کد خبر: ۱۶۸۵۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
قالیباف تبعیت از جمنا و رییسی را می پذیرد؟
آنچه محتمل است و روند حاکم نشان می دهد اینکه جمنا به سازوکاری که اعلام کرده پایبند نباشد و همین دامنه انتقادات را افزایش داده است. ضمن اینکه طبق بسیاری از نظرسنجی ها قالیباف در شرایط فعلی آرای بسیار بیشتری نسبت به رییسی دارد و طبق سازوکار جمنا تنها راه ممکن کناره‌گیری رئیسی به نفع قالیباف است که در شرایط موجود تصور آن نیز دور از ذهن است. شواهد و قرائن در حال حاضر نشان می دهد در این شرایط و با توجه به سابقه اجرایی قالیباف وی نیز حاضر نخواهد بود به نفع رییسی کناره گیری کند.
در حالی که برخی از گمانه زنی ها احتمال انصراف قالیباف از کاندیداتوری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را می دادند، شهردار تهران در آخرین دقایق خود را به ستاد انتخابات وزارت کشور رساند و نامزدی خود را اعلام کرد. 

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، آنچه باعث شد قالیباف تا آخرین دقایق مهلت ثبت نام در ستاد انتخابات حضور نیابد و ثبت نام را به لحظات پایانی موکول نماید، ابهام او درباره سازوکار جمنا و پایبندی اعضای ارشد این گروه به تعهدات تشکیلاتی خود بود. ابهام در اینکه آیا اعضا به تعهدات و توافقات خود در انتخاب کاندیدای نهایی پایبند خواهند بود یا کاندیدای نهایی آن ها از قبل پیش بینی و تعیین شده است.

طبق سازوکار جمنا، 5 کاندیدا و اکنون 4 کاندیدای نهایی(با عدم ثبت نام بذرپاش) هم به صورت کتبی و هم به صورت تعهد اخلاقی پذیرفته‌اند در مناظرات همدیگر را حمایت کنند، با هم رقابت نکرده و حتی این را پذیرفته‌اند وقتی جمنا بر اساس نظرسنجی ها به گزینه نهایی رسید، به نفع فرد نهایی از انتخابات کناره گیری کنند.

این درحالی است که بنابر اخبار رسیده نظر نهایی جمنا بر روی رییسی است و وی را کاندیدای اول و آخر خود می دانند. حتی با وجود اینکه رییسی بر مستقل بودن خود از آرایش های سیاسی تاکید کرده و در واقع از تشکیلات موسوم به "جبهه مردمی نیروهای انقلاب" تنها به عنوان یک ابزار استفاده کرده است. رییسی در زمان ثبت نام گفت :« ما خودمان را منحصر به مجموعه یا عنوانی خاص نمی‌دانیم. من به عنوان یک طلبه از مردم و با مردم خواهم بود. من مستقل آمده‌ام ، جمنا جبهه‌ای است که کارش را با حسن ظن شروع کرد اما خب به آن‌ها هم گفتم منتها ساز و کارشان مشکل دارد. من کاندیدای همه هستم». نه جمنا می توانست به او فشار بیاورد تا میثاقنامه را امضا کند و نه او به این موضوع تن می داد که شان خود را در حد یک تشکل تازه تاسیس سست بنیان کاهش دهد. جمنا گرچه نمی خواهد مخالفت با سازوکارش را علنی کند اما تاکید دارد اقبال به ابراهیم رییسی به عنوان نامزدی که می تواند اجماع را میان همه طیف های اصولگرا برقرار کند بیشتر از همه گزینه هاست. همین موضوع نیز باعث شده برخی از کاندیداهای اصولگرایان و جمنا نظر مثبتی به این گروه و سازوکارش نداشته و هم اکنون راه خود را جدا کرده اند. البته که انتقاداتی را نیز وارد ساخته و حتی به مهندسی آرا در تصمیم سازی های جمنا انتقاد وارد کرده اند.

درباره ابراهیم رییسی باید این را هم گفت که اکنون طیف مهمی از اصولگرایان نظرشان در مورد او تغییر کرده است و شاید فرد دیگری را به او ترجیح می دهند . یک دلیلش همین حضور گسترده پایداری ها پیرامون اوست و دلیل دیگرش ضعفی است که در نوع و شیوه رقابت او دیده اند و او توانایی یک رقابت سنگین با حسن روحانی رییس جمهور فعلی را ندارد. 

آنچه محتمل است و روند موجود بنشان می دهد اینکه جمنا به سازوکاری که اعلام کرده پایبند نباشد و همین دامنه انتقادات را افزایش داده است. ضمن اینکه طبق بسیاری از نظرسنجی ها قالیباف در شرایط فعلی آرای بسیار بیشتری نسبت به رییسی دارد و طبق سازوکار جمنا تنها راه ممکن کناره‌گیری رئیسی به نفع قالیباف است که در شرایط موجود تصور آن نیز دور از ذهن است. شواهد و قرائن در حال حاضر نشان می دهد در این شرایط و با توجه به سابقه اجرایی قالیباف وی نیز حاضر نخواهد بود به نفع رییسی کناره گیری کند، مضاف بر اینکه نظرسنجی ها نیز او را بالاتر از رقیب درون گروهی قرار داده اند. 

اما قالیباف با دو چالش عمده مواجه است. یک چالش درون جناحی و دیگری برون جناحی. قالیباف باید در ابتدا نشان دهد از رییسی بهتر است، شاید که اصولگرایان بیشتری متمایل به او شوند و خود را قطب انتخابات نشان دهد. این یعنی اینکه قبل از رقابت با حسن روحانی او باید رییسی را به فرد نه چندان مهم انتخابات تبدیل کند. و این یعنی شکست مسلم پروژه جمنا.

واقعیت آنکه رییسی و قالیباف اصولا خود را فراتر و برتر از جمنا می دانند و طبیعی است که مستقل به عرصه انتخابات ورود پیدا کنند و از سایر اصولگرایان که از آن ها در رده پایین تری قرار دارند، حرف‌شنوی نداشته باشند. ولی ساختار انتخابات به گونه‌ای است که برای جلو زدن از یکدیگر طرفداران آنها مجبور خواهند بود علیه دیگری تبلیغ کنند و نمی‌توان همزمان برای دو نفر تبلیغ کرد، چرا که این امر بسیار مصنوعی نمود پیدا می‌کند. بنابراین مشخص است که وقتی علیه هم تبلیغ کنند، هیچ‌کدام به نفع دیگری کنار نخواهد رفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: