کد خبر: ۱۶۸۸۵۶
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
ادعاهای تازه مقامات و وزرای آمریکا علیه ایران؛
وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از رویکرد دولت سابق آمریکا در قبال ایران مدعی شد: "برجام فقط رسیدن ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخته است و تهدیدات ایران در عرصه های دیگر را نادیده گرفته است."
وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از اعتراف به پای بندی ایران به موافقتنامه برجام در سخنانی تند در یک نشست خبری از بازبینی جامع سیاست دولت واشنگتن در قبال ایران از سوی دولت ترامپ خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری ها، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیروز یک نشست خبری ویژه درباره سیاست های دولت آمریکا در قبال ایران برگزار کرد و طی آن سخنان تند و کم سابقه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به زبان آورد.

تیلرسون در این نشست خبری با تاکید دوباره بر پای بندی ایران به برجام مدعی شد ایران همچنان به رفتارهای نگران کننده خود به رغم پای بندی به برجام ادامه می دهد.

او با ادعای اینکه جمهوری اسلامی ایران همچنان از گروه های تروریستی حمایت کرده و شهروندان آمریکایی را به صورت خودسرانه بازداشت می کند، از بازنگری جامع سیاست دولت آمریکا در قبال ایران خبر داد.

او مدعی شد: ایران کشور اول حامی تروریسم در جهان است و هم اکنون در بحران هایی دست دارد که منافع ایالات متحده آمریکا را به چالش می کشد.

او افزود: "یک ایران مهار نشده پتانسیل آن را دارد که راه کره شمالی را برود و دنیا را هم با خود ببرد. آمریکا نمی خواهد در چنین وضعی قرار بگیرد که دوباره ثابت شود سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است."

او با وجودی که ساعاتی پیش با نگارش یک نامه به "پل رایان" رییس مجلس نمایندگان آمریکا از پای بندی ایران به توافق هسته ای (برجام) سخن گفته بود اما در این نشست خبری با انتقاد از برجام این توافق را دادن نوعی" باج" از سوی دولت اوباما به ایران دانست.

تیلرسون مدعی شد: برجام نمونه دیگری از باج دادن به قدرتی است که جاه طلبی های هسته ای دارد. برای مدت کوتاهی با این باج آنها را راضی می کنیم و بعد مشکل بر دوش فرد دیگری می افتد. 

وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از رویکرد دولت سابق آمریکا در قبال ایران گفت: دولت ترامپ قصد ندارد مشکل ایران را برای دولت بعد از خود به ارث بگذارد.

او با ادامه انتقادات خود از برجام گفت این توافقنامه تنها دست یابی ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخته در حالی که نتوانسته تهدیدهای ایران را در عرصه های دیگر مهار کند.

تیلرسون اضافه کرد: "ما فکر نمی کنیم که این شیوه محتاطانه ای برای برخورد با ایران باشد، به خصوص با توجه به سابقه همه فعالیت های بی ثبات کننده دیگر آنها."

وزیر خارجه آمریکا ایران را به بی ثبات کردن یمن و سوریه، حملات سایبری و تروریستی در سراسر جهان و نیز دستگیری خودسرانه شهروندان آمریکا متهم کرد.

او کارنامه حقوق بشر حکومت ایران را یکی از بدترین ها در جهان خواند و گفت که جاه طلبی های هسته ای ایران خطری علیه صلح و ثبات دنیاست.

او گفت: "برجام فقط رسیدن ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخته است و تهدیدات ایران در عرصه های دیگر را نادیده گرفته است."

وزیر خارجه آمریکا یک روز پیشتر تایید کرده بود که ایران به تعهداتش براساس برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها) عمل کرده اما افزود که تعلیق تحریم ها بازبینی خواهد شد.

او روز چهارشنبه همچنین گفت: "اقدامات تحریک آمیز ایران آمریکا، منطقه و جهان را تهدید می کند. دولت ترامپ در حال بررسی جامع سیاست آمریکا در قبال ایران است. وقتی نتایج این بررسی را نهایی کردیم به طور مشخص و محکم با چالش ایران رو به رو خواهیم شد."

او افزود: "نظر ما این است که باید به ایران در مورد تهدیداتش در همه عرصه ها - در منطقه و دنیا - به طور جامع نگاه کرد. توافق هسته ای فقط یک عامل است."

رکس تیلرسون سه شنبه گفته بود که کنگره را از قصد دولت برای بازنگری در اینکه آیا رفع تحریم های ایران براساس توافق اتمی (برجام) در راستای تامین امنیت ملی آمریکا بوده است یا نه آگاه کرده است.


* سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه گفت که از "تاثیر بالقوه منفی" بازنگری در تعلیق تحریم های ایران آگاه است.

شان اسپایسر در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در کاخ سفید به این سوال خبرنگاران پاسخ می داد که آیا دولت ترامپ قصد خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) را دارد یا نه.

او گفت که دستگاه های دولتی ظرف ۹۰ روز توصیه های خود را در مورد تعلیق تحریم های ایران اعلام خواهند کرد.

اسپایسر در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید نگران است تحریم های شدیدتر علیه ایران انگیزه ای برای نقض برجام خواهد شد گفت: "ما از همه پیامدهای بالقوه منفی که این اقدام می تواند داشته باشد آگاهیم."

او همچنین گفت ترامپ به این دلیل دستور بازنگری در تعلیق تحریم ها را داده چون نگران "فریبکاری" ایران است: "اگر نگران نبود و اگر فکر می کرد که همه چیز به خوبی پیش می رود اجازه می داد روال فعلی ادامه یابد."

"بخشی از این بازبینی این است که معلوم شود آیا ایران به تعهداتش براساس توافق عمل می کند و در مورد گام های بعدی به رئیس جمهور توصیه کند."

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که سه شنبه منتشر کرد نوشت که پال رایان رئیس مجلس نمایندگان را از این ارزیابی آگاه کرده که ایران تا روز ۱۸ آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده.

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، در بیانیه ای از ارزیابی دولت ترامپ دایر بر پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام استقبال کرد.

تریتا پارسی رئیس این شورا از دولت آمریکا خواست معافیت های ایران را تمدید کند.


*جیمز ماتیس ایران را عامل «همه مشکلات و بی‌ثباتی‌ها» در منطقه خواند

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از سفر به عربستان و دیدار با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد پادشاهی در گفت‌وگو با روزنامه نگاران مدعی شد:‌ در هر منطقه‌ای که نگاه کنی و درآن جا مشکلی باشد ایران را پشت آن می‌یابی و ایران عامل بی‌ثباتی منطقه است و برای حل درگیری‌های موجود در یمن از طریق مذاکرات  و  زیرنظر سازمان ملل باید جلوی نفوذهای ایران را  گرفت.

او در ادامه مدعی شد:‌ ما باید جلوی تلاش‌های ایران را بگیریم تا امنیت و ثبات دیگر کشورها را به خطر نیندازد و حزب الله دیگری در منطقه تشکیل ندهد  و ما برای جلوگیری از این امر در حال پیمودن راه صحیح هستیم.

*توافق هسته‌ای ایران به قوت خود باقی خواهد ماند

گزچه وزرای تازه کار ترامپ از قصد دولت جدید برای بازنگری سیاست های آمریکا در قبال ایران سخن به میان اورده اند اما پل رایان اعلام کرد وی همچنان بر این باور است که توافق هسته‌ای ایران به قوت خود باقی خواهد ماند، با این حال لازم است که تحریم‌ها (علیه ایران) تشدید شود.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا طی سفر خود به انگلیس اعلام کرد وی همچنان بر این باور است که توافق هسته ای ایران به قوت خود باقی خواهد ماند، اما لازم است که تحریم ها (علیه ایران) تشدید شود.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه پرسش و پاسخی که توسط اندیشکده «اکسچنج Exchange» برگزار شده بود، افزود: وی بر این باور است که توافق هسته ای ایران که در سال 2015 به امضا رسید و پیشتر مورد انتقاد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار گرفته بود، به قوت خود باقی خواهد ماند.

وی مدعی شد: "اقدامات بسیاری است که ایران خارج از این موافقتنامه انجام می دهد؛ گسترش تروریسم، آزمایش های موشکی، اینها مواردی است که باید در قبال آنها تحریم هایی را اعمال کنیم."

دولت ترامپ روز سه شنبه اعلام کرد در حال انجام بررسی دوباره توافق هسته ای ایران توسط آژانس های دستگاه اجرایی آمریکا است تا مشخص کند آیا تعلیق تحریم های ایران، همسو با منافع امنیت ملی آمریکا است یا نه.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: