کد خبر: ۱۶۸۷۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
اولین موضع رسمی دولت ترامپ درباره برجام؛
دولت ترامپ در نخستین گزارش رسمی خود از نحوه اجرای برجام از سوی ایران، اعتراف کرد جمهوری اسلامی ایران همچنان به مفاد توافقنامه هسته ای (برجام) پای بند بوده است.
دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با تایید پایبندی ایران به مفاد برجام، تعلیق تحریم های هسته ای را برای 90 روز دیگر تمدید کرد.
 
به گزارش سرویس بین الملل اعتدال به نقل از آسوشیتدپرس، "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا با ارسال نامه ای خطاب به "پل رایان" رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گزارشی از وضعیت اجرای توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) در 90 روز گذشته ارایه کرده است.

در این گزارش وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایران در 90 روز گذشته به مفاد توافقنامه هسته ای پای بند بوده است. این گزارش به منظور تعیین تکلیف ادامه تعلیق تحریم های هسته ای ایران به کنگره ارایه شده است.

بر اساس قوانین داخلی آمریکا، دولت این کشور موظف شده است هر 90 روز یکبار به منظور تعیین تکلیف ادامه تعلیق تحریم های هسته ای ایران گزارشی از وضعیت پای بندی ایران به توافقنامه هسته ای به کنگره ارایه دهد.

این نخستین گزارش رسمی دولت ترامپ درباره نحوه اجرای برجام از سوی ایران به کنگره بوده است.

 در این نامه آمده است: ایران به تعهدات خود به برجام پایبند بوده است و به همین دلیل تعلیق تحریم های هسته ای برای 90 روز دیگر تمدید می شود.

با این حال وی در نامه خود بار دیگر ادعاهای واهی در مورد حمایت ایران از تروریسم را تکرار کرده است. تیلرسون در نامه خود تاکید کرده است که دولت آمریکا در حال بررسی توافق هسته ای برای ارزیابی این موضوع است که آیا ادامه تعلیق تحریم ها در راستای منافع ملی این کشور قرار دارد یا نه.

در گزارش جدید وزارت امور خارجه آمریکا کوشیده است عبارت پای بندی ایران به برجام را در لفافه ای از ادعاهای همیشگی واشنگتن درباره حمایت ایران از تروریسم و دیگر اتهامات همیشگی مطرح کند.

«باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین در آخرین روز فعالیت خود در سمت ریاست جمهوری، تحریم ها را در یک بازه حداکثری تعلیق کرده بود. دستور اوباما دیشب منقضی می شد. این نخستین دستور دولت ترامپ در این خصوص بود. این گزارش وزیر امور خارجه آمریکا نخستین موضع رسمی دولت ترامپ در قبال نحوه اجرای برجام است و از این منظر از سوی رسانه ها واجد اهمیت دانسته شده است.

لحن گزارش به گونه ای است که می توان پذیرش از روی اکراه "واقعیت پای بندی ایران به مفاد برجام" را از لابلای متن نامه احساس کرد.

تیلرسون نوشته است: رییس جمهور دونالد ترامپ شورای امنیت ملی را مسئول بررسی و ارزیابی این مساله کرده که آیا تعلیق تحریم های ایران، در چارچوب برجام، برای تامین منافع امنیت ملی آمریکا حیاتی است یا نه. 

ترامپ در زمان کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری 2016 یکی از منتقدان اصلی توافق هسته ای ایران بود بارها با اشاره به اینکه برجام یکی از بدترین توافقات  در تاریخ دیپلماسی آمریکاست از لغو یا حتی پاره کردن این توافق در صورت راه یابی به کاخ سفید سخن گفته بود یا در خصوص آن بار دیگر مذاکره خواهد کرد. ؛ اما از زمانی که به عنوان رییس جمهور آمریکا به کاخ سفید پا گذاشت، کمتر علیه این توافقنامه بین المللی سخن گفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ارسالی خود به کنگره تاکید کرده است سیاست دولت ترامپ در قبال برجام همچنان بر مبنای بررسی و نظارت دقیق بر نحوه عملکرد ایران در قبال تعهداتش خواهد بود.

توافق هسته ای ایران ژوئیه 2015 و پس از 18 ماه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در شهر «وین» اتریش امضا شد. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری