاسفانه در کشور ما به وفور ملاحضه می‌شود، ارائه وعده‌های نسنجیده انتخاباتی است. برخی از این وعده‌ها یا در اساس قابل تحقق نیستند یا تحقق‌شان منوط به زیر پا گذاشتن منافع ملی و مصالح عمومی و نابود کردن آینده کشور است. از این‌رو به‌نظر می‌رسد، داوطلبانی که با ارائه وعده‌های فریبنده و غیرقابل‌تحقق با ذهن و روان شهروندان ایرانی بازی می‌کنند، به‌نحوی حقوق شهروندی رای‌دهندگان را مورد هجمه قرار می‌دهند زیرا از یک‌سو حق انتخاب آن‌ها را نادیده می‌گیرند و از سوی دیگر مطالبات واقعی شهروندان را به انحراف می‌کشند و در نهایت به کرامت مردم توهین می‌کنند. هنگامی که کاندیدایی با وعده پرکردن شکم مردم و افزایش نامعقول یارانه‌ها به دنبال صید آرای شهروندان است، با عقول آدمیان سخن نمی‌گوید بلکه به‌دنبال بازی با احساسات مردم است و به‌دلیل این عوام‌فریبی‌ها، آنچه قربانی می‌شود، آینده یک‌ملت است. نامزدهای انتخابات به‌جای آنکه در تبلیغات انتخاباتی با احساس کور جامعه بازی کنند، باید به دنبال راهکارهایی باشند تا به صورت واقعی قدرت خرید، سطح رفاه، شغل، امنیت و آزادی مردم را تضمین کنند و این امور محقق نخواهد شد مگر با اصل قراردادن حاکمیت مردم. مردم باید حاکم حقیقی بر سرنوشت خود باشند.

**ستاد حامیان لاریجانی برای روحانی
روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «ستاد حامیان لاریجانی برای روحانی»، نوشت: با آغاز به کار رسمی ستاد مرکزی اصولگرایان معتدل حامی روحانی با دبیری بهروز نعمتی، صف‌بندی جریان حامی لاریجانی با دیگر اصولگرایان مشخص‌تر شده است. پیش از این اعلام شده بود که علی‌اکبر ناطق‌نوری پشت جبهه اصولگرایان حامی روحانی قرار دارد، اما بعد از تکذیب دفتر ناطق مشخص شد که جریان اطراف علی لاریجانی اقدام به تشکیل ستادی در حمایت از حسن روحانی کرده‌اند. شورای سیاست‌گذاری در رأس هرم اداری این ستاد و پس از آن شورای مشورتی راهبردی قرار دارد ‌که شامل نمایندگان ادوار مجلس می‌شود و اقشار مختلف در آن حضور دارند.

**حرکت به سوی آینده بهتر با مشی روحانی
روزنامه «شرق» با درج گزارشی با عنوان «حرکت به سوی آینده بهتر با مشی روحانی»، آورد: سیاست‌ورزی منهای اخلاق‌گرایی، همواره آسیب‌ها و خسارت‌هایی به بار آورده است اما در عرصه سیاست و با جهت‌گیری عاقلانه شهروندان در انتخاب‌هایی که پیش‌رو دارند، ترمیم آسیب‌های واردشده و بازگشت به عقلانیت، ممکن و شدنی است. دکتر روحانی با شعارهایی همچون «جهان عاری از خشونت» و تأکید بر «حقوق شهروندی»، کار خود را آغاز کرده و تداوم چنین نگرشی در وضعیت کنونی، یک ضرورت است. در وضعیت کنونی، پشتیبانی از جهت‌گیری‌های عاقلانه دکتر روحانی، یعنی حرکت به سوی آینده‌ای بهتر و جهانی امن‌تر.

**رأی به روحانی برای تکمیل دستاوردهای دوره یازدهم
روزنامه «شرق» در مطلبی با عنوان «رأی به روحانی برای تکمیل دستاوردهای دوره یازدهم»، نوشت: تا سرمایه‌گذاری در امور تولید صنعتی که لازمه‌اش اصلاح و ثبات قوانین، رعایت حقوق شهروندی، بهبود روابط بین‌المللی، عدم دخالت در امور کشورهای منطقه، توجه به حقوق مسلم آحاد جامعه، تمرکز قدرت، سیستم پاسخ‌گویی منطبق با موازین بین‌المللی، سپردن کار به کاردان، لغو جدی هرگونه رانت و امتیازطلبی و نکاتی اساسی از این قبیل که عارف و عامی امروزه به آن وقوف دارند، تحقق نیابد و شعار جای خود را به شعور ندهد به امید گشایش نباید بود. با همه این احوالات باید به امید استمرار دولت فعلی به مدت چهار سال دیگر با حضور و همت آحاد جامعه و خروج آنان از بی‌تفاوتی و دادن رأی به دولت روحانی در روز ٢٩ اردیبهشت‌ماه نشست.

** ٣ برابر کردن یارانه شدنی نیست
« ٣ برابر کردن یارانه شدنی نیست» گزارشی منتشر شده در روزنامه «شهروند» است که در ادامه می خوانیم: «امکان ٣-٢برابرکردن یارانه‌ها وجود ندارد.» این جمله‌ای است که علی لاریجانی رئیس مجلس دیروز به صراحت اعلام کرد و گفت؛ شرایط اقتصاد کشور بسیار پیچیده است و در وضعیتی نیستیم که عده‌ای وعده چند برابرکردن یارانه را به مردم بدهند. رئیس مجلس که نوک پیکان انتقاد خود را به تصمیم‌های غیرکارشناسی برای اقتصاد کشور و در دولت گذشته نشانه رفته بود، شرایط اقتصادی کشور را برای وعده‌های غیرکارشناسی دوباره مناسب ندانست.

روزنامه «تفاهم» با انتشار گزارشی با عنوان «افزایش یارانه با کدام پول؟» نوشت: با تمامی چالش‌های موجود در حوزه یارانه‌ها و معضلاتی که توزیع همین یارانه 45 هزار و 500 تومانی ایجاد کرده است، باز هم کاندیداهای ریاست جمهوری به گونه‌ای از آن به عنوان برگ برنده خود استفاده کرده و اعداد و ارقام عجیبی برای افزایش مبلغ آن اعلام می‌کنند. جریانی که البته قبل از تایید صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری آغاز و همچنان در بین نامزدهای اصلی ادامه دارد.یکی ‌می‌گوید قصد افزایش یارانه تا 100 هزار تومان را دارد، یکی از یارانه 150 هزار تومانی و دیگری از نوع دیگر و کارانه 250 هزار تومانی سخن می‌گوید. افزایش سه برابری یارانه دهک‌های پایینی هم مورد تاکید قرار دارد.اما این اعلام‌ها که شعارهایی جذاب هم به شمار می‌روند هیچگاه باز نشده و برای عموم توضیح داده نشده که قرار است بر پایه کدام برنامه جامع و کاملی این تغییرات رخ دهد؟ محل تامین منابع این رشدهای چند برابری کجاست؟ آنهم در شرایطی که برای توزیع مبلغ 45 هزار و 500 تومانی فعلی دولت می‌گوید که به مصیبت رسیده است.

**سکوت مجلس در مقابل وعدهای نا ممکن پذیرفتنی نیست
روزنامه «قانون» در یادداشتی با عنوان «سکوت مجلس در مقابل وعدهای نا ممکن پذیرفتنی نیست» که به قلم داوود حشمتی روزنامه نگار نگاشته شد، آورد: وعده پرداخت‌ یارانه‌های زیاد، اولین بار نیست که مطرح می شود. هربار نیز با نیت فریب مردم به کار گرفته شده است. یک بار از سوی احمدی نژاد و این بار از سوی دو کاندیدای اصلی جبهه اصولگرایان. اما سوال اینجاست که چرا مجلس در مقابل این موضوع سکوت اختیار کرده است؟ اگرچه روز گذشته علی لاریجانی در این باره موضع‌گیری خوبی علیه این وعده داشت اما این انتظار از نمایندگان مجلس نابه جا نیست که در مقابل این وعده‌ها - که تلاش می‌کند اتفاقا مجلس را به هیچ انگاشته و بدون توجه به سازوکارهای قانونی بودجه نویسی، وعده‌های نجومی بدهد- سکوت نکنند. امروز این انتظار بحق از مجلس دهم (و به‌خصوص لیست امید) هست که در نامه‌ای جمعی اعلام کنند، این وعده‌ها بدون توجه به سازوکار بودجه و نظر مجلس، اساسا دروغ محض، فریبکاری و غیرقابل اجراست.

**کارانه بیکاری!
روزنامه «قانون» با انتخاب گزارشی با عنوان «کارانه بیکاری!»، می نویسد: یکی از مهم‌ترین شعارها و برنامه‌های 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 96 رفع بحران بیکاری و اشتغال‌زایی است، به‌گونه‌ای که درحال حاضر بازار وعده‌های اشتغال‌زایی بسیار داغ شده است و هر یک از 6نامزد ریاست جهموری در وعده‌های انتخاباتی خود موضوع اشتغال را در صدر اولویت‌هایشان قرار داده‌اند که نمونه بارز این وعده های انتخاباتی را می‌توان در برنامه یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری مشاهده کرد. محمدباقر قالیباف در برنامه اشتغال‌زایی خود به جوانان بالای 18 سال قول داده است که اگر توفیق خدمت پیدا کند، سامانه ملی کارانه را راه اندازی خواهد کرد که در این سامانه، جوانان بالای 18 سال بیکار در آن ثبت نام می‌کنند و تا موقع پیدا کردن شغل، ماهانه مبلغ 250 هزار تومان به آن‌ها پرداخت خواهد شد. طرح اعطای کارانه 250 هزار تومانی این نامزد ریاست جمهوری به بیکاران به‌این شرح است که افراد جویای کار تا زمانی که مشغول به کار نشده‌اند، در پی ثبت در سامانه ملی کار براساس مهارت‌ها و شرایط افراد و ضوابط و دستورالعمل‌های مشخص، مبلغی را ماهیانه به عنوان کارانه دریافت خواهند کرد. طرح کارانه محمد باقر قالیباف با مخالفت بسیاری از کارشناسان اقتصادی مواجه شده است به‌گونه‌ای که به عقیده مهدی پازوکی اقتصاددان، تا امروز در اقتصاد ایران توزیع پول به بیکاران تنها باعث ایجاد بیکار بدهکار شده است، به‌طوری که توزیع پول به بیکاران نه تنها باعث اشتغال‌زایی نشده، بلکه بحران بیکاری را تشدید کرده است.

**سلام سرهنگ به پایان
روزنامه «قانون» با درج مطلبی با عنوان «سلام سرهنگ به پایان»، نوشت: کاندیداهای نهایی انتخابات96 مشخص شدند. آقایان رئیسی، قالیباف و میرسلیم به عنوان شخصیت‌‌های«محافظه‌کار» شناخته می‌شوند و آقایان روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا به عنوان افراد «اصلاح طلب»در جامعه معروف هستند.احتمال کنار رفتن آقایان جهانگیری و هاشمی طبا به نفع آقای روحانی بسیار بالا و قطعی به نظر می‌رسد، زیرا سبد رای این افراد یکی بوده و باقی ماندن هرکدام، به معنای از دست رفتن بخشی از آرای آقای روحانی است. ولی سوال اینجاست آیا آقایان میرسلیم و قالیباف نیز به نفع آقای رئیسی کنار خواهند رفت؟! تجربه سایر انتخابات نشان می‌دهد که این‌گونه نخواهد شد. تشکیلات راست این توانایی را دارد که آرای جریان محافظه‌کار را به سمت کاندیدای اصلی خود هدایت کند و حضور کاندیدای غیراصلی، عملی برنامه‌ریزی شده است. حضور این‌گونه افراد به منظور جذب افراد غیر محافظه‌کار است، تا از ریخته شدن رای آنان به صندوق اصلاح‌طلبان جلوگیری شود.

**رقابت سه کاندیدای اصولگرا برای ماندن
روزنامه «شهروند» گزارشی با عنوان «رقابت سه کاندیدای اصولگرا برای ماندن» منتشر کرد، در ادامه می خوانیم: رقابت میان سه کاندیدای جریان اصولگرا درحالی به اوج خود رسیده که جبهه اصولگرایان معتدل با محوریت کاظم جلالی و بهروز نعمتی دونماینده نزدیک به علی لاریجانی به ‌منظور حمایت از روحانی آغاز به‌ کار کرد و حال آنچنان که محمدعلی وکیلی سخنگوی ستاد روحانی نیز درنشست خبری دوشنبه گفت، به نظر می‌رسد «عقلا و چهره‌های شاخص جریان اصولگرایی ازجمله ناطق‌نوری حامی روحانی هستند» و درمقابل، تنها بخشی از جریان تندروی اصولگرایی درمقابل روحانی ایستاده است. به‌ویژه آن‌که شیخ حسن روحانی بیش از آن‌که سابقه فعالیت اصلاح‌طلبانه داشته باشد، به همین جریان اصولگرای میانه‌رو تعلق‌خاطر داشته است. با بررسی جمیع حواشی و اتفاقاتی که طی روزهای اخیر دراین راستا شاهد بودیم، به نظر می‌رسد ازمیان سه کاندیدای اصولگرا حتما دونفر که یکی میرسلیم خواهد بود، تا پایان در رقابت می‌ماند و قالیباف و رئیسی نیز درصورتی که سازوکار جمنا برای کناره‌گیری یکی به نفع گزینه برتر را پذیرفته باشند، سعی دارند با تمام توان میزان رأی خود را افزایش دهند تا احیانا مجبور به انصراف نشوند.

**از کنار گود تا میدان گود
روزنامه «ابتکار» با انتشار گزارشی با عنوان «از کنار گود تا میدان گود»، نوشت: بیش از یک هفته از آغاز فعالیت‌های تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری می‌گذرد. از نخستین روزهای تبلیغات انتخاباتی کاندیداها شاهد بمباران افکار عمومی با شعار و وعده‌های انتخاباتی برخی نامزدها بودیم، وعده‌هایی که عمدتا رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را نشانه گرفته است، اما بدون ارائه آمارهای دقیق و حساب شده و تهی از سازوکارهایی برای رفع آن. بعید نیست همین خدمتگزاران ملت و کشور که خود را مرد عمل می‌دانند و نه حرف پس از پیروزی منتخب مردم، به میدان آمده و دولت را برای چهارسال آینده همراهی کنند که هم به رسالت خود پایبند مانده باشند و هم در کشورداری سهیم. برخی ادعا می‌کنند که دولت توانایی حل بحران‌های کشور را ندارد و این افراد به عرصه قدم نهاده‌اند تا گره‌ای از مشکلات باز کنند، قطعا این انتظار می‌رود که پس از پایان انتخابات دیگر نامزدها در تداوم شعارهای‌شان و به جهت خدمت‌رسانی به مردم همصدا با دولت منتخب در راستای منافع ملی تلاش کنند. از سویی دیگر اما حسن روحانی چهارسال پیش دولت را در شرایطی به دست گرفت که سایه جنگ بر سر آن سنگینی می‌کرد و انتظار می‌رفت نگاه ملی و توجه به منافع منجر به اتحاد خدمتگزاران ملت و کشور شود؛ شاید بهتر بود برخی دست در انبان کرده و راهکارهای خود را زودتر ارائه می‌کردند یا حداقل اگر مشکلی بود گوشزد می‌شد تا به قول خودشان بحران‌ها پیچیده‌تر نشود. حالا این مهم به ذهن متبادر می‌شود که اگر راه‌حلی ندارید و بناست در حد همین وعده و شعارها باقی بمانید، اگر سال 92 به میدان می آمدید، چگونه مشکلات را از سرراه کنار زده و کشور را به سمت آبادانی هدایت می‌کردید؟

**سیاست زدگی و خطر ظهور دوباره پوپولیسم
علیرضا صدقی در سرمقاله ای در روزنامه «ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان «سیاست زدگی و خطر ظهور دوباره پوپولیسم» نوشت: چندی است شمارش معکوس برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است. در ایران هم مانند دیگر نظام‌های ریاستی انتخابات ریاست جمهوری از جایگاه و اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. آنچه در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ لزوم توجه بیشتر جریان اصلاح‌طلبی به مسئله تشویق مردم به منظور حضور در انتخابات است. گرچه مشاهدات میدانی و بررسی آماری نشان می‌دهد تلاش‌هایی در این خصوص انجام شده تا آنجا که از گوشه و کنار می‌توان نشاط انتخاباتی را در بخش هایی از جامعه احساس کرد، اما هنوز تا رسیدن به مرحله قابل قبول فرسنگ ها راه باقی مانده. چه اینکه تنها راه پیروزی عقلانیت، اعتدال و اصلاح‌طلبی در این انتخابات حضور حداکثری آحاد جامعه در روز انتخابات بوده و در حقیقت این صندوق‌های پر از رای است که می‌تواند مقابل خطر ظهور دوباره پوپولیسم بایستد.

**شیب نزولی تب سیاست مجازی
روزنامه «ابتکار» با انتخاب گزارشی با عنوان «شیب نزولی تب سیاست مجازی»، نوشت: نقش شبکه‌های اجتماعی در دوران قبل، حین و پس از انتخابات پیش‌رو و همچنین سنجش تاثیر این شبکه‌ها در شکل‌گیری میزان رای به نفع کاندیداها موثر است. در سال‌های اخیر قدرت سیاسی شهروندانی که از شبکه‌های اجتماعی، به خصوص فیس‌بوک و توییتر، استفاده می‌کردند بیش از پیش مورد توجه دولت‌ها و مردم قرار گرفته است. در این میان شناخت انگیزه‌های استفاده از شبکه‌های اجتماعی در رخدادهای سیاسی از اهمیت خاصی برخوردار است. برخی از کاندیداها از شبکه‌های اجتماعی به عنوان معبدی برای بیان وعده‌هایی بهره برده‌اند که واکنش‌های زیادی را در میان کاربران به دنبال داشته است. نکته اصلی اینجاست که قدرت نفوذ شبکه‌های اجتماعی ناظر بر چه سطحی از لایه‌های متکثر جامعه است. سوال این جاست که چه میزان از جامعه در وضعیت کنونی به شبکه‌های اجتماعی با محوریت مباحث و مطالب سیاسی اقبال نشان می‌دهند؟ برخی معتقدند که لایه‌هایی از جامعه وقعی به مطالب یا شبکه‌های اجتماعی با محوریت سیاسی و انتخاباتی نمی‌نهند. با تحلیل و ارزیابی این نکته که چه میزان از جامعه در شرایط فعلی برای اقناع خود و شناخت برنامه‌های کاندیداها به شبکه‌های اجتماعی با محوریت مطالب سیاسی روی می‌آوردند، می‌توان به این آگاهی رسید که تاثیر و نفوذ این شبکه‌ها تا کجاست و چه بردی دارد. در واقع مصائب و مواهب کاربرد شبکه‌های اجتماعی در حوزه سیاست چگونه قابل تبیین است.

**ناکامی بازی های انتخاباتی غیر اخلاقی در نا امیدی مردم
روزنامه «نوآوران» در مطلبی با عنوان «ناکامی بازی های انتخاباتی غیر اخلاقی در نا امیدی مردم» در گفت وگو با غلامرضا ظریفیان فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه، احمد شوهانی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: گاه در ایران درپایان انتخابات به دلیل برخی روش‌ها و رویکردها به جامعه آسیب وارد می‌شود. اگر جامعه گرفتار آسیب‌های اخلاقی است، عمده دلیل آن رقابت‌های غیراخلاقی جناح‌های سیاسی درعرصه انتخابات است. متاسفانه تهمت و دروغ در زمان انتخابات از اهمیت زیادی در معادلات سیاسی برخوردار می‌شود. مردم ایران بیش از اینکه نیازمند مشاهده درگیری جناحی باشند، نیاز به امید و آرامش دارند. دولت در مدت باقی مانده باید منتظر صداهای بلندتری حتی نسبت به مسائل جدید و تازه ای باشد که بهترین پاسخ در برابر آن ها کار کردن صادقانه و شفافیت با مردم است. به نظر می رسد دولت با سازوکار خاصی که در اختیار دارد می تواند بهترین پاسخ عملیاتی را در برابر نقدها خطاب به مردم اعلام کند، چراکه مردم پاسخ‌هایی را که مستدل و مبتنی بر منطق باشد از دولت خواهند پذیرفت. شرایط به گونه‌ای پیش رفته که مردم و گروه‌های اجتماعی احساس می‌کنند رئیس‌جمهوری در مواجهه با تخریبگران تنها بوده و فقط او حاضر به پرداخت هزینه‌هاست.

**معضل بیکاری و رکود با انتخاب اصلح حل می‌شود
روزنامه «رسالت» در مطلبی با عنوان «معضل بیکاری و رکود با انتخاب اصلح حل می‌شود» به نقل از آیت‌الله سید محمدعلی موسوی‌جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نوشت: شما می‌بینید که امروز اثری از یزید و یزیدیان نیست اما ائمه ما باقی مانده‌اند. به یاری حق و این مجالس که در مسیر ارادت به سیدالشهدا(ع) است، امیدواریم انتخابات باعث شود آنچه مصلحت است صورت پذیرد و مشکلات کشور حل شوند به ویژه مشکلات اقتصادی و رکود و تورم و بیکاری جوانان که امید است با یک انتخاب صحیح و تصمیم حکیمانه و شجاعانه، برطرف شوند.

**طرح ها و وعده هایشان تقلیدی است کاندیداهای کپی کار!
روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با درج عنوان «طرح ها و وعده هایشان تقلیدی است کاندیداهای کپی کار!»، نوشت: قالیباف و رئیسی دو کاندیدای اصولگرا این روزها نه تنها برای شکست حسن روحانی بر سر اینکه کدام یک باید نامزد اصلی اصولگرا باشند با هم رقابت دارند، بلکه ظاهرا در کپی‌برداری و جعل درتبلیغات انتخاباتی نیزدر رقابت بوده و سعی دارند تا از یکدیگر پیشی بگیرند!!ستادهای تبلیغاتی این دو نامزد ید طولائی در برداشت آزاد و اقتباس! از مفاهیم و مضامین تبلیغاتی نامزدهای قبلی ریاست جمهوری داشته است، نکته‌ای که بیانگر فقدان ابتکار در میان این دو و البته تیم تبلیغاتی و مشاوران آنهاست.آنها برای رسیدن به منافعشان با چنگ زنی به آنچه از گذشتگان باقی مانده است، نشان می‌دهندنه خود و نه مشاورانشان جز تقلید کاری از دستشان برنمی‌آید. کافی است تنها به فعالیت‌ها‌ی تبلیغاتی این دو کاندیداطی کمتر از یک ماه پیش بپردازیم؛ فعالیت‌هایی که بیانگر اوج بی سلیقگی ستادهای انتخاباتی آنهاست.

**چرا از جهانگیری عصبانی هستند؟
روزنامه «آفتاب یزد» در سرمقاله ای با عنوان «چرا از جهانگیری عصبانی هستند؟» به قلم سیدعلیرضا کریمی سردبیر نوشت: پرسش اصلی همین است ؛محافظه کاران چرا از جهانگیری عصبانی هستند؟ آری؛بخشی از آن برمی گردد به درخشش او در مناظره نخست اما بخش مهم تر ماجرا برهم خوردن استراتژی های انتخاباتی این جریان است.مدعیان اصولگرایی از ماه ها پیش برای مناظره ها و میتینگ های انتخاباتی خود برنامه ریزی نموده بودند و یک سیبل را بیشتر پیش روی خود نمی دیدند .در حقیقت آنان تصور نمی نمودند در نهایت اصلاح طلبان کاندیدای پوششی را وارد میدان کنند... ما بهرحال در دقیقه 90 به یکباره ورق برگشت و «اسحاق ِ حسن روحانی» وارد وزارت کشور شد و ثبت نام نمود.البته تا قبل از مناظره اول ،محافظه کاران آنچنان جهانگیری را جدی نگرفته بودند و فکر می‌کردند بیشتر از آن که ترفند اصلاح طلبان یک استراتژی دقیق انتخاباتی باشد یک شوی ساده است.حتی او را به استهزاء گرفته و خفیف می شمردند.

**تبعیت از ولایت فقیه شاخص انتخاب فرد اصلح در انتخابات پیش رو است
روزنامه «رسالت» در مطلبی با عنوان «تبعیت از ولایت فقیه شاخص انتخاب فرد اصلح در انتخابات پیش رو است» به نقل از آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان نوشت: حضور پرشور، همیشه در صحنه و احساس مسئولیت ملت شریف ایران نسبت به موضوعات سیاسی همچون انتخابات جای بسی خوشحالی و مسرت دارد. بر اساس آمار تقریباً در 38 سال گذشته از عمر با برکت انقلاب اسلامی در هر سال یک انتخابات برگزار شده و مردم ایران در تمامی لحظات پشتیبان ولایت فقیه بوده و یأس دشمنان را فراهم کرده‌اند. هستی ما از هستی ولایت و رهبری است، حال عاشق رهبری بودن، اعتقاد و تبعیت از ولایت فقیه برای انتخاب کردن فرد اصلح در انتخابات پیش رو به عنوان یک شاخص مطرح است.

**چرا به روحانی رای می دهم؟
روزنامه «آفتاب یزد» در یادداشتی با عنوان «چرا به روحانی رای می دهم؟» که به قلم سیدغلامرضا فلسفی نگاشته شد، آورد: به روحانی رای می‌دهم چراکه اهل گفتگو است. در جهانی که از هر سوی آن آتش کینه و خون زبانه ‌می‌کشد و گفتگو به گوهری کمیاب بدل شده است؛ روحانی گفتگو را جزء ذات انسان و ‌تمسک به آن را بارزترین وجه انسان قرن 21 می‌داند و بنا بدین باور به نمایندگی از ملتی با پیشینه‌ای کهن با دنیا به گفتگو نشست تا بار دیگر مدنیت ایران و ایرانی را به رخ جهانیان بکشد. به روحانی رای می‌دهم چراکه علی‌رغم برخی نامهربانی‌ها و مرارت‌ها، مدبرانه موفق شد برجام را در چارچوب عقلانیت به فرجام رسانده؛ مدلی عملی برای نظریه گفتگوی تمدن‌ها ارائه‌ دهد. روحانی با تمسک به گفتگو توانست اعتبار ایران و ایرانی را همچنان حفظ نماید. به‌یقین اطمینان مجدد به وی جهت ادامه ریاست جمهوری برای چهار سال آینده در عین سزاواری موجب تامین‌ امنیت و تحکیم همبستگی ملی است. لذا با عنایت به شرایط حساس منطقه، به روحانی رای می‌دهم.

**من اشتباهی بودم!
امیر استکی در یادداشتی در روزنامه «وطن امروز» با عنوان «من اشتباهی بودم!» نوشت: شاید یکی از مهم‌ترین فرازهای مناظره اول انتخابات ریاست‌جمهوری چالشی بود که بین قالیباف و روحانی بر سر وضعیت اشتغال شکل گرفت. قالیباف بر وعده محقق نشده روحانی تاکید کرد و روحانی از اساس آن وعده را کذب خواند و قالیباف را به دروغگویی متهم کرد و در نهایت اما کمتر از کسری از دقیقه فیلم وعده روحانی همزمان با ادامه مناظره در فضای مجازی منتشر شد و قالیباف هم اگرچه اجازه پخش فیلم را پیدا نکرد اما تصویر این وعده را از سایت رئیس‌جمهور نشان مردم داد تا بگوید چه کسی دروغ می‌گوید.با این اوصاف معلوم نیست برای چه فردی که معتقد است برای اصلاح بسیاری از امور به نزدیک 100 سال زمان نیاز است، برای تصدی یک سمت 4 ساله نامزد شده است؟ شاید معتقد است ریاست‌جمهوری‌اش اگر چه برای مردم آب نخواهد داشت ولی برای اقلیت اعوان و انصار و اقربا نان خواهد داشت
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری