کد خبر: ۱۶۸۸۷۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه‌ای اعلام کرد، آمریکا هنوز جزئیات راهکارهای خود را درخصوص سوریه مشخص نکرده است و همچنان بر اساس افکار کلی پراکنده بدون یک برنامه کامل و منسجم پیش‌ می‌رود.
 نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی الاخبار تاکید کرد، در مرحله آینده دست کم در چند ماه آینده باید صبر کرد و دید آمریکایی‌ها به دنبال چه دستاوردهایی در میدان هستند آن هم نه به واسطه ترکیه یا عربستان و قطر بلکه می‌خواهند خودشان دستاوردی را رقم بزنند. این مساله نیز از طریق طرح آزادسازی رقه مشخص است. اینکه رقه آزاد شود و همراه آن موصل هم آزاد شود در آن  زمان می‌توان گفت که امکان نشست طرف‌ها پای میز مذاکره است. در غیر این صورت هیچ افق سیاسی روشنی در حال حاضر وجود ندارد اگر طرف‌های اصلی نظیر آمریکا، روسیه، عربستان، ایران، ترکیه، سوریه و مخالفان مشارکت نکنند هیچ راه حلی سیاسی وجود نخواهد داشت. عدم مشارکت آمریکا و کارشکنی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس یعنی اینکه راه حلی سیاسی وجود ندارد. حمله به پایگاه هوایی الشعیرات یک اتفاق با هدفی مشخص بود که به هدفش هم رسید. واشنگتن می‌خواست بگوید در میدان با قدرت حاضر است آن هم با ضربه‌ای که انعکاس سیاسی زیادی در مقایسه با تاثیر میدانی‌اش داشت. آمریکا با در جریان گذاشتن روسیه از قبل و ناامید کردن اسرائیلی‌ها بعد از بزرگنمایی اولیه و ازسرگیری عملیات هوایی ارتش سوریه از این پایگاه بعد از حمله این مساله و هدفی که می‌خواست را ثابت کرد.

وی درباره رفتن بشار اسد از قدرت که به ویژه از سوی اردن و ترکیه مطرح می‌شود، تاکید کرد: باقی ماندن اسد در قدرت حتمی و قطعی است. اسد محور اساسی است و صحبت از رفتن اسد دیگر از اعتبار ساقط شده و تمام شده است. اسد اصل در راه حل بحران سوریه است و او از هر راه حلی حمایت خواهد کرد. اخیرا موضوع اردن مطرح شده زیرا تکفیری‌ها در این کشور در حال رشد هستند و نگرانی از انتقال بحران سوریه به خاک این کشور وجود دارد. لذا تدابیر اردن تدابیری حمایتی و دفاعی و پیشدستانه است. آنچه هم در درعا رخ می‌دهد جزئی لاینفک از تلاش برای بهبود شرایط است و آنجا نقطه تلاقی و نفوذ مخالفان مسلح و دولت سوریه است. هر تنشی در هر مکانی از سوریه جزو این تلاش است و توازن قوی امروز به نفع محور مقاومت است البته بعد از پایداری نظام سوریه و به دست گرفتن اکثر مناطق از دست رفته.

وی درباره متهم شدن حزب الله لبنان به ایجاد تغییر جمعیتی از طریق توافقنامه چهار شهر (کفریا، فوعه، زبدانی و مظایا) تاکید کرد، بیش از ۶۰ سال است فوعه و کفریا شامل ۱۶ هزار شهروند است که اکثرشان پیر، کودک و زن هستند که تحت محاصره شدیدند و بعد از این مدت دیگر مجالی برای حل منطقی موضوع جز از طریق خروج آنها طبق توافقی که صورت گرفت وجود نداشت. بین زنده ماندن در منطقه امن و ادامه محاصره کشنده راه حل اول بهتر است. بی‌انصافی است که صحبت از تغییر جمعیتی شود چون مساله به مردمی مربوط است که در معرض مرگ تدریجی قرار داشتند اما راهکار تغییر جمعیتی به عنوان جزئی از راه حل سیاسی بعدا مطرح خواهد شد و مردم به شهرهای خود در کل سوریه بازخواهند گشت.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا نگران جنگ آتی با اسرائیل در تابستان نیستید؟ گفت: تمام شواهد نشان می‌دهد اسرائیل تصمیمی برای جنگ جدید علیه لبنان در این مرحله ندارد طبیعتا این نشات گرفته از اخلاقیات آن نیست بلکه دریافته هنر جنگی علیه لبنان اسرائیل را با شکست روبه‌رو می‌سازد و هیچ شاخص مثبتی در عرصه میدانی و سیاسی برای آن نیست به این مسال ضعف آن در جبهه داخلی در مواجهه با هر جنگی و پیامدهای اوضاع سوریه را نیز اضافه کن. اسرائیل تاکنون به این مساله حساب باز کرده راه‌حل‌هایی را دنبال می‌کند به منفعتش باشد اما مقاومت همیشه آماده است. مساله سوریه مقاومت را درگیر نکرده و همیشه از نظر تجهیزات و نیرو آماده است و تحلیل‌های سیاسی اسرائیل نیز هر گونه اقدام علیه مقاومت را احمقانه می‌خوانند.

وی درباره قانون جدید آمریکا که واشنگتن برای اعمال تحریم‌های بیشتر بر حزب الله لبنان و گسترش دایره آن اعمال خواهد کرد،‌ تاکید کرد: ما معتقدیم دولت لبنان مسئول پیگیری پرونده تحریم‌های آمریکا به شیوه فعال و مسئولانه است. قابل قبول نیست که به بهانه‌های واهی به لبنانی‌ها تعدی شود و کشور لبنان ابزار اجرایی برای تصمیمات آمریکا برای اهانت به شهروندانش باشد. این مساله را با دولت پیگیری خواهیم کرد. دولت مسئول هشدار به آمریکایی‌ها و اخطار دادن به آنها به خاطر عملکردشان است. ما مقابل قانونی هستیم که اقشار گسترده‌ای از جامعه لبنان را هدف قرار داده‌ که امری رد شده است.

نعیم قاسم درباره قانون انتخابات و تصویب آن قبل از ۱۵ ماه مه گفت: حزب الله بارها تاکید کرده قانون نسبیت بهترین و عادلانه‌ترین قانون است که همه با آن موافق هستند. ما آماده بررسی هر طرحی هستیم که ما را به قانون نسبیت نزدیک کند. اخیران قانون تحت عنوان قانون تاهیلی مطرح شده که ما با برخی نقاط آن موافقیم. اما هنوز تصویب نشده و ملاحظاتی درباره آن وجود دارد. ما موافق خلأ و قانون ۶۰ نیستیم. 
منیع:یورو نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ