کد خبر: ۱۶۸۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶
تحلیل رسانه های بین المللی از رقابت انتخاباتی در ایران؛
احمدی‌نژاد نزد میانه‌روها منفور است. او باید برای دفاع از رکود اقتصادی دوران ریاست‌جمهوری خود به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای حرفی برای زدن داشته باشد. حتی برخی از محافظه‌کاران نیز می‌خواهند او از رقابت‌های انتخاباتی خارج شود. برخی از برجسته‌ترین چهره‌های تندرو در سیاست ایران تصمیم احمدی‌نژاد را غیر قبول قبول می‌دانند و از پایان دوران او سخن می‌گویند
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از رسانه های بین المللی را واداشته است تا تحلیل خود را درباره فضای سیاسی و آرایش نیروهای سیاسی ایران در آستانه این رخداد مهم ارائه و حتی به روز نمایند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال؛ برخی رسانه ها همچنان تحلیل‌های خود را درباره  پیامدهای حضور احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اختصاص داده اند، برخی نیز به گمانه زنی درباره نتیجه رقابت سه وجهی روحانی، احمدی نژاد و رییسی پرداخته اند. 

«اماندا اریکسون» تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در «واشنگتن‌پست» در یادداشتی تحلیلی به نامزدی احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخته و نوشته است: «خب، او کارش را خوب می‌داند. به عنوان تماشاچیان حیرت‌زده تماشا می‌کنیم. احمدی‌نژاد بار دیگر برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.»

نویسنده در ادامه افزوده است: احمدی‌نژاد در انجام این کار رو در روی رهبری ایستاده است که به او توصیه کرده بودند در انتخابات شرکت نکند و این موضوع را به‌نفع خود او و کشور دانسته بودند. تصمیم شگفت‌آور احمدی‌نژاد عدم اطمینان را نسبت به نتیجه انتخابات پیش‌روی آن کشور افزایش می‌دهد. به طور گسترده‌ای این انتخابات یک همه‌پرسی درباره توافق هسته‌ای خواهد بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی حاصل شد و در جریان آن ایران موافقت کرد غنی‌سازی اورانیوم خود را در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی کاهش دهد. اکثریت ایرانیان در آن زمان از برجام حمایت کردند. شرایط مذاکره و امضای آن توسط حسن روحانی رییس‌جمهوری فعلی بود. در سال ۲۰۱۳ میلادی، روحانی به لطف کسب پشتیبانی از جانب میانه‌روها و اصلاح‌طلبان انتخاب شد. او شعار اعتدال و تعامل را سر داد. اولویت نخست او پایان دادن به انزوای بین‌المللی ایران بود. او هم‌چنین ایران را در مسیری میانه‌روانه‌تر قرار داد. او گفته بود که ایرانیان باید آزادی عمل بیشتری در حوزه فردی داشته باشند.»

تحلیلگر واشنگتن‌پست در ادامه می‌افزاید: «فعالیت‌های انتخاباتی روحانی پیرامون این سوال است؛ آیا ایران همچنان باید به دنبال نقش بین‌المللی بیشتری در جهان باشد یا آن‌که باید ایزوله‌شده باقی بماند؟ در جناح مقابل سیاستمدارانی هستند که نگاهی کاملا متفاوت و در تضاد با روحانی دارند. احمدی‌نژاد یکی از آن‌هاست. او در دوران ریاست‌جمهوری خود سال‌ها به غرب حمله کرد و هولوکاست را افسانه و دروغ خواند. در سال ۲۰۰۵ میلادی او پخش برخی موسیقی‌ها از رادیو را ممنوع کرد و یک سال بعد سایت‌های مهمی چون یوتیوب فیلتر شدند. در سال ۲۰۰۹ میلادی انتخاب او در انتخابات محل مناقشه بود.»

تحلیلگر واشنگتن‌پست در ادامه می‌نویسد: «احمدی‌نژاد به‌طور علنی (که هر کسی را گیج می‌کند) گفته بود که تنها برای حمایت از نامزدی معاونش بقایی او را هنگام ثبت‌نام همراهی می‌کند اما اکنون خودش نیز برای نامزدی ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده است. به نظر می‌رسد او در کارزار انتخاباتی جدی است. جالب است که علیرغم نهی رهبری از ورود او به رقابت‌های انتخاباتی اخیر سفرهای استانی‌اش فعال‌تر شده بیشتر سخنرانی می‌کند و به‌تازگی به توئیتر پیوست. پوپولیست است و از شعارهای ناسیونالیستی استفاده می‌کند. اما مشکلاتی نیز وجود دارد احمدی‌نژاد نزد میانه‌روها منفور است. او باید برای دفاع از رکود اقتصادی دوران ریاست‌جمهوری خود به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای حرفی برای زدن داشته باشد. حتی برخی از محافظه‌کاران نیز می‌خواهند او از رقابت‌های انتخاباتی خارج شود. برخی از برجسته‌ترین چهره‌های تندرو در سیاست ایران تصمیم احمدی‌نژاد را غیر قبول قبول می‌دانند و از پایان دوران او سخن می‌گویند». 

تحلیلگر واشنگتن‌پست می‌نویسد: «اگر او تایید صلاحیت شود کفه ترازو به نفع روحانی سنگینی‌ خواهد کرد و پیروزی‌اش حتمی‌تر می‌شود. تاکنون هیج رییس‌جمهوری در ایران یک‌دوره‌ای نبوده است بعلاوه روحانی حمایت اصلاح‌طلبان و میانه‌روها را با خود دارد. در حل خاضر اما وضعیت پیچیده است. بقایی معاون احمدی‌نژاد نیز ثبت‌نام کرده است او پیش‌تر هفت ماه در سال ۲۰۱۵ میلادی بازداشت شده بود آن هم به اتهام فساد. ابراهیم رئیسی نیز روحانی محافظه‌کار در انتخابات حضور دارد». 

در پایان ماه اوریل شورای نگهبان نامزدهای نهایی را اعلام می‌کند. این نهاد قدرت دارد تا از ورود نامزدها به رقابت‌ها جلوگیری کند. در انتخابات مجلس اصلاح‌طلبان و نامزدهای مستقل را از انتخابات کنار گذاشت. امسال اما احتمالا یکی از محافظه‌کارترین سیاستمداران را خارج از گردونه رقابت قرار خواهد داد.

دورنمای مثبت پیشرفت ایران با تدوام دولت روحانی

روزنامه «عربی 21» مصر موفقیت دولت روحانی در کاهش تورم و ثبات اقتصادی را در کانون توجه قرار داده است. 

به نوشته روزنامه عربی 21، حسن روحانی هنگامی که به ریاست جمهوری رسید اعلام کرد که خزانه را خالی تحویل گرفته است. او برای مقابله با این وضعیت و کاهش دادن و از بین بردن تورم و تحقق ثبات اقتصادی در کشور سیاست کاهش نقدینگی را دنبال کرد و بر پایه این سیاست دولت تلاش کرد از مقدار بدهی ها بکاهد تا قیمت ها ثبات داشته باشد و تورم 40 درصدی اواخر دوران «احمدی نژاد» کاهش یابد.

به طور کلی می توان گفت دولت روحانی در ایجاد ثبات اقتصادی از راه کاهش تورم و ثبات قیمت ها موفق عمل کرده است. 

روزنامه عربی 21 در بخشی از گزارش خود نتایج مثبت پیروزی دوباره روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را در کانون توجه قرار داد. 

به نوشته روزنامه عربی 21، مخالفان روحانی در روستاها و استان های فقیر نشین تلاش می کنند بر روی مردم تاثیر گذارند. اما در استان ها و شهرهای بزرگ و پرجمعیت آنان قدرت تاثیرگذاری بر مردم را ندارند. زیرا در این مناطق مردم هنوز به نتیجه سیاست تنش زدایی روحانی با غرب امیدوارند. آنان نگران هستند که اگر فرد دیگری جایگزین روحانی شود بار دیگر کشور را به سیاست های ضد غرب پیش می برد و تحریم ها بار دیگر علیه ایران اعمال شود.

روزنامه عربی 21 نوشت: حرکت چرخ های اقتصاد ایران در گرو عده ای از مسائل داخلی و خارجی است. در عرصه داخلی پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برای دومین بار می تواند ثبات اقتصادی و روند اصلاح اقتصاد را تقویت کند. در بعد خارجی هم این پیروزی می تواند ادامه توافق هسته ای را تضمین کند و به تحریم های بانکی پایان دهد. این موضوع کاهش هزینه معامله های بین المللی و سرازیر شدن سرمایه های خارجی، افزایش تولید نفت و گاز و در نتیجه رشد و توسعه واقعی در همه بخش های اقتصادی را به دنبال خواهد داشت که مردم نیز آن را در سال های آینده احساس خواهند کرد.

روزنامه «بایس» اسپانیا نوشت: از زمان امضای توافق هسته ای صادرات نفت ایران افزایش یافت. به طوری که روحانی به صراحت گفته است اگر برجام نبود، صادرات ایران کاهش می یافت. 

به نوشته این روزنامه اسپانیایی، ایران به لطف توافق هسته ای توانست اموال بلوکه شده خود در بانک های خارجی را آزاد سازد. رشد اقتصادی ایران به دلیل توافق هسته ای است و پیش بینی می شود که طی سه ماه نخست امسال ایران حدود 6.5 درصد رشد را شاهد باشد. این در حالی است که در دوره احمدی نژاد تحریم های به اوج خود رسید و رشد اقتصاد ایران در سال 2013 میلادی 1.9- (منفی یک و نه دهم درصد) بوده است. 

روحانی در این زمینه اعتراف کرده است اگر تحریم های بین المللی علیه ایران ادامه داشت دولت نمی توانست حقوق کارمندان را هم بپردازد. به لطف توافق هسته ای حق ایران در غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شد. به طوری که روحانی در یکی از مصاحبه های خود گفته است پیش از توافق هسته ای غنی سازی اورانیوم از سوی ایران غیر قانونی به شمار می رود در حالی که پس از توافق هسته ای نه تنها جامعه بین الملل این حق ایران را به رسمیت شناخت. بلکه اکنون با روسیه و کشورهای اروپایی در زمینه هسته ای همکاری می کنیم.

شبکه خبری «روسیا الیوم» با اشاره به نامزدی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: ایران در دوره احمدی نژاد در داخل با بحران اقتصادی و بحران های بزرگ دیگر روبرو شد و درعرصه خارجی نیز این کشور در روابط با کشورهای خارجی به ویژه غرب با بحران های بسیاری روبرو شد. 

به نوشته تارنمای «ارم نیوز» امارات، روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران برای عادی سازی روابط جمهوری اسلامی ایران با غرب تلاش بسیار کرد و درهای ایران را بر روی بازرگانان و سرمایه های خارجی گشوده است. اگر او در انتخابات ریاست جمهوری بازنده شود اصول گرایان ممکن است بار دیگر کشور را به سوی دشمنی با آمریکا و متحدان آن پیش برند و این مساله ترس سرمایه گذاران را به دنبال خواهد داشت. دولت روحانی به طور ویژه برای خرسند سازی شرکت های بزرگ نفتی غرب مثل توتال فرانسه، انی سبا ایتالیا و BP انگلیس برای سرمایه گذاری در بخش های نفتی ایران تلاش می کند. دولت ایران قراردادهای جدیدی را برای سرمایه گذاران خارجی به امضا رسانده است که مورد پسند است. اما در این زمینه با مخالفت اصولگرایان روبرو شد.

به نوشته روزنامه «الشرق الاوسط»، سال گذشته میلادی ایران برای امضای قردادهای تجاری با شرکت های نفتی شل و توتال و ... تلاش کرد. افزون بر این، ایران در این سال ناوگان هوایی خود را توسعه داد و هواپیماهایی را از شرکت های بوئینگ و ایرباس خرید. 

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: شرکت های غربی برای ورود به بازارهای ایران در حال رقابت هستند. از زمان امضای توافق هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 قراردادهای بسیاری میان تهران و دیگر کشورها بسته شده است. برخی از این شرکت ها عبارتند از شرکت خودروسازی پژو و رنو و شرکت ارتباطی فودافون انگلیس که برای همکاری زیرساخت های ارتباطی با ایران همکاری می کند. همچنین شرکت های نفتی بزرگ مثل شل هلند برای توسعه منابع انرژی قراردادهایی را با ایران امضا کردند. شرکت های بزرگ زیر ساختی مانند زیمنس آلمان هم برای ساخت پروژه های بزرگ با ایران قرادادهایی بسته است. شرکت بوئینگ آمریکا برای فروش 80 هواپیما به ایران با ارزش 16 میلیارد و 600 میلیون دلار با ایران امضا کرده است. توافق هسته ای بسیاری از تحریم های آمریکا، اروپا و بین المللی را که مانع صادرات نفت و سرمایه گذاری خارجی در ایران می شد، از میان برداشته است. 


چند‌دستگی در اردوگاه مخالفان دولت

سایت «عرب‌ویکلی» نیز با انتشار گزارشی ضمن اشاره به تحولات مرتبط با ایران در هفته‌های پیش از آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی در ایران می‌نویسد: «در عرصه داخلی ایران، همگان متفق‌القول با ریاست‌جمهوری ترامپ موضع ضد‌آمریکایی اتخاذ کرده‌اند. اواخر ماه مارس بود که ایران در اقدامی نمادین شرکت‌ها و افرادی را مورد تحریم قرار داد که گفته شده بود از اسرائیل و ترورهای آن رژیم و شهرک‌سازی‌های یهودی‌نشین حمایت می‌کنند. این پاسخی به تحریم ضد‌ایرانی شرکت‌ها و افرادی از چین، کره شمالی و امارات به اتهام ارتباط‌داشتن با برنامه موشکی ایران بود. رفتارهای تهران نمادین هستند اما آن‌چه اهمیت دارد این است که بجز دولت امریکا سایر دولت‌های امضاکننده برجام از جمله روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا خواستار تداوم و حفظ آن هستند». 

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که تلاش‌های دولت ترامپ برای جلوگیری سرمایه‌گذاری خارجی در ایران کارآمد نبوده‌اند و می‌افزاید: «دولت ترامپ با وضع جریمه ۲.۱ میلیارد دلاری علیه شرکت چینی ZTE به دلیل ارسال کالاهای ساخت امریکا به ایران قصد تهدید شرکت‌های همکاری‌کننده با ایران را داشت با این حال، آمار دولت ایران در سال ۲۰۱۶میلادی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری مستقیم و جذب آن ایران از ۱.۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی پس از لغو تحریم‌های اروپایی و امریکایی رسیده است و شرکت‌های خودروسازی فرانسوی پژو و رنو در حال حاضر فروش خود را دو برابر کرده‌اند. شرکت بوئینگ نیز در قراردادی چند میلیون دلاری با ایران می‌تواند ۱۸ هزار شغل جدید ایجاد کند». 

عرب ویکلی می‌نویسد اگرچه بانک‌های غربی به دلیل ترس از مجازات‌های مالی آمریکایی‌ها در سرمایه‌گذاری محتاط به نظر می‌رسند اما اگر توافق هسته‌ای تا پایان سال جاری باقی بماند حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران افزایش می‌یابد. 

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که در سیاست داخلی منتقدان روحانی در اردوگاه اصولگرایان هنوز هم بر سر یک نامزد واحد برای انتخابات ماه مه به توافق نرسیده‌اند. 

این سایت می‌نویسد: «جبهه نیروهای انقلاب اسلامی(جمنا) یک گروه اصولگرا که به منظور اجماع بر روی نامزدی واحد تشکیل شده است فهرستی کوتاه متشکل از پنج نام را ارائه کرده است که نام محمدباقر قالیباف شهردار تهران و ابراهیم رئیسی تولیت حرم امام رضا در مشهد نیز در آن دیده می‌شود.» 

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که اصلاح‌طلبان می‌دانند هر فردی که از اردوگاه آنان نامزد شود بعید است که بتواند نظر مساعد شورای نگهبان را جلب کند در نتیجه روحانی را نامزد خود معرفی کرده‌اند. این سایت می‌افزاید: «او توانسته از محدودیت‌های اجتماعی بکاهد و توافقق هسته‌ای را حاصل و حفظ کند. از سوی دیگر وجود اختلاف و چند‌دستگی در میان اصولگرایان به‌نفع روحانی است. قالیباف در فهرست پنج نفره نفر چهارم بوده با این حال، با حضور رئیسی شانس قالیباف کاهش یافته است. ظاهرا جبهه نیروهای انقلاب اسلامی با او وارد مذاکره شده بود تا او را متقاعد به پذیرش سمت معاونت رئیسی در صورت پیروزی او در انتخابات کند اما گویا در این زمینه موفقیت چندانی کسب نکرده است. دست‌کم در شرایط کنونی. به غیر از آن که میانه‌روها و اصلاح‌طلبان کاملا مشخص کرده‌اند که از روحانی حمایت می‌کنند هیچ چیز دیگری در انتخابات ایران مشخص نشده است.»

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که احمدی‌نژاد نیز علیرغم توصیه‌های رهبر ایران برای عدم حضور در انتخابات، نامزد شده است. برخلاف روزهای ابتدایی سال جاری، در هفته‌های اخیر مقام‌های ارشد و عالی نظام از روحانی انتقاد نمی‌کنند‌.»

روحانی هنوز هم از محبوبیت بالایی برحوردار است

همچنین شبکه خبری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی اشاره می‌کند که نتایج یک نظرسنجی تازه که روز دوشنبه منتشر شده نشان می‌دهد که حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران هنوز هم درمیان ایرانیان محبوب است. 

این شبکه خبری می‌افزاید: «این نظرسنجی توسط «ایران پال» مستقر در تورنتو صورت گرفته است. اکثریت پاسخ‌دهندگان دید مثبتی نسبت به روحانی و توافق هسته‌ای داشته‌اند. البته برخی نیز از استاندارد زندگی و اقتصاد ایران گلایه‌مند بودند. 

این نظرسنجی به صورت تماس تلفنی با ۱۰۰۵ ایرانی پاسخ‌دهنده در سرتاسر ایران در فاصله ۱۱ تا ۱۴ اوریل انجام شده و ضریب خطای آن ۳ درصد بوده است. ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که روحانی تا حدودی در بهبود اقتصاد موفق بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری