کد خبر: ۱۶۸۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۷
نتایج نهایی همه پرسی ترکیه/ تصاویر؛
بر اساس اعلام نتایج غیر رسمی، مردم ترکیه با 51.3 درصد رای مثبت، به این همه پرسی 'آری' گفتند. با این حال حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به عنوان حزب مخالف دولت در ترکیه اعلام کرد که این حزب خواهان بازشماری 60 درصد آرای همه پرسی است.
 شمارش همه 167 هزار و 140 صندوق همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه پایان یافت و بر اساس اعلام نتایج غیر رسمی، مردم ترکیه با 51.3 درصد رای مثبت، به این همه پرسی 'آری' گفتند.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، بر اساس این نتایج که توسط خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام شده، 48.7 درصد از مردم این کشور در انتخابات امروز به تغییرات پیشنهادی قانون اساسی برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی 'نه' گفته اند.

تلویزیون ترکیه نیز رسما از پیروزی جنبش آری در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی خبر داد. 

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرده است که در این انتخابات 56 میلیون و 588 هزار و 505 نفر واجد شرایط رای دادن(18 سال به بالا) بودند که به پای 167 هزار و 140 صندوق رای رفتند.

برای اخذ آرای زندانیان ترکیه نیز 461 صندوق رای پیش بینی شده بود که رای گیری از آنها از جمله عوامل پرشمار زندانی کودتای 15 جولای ترکیه نیز انجام شد.

برای تامین امنیت این همه پرسی بالغ بر 380 هزار نفر نیروی پلیس در مناطق شهری و نیروی ژاندارمری در مناطق خارج از شهر و روستایی به کار گیری شده بود.

میزان مشارکت مردم ترکیه در این همه پرسی حدود 86 درصد برآورد شده است.

این همه پرسی در واقع هفتمین دور همه پرسی در تاریخ سیاسی ترکیه محسوب می شود.

ترکیه برای نخستین بار در سال 1961 نخستین همه پرسی خود را در خصوص تایید قانون اساسی برگزار کرده که در همه پرسی های گذشته پنج بار رای 'آری' از صندوق ها بیرون آمده و یک بار هم مردم این کشور در چهارمین دور همه پرسی در سال 1988 به همه پرسی رای 'نه' داده اند.

این همه پرسی سومین دور همه پرسی در دوره اقتدار حزب حاکم عدالت و توسعه هم محسوب می شود.


**حزب جمهوری خواه ترکیه خواهان بازشماری 60 درصد آرا ‌شد

معاون دبیرکل حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به عنوان حزب مخالف دولت در ترکیه اعلام کرد که این حزب خواهان بازشماری 60 درصد آرای همه پرسی امروز ترکیه است.

شمارش بیش از 98 درصد آرای همه پرسی ترکیه نشان می دهد که رای دهندگان موافق تغییر قانون اساسی هستند.

بیش از 55 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.

میزان مشارکت در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به ریاستی بالای 86 درصد برآورد می شود.


مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

اردوغان: مردم ترکیه از اراده ملی و دموکراسی دفاع کردند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعلام پیروزی رای 'آری' به همه پرسی اصلاح قانون اساسی گفت: در این انتخابات مردم ترکیه از اراده ملی و دموکراسی دفاع کردند.

وی شامگاه روز یکشنبه دقایقی بعد از اعلام پیروزی در انتخابات در سخنرانی زنده تلویزیونی افزود: این نتیجه به بحثی طولانی در مورد نحوه اداره کشور پایان داد.

وی در این سخنرانی بیان کرد: از تمام ملت که با رفتن به پای صندوقهای رای نمایشی از دموکراسی را با از خود به جای گذاشتند، تشکر می کنم.

وی اظهار کرد: ملت ترکیه تصمیم خود در خصوص اصلاح قانون اساسی را گرفت و این همه پرسی نشان داد که ملت ترکیه از آینده خود حفاظت می ‌کند.

وی حفاظت از وضع موجود را آسان و دفاع از تغییر را سخت دانست و گفت: از پس هر دو برآمدیم و مردم ترکیه در خصوص مدیریت کشور تصمیمی تاریخی گرفت.

وی اضافه کرد: نتایج غیر رسمی نشان می دهد که قانون اساسی جدید با دریافت حدود 25 میلیون رای 'آری' از سوی ملت ترکیه پذیرفته شده است.

وی این همه پرسی را گامی مهم به سوی یک سیستم سیاسی که در 200 سال گذشته در ترکیه همواره محل بحث بوده، دانست و افزود: این یک اتفاق معمولی نیست، بلکه یک تصمیم گیری برای یک تغییر بسیار مهم در سیستم اداره کشور محسوب می شود.

اردوغان نتیجه این همه پرسی را به معنی موافقت مردم با نظام ریاستی و برای دولت بسیار ارزشمند عنوان و اظهار کرد: از تمامی کسانی که در این همه پرسی رأی 'آری' داده و از من حمایت کردند، قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: تا زمانی که از ترکیه، دموکراسی، انتخاب ملت و صندوق آرا دفاع می کنیم، دارای توان غلبه بر تمام موانع، مشکلات و بحران ها خواهیم بود و آخرین نمونه آشکار این پیروزی را در زمان کودتای نافرجام 15 جولای سال گذشته دیدیم و این همه پرسی نیز نشان داد که ملت ترکیه برای آینده خود اهمیت بسزایی قائل است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین 16 آوریل را روز پیروزی همه کسانی که رای 'آری' و 'نه' دادند، روز پیروزی سراسر ترکیه و تمام 80 میلیون مردم کشور، روز پیروزی 81 استان و سرزمین 780 کیلومتر مربعی ترکیه عنوان کرد و گفت: شهروندانی نیز که در خارج از کشور زندگی می کنند، بخش مهمی از این پیروزی هستند.

وی اضافه کرد: با سیستم ریاستی تایید شده توسط مردم، دستگاه های اجرایی، قانون گذاری و قضایی از هم تفکیک شده و این سه دستگاه با فعالیت‌ در حوزه خود، در راستای هدف مشترک یعنی دولت، ملت، پرچم و وطن واحد خدمت خواهند کرد.

اردوغان بیان کرد: بهتر است از فردا همگی به جای بحث درمورد مسائل خسته کننده و غیر ضروری، بر روی اهداف خود متمرکز شویم و دوست داریم که سایر کشورها و سازمان ها به تصمیم ملت ترکیه احترام بگذارند.

وی همچنین گفت: ترکیه با گام هایی استوار و مطمئن به سوی تمدن معاصر پیش خواهد رفت.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری ترکیه، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی تماس تلفنی با اردوغان، نتیجه رای 'آری' به اصلاح قانون اساسی در همه پرسی 16 آوریل را به وی تبریک گفتند.

بنا به این گزارش، همچنین الهام علی اوف رئیس جمهوری آذربایجان با برقراری تماس تلفنی، پیروزی رای 'آری' در همه پرسی اصلاح قانون اساسی را به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تبریک گفت.

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

بعضی از موارد پیشنهادی در اصلاحات

رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت است و علاوه بر وزیران، معاون یا معاونان رئیس جمهور را انتخاب می کند.

بی طرفی سیاسی رئیس جمهور لغو می شود و او می تواند در احزاب عضو شود.

مجلس می تواند در صورت رای نیمی از نمایندگان، زمینه استیضاح رئیس جمهور را فراهم کند اما نمایندگان دولت در برابر مجلس پاسخگو نخواهند بود.

رئیس جمهور از اختیارات ویژه برای نظات بر عملکرد شورای عالی قضات و دادستان ها برخوردار خواهد شد.

رئیس جمهور از اختیار صدور بخشنامه های اجرایی و وضع مقررات کشوری برخوردار خواهد شد.

دوره ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس از چهار سال کنونی به پنج سال افزایش می یابد.

تعداد نمایندگان مجلس از ۵۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

حداقل سن نامزدهای نمایندگی مجلس از ۲۵ سال به ۱۸ سال کاهش می یابد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌خواهد با ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه، نظام پارلمانی را به نظام ریاستی تغییر دهد تا رییس‌جمهور اختیارات بیشتری داشته باشد.

تغییرات مورد نظر اردوغان به او اجازه خواهد داد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت باقی بماند.

تصاویر شادی مردم ترکیه پس از پیروزی در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی


مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد

مجوز تداوم حاکمیت اردوغان تا 2029 صادر شد


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: