کد خبر: ۱۶۸۵۷۵
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
جلیلی در این انتخابات از سوی دو گروه به طور کامل دور زده شد. اول دوستان سابق و یاران همیشگی که او را در حساسترین شرایط تنها گذاشتند به اردوگاه رقیب پیوستند و دوم قالیباف که با بازی حضور و انصراف، شرایط را برای جلیلی پیچیده کرد.
مهلت ثبت نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شنبه ساعت 18 عصر پایان یافت. در مجموع 1636 نفر برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، جدا از اینکه چه کسانی از میان شخصیت های سیاسی خود را به میدان فاطمی رساندند تا در انتخابات حضور داشته و خود را در معرض رای مردم بگذارند، بودند سیاستمدارانی که علیرغم اعلام آمادگی چندماه و حتی چند ساله از ثبت نام در این انتخابات خودداری ورزیدند.

در این میان شاید نام سعید جلیلی از همه پررنگ تر باشد. آن هم به واسطه تلاش های چندساله  و شبانه روزی او در راستای آماده شدن برای دوازدهمین دروه انتخابات ریاست جمهوری. جلیلی از همان 24 خرداد 92 که قافیه مبارزات انتخاباتی را به حسن روحانی واگذار کرد، سودای ریاست جمهوری در سر می پروراند و از کوچکترین فرصتی برای اهداف انتخاباتی خود استفاده کرد و در راس آن هم مخالفت با دولت به خصوص مذاکرات هسته ای و برجام را قرار داد.

گرچه طی هفته گذشته گمانه زنی ها از عدم حضور او در کارزا انتخاباتی خبر می داد، اما انصراف وی نه تنها برای هوادارانش غیر ممکن به نظر می رسید بلکه برای فعالان سیاسی نیز عجیب بود. تا جایی که برخی از کارشناسان مسائل سیاسی و حتی اعضای برجسته جمنا حضور وی در انتخابات را چالشی بزرگ برای اصولگرایان و کاندیداهای جمنا احساس می کردند.

با این حال ساعت 18 شنبه 26 فروردین از راه رسید و خبری از سعید جلیلی نشد و انصرافش را با انتشار یک بیانیه اعلام کرد. او در بیانیه خود آورد: "حضور مستمر در روستاها و شهرهای استانهای مختلف و برگزاری جلسات مباحثه دانشجویی در ده‌ها دانشگاه کشور تلاشی نه برای دعوت به خود بلکه وظیفه‌ای برای اثبات و تبیین کارآمدی تفکر انقلابی فارغ از هر شخص و چهره و گروه و جناح بود... به سهم خود از همه نیروهای انقلاب دعوت می‌کنم با تمام توان برای شکوفایی ظرفیت انتخابات در مسیر بازیابی مسایل اصلی کشور و راه‌حل‌های مبتنی بر منظومه معرفتی- آرمانی انقلاب اسلامی در صحنه باشند."

گرچه سعید جلیلی در روزهای اخیر اصرار دارد فعالیت های سال های گذشته خود را در راستای انتخابات توصیف نکرده و انصرافش را یک فرآیند تشکیلاتی جلوه دهد و از تمام تلاش خود برای معرفی کاندیدای اصلح سخن به میان آورده است، اما ظاهر امر نشان می دهد واقعیت ماجرا صورت دیگری دارد و 2 دلیل عمده باعث عدم حضور جلیلی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است.

ابتدا اینکه پس از ورود رییسی به عنوان کاندیدای اصلی اصولگرایان برای مبارزات انتخاباتی، بسیاری از اعضای ستاد جلیلی ترجیح دادند فعالیت های انتخاباتی را در ستاد انتخاباتی رییسی پیگیری نمایند و یار 4 ساله خود را تنها گذاشتند. مساله قابل اهمیت کاهش چشمگیر افراد ستادهای انتخاباتی جلیلی در چند هفته اخیر است. 

حتی نزدیکترین یاران سعید جلیلی در سال های اخیر که مدت مدیدی او را همراهی می کردند، مخالف کاندیداتوری جلیلی شده و از ستاد او خداحافظی کردند. در طول سال های اخیر بیشترین حامیان سعید جلیلی در جبهه پایداری عضویت داشتند، اما در این روزها به ستاد ابراهیم رییسی رفته اند. ضمن اینکه برخی دیگر از اعضای ستاد جلیلی و حامیان او همشهری او و مشهدی بوده و با ورود رییسی به عنوان تولیت آستان قدس به ستاد وی کوچ کرده اند. 

حتی چندی پیش برخی از کانال های هوادار سعید جلیلی که برخی نیز از سوی تیم انتخاباتی وی اداره می شدند، خبر جدایی برخی اعضای ستاد را تایید کرده اند.

این روایت ها از ستاد جلیلی حاکی از آن است که در روزهای اخیر ستاد انتخاباتی جلیلی از حضور چهره های شاخص خالی شده و جلیلی نیز در این فضا بهتر دیده از حضور در انتخابات کناره گیری کند، تا با توجه عدم توان برای رقابت، شکست دیگری در کارنامه اش ثبت نگردد.

از سوی دیگر جلیلی همواره از منتقدان جدی قالیباف بوده و شیوه مدیریتی او را نمی پسندیده است. از نگاه جلیلی مدیریت قالیباف چه در نیروی انتظامی و به خصوص در شهرداری تهران مبتنی بر اشرافی گری بوده و با آرمان های انقلاب فاصله فراوان دارد. از منظر جلیلی شخصی چون قالیباف در چارچوب و قاموس اصولگرایی جایگاهی نداشته و ندارد. از این رو همواره یکی از اهداف مبارزات انتخاباتی وی رقابت با قالیباف و جلوگیری از گسترش شیوه مدیریت او به بالاترین جایگاه اجرایی کشور بوده است.

با توجه به اینکه قالیباف خود تا آخرین ساعت مهلت ثبت نام در ستاد انتخابات حاضر نشده بود، جلیلی نیز با وجود مشکلات عدیده در ستاد خود، بابت ثبت نام در انتخابات دچار تردید بود. اما زمانی که قالیباف در انتخابات شرکت کرد، دیگر زمان برای ثبت نام جلیلی از دست رفته بود. در واقع می توان گفت جلیلی در این انتخابات از سوی دو گروه به طور کامل دور زده شد. اول دوستان سابق و یاران همیشگی که او را در حساسترین شرایط تنها گذاشتند و دوم قالیباف که با بازی حضور و انصراف، شرایط را برای جلیلی پیچیده کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: