کد خبر: ۱۶۸۷۷۹
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
نعمت احمدی
تحرکات و فعالیت های اصولگرایان نشان داده که این جریان سیاسی همیشه دارای فرافکنی هایی است که بر مبنای آن ها اصولاً هر نوع عملکرد دیگران را منفی و هر نوع فعل خود را مثبت و مطلوب می انگارند. به عبارت دیگر در طول این سال ها به کرات شاهد بد اخلاقی هایی بودیم که از برخی از فعالان جریان اصولگرایی به وقوع پیوسته است.

امروز حجت الاسلام ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به رئیس جمهوری و کاندیدای رقیب خود و رئیس صداوسیما نامه نوشت. او در نامه به حسن روحانی از رئیس دولت تدبیر و امید درخواست کرده که اخلاق انتخاباتی را رعایت کند و در نامه به رئیس صداوسیما هم اعلام کرده که پخش برنامه هایی که در آن ها حسن روحانی حضور دارد، تبلیغات انتخاباتی محسوب شده و خلاف اخلاق انتخاباتی است. این اظهارات در حالی است که روحانی رئیس جمهور مستقر کشور است و دارای وظایفی است که نمی تواند آن ها را کنار گذارد. با این وصف و در شرایط فعلی چنین اظهاراتی دو حالت به خود می گیرد؛ نخست آن که رئیسی به طور رسمی وارد کارزار انتخاباتی شده و حالت دوم آن که چنین اظهاراتی نشان از برنامه سلبی اصولگرایان بر مدار هجمه به رقیب است. در همین رابطه «خرداد نیوز» با نعمت احمدی، حقوق دان و وکیل پایه یک دادگستری به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید:

به نظر می رسد که اصولگرایان در صددند تا یکبار دیگر به جای ارائه برنامه های سیاسی و اجرایی، توپ را به زمین حریف انداخته و رقیب را از میدان رقابت به در کنند و به عبارتی به جای رویکردهای ایجابی همان رویکرد سلبی همیشگی را دنبال کنند، ادامه و تکرار چنین شیوه ای را در شرایطی که یک ماه به انتخابات باقی مانده است، چگونه ارزیابی می کنید؟

آن چه در حال وقوع است، خیلی جای تعجب ندارد، چراکه تحرکات و فعالیت های اصولگرایان نشان داده که این جریان سیاسی همیشه دارای فرافکنی هایی است که بر مبنای آن ها اصولاً هر نوع عملکرد دیگران را منفی و هر نوع فعل خود را مثبت و مطلوب می انگارند. به عبارت دیگر در طول این سال ها به کرات شاهد بد اخلاقی هایی بودیم که از برخی از فعالان جریان اصولگرایی به وقوع پیوسته است.

حجت الاسلام رئیسی در نامه ای نسبت به فعالیت های آقای روحانی انتقاد کرده  و فعالیت های او را انتخاباتی و تبلیغاتی متصور شده است، آیا این می تواند به این معنا باشد که او رسماً وارد کارزار انتخاباتی شده است ؟

سؤالی که وجود دارد این است که اگر حجت الاسلام رئیسی امروز بر صداوسیما انتقاد می کند که چرا برنامه هایی را پخش می کند که در آن رئیس جمهوری مستقر حضور و فعالیت دارد، چرا آن روزهایی را که او با استفاده از امکانات بسیار به سراغ مناطق آسیب دیده به دلیل زلزله وارده بر خراسان شمالی می رفت و تمام  این برنامه ها توسط رسانه های متعدد و گوناگون از جمله صداوسیما پوشش داده می شد، آن را به مثابه تبلیغات انتخاباتی زودهنگام کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری حساب نکرده است!

آیا این که آقای رئیسی بیان کرده اند مبنی بر این که صداوسیما نباید برنامه های مربوط به فعالیت های اجرایی حسن روحانی را پخش کند، با توجه به این که روحانی به عنوان رئیس جمهوری مستقر موظف به انجام اعمالی است، محلی از اعراب دارد ؟

به طور کلی میان فعالیت های انتخاباتی و تبلیغاتی و انجام وظایف ریاست جمهوری تفاوت وجود دارد و این دو موضوع دو مقوله جدا از یکدیگر هستند. برای روشن شدن موضوع باید بگویم برای مثال امروز روز ارتش بود و حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری کشور باید به حرم مطهر امام خمینی (ره) می رفت و سان می دید. این فقط وظیفه روحانی نیست بلکه در هر دوره ای هر رئیس جمهوری از بنی صدر گرفته تا حسن روحانی باید روز ارتش برای دیدن سان به مکان مورد نظر بروند. 

بنابراین روحانی که هم اکنون رئیس جمهوی مستقر است و در انتخابات سال آینده هم کاندیدا شده است، نمی تواند بنا به تکلیفی که رقیب انتخاباتی او برایش مقدر کرده است، وظایف ریاست جمهوری خود را نادیده بگیرد.

 یا مثلاً چند روز گذشته شاهد بودیم که روحانی برای افتتاح چندین فاز پارس جنوبی به عسلویه رفت. از سال 2003 چیزی حدود 240 مترمکعب از فازهای پارس جنوبی بهره برداری شد اما روحانی در سه و سال نیمی که رئیس دولت بود توانست با مدیریت خود چیزی حدود 270 متر مکعب از فاز های پارس جنوبی را به بهره برداری برساند. حالا روحانی نمی تواند به دلیل درخواست و تکلیفی که رقبای انتخاباتی اش برایش مشخص کرده اند، برای افتتاح طرح ها به این سفر ها نرود. 

در واقع انتظار می رود میان وظایف ریاست جمهوری و فعالیت های تبلیغاتی و انتخاباتی تفاوت وجود داشته باشد؛ خصوصاً از ناحیه کسانی که خود سال ها کار حقوقی انجام داده اند.
منبع:خرداد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: