کد خبر: ۱۶۸۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
تحلیل رسانه‎های بین‎المللی از نامزدی روحانی؛
علیرغم آن‌که روحانی پایبند و وفادار به نظام دینی ایران بوده اما از سوی تندروها به دلیل بهبود روابط با غرب‌، فراهم کردن فضا برای آزادی بیان و کاهش قوانین سخت‌گیرانه مورد حمله قرار گرفته است. از سوی دیگر رییسی نه کاریزماتیک است، نه از سوی ایرانیان شناخته شده، و به نظر می آید شانس پیروزی او مقابل روحانی تقریبا در حد صفر است و مردم برای جلوگیری از پیروزی یک چهره تندرو در انتخابات به روحانی رای می‌دهند.
ثبت‌نام دکتر حسن روحانی برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف جهانی داشته است. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی اشاره می‌کند که حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران که به انزوای دیپلماتیک و اقتصادی ایران با حصول توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ پایان داد و این موضوع نقطه عطفی در تاریخ ایران بود، روز جمعه برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ثبت‌نام کرد؛ به این امید که بار دیگر بتواند رای اعتماد رای‌دهندگان ایرانی را در انتخابات ۱۹ مه به نفع خود جلب کند. 

این روزنامه می‌افزاید: «علیرغم آن‌که روحانی پایبند و وفادار به نظام دینی ایران بوده است اما از سوی تندروها در داخل آن کشور به دلیل بهبود روابط با غرب‌، فراهم کردن فضا برای آزادی بیان بیشتر و کاهش قوانین سخت‌گیرانه مورد حمله قرار گرفته است. روحانی در روز ثبت‌نام گفت که برای ایران و اسلام، برای آزادی و ثبات بیشتر در کشور حضور یافته است.»

نیویوزک‌تایمز اما اشاره می‌کند که با این وجود، تحلیلگران سیاسی بر این نظر هستند که رای‌دهندگان ایرانی علیرغم برخی مشکلات اقتصادی هنوز هم به او رای خواهند داد. سعید لیلاز تحلیلگر سیاسی می‌گوید که مردم برای جلوگیری از پیروزی یک چهره تندرو در انتخابات به روحانی رای می‌دهند. او معتقد است که روحانی هنوز هم بسیار محبوب است و در موقعیتی بسیار قوی قرار دارد.»

این روزنامه در ادامه با اشاره به پیشینه روحانی می‌نویسد: «در خانواده‌ای مذهبی در سال ۱۹۴۸ میلادی متولد شد. او نقش فعالی در مبارزه علیه رژیم شاه داشت. پس از انقلاب او چندین منصب حساس را در جمهوری اسلامی ایران داشته است؛ از جمله ریاست شورای عالی امنیت ملی. او همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت ظام و مجلس خبرگان، دو نهاد مشورتی با نفوذ در ساختار قدرت سیاسی در ایران بوده است». 

«فارین پالسی» نیز با ارائه تحلیل از آرایش سیاسی در ایران نوشت: به نظر می رسد ابراهیم رئیسی کاندیدای مورد اجماع اصولگرایان باشد. او البته نه کاریزماتیک است، نه از سوی ایرانیان شناخته شده، و به نظر می آید شانس پیروزی او مقابل روحانی تقریبا در حد صفر است. 

رئیسی عهده دار مدیریت حرم امام رضا (ع) است که میلیون ها نفر در سال آن را زیارت می کنند. او پیش از این معاون اول قوه قضائیه بود و سال ها در پست های قضایی خدمت کرده بود.

به نظر می رسد روحانی یا هر کاندیدای معتدل دیگری می توانند در صندوق های رای حریف رئیسی شوند و او را شکست دهند. باتوجه به اینکه روحانی در عمل به وعده هایی که در انتخابات سال 2013 داده، خوب عمل کرده،  رای دهندگان ایرانی که سابقه ی ثابت شده ای در رای به چهره های اعتدال گرا دارند، به روحانی رای دهند.

رئیسی تابه حال سابقه ی سیاسی نداشته است و این می تواند باعث شود که علاقه و تمایل افکار عمومی نسبت به او کاهش یابد. تنها امید رئیسی می تواند ارتباطش با اصولگرایان و اجماع این گروه بر روی او باشند. 

«گلف نیوز» نیز در ارزیابی فضای سیاسی ایران در آستانه انتخابات نوشت: باوجود سروصدای فراوان اصولگرایان، حسن روحانی همچنان از جایگاه قدرتمدی برخوردار است. او موفق شد با پایان دادن به تحریم های بین المللی و حصول برجام، دستاوردهای اقتصادی برای ایران به بار اورد. جبهه پایداری که در طیف اصولگرا است، از جمله گروه هایی بود که به شدت از حصول برجام عصبانی شد و آن را خیانت توصیف کرد. با این حال، در طول سال های گذشته،  کاندیداهای جبهه پایداری مجموعا بیش از 10 یا 20 درصدد آرا نتوانسته اند از آن خود کنند. با این حال، رئیسی اصلی ترین رقیب اصولگرای روحانی در انتخابات پیش رو است.

انتخابات ها در ایران قابل پیشبینی نیست، چراکه در اخرین لحظات ممکن است یک کاندیدا به نفع دیگری کنار بکشد. با این حال، انچه مشخص است، آن است که جناح راست می خواهد روحانی را به چالش بکشد.

شبکه خبری «الجزیره» نیز با انتشار گزارشی از انتخابات پیش‌رو به عنوان همه‌پرسی درباره توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی یاد می‌کند. 

این شبکه خبری می‌نویسد: «منتقدان توافق هسته‌ای می‌گویند که منافع اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در زندگی شهروندان ایرانی احساس نشده است. این اهرمی در دست محافظه‌کاران در انتخابات پیش‌رو علیه روحانی است. ابراهیم رئیسی نامزد محافظه‌کاران نیز دیروز ثبت‌نام کرد. با وجود مذاکرات صورت‌گرفته، تندروها قادر به قرارگیری پشت سر یک نامزد واحد نشده‌اند».

«فایننشال تایمز» با توجه به ثبت نام دوباره روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور اعتدالگرای ایران روز جمعه حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری را با حضور در وزارت کشور و ثبت نام، تایید کرد. او در انتخاباتی حاضر خواهد شد که چندین مخالف سرشناس او مقابل او صف آرایی کرده اند.

روحانی پس از ثبت نام در انتخابات از عملکرد اقتصادی خود و بزرگترین دستاورد خود یعنی برجام دفاع کرد.

اصلاح طلبان معتقدند توافق هسته ای که منجر به لغو بسیاری از تحریم ها شد، باعث حضور سرمایه های خارجی در ایران و تعامل مجدد تهران با جهان می شود. اما اصولگرایان در مقابل بر این باورند که برجام موفق نشده است ارمغانی برای مردم به بار آورد. آنها همچنین از روابط گرم تر با اروپا انتقاد می کنند. از سوی دیگر، انتقادات مکرر دونالد ترامپ از برجام باعث تقویت اصولگرایان شده است.

در انتخابات، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان می گویند که انتخابات امسال پیچیده شده است. چهره هایی که تاکنون نشان داده اند که عزم جدی برای رقابت با روحانی دارند ابراهیم رئیسی و محمود احمدی نژاد هستند. تحلیلگران در مورد تایید صلاحیت احمدی نژاد تردید دارند.

رئیسی برای بسیاری از ایرانیان نشناخته است اما برخی بر این باورند که او از حمایت بخش اصولگرای روحانیت برخوردار است. یک تحلیلگر می گوید: درحالیکه پیروزی برای رئیسی امر دشواری است، اما سخنان پوپولیستی او می تواند موجی اجتماعی در روزهای اخر ایجاد کند.

خبرگزاری «رویترز» نیز با پرداختن به انتخابات ریاست جمهوری نوشت: روحانی از شخصیت های قدیمی نظام جمهوری اسلامی است. او فردی وفادار است. روحانی پلی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان است. 

یک تحلیلگر مسائل ایران می گوید: امروز در شرایطی که برجام در خطر است، ایران به تیم دیپلمات های خندان و اقتصاد دان های تکنوکرات روحانی نیاز دارد تا بتوانند گناه و تقصیر را به گردن امریکا بندازند و اقتصاد ایران را شناور نگه دارند.

تحلیلگران سیاسی معتقدند که رای دهندگان ایرانی با وجود گلایه ها از بحث های اقتصادی پشت روحانی خواهند ایستاد.

سعید لیلاز می گوید: روحانی همچنان خیلی محبوب است و در جایگاه خوبی قرار دارد. مردم به او رای خواهند داد تا مخالفان او رای نیاورند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: