کد خبر: ۱۶۹۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۹
نتایج یک نظرسنجی حاکی است که حمایت مردمی در آمریکا از برجام از هر زمان دیگری بیشتر شده است.
نتایج یک نظرسنجی حاکی است که حمایت مردمی در آمریکا از برجام از هر زمان دیگری بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی موسسه 'مورنینگ کانسالت'، یک تحقیق و نظرسنجی که به همت این موسسه و نشریه پولیتیکو انجام شد، نشان داد که حمایت مردمی از توافق هسته ای پس از اینکه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تعهد ایران به توافق را مورد تائید قرار داد، افزایش یافته است.

دولت ترامپ به تازگی اعلام کرد که لغو تحریم های ضد ایرانی را در ازای تعهد تهران به توافق، تمدید می کند و این نظرسنجی به دنبال اذعان دولت ترامپ به این مساله در آمریکا انجام شد.
56 درصد از پرسش شوندگان گفتند که از توافق هسته ای حمایت می کنند، در حالی که این رقم 49 درصد در اوت 2016 و 36 درصد در اوت 2015 بود.

در همین حال، سه نفر از هر 10 نفر (29 درصد) از شرکت کنندگان در نظرسنجی، با توافق مخالفت کردند.

جمهوری خواهان بالاترین سهم را در حمایت از توافق داشتند، به طوری که 53 درصد از پرسش شوندگان جمهوری خواه از توافق حمایت کردند، در حالی که این رقم در تابستان گذشته 37 درصد و بلافاصله پس از اعلام توافق، 10 درصد بود.

در همین حال، حمایت دمکرات های آمریکا از توافق از اوت گذشته تاکنون تغییر چندانی نداشته و سهم مستقل ها از حمایت از توافق از 41 درصد در ماه اوت به 48 درصد در زمان حاضر رسیده است.

براساس این گزارش، دونالد ترامپ به طور معمول منتقد توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 بوده است. 

کاخ سفید هفته گذشته به نقل از ترامپ اعلام کرد که دولت وی توافق را با دقت فراوان مورد بررسی قرار می دهد و شمار زیادی از مردم آمریکا (55 درصد) این ایده را مثبت ارزیابی کردند.

57 درصد از پرسش شوندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که تا زمانی که ایران به توافق پایبند باشد، به نفع امنیت ملی آمریکاست که به توافق احترام گذارد، در حالی که 23 درصد با این مساله مخالفت کردند.

مساله امنیت ملی، موضوع اصلی مردم آمریکا تلقی می شود. حدود یک نفر از هر پنج نفر (21 درصد) در آمریکا، این مساله را در رده مهمترین اولویت های خود قرار می دهند. 

جمهوری خواهان به طور خاص، مساله امنیت را مهمترین موضوع تلقی می کنند، به طوری که 31 درصد از پرسش شوندگان جمهوری خواه در نظرسنجی فوق گفتند این مساله، موضوع اصلی است، در حالی که این رقم در میان مستقل ها 19 درصد و در میان دمکرات ها 12 درصد بود.

این نظرسنجی که در سراسر آمریکا و به صورت آنلاین انجام شد، دو هزار و 32 نفر را از 20 تا 24 آوریل سال جاری (31 فروردین تا 4 اردیبهشت) مورد پرسش قرار داد و حاشیه خطای آن مثبت یا منفی دو درصد اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری