کد خبر: ۱۶۸۷۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
علی اصغر شفیعیان
 می گویند فرض محال که محال نیست؛ پس «شاید» همین آخر هفته گفته شود حسن روحانی ردصلاحیت شده است. در آن صورت حامیان دولت چه واکنشی باید نشان دهند؟

قبل از پاسخ به آن، کسانی اما این فرض را از اساسی غلط می دانند یا غیرممکن می خوانند و یا طرح این موضوع را بسترساز ردصلاحیت احتمالی!

تجربه ی انتخابات مجلس هفتم نشان داده که شورای نگهبان تحت تاثیر افکار عمومی و اعتراض حتی در آن سطح که نیمی از مجلس تحصن کرده بود قرار نمی گیرد، یا تجربه ی انتخابات ۹۲ نشان داده که در چه حدی می تواند غافلگیر کند؛ حتی ردصلاحیت مرحوم هاشمی با آن سابقه:

عضو شورای انقلاب، فرمانده جنگ، ۸ سال رییس مجلس و ۸ سال رییس جمهور، عضو خبرگان و حتی در یک مقطعی رییس آن، و نیز رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که بیش از ۶۰۰ نماز جمعه در تهران خوانده بود. در زمان ردصلاحیت هم عضو خبرگان و رییس مجمع بود ولی رد شد.

هاشمی با آن سابقه ردصلاحیت شد و آب هم از آب تکان نخورد. اما هاشمی چه واکنشی نشان داد؟ آن روزهای منتهی به انتخابات دو بار در دیدارهای ایشان حضور داشتم؛ آرام بود و با سیاست. با آرامش و امید و مصمم تصمیم گرفت و توانست با هماهنگی سیدمحمد خاتمی که او نیز در محدودیت است، از حسن روحانی حمایت کنند و کاری بزرگ اتفاق بیافتد.

این تجارب پیش روی ماست. پس هم احتمال ردصلاحیت وجود دارد و خیلی ها به درستی در حال بررسی جوانب آن هستند، هم پاسخ به آن پرسش جدی است که حامیان دولت چه واکنشی باید به آن نشان بدهند؟

به نظر می رسد که ضمن آمادگی شنیدن خبر احتمالی، نباید به هیچ وجه دچار احساسات شد و واکنشی تند به آن نشان داد؛ واکنشی که نه تنها تندروهای داخلی – امثال کیهان – و خارجی در انتظار آن هستند بلکه احتمال دارد دنبال تحریک باشند.

از یادها نرفته که روزنامه ی کیهان چگونه در سال ۸۸ به تحریک احساسات هواداران رقیب خود می پرداخت؛ قاعدتا آنها از همه ی ابزارها برای به احساساتی کردن طرف مقابل خود خواهند پرداخت.

اما اصلا این واکنش های تند چه ایرادی دارد؟ شاید گفته شود که اعتراض حق است و کسی حق سلب آن را ندارد؛ اما به نظر می رسد که چنان واکنش های تندی باعث بستن راهکارهای حل مساله از طریق مقامات عالی نظام خواهد شد.

به نظر می رسد همچنان که ما انتظار رفتار غیرمنطقی برای ردصلاحیت رییس جمهور مستقر را نداریم، بزرگان نظام نیز برای جلوگیری از وقوع آن تدابیری را پیش بینی کرده باشند؛ ولی در صورتی که این اتفاق بیافتد راه تجربه شده همچنان انتظار تدابیر رهبری است.

هر نوع رفتار غیرمدنی و غیرعقلایی در واکنش به ردصلاحیت احتمالی روحانی، بازی در زمینی است که تندروها از پیش روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند. آنها به دنبال این هستند که از طریق ردصلاحیت روحانی، بتوانند واکنش های تند را برای خراب کردن رابطه ی رو به ترمیم میان اصلاح طلبان و ساختارهای قدرت شاهد باشند.

با این همه، به نظر می رسد روحانی در پای صندوق رای حتما یکی از کاندیداهاست و انشالله پیروز میدان خواهد شد.

منبع:انصاف نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: