کد خبر: ۱۶۸۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
تحلیل رسانه‎های بین‎المللی از آرایش‎های انتخاباتی؛
در حال حاضر اصولگرایان حمله به روحانی و دستاورد او برجام را در دستور کار قرار داده اند تا بگویند که هیچ دستاوردی برای مردم نداشته است. قالیباف که در انتخابات قبلی از روحانی شکست خورد اکنون به صدای اصلی ضد روحانی و سیاست های اقتصادی دولت او تبدیل شده است.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از رسانه های بین المللی را واداشته است تا تحلیل خود را درباره فضای سیاسی و آرایش نیروهای سیاسی ایران در آستانه این رخداد مهم ارائه و حتی به روز نمایند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال؛ برخی رسانه ها همچنان تحلیل‌های خود را درباره نتیجه رقابت سه وجهی روحانی، احمدی نژاد و رییسی اختصاص اند. برخی نیز ترجیح داده اند به دلیل حضور چهره هایی همچون قایباف و جهانگیری در انتخابات بپردازند.

روزنامه «فایننشال تایمز» با اشاره به این که گمانه زنی ها درباره احتمال رد صلاحیت روحانی وجود دارد، به نامزدی اسحاق جهانگیری معاون اول او پرداخته و می نویسد: «او در زمان ثبت نام اشاره کرد که قصد رقابت با حسن روحانی را ندارد بلکه مکمل او خواهد بود و در کنار او می ایستد.

این برای نخستین بار است که یک رییس جمهوری مستقر در ایران برای دور دوم شرکت در انتخابات درباره احتمال تایید صلاحیت اش از سوی شورای نگهبان تردید دارد و به همین خاطر است که جهانگیری نامزد شده است. با این حال، اگر روحانی رد صلاحیت شود به طور خود به خود جهانگیری نامزد اصلی میانه روها خواهد بود.

انتظار می رود هفته آینده شورای نگهبان اعلام کند که کدام یک از نامزدها به نظام جمهوری اسلامی و مقام عالی رهبری وفاداری و پایبندی دارند. یک فعال اصلاح طلب می گوید که روحانی در ابتدا مخالف نامزدی جهانگیری بود و معتقد بود این موضوع کار را برای شورای نگهبان به منظور رد صلاحیت او آسان تر می کند با این حال، در نهایت به دلیل فشار وارده از سوی چهره های ارشد اصلاح طلب از جمله رییس جمهوری دولت اصلاحات که نگران رد صلاحیت او هستند این نظر را پذیرفت».

این روزنامه با اشاره به این که تاکنون نامزد اصلی اصولگرایان ابراهیم رئیسی بوده است می نویسد: او متولی حرم مطهر در مشهد در دومین شهر بزرگ ایران است. رئیسی فاقد هرگونه سابقه قابل توجه در مدیریت سیاسی و اقتصادی است. او دادستان کل سابق بوده و از آغاز می خواهد از خود چهره مردی حامی فقرا را نشان دهد تا پایگاه اجتماعی سنتی ها را به سوی خود جلب کند او تا حد زیادی برای عموم مردم ناشناخته است.

نامزد دیگر اصولگرایان محمد باقر قالیباف شهردار تهران است. انتظار می رود بیش از یک رقیب او همراه رئیسی علیه روحانی باشد. اصلاح طلبان باور دارند که روحانیون سنتی و نهادهای خاص از آن دو حمایت می کنند. با این حال، ورود احمدی نژاد به عرصه مبارزات انتخابات کار را برای اصولگرایان به منظور مقابله با روحانی سخت تر می کند. احمدی نژاد هنوز هم در میان اقشار کم درآمد محبوبیت دارد اما نظام به او بی اعتماد شده است. در حالی که انتظار می رود او رد صلاحیت شود اصولگرایان می ترسند که او از توانایی های خود برای خرابکاری در روند انتخابات استفاده کند».

این روزنامه در ادامه می نویسد: تحلیلگران می گویند که نبرد میان دو گروه سیاسی اصلی تنها درباره انتخابات ریاست جمهوری سال جاری نیست آنان هر یک برای افزایش قدرت و نفوذ خود در آینده ایران در زمان خلاء قدرت می کوشند.

در حال حاضر اصولگرایان حمله به روحانی و دستاورد او برجام را در دستور کار قرار داده اند تا بگویند که هیچ دستاوردی برای مردم نداشته است. قالیباف که در انتخابات قبلی از روحانی شکست خورد اکنون به صدای اصلی ضد روحانی و سیاست های اقتصادی دولت او تبدیل شده است.

او وعده دو برابر کردن درآمد ایران، اصلاحات مالیاتی و ایجاد ۵ میلیون شغل را داده است. او مدعی شده که تنها ۴ درصد از مردم از وضعیت موجود راضی هستند و از روحانی خواسته تا از دفتر کارش بیرون آمده به میان مردم رفته و ببیند که خانواده ها از بیکاری فرزندان تحصیلکرده شان چه رنجی را متحمل می شوند».


اجماع اعتدال گرایانِ ایران روی روحانی 

«کامرسانت» چاپ روسیه نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. روحانی نامزد اصلی اصلاح طلبان ایران شده است. پیشتر، برخی از اصول گرایان با نفوذ ایران و از جمله، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، به طور رسمی حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کردند.

روحانی در حین ثبت نام خود، شعار «آزادی و صلح بیشتر» را مطرح کرد و همچنین، از حفظ توافق هسته ای به عنوان هدف اصلی سیاسی و اقتصادی در دور دوم ریاست جمهوری اش سخن گفت. رئیس جمهور ایران وعده داد که به فعالیت خود در راستای توسعه روابط سازنده با جهان ادامه خواهد داد.

به اعتقاد کارشناسان، رشد اقتصادی و کاهش تورم در کشور که در سایه سیاست اصلاح طلبانه رئیس جمهور کنونی و بهبود روابط با کشورهای غربی حاصل شده است، شانس حسن روحانی برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را افزایش می دهد.

رئیس جمهور ایران نامزد اصلی اعتدال گرایان و اصلاح طلبان ایران است. پیشتر، از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به عنوان نامزد محتمل وی نام برده می شد. وزیر امور خارجه ایران زمانی در سایه امضای توافق هسته ای در ژوئیه سال ٢٠١٥ میلادی، به سیاستمدار بسیار محبوب در کشور تبدیل شده بود. اما، در مارس سال ٢٠١٦ میلادی، در مصاحبه ای ویدیویی با سایت انتخاب، اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد. این وزیر ایران در پاسخ به پرسش مرتبط گفت: «مسئولیت فعلی من، تنها کاری است که من از عهده انجامش بر می آیم».

برعکس، در میان اصول گرایان اتفاق نظر وجود ندارد. ائتلاف اصلی اصول گرایان در مجلس شورای اسلامی ایران - «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» - همزمان، پنج نامزد خود را معرفی کرده است. در میان آنان، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، و ابراهیم رئیسی، مشهورترین هستند.

محمد باقر قالیباف که در سال ٢٠٠٥ میلادی، جایگزین محمود احمدی نژاد در پست شهردار پایتخت کشور شد، پیش از این، فرماندهی نیروی انتظامی را عهده دار بوده است. در سال ٢٠١٣ میلادی، محمد باقر قالیباف نامزد اصول گرایان در انتخابات ریاست جمهوری بود اما در نظر سنجی از افکار عمومی جایگاه نخست را به نفع رئیس جمهور کنونی از دست داد. او بعد از شکست در انتخابات، همچنان شخصیت محبوب بود و در ماه مارس سال ٢٠١٦ میلادی، در رتبه بندی سیاستمداران محبوب ایران، جایگاه دوم را کسب کرد. اما، در تابستان سال یاد شده، در شهرداری تهران جنجال املاک نجومی در گرفت که در آن، از نزدیکان شهردار نام برده می شد و این امر، به طور جدی، به وجهه و اعتبار وی خدشه وارد کرد.

در رابطه با ابراهیم رئیسی باید گفت که در حال حاضر، او سمت تولیت آستان قدس رضوی و سرپرستی حرم و موقوفات امام رضا (ع) را بر عهده دارد. 

ثبت نام محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، باعث پیدایش تفرقه مضاعفی در میان اصول گرایان ایران شد. تاکنون هیچ یک از روسای جمهوری ایران بیش از دو دور، این سمت را عهده دار نبوده اند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری