کد خبر: ۱۶۸۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
تحلیل رسانه‎های بین‎المللی از فضای انتخابات؛
برخی تحلیلگران معتقدند که پیروزی اصولگرایان منجر به بازگشت به پوپولیسم و کاهش رفاه اقتصادی خواهد شد. مردم باید انتخاب کنند؛ یا ادامه ی سیاست های روحانی و اصلاحات اقتصادی تدریجی یا افتادن در تله ی پوپولیزم و تبدیل به ونزوئلا.
در حالی که کاندیداهای نهایی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشخص شده اند، بسیاری از رسانه های بین المللی تحلیل خود را درباره فضای سیاسی و آرایش نیروهای سیاسی ایران در آستانه این رخداد مهم ارائه و به روز می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال؛ رسانه های خارجی عمدتا تحلیل خود را معطوف به فهرست خروجی نامزدها از شورای نگهبان کرده اند و ترجیح داده اند به گمانه زنی درباره نتیجه رقابت سه وجهی روحانی، قالیباف و رییسی بپردازند.

روزنامه «فایننشال تایمز» نوشت: حسن روحانی برای دستیابی به دومین دور ریاست جمهوری خود از یکی از موانع عبور کرد و در میان یکی از شش کاندیدایی قرار گرفت که در انتخابات ماه آینده حضور خواهند داشت.

حال روحانی باید ایرانی ها را متقاعد کند که به او چهار سال دیگر فرصت دهند که بتواند وعده هایش را تحقق بخشد و دستور کار اصلاح طلبانه خود را اجرایی کند.

روحانی بار دیگر به دنبال جلب حمایت در میان قشر متوسط شهری ایران خواهد بود که مدت ها جویای اصلاحات سیاسی و اجتماعی، ثبات اقتصادی و روابط بهتر با غرب بودند.

با این حال شماری از کسانی که در سال 2013 به روحانی رای دادند از روند کُند تغییرات وعده داده شد سرخورده شده اند. این مسئله باعث نگرانی روحانی و حامیانش در مورد تصمیم این طیف برای نشستن در خانه و عدم رای دهی شده است.

امیر و همسرش که یک شرکت فعال در صنعت گردشگری را مدیریت می کنند، گفتند: «ما می دانیم که اگر روحانی دوباره انتخاب نشود، ممکن است مجبور به تعطیلی کسب و کارمان شویم اما از سوی دیگر ما خواستار تغییرات بنیادین بیشتری هستیم.»

اعتدال گرایان و اصلاح طلبان در حال یاداوری به مردم هستند که عدم حضور در انتخابات، باعث پیروزی کاندیدای جریان اصولگرا می شود.

تحلیلگران بر این باورند روحانی برای پیروزی در انتخابات ماه جاری نیاز به یک مشارکت بالای مردمی دارد.

«محمد امین قانعی راد» جامعه شناس برجسته می گوید روحانی باید فراتر از طبقه متوسط عمل کند که نشان دهد او برای همه ایرانیان است. او برای خلع سلاح رقبای خود باید سعی کند نشان دهد به رفاه قشر فقیر اهمیت می دهد و اینکه اقتصاد وی طی چهار سال گذشته بهبود یافته است.»

رقیب اصلی روحانی به احتمال زیاد «ابراهیم رئیسی» دادستان کل سابق و تولیت کنونی آستان قدس رضوی خواهد بود. اگر چه  او فاقد تجربه سیاسی است، اما حامیان او سعی دارند تا او را یک سیاستمدار غیر متعارف جلوه دهند.

«محمد باقر قالیباف» شهردار تهران پیش از این دو دوره دیگر نیز به عنوان یک کاندیدای مدرن در انتخابات ریاست شرکت کرده بود اما موفق به کسب آراء کافی از سوی رای دهندگان نشد. او این بار نیز مجددا شانس خود را امتحان کرده است. او در حال حاضر رویه کار خود را روشن کرده است: هدف قرار دادن شکست روحانی برای مقابله با بیکاری مزمن در ایران. در حالی که قالیباف از سوی اصولگرایان هم پشتیبانی می شود، ممکن است که نفع رئیسی کنار رود تا وی در مقابل روحانی قرار گیرد.

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور ایران دیگر کاندیدای انتخابات امسال است که به استفاده از کارزار افشای فساد وعده داده است. برخی معتقدند که جهانگیری از رقابت ها کنار خواهد کشید و تنها قصد او از نامزدی، افشای فساد دوره احمدی نژاد است. 

فایننشال تایمز در ادامه با اشاره به عدم تایید صلاحیت احمدی نژاد نوشت: حامیان احمدی نژاد گفته می شود از رئیسی حمایت می کنند.

برخی معتقدند که پیروزی اصولگرایان منجر به بازگشت به پوپولیسم و کاهش رفاه اقتصادی خواهد شد.

«موسی غنی نژاد» اقتصاددان اصلاح طلب گفت مردم پای صندوق های رای نشان خواهند داد که آیا سیاست های فعلی روحانی و اصلاحات اقتصادی تدریجی وی را می خواهند یا خیر.مردم باید انتخاب کنند؛ یا ادامه ی سیاست های روحانی و اصلاحات اقتصادی تدریجی یا افتادن در تله ی پوپولیزم و تبدیل به ونزوئلا.

این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران از افزایش تنش ها با آمریکا و تهدید های دولت «دونالد ترامپ» علیه ایران تأثر می پذیرد.

دولت روحانی اصرار دارد سیاست های وی موثر واقع شده و تورم این کشور از 40 درصد به کمتر از 9 درصد کاهش یافته است. وی همچنین به ثبات بیشتر در بازار ارز این کشور، بهبود شفافیت اقتصادی، مقابله با فساد و بهبود اوضاع زیست محیطی در دوره ریاست جمهوری خود اصرار دارد.


روحانی کاندیدای مورد علاقه بسیاری از ایرانیان

 خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داد بیش از 1600 نفر برای حضور در انتخابات ایران ثبت نام کرده اند. این یکی از پر مشارکت ترین انتخابات ها در ایران از نظر شمار کاندیداهای ثبت نام شده محسوب می شود. پیش از این بیشترین تعداد ثبت نامی در سال 2005 دیده شد که بیش از هزار نفر برای حضور در انتخابات ثبت نام کردند. با این حال شش نفر توانستند از فیلتر شورای نگهبان خود را عبور دهند.

روحانی که دولت میانه روی آن در مورد توافق هسته ای با قدرت های جهانی مذاکره کرده است، به دنبال انتخاب شدن برای یک دوره دیگر است.

انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران به احتمال زیاد «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران را در مقابل رقبای متعددی قرار خواهد داد.

«ابراهیم رئیسی» تولیت آستان قدس رضوی یکی از این رقبا است.  شهردار تهران دیگر رقبیب اصلی وی محسوب می شود.

هر چند هیچ نظرسنجی دقیقی در ایران صورت نگرفته، از نظر تحلیلگران حسن روحانی همچنان کاندیدای مورد علاقه بسیاری از ایرانیان باقی مانده است. از سال 1981 تاکنون تمامی روسای جمهور ایران دو دوره در سمت خود کار کرده اند.

اما انتخاب مجدد برای روحانی کار آسانی نخواهد بود. قشر متوسط ایران هنوز هم از مزایای توافق هسته ای برخوردار نشده اند. برای رای دهندگان، اقتصاد موضوع مهمی است.


پیام نامزدی رئیسی برای ایران با جهان

سایت «یورمیدل‌ایست» با انتشار گزارشی درباره نامزدی ابراهیم رئیسی برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری این پرسش را مطرح می‌کند که آیا در صورت برد او روابط شکننده و قدری بهبود یافته‌میان ایران و غرب در دوران روحانی می‌تواند در معرض خطر جدی قرار گیرد. 

این سایت می‌نویسد: «نامزدی این قاضی ۵۶ ساله سبب بازگشت ترس به دل سرمایه‌گذاران خارجی و دیپلمات‌ها شده است. آنان هراس دارند که بازگشت دولتی تندرو به ضرر توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی و تلاش‌های صورت گرفته برای گشایش درهای تجارت و اقتصاد ایران منجر شود. تاکنون رئیسی درباره سیاست خارجی سخن زیادی نگفته است. نظرات او در این زمینه مبهم باقی مانده‌اند. او تنها گفته که ایران خواستار رابطه با هر کشوری به جز اسرائیل مبتنی بر احترام متقابل است. تحلیلگران معتقدند که این اظهارات نشان می‌دهند که رئیسی عمیقا درباره تعامل با غرب و رابطه با کشورهای غربی نگاهی مشکوک و بدبینامه دارد. با این حال، نامحتمل است که بخواهد توافق هسته‌ای را برهم زند و آن را حفظ خواهد کرد. 

یک تحلیلگر مسائل ایران درباره او می‌گوید: «رئیسی هیچ تجربه‌ای در سیاست خارجی ندارد؛ این شرطی اساسی دست‌کم برای تعیین استراتژی در زمینه حفظ برجام است. به نظر می‌رسد او تنها می‌خواهد آمریکا را سرزنش کند و در زمینه برجام و عدم رعایت احتمالی آن مقصر بداند». 

این سایت در ادامه می‌نویسد: «رئیسی در اردوگاه محافظه‌کاران است. او دادستان کل و دادستان در دادگاه ویژه روحانیت. برخی از رسانه‌ها به‌تازگی از او با عنوان «آیت‌الله» یاد می‌کنند در حالی که پیش از آن این‌چنین نبوده است. پدر همسر او، علم‌الهدی، امام جمعه مشهد است و دارای کرسی در مجلس خبرگان هستند که نهادی برای انتخاب جانشین رهبری است. احتمال کمی وجود دارد که او در صورت رییس‌جمهوری از محدودیت‌های اجتماعی بکاهد یا خواستار رفع حصر شود. او به موسوی و کروبی «فتنه‌گر» می‌گوید. او گفته است که نظام اسلامی با سران فتنه با رحمت برخورد کرد و کسانی که با سران فتنه همدردی کرده‌اند باید بدانند که ملت بزرگ ایران آنان را نخواهند بخشید». 

این سایت در ادامه با اشاره به تولیت حرم امام رضا در مشهد توسط او می‌نویسد: «این نهاد میزبان بیش از ۲۰ میلیون زائر در سال است و درآمدی چند میلیارد دلاری دارد و کارگزار شرکت‌های مختلف حتی در زمینه فناوری اطلاعات است». 

یور میدل ایست در ادامه با طرح این پرسش که چرا رئیسی وارد عرصه انتخابات شده است، می‌نویسد: «یک پرسش بزرگ این است که چرا او وارد این عرصه شد. بسیاری می‌گویند. یک دیپلمات غربی که نخواست نامش فاش شود می‌گوید: «او ریسک زیادی کرده و اگر در انتخابات ببازد دیگر نمی‌تواند هدف بلند‌مدت خود را دنبال کند». 

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که رئیسی با تاکید بر مسائل اقتصادی وارد میدان شده و امیدوار است بتواند رای اقشار کم‌درآمد و مذهبی‌تر جامعه را به‌نفع خود جذب نماید.

سعید لیلاز اقتصاددان می‌گوید: «رئیسی مطلقا برنامه‌ای برای مدیریت کشور ندارد. از نظر تجربه کار مدیریتی و اجرایی حتی می‌توانم بگویم احمدی‌نژاد که کارهایش برای اقتصاد کشور فاجعه‌بار بود هم تجربه بیشتری در مقایسه با رئیسی دارد». 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری