کد خبر: ۱۶۸۴۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
تحلیل رسانه های بین المللی از رقابت روحانی، رییسی و احمدی نژاد؛
اگر احمدی‌نژاد دچار خطای محاسباتی شود ممکن است هزینه سنگینی پرداخت کند. او در واقع با این کار کودتایی را انجام داده است. این نوعی چالش در سیاست ایران است که هرگز پیش از این روی نداده بود. این وجود شکاف در اردوگاه محافظه‌کاران نیز می‌باشد. احمدی‌نژاد می‌داند که اقداماتش خطرناک هستند اما همچنان به راه خود ادامه می‌دهد
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از رسانه های بین المللی را واداشته است تا تحلیل خود را درباره فضای سیاسی و آرایش نیروهای سیاسی ایران در آستانه این رخداد مهم ارائه و حتی به روز نمایند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال؛ برخی رسانه ها همچنان تحلیل‌های خود را درباره علل و چرایی و پیامدهای حضور احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اختصاص داده اند، برخی نیز به گمانه زنی درباره نتیجه رقابت دوقطبی روحانی- رییسی پرداخته اند. 

سایت تحلیلی «میدل ایست‌ای» اشاره می‌کند که به احتمال زیاد احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان رد‌صلاحیت خواهد شد اما تاثیر و نفوذ او در ساختار قدرت سیاسی ایران باقی خواهد ماند. 

این پایگاه خبری می افزاید: «تصمیم احمدی‌نژاد تعجب همگان را برانگیخت. انتظار می‌رفت که انتخابات با آرامش برگزار شود اما حضور احمدی‌نژاد همه چیز را به هم ریخت. مخالفانش او را به دلیل حضور در انتخابات سرزنش می‌کنند چرا که رهبر ایران در ماه سپتامبر گذشته گفته بودند که به او توصیه کردند تا در رقابت‌های انتخاباتی شرکت نکند و احمدی‌نژاد در تلاش است تا سهمی از قدرت را در آینده سیاسی ایران به عنوانی یک نیروی سوم بدست آورد. البته گفته می‌شود که بعید است او بتواند تاییدصلاحیت را از شورای نگهبان کسب کند. با این حال، حضور احمدی‌نژاد فضا را رادیکال‌تر خواهد کرد.» 

میدل ایست ای در ادامه اشاره می‌کند که حضور احمدی‌نژاد در انتخابات خود ضعف سیستم انتخاباتی ایران را نشان می‌دهد و در این‌باره می‌نویسد: «در واقع در سیاستی چون سیاست ایران که احزاب قوی سیاسی وجود ندارند چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست. همچنین با هزینه مالی حداقلی، بسیاری از مردم عادی نیز برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند که مشخص است بسیاری از آنان ردصلاحیت خواهند شد. احزاب سیاسی قوی در ایران وجود ندارند و ارتباطات حزبی با مردم ضعیف است در عوض، در هر دوره انتخابات، تحرکات موقتی از سوی اصلاخ‌طلبان و محافظه‌کاران در دو طرف طیف سیاسی برای جذب آرای مردم ایجاد می‌شود». 

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که با توجه به جریان انحرافی‌خواندن احمدی‌نژاد و یارانش از سوی مخالفان‌شان بعید به نظر می‌رسد که شورای نگهبان، بقایی معاون اول سابق او را نیز تایید صلاحیت کند. 

نشریه «ابزرور» نیز در گزارشی اشاره می‌کند که احمدی‌نژاد با ثبت‌نام خود، خواسته است خود را رو‌در‌روی رهبری قرار دهد. ابزرور می‌نویسد: «او در واقع با این کار کودتایی را انجام داده است. سوال اصلی در اینجاست که آیا کمیته بررسی صلاحیت او در شورای نگهبان اجازه ورودش به رقابت‌های انتخاباتی را خواهد داد؟ این نوعی چالش در سیاست ایران است که هرگز پیش از این روی نداده بود. این وجود شکاف در اردوگاه محافظه‌کاران نیز می‌باشد. احمدی‌نژاد می‌داند که اقداماتش خطرناک هستند اما همچنان به راه خود ادامه می‌دهد». 

اگر احمدی‌نژاد دچار خطای محاسباتی شود ممکن است هزینه سنگینی پرداخت کند. این نشریه می‌نویسد: «موضوع اصلی در ایران بر سر تفاوت قابل‌توجه میان لیبرال‌ها و محافظه‌کارها نیست بلک بر سر دیدگاه‌های مختلف و نوع رویکرد نسبت به غرب و آمریکا است. در زمان احمدی‌نژاد هرگز تحریم‌های ضد‌ایرانی لغو نشدند و توافق هسته‌ای نیز حاصل نشد این اتفاقات تنها با ریاست جمهوری روحانی رخ دادند که تایید رهبر ایران را نیز در این مسیر کسب کردند.»

از سوی دیگر موسسه تحقیقاتی و رسانه ای استرافور چالش اصلی انتخابات را بین روحانی و رییسی می داند و می نویسد: اصولگرایان ایران سعی دارند برای حسن روحانی چالش جدی ایجاد کنند. پیروزی روحانی در انتخابات چندان راحت به نظر نمی رسد. هفته گذشته بعد از دو ماه گمانه زنی درنهایت ابراهیم رییسی کاندیداتوری خودرا اعلام کرد.

مشخصات رییسی در کنار توانایی بالقوه او برای ائتلاف اصواگرایان پیرامون خود سبب شده او به یک تهدید برای روحانی تبدیل شود. مهمترین مساله که در رای مردم تاثیر گذار است اقتصاد است. اما صرف نظر از اینکه چه کسی پیروز انتخابات شود ایران به هر جهت رویکرد محتاطانه تری در قبال غرب در چهار سال آینده اتخاذ خواهد کرد.

بیانیه رییسی برای اعلام کاندیداتوری جنجال هایی را درمیان جبهه موسوم به جبهه مردمی انقلاب اسلامی ایجاد کرده است. در میان چهار کاندیدای باقی مانده جمنا رییسی بیشترین رای را برای نامزدی در انتخابات از سوی این جریان دریافت کرده است.

اما روحانی و رییسی تنها رقبای این انتخابات نیستند. محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق ایران نیز قادر است این انتخابات را به چالش بکشد. حمید بقایی معاون اخمدی نژاد نیز به عنوان کاندیدای مورد حمایت او مطرح شده است. انتظار می رود شورای نگهبان او را رد صلاحیت کند.

در این شرایط ارزیابی اینکه چه کسی قراراست رییس جمهور آتی ایران باشد سخت است. رییسی همچنان یک شخصیتی است که قادر است اصواگرایان ایران را علیه روحانی متحد کند . در مرحله نهایی انتخابات، رقابت بین رییسی و روحانی جدی تر می شود.

 یکی از فاکتور های کلیدی که در هفته های پیش رو به در مناظره های انتخاباتی اوج می گیرد بخث درباره موقعیت اقتصادی رییسی در مقایسه با موقعیت روحانی است. 

بسیاری از نهادهای اصولگرا و پایگاه های میانه روی روحانی در جهت های عمومی کشور هم عقیده اند از سویی یک پذیرش جهانی درایران در مورد توافق هسته ای با غرب وجود دارد که سر جای خود می ماند. با این حال این مشکل که چطور تهران باید ورود مجدد بازارهای غربی را درخود حل کرده و اینکه چطور دولت باید سرمایه خارجی وارد کشور کند هنوز به قوت خود باقی است. رییسی با توحه به اینکه سیاست های نفتی و صادرات نفت رگ حیاتی ایران است نمیتواند بر سیاست های نفتی روحانی تاثیر به سزایی داشته باشد.

اختلافات بین دو رقیب اصلی این رقابت ها در مسایلی نظیر اصلاحات اجتماعی و سیاست خارجی است . رییسی به عنوان یک روحانی محافظه کار بوده بعید به نظر می رسد که تلاش های روحانی برای تقویت سیاست های آزادی اجتماعی را ادامه دهد. 

در نهایت با رویکردهای خضمانه دولت جدید آمریکا در قبال ایران، تهران احتمالا رویکردهای تندی درقبال غرب در پیش خواهد گرفت. رییسی کسی است که کابینه اش را از افرادی با ذهنیت شبیه به ذهنیت اصولگرایان پر خواهد کرد. این لزوما به معنای بازگشت مدل احمدی نژاد نیست.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: