کد خبر: ۱۶۸۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴
آخرین آمارها از سیل در 4 استان؛
چند استان کشور از روز گذشته تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار دارند که بنابر اعلام مسوولان، بیشترین خسارات جانی مربوط به دو شهرستان آذرشهر و عجب‌شیر از آذربایجان شرقی بوده است./ تعداد زیادی از مفقودان و کشته‌شدگان سیل تماشاگران سیل بودند.
چند استان کشور از روز گذشته تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار دارند که بنابر اعلام مسوولان، بیشترین خسارات جانی مربوط به دو شهرستان آذرشهر و عجب‌شیر از آذربایجان شرقی بوده است.

به گزارش خبرنگار اعتدال، سامانه بارشی از صبح دیروز در چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و زنجان آغاز شده و متاسفانه سیلاب در بخش‌های مختلفی از این استان‌ها جاری شد.

***


41 کشته و 7 مفقود/ تاکید بر تسریع بازسازی مناطق سیل‌زده

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ادامه عملیات جست‌وجو برای یافتن مفقودین در سیل آذربایجان خبر داد.

اسماعیل نجار که در مناطق سیل زده حضور دارد، درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده اظهار کرد: عملیات جست‌وجو برای یافتن مفقودشدگان این حادثه ادامه دارد و آمارها نسبت به شب گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی، تاکنون شمار جانباختگان سیل در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کردستان 41 نفر است و البته 7 تن نیز مفقود هستند که عملیات جست‌وجو برای یافتن‌شان ادامه دارد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه عملیات بازسازی مناطق سیل زده در حال پیگیری است، گفت: رییس جمهور نیز دستور ویژه برای سیل آذربایجان داده و تمامی امکانات در این زمینه بسیج شده‌اند و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن خسارات مادی وارده جبران شود.


نجار: آمار جانباختگان سیل در آذربایجان شرقی به 42 نفر رسید

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: آمار جانباختگان بر اثر سیلاب در آذربایجان شرقی به 42 نفر رسید که از این تعداد تاکنون پیکر هفت نفر یافت نشده است.

اسماعیل نجار افزود:سامانه بارشی که روز جمعه وارد کشور شد، با وجود اینکه بارش خوبی در پنج استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان و زنجان داشتیم متاسفانه سیلاب هایی داشته ایم که منجر به خسارت جانی و مالی شده است.

وی ادامه داد: در روستای چینار شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان شرقی که بیشترین تاثیر از سیلاب را داشته 20 نفر جان خود را ازدست داده اند که پیکر 18 نفر از آنها پیدا شده و دو نفر دیگر باقیمانده که امیدواریم در کوتاهترین زمان در اوایل صبح روز یکشنبه یافت شوند.

نجار اظهار کرد: 30 خانوار در روستای چینار دچار آسیب شده اند که از این تعداد خانه های 12 خانوار ویران شده و 18خانوار نیز آسیب جدی دیده اند و اسکان موقت در اختیار این خانواده ها قرار گرفته است .

وی گفت: در شهرستان آذرشهر استان آذربایجان شرقی نیز 17 نفر اعلام مفقودی شده بودند که در ساعات پایانی روز شنبه این آمار به 22 نفر افزایش یافت و تاکنون پیکر 18 نفر از مفقودان در داخل رودخانه پیدا شده است که امیدواریم 4 نفر باقی مانده نیز در ساعات اولیه صبح یکشنبه یافت شوند.

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران افزود: در آذربایجان غربی با وجود شدت بارندگی خسارت سنگین مالی به بار نیامده و فقط یک نفر جان خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: در روستای ننور بانه از توابع استان کردستان نیز یک نفر جان باخته و در پارک کوثر شهرستان سقز نیز در اثر رانش زمین چهار نفر جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید دو روز گذشته در آذربایجان شرقی موجب جاری شدن سیل در برخی نواحی و خسارت دیدن معابر و زیرساخت های شهری و برون شهری، اراضی کشاورزی همچنین جان باختن تعدادی از مردم شهرستان های آذرشهر و عجب شیر شد.

شهرستان های آذرشهر و عجب شیر که عمده خسارت جانی و مالی سیل در این مناطق بوده در جنوب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده اند. 


دستور رییس‌جمهور به استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل برای تسریع در کمک‌رسانی به سیل زدگان

رییس‌جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل؛ و همچنین وزیر نیرو که به نمایندگی از ایشان در راس هیاتی در منطقه حضور یافته، در جریان آخرین وضعیت امداد و رسیدگی به سیل زدگان این سه استان و خسارت‌ها قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این گفتگوها دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاهها و نهادها جهت امدادرسانی به سیل زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد.

رییس جمهور تاکید کرد که تمام امکانات این استان ها و در صورت لزوم استانهای همجوار باید در مسیر ساماندهی هر چه سریعتر وضعیت و کمک به آسیب دیدگان و مصدومان حادثه سیل بکار گرفته شود.

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی و مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز در این تماس‌های تلفنی، گزارشی را از وضعیت سیل زدگان استانهای خود و اقدامات انجام گرفته ارائه دادند.

رییس جمهور پیش از این نیز هیاتی را به سرپرستی مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو مامور کرد که با حضور و سرکشی در ‏استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین اردبیل، به روند امدادرسانی به سیل زدگان رسیدگی و اقدامات انجام شده را گزارش دهند.‏

معاونان وزارتخانه های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر از اعضای ‏هیات اعزامی به سرپرستی وزیر نیرو هستند.


علت تلفات سیل در آذربایجان‌ها به نقل از وزیر نیرو

 وزیر نیرو گفت: متاسفانه علت عمده حوادث منجر به مرگ در حادثه سیل آذرشهر، عدم توجه شهروندان به هشدارها و نزدیک شدن به مسیر رودخانه‌ها رخ داده است.

 حمید چیت‌چیان در بازدید از مناطق سیل‌زده آذرشهر اظهار کرد: جریان سیلاب از ساعت دو بامداد پنج‌شنبه آغاز شده که متأسفانه در جریان آن تعدادی از هم‌وطنان ما به‌علت عدم توجه به هشدارهای ایمنی در این شهر دچار حادثه شدند.

وی با اشاره به آماده‌باش نیروهای آب و برق از دوشنبه هفته گذشته افزود: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که در شهرستان آذرشهر، برخلاف منطقه عجب شیر، سیل خسارت‌ها و ویرانی مالی چندانی به همراه نداشته است.

وزیر نیرو گفت: متأسفانه در شهرستان آذرشهر به‌علت توجه نکردن شهروندان و قرار گرفتن آن‌ها در مسیر سیلاب حدود 17 نفر از آن‌ها دچار حادثه شده که تاکنون اجساد 11 نفر پیدا شده و گروه‌های امدادی در حال جستجوی شش نفر دیگر هستند.

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در مناطق سیل‌زده، گفت: از همه شهروندان عزیز خواستاریم که به هشدارها و نکات ایمنی توجه کرده و از قرارگیری در حاشیه سیلاب‌ها برای عکسبرداری یا فیلمبرداری خودداری کنند.

وی تشریح کرد: همه امکانات از طرف نیروهای ارتش، سپاه و هلال‌احمر و اورژانس برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان بسیج شده که امیدواریم در ساعات آتی، همه مشکلات در مناطق سیل‌زده رفع شود.

چیت‌چیان ادامه داد: میزان دبی سیلاب در نقطه اوج خود حدود 140 مترمکعب بر ثانیه برآورد شده که میزان بسیار بالایی است.

وزیر نیرو، به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهوری به استان آذربایجان‌شرقی سفر کرده تا به بررسی آخرین وضعیت امدادرسانی به سیل‌زدگان این استان بپردازد.

رحیم میدانی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو و «حمیدرضا جانباز»، مدیرعامل آبفای کشور از سوی وزیر نیرو برای بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده‌ی استان‌های آدربایجان‌غربی و اردبیل به این استان‌ها اعزام شدند.تشریح خدمات امدادی در سیل و آب‌گرفتگی ۶ استان کشور

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین جزئیات عملیات سیل و آب‌گرفتگی در شش استان کشور از روز گذشته، گفت: تا ساعت ۲۰ امروز، یک‌هزار و ۸۶۰ تن از هموطنان شش استان درگیر در سیل و آب‌گرفتگی خدمات امدادی لازم را دریافت کردند.

وحید رحمتی با اعلام گزارش عملیات سیل و آبگرفتگی از روز گذشته تا ساعت ۲۰ شنبه، اظهار کرد: شش استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه و مازندران از روز گذشته درگیر سیل و آب‌گرفتگی بوده‌اند.

وی با اشاره به امدادرسانی در ۴۰ شهر و روستای استان‌های درگیر سیل و آب‌گرفتگی، گفت: بر این اساس امدادگران هلال‌احمر خدمات لازم را به یک‌هزار و ۸۶۰ تن از هموطنان ارائه کرده و ۲۸۸ تن نیز از خدمات اسکان اضطراری بهره بردند.

رحمتی گفت: در این زمینه ۱۵ تن از متاثران به مناطق امن و ۷ تن به مراکز درمانی منتقل شدند و سیلاب از ۱۷۹ واحد مسکونی تخلیه و همچنین ۴۰ خودرو از مسیر سیلاب رهاسازی شدند.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر با اشاره به توزیع ۳۰ دستگاه چادر و ۲۰۰ تخته پتو میان متاثران، گفت: به علاوه تا کنون یک هزار قوطی اتواع کنسروجات، ۲۰ کیلوگرم خرما، ۷۰۰ بطری آب معدنی و یک هزار قرص نان میان متاثران توزیع شده است.

وی با اشاره به مفقودی احتمالی ۵ تن از هموطنان متاثر از سیل و آب‌گرفتگی در آذرشهر و عجب شیر، اظهار کرد: ۸۰ تیم عملیاتی شامل ۳۸۰ امدادگر و نجاتگر خدمات لازم را به هموطنان ارائه کردند و امدادرسانی‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه و مازندران ادامه دارد.


افزایش 5 مفقود دیگر در سیل/ اجساد کشف شده به 41 تن رسید

 رییس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش شمار مفقودشدگان و تعداد اجساد کشف شده در سیل شمالغرب کشور خبر داد.

اسماعیل نجار که در مناطق سیل‌زده حضور دارد توضیح داد: پیش از این تعداد مفقودشدگان در شهرستان آذرشهر 17 تن اعلام شده بود که ساعاتی قبل پنج مورد اعلام مفقودی دیگر نیز به این گزارش اضافه شد و تعداد مفقودی‌های سیل در این شهرستان به 22 تن رسید.

وی ادامه داد:‌ همچنین در ادامه عملیات جستجوی نیروهای امدادی در آذرشهر اجساد شش جانباخته دیگر که گزارش مفقودیشان اعلام شده بود کشف شد و تعداد جانباختگان سیل در آذرشهر به 17 تن رسید.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه تعداد مفقودشدگان و اجساد کشف شده در شهرستان عجب‌شیر تغییری نکرده است، اظهارکرد:‌تعداد مفقودشدگان در این شهر 20 تن است که 18 جسد کشف شده است.

نجار با اشاره به یک مورد فوتی در شهرستان اشنویه، یک مورد فوتی در شهرستان بانه و چهار مورد فوتی به علت رانش زمین در سقز، اظهارکرد: در مجموع متاسفانه تاکنون 41 هموطن ما در حادثه سیل جان خود را از دست داده‌اند که مراتب همدردی خود را با خانواده‌های این عزیزان و مردم آذربایجان اعلام می‌کنیم. همچنین با احتساب پنج فردی که در آذرشهر گزارش مفقودیشان اعلام شده، در مجموع هفت تن نیز مفقود هستند که عملیات جستجو ادامه دارد.


اعلام یک روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی 

 به سبب جان باختن تعدادی از هموطنان‌ آذری‌زبان، فردا در آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام شد.

به دلیل حادثه طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل که سبب جان باختن تعدادی از هموطنان‌ آذری زبانمان شد، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی فردا مورخ ۲۷ فروردین ۹۶ را عزای عمومی اعلام کرد.

تعیین هویت 30 جان باخته سیل

همچنين سازمان پزشکی قانونی از شناسایی و تعیین هویت 25 جان‌باخته سیل آذربایجان شرقی و پنج جان‌باخته سیل کردستان در پزشکی قانونی خبر داد.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی از صبح امروز (شنبه) تاکنون 18 جسد از قربانیان سیل عجب‌شیر و هفت قربانی سیل در آذرشهر برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شدند و کار تعیین هویت روی آنان انجام شد.

این گزارش افزود: 9 جسد دیگر در عجب‌شیر و 2 جسد در آذرشهر طی عملیات جستجو پیدا شدند که در حال انتقال به پزشکی قانونی هستند.

در استان کردستان نیز به دنبال وقوع سیل چهار جسد در شهرستان سقز و یک جسد در بانه به پزشکی قانونی ارجاع شد که نسبت به شناسایی این اجساد اقدامات لازم صورت گرفته است.


افزایش شمار قربانیان سیل به ۳۵ نفر

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش شمار قربانیان سیل شمال غرب کشور به ۳۵ نفر خبر داد و گفت: همچنان هشت نفر مفقودند.

اسماعیل نجار که به مناطق سیل‌زده شمال غرب کشور سفر کرده، درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی در مجموع ۳۷ نفر درگیر سیل بودند که ۱۷ نفرشان در آذرشهر و ۲۰ نفرشان نیز در روستای چنار عجب‌شیر دچار حادثه شدند.

وی با بیان اینکه از ۱۷ مورد مفقودی در آذرشهر تا کنون جسد ۱۱ تن کشف شده است، گفت: همچنین از ۲۰ نفری که در عجب‌شیر مفقود شده بودند نیز جسد ۱۸ نفر کشف شده است که با این حساب در حال حاضر شش نفر در آذرشهر و دو نفر در عجب شیر مفقود هستند که جستجو برای یافتن‌شان ادامه دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه یک نوجوان نیز در شهرستان اشنویه آذربایجان غربی جان خود را از دست داد به ایسنا گفت: یک تن نیز در یکی از روستاهای تابع بانه به دلیل جاری شدن سیل جان خود را از دست داده و چهار نفر نیز در پی رانش زمین در پارک کوثر سقز جان خود را از دست دادند که در مجموع شمار جان باختگان به ۳۵ نفر می‌رسد.

وی با اشاره به جان باختگان روستای عجب‌شیر اظهار کرد: هفت نفر از جان باختگان این حادثه اعضای یک خانواده شامل پدر، مادر، چهار فرزند و یک عروس خانواده بودند که به دلیل قرار گرفتن منزل‌شان در مجاورت رودخانه جان خود را از دست دادند و از این خانواده تنها یک نوجوان باقی مانده است.

نجار افزود: اینکه مدام تاکید می‌کنیم باید از تصرف بستر رودخانه پرهیز کرده و این اماکن را در هنگام بارش نزولات آسمانی ترک کرد، به همین دلیل است. این یک نمونه از بی‌توجهی به هشدارهایی است که بارها و بارها تکرار شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه عملیات جستجو در این حادثه ادامه دارد، درباره خسارات جانی سیل در استان زنجان نیز گفت: جاری شدن سیلاب در زنجان خسارات جانی نداشته است.


افزایش تعداد کشته‌های حادثه سیل به ۲۷ تن/مرگ ۴ نفر در پارک بر اثر رانش زمین

سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش تعداد کشته‌های حادثه سیل در چهار استان کشور به ۲۷ تن خبر داد.

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام این خبر گفت: تعداد زیادی خودرو بدون توجه به هشدارها در حاشیه رودخانه اطراق کرده بودند که متاسفانه ۷  خودرو در سیل گرفتار شدند و بین ۱۵  تا ۱۷ نفر در خودروهای خودرو در سیل گرفتار شدند و ۵ جسد از آب بیرون آورده شده اند.

وی افزود:در عجب شیر روستای چنار ۲۰ نفر مفقود شده که تا به حال جسد ۱۶ نفر از مفقودین پیدا شده است.

نجار تصریح کرد: در آذربایجان غربی یک دوچرخه سوار به درون سیلاب افتاد و فوت کرد. ۱  نفر هم در ننور بانه جانباخته است. وی خاطرنشان کرد: ۴ نفر در پارک کوثر سقز در اثر رانش زمین جان باخته‌اند.

آمار کشته‌های سیل آذربایجان به ۱۹ نفر رسید

محمد صادق پورمهدی، معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی در خصوص آخرین آمار مفقودان و کشته شدگان حادثه سیل به خبرنگار ایلنا گفت: دو شهر عجب‌شیر و آذرشهر از مناطق تحت تاثیر سیل بودند، در شهر آذرشهر پس از وقوع سیل پنج ماشین که ۱۵ تا ۱۷ سرنشین داخل آن بودند در جریان جاری شدن آب مفقود شدند که تاکنون ۴ جسد این شهروندان را کشف کردیم.

وی با اشاره به آمار مفقودی‌ها و جان باختگان عجب شیر گفت: در یکی از توابع شهر عجب شیر ۲۰ مفقودی داشتیم که تاکنون ۱۵ جنازه از این مفقودی‌ها کشف شده است. در مجموع ۳۵ تا ۳۷ مفقودی داشتیم و از این تعداد تاکنون ۱۹ جسد کشف شده است.25 کشته و 16 مفقود در سیل و رانش زمین/انتقاد از بی‌توجهی مردم به هشدارها

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در تازه‌ترین اظهارات خود، آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده را تشریح کرد و از مرگ 25 تن در پی سیلاب در چهار استان کشور خبر داد.

اسماعیل نجار، درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده در شمال غرب کشور اظهار کرد: سامانه بارشی از صبح دیروز در چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و زنجان آغاز شده و متاسفانه سیلاب در بخش‌های مختلفی از این استان‌ها جاری شد.

وی با بیان اینکه بارش‌ها از حوالی ساعت 10 صبح دیروز آغاز شده و سیلاب حوالی ساعت 17 عصر جمعه جاری شد، گفت: هشدارهای لازم از سوی مقامات محلی به شهروندان داده شده و حتی در حریم رودخانه‌ها نیز مسئولان شخصا به خودروها و افراد حاضر مراجعه کرده و از آنان می‌خواستند که با توجه به پیش بینی‌ها محل را ترک کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور که برای بازدید از مناطق حادثه دیده به تبریز سفر کرده، گفت: در حال حاضر در آذرشهر هستم. در این منطقه پلی قرار دارد که هنگام سیل تعدادی از خودروها روی آن قرار داشته و علی رغم هشدارها، تعدادی از این خودروها حاضر به خارج شدن از آن نبودند.

4 کشته و دست‌کم 11 مفقود در آذرشهر

نجار با بیان اینکه هفت خودرو روی این پل قرار داشته و هنگام سیل، آب آنها را با خود برده است، افزود: در شهرستان آذرشهر بین 15 تا 17 مورد اعلام مفقودی شده است که تا کنون جسد چهار تن از این افراد کشف شده و نیروهای امداد و نجات در حال جستجو در محل هستند.

15 کشته و 5 مفقود در عجب شیر

وی با اشاره به وضعیت منطقه عجب شیر نیز اظهار کرد: در این شهرستان روستایی به نام چنار بیشترین تاثیر را از سیل گرفته است. حدود 20 مورد مفقودی اعلام شده که تا کنون جسد 15 تن کشف شده و جستجو برای پنج تن دیگر ادامه دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به وضعیت سیل در استان آذربایجان غربی، اظهار کرد: پس از آذربایجان شرقی به این استان سفر خواهم کرد. گزارش‌های واصله حاکی از این است که در این استان تعدادی پل تخریب شده و نوجوانی 12 ساله هم جان خود را از دست داده است.

نجار با اشاره به مرگ این نوجوان گفت: تصاویر و شواهد نشان می‌دهند که این نوجوان با دوچرخه وارد سیلاب شده و جریان آب او را با خود برده است.

وی با بیان اینکه در پارک کوثر سقز در استان کردستان نیز رانش زمین سبب مرگ چهار تن شد، گفت: یک نفر نیز در بانه به دلیل سیلاب جان خود را از دست داد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه جستجوها در استان‌های تحت تاثیر سیل ادامه دارد، گفت: گزارش‌ها از آذربایجان شرقی نیز حاکی از این است که به 1100 نفر امدادرسانی شد. از این تعداد 77 نفر اسکان اضطراری داده شده، 14 نفر به مکان امن منتقل شده، شش نفر در بیمارستان بستری شده و از 48 واحد مسکونی نیز تخلیه آب صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه پیش بینی‌های لازم از این حادثه انجام شده و اخطارها اعلام شده بود، گفت: متاسفانه برخی از افراد که مفقود شده یا جان خود را از دست داده‌اند، در حال تصویربرداری سیلاب و حتی برخی در حال گرفتن عکس سلفی بودند که دچار حادثه شدند.

پیگیری رئیس جمهور از حادثه

نجار با تاکید بر اینکه به نمایندگی از دولت در محل حضور دارد، گفت: از همان دقایق نخست حادثه، عوامل هلال احمر، اورژانس، استانداری، بخشداری و ... که همگی از نمایندگان دولت هستند در محل حضور داشتند. بنده نیز به دستور وزیر کشور به محل آمدم و گزارش‌ها از حادثه به طور منظم به وزیر کشور و رئیس جمهور ارائه می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با انتقاد از برخی خبرسازی‌ها در فضای مجازی گفت: اینکه حادثه‌ای طبیعی را دستمایه خبرسازی و انتصاب مطالب خلاف واقع به مسئولان و دولت کنیم، اقدام شایسته‌ای نیست.

اعزام اکیپ‌های بهداشتی و سلامت روان به مناطق سیل‌زده آذربایجان

سرپرست اورژانس کشور آخرین آمار مصدومان سیل در عجب‌شیر استان آذربایجان شرقی را اعلام کرد و همچنین از اعزام تیم‌های بهداشتی و سلامت روان به منطقه خبر داد.

دکتر پیرحسین کولیوند با بیان اینکه در مجموع کل مصدومان حادثه سیل عجب‌شیر در استان آذربایجان شرقی ١٢ نفر بوده است که  ١٠ نفر از آنها از "عجب‌شیر" و دو نفر از "اسکو" بوده‌اند.

وی افزود: پنج نفر از مصدومان عجب‌شیر در ساعت دو بامداد به وسیله اتوبوس آمبولانس اورژانس به بیمارستان امام رضا تبریز منتقل شده‌اند و در حال حاضر تحت نظر هستند. سایر مصدومان نیز  در بیمارستان محلی درمان شده‌اند.

کولیوند از اعزام تیم‌های بهداشتی و سلامت روان به منطقه خبر داد و گفت: اکیپ‌های بهداشت محیط و سلامت روان برای کمک به آسیب‌دیدگان و کاهش آلام آنها به محل حادثه اعزام شده‌اند.

5 فوتی در سیل کردستان

رئیس سازمان مدیریت بحران از فوت پنج تن در استان کردستان بر اثر سیل خبر داد

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده، گفت: روز گذشته سامانه بارشی که به کشور وارد شد، چهار استان آذربایجان شرقی، غربی، کردستان و زنجان را تحت تاثیر قرار داد و باعث بروز سیلاب‌هایی شد که تعدادی نیز متاسفانه جان خود را از دست دادند.

در حالی که لحظاتی پیش، مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی تعداد اجساد پیدا شده در سیل عجب‌شیر را ۱۴ تن اعلام کرده بود، اما نجار در گفت‌وگوی خود با شبکه خبر گفت: در شهرستان عجبشیر ۲۰ مفقودی داشتیم که تا کنون پنج جسد پیدا شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران ضمن اشاره به فوت یک نوجوان ۱۲ ساله در استان آذربایجان غربی بر اثر سیل، از فوت چهار نفر دیگر در سقز کردستان و یک نفر در منطقه ننور بانه خبر داد.

وی افزود: در شهرستان آذرشهر حدود ۱۵ تا ۱۷ نفر از مردمی که زیر یک پل برای تفریح حضور داشتند، به علت سیل مفقود شدند که تا کنون جسد دو نفر از آنها پیدا شده است. در زمانی شروع حادثه، امدادگران عملیات امداد و نجات را آغاز کردند که تا کنون توانستند به ۱۱۰۰ نفر امدادرسانی و ۱۴ نفر را به مکان امن منتقل کنند، شش نفر را به مراکز درمانی ارجاع دهند و آب را از ۴۸ واحد مسکونی تخلیه کنند.

نجار که با شبکه خبر گفتگو می‌کرد، با تاکید بر ادامه روند امدادرسانی در مناطق سیل زده بیان کرد: در حال حاضر به دستور وزیر کشور به سمت آذرشهر در حرکت هستیم. به مردم توصیه می‌کنیم با توجه به ادامه فعالیت این سامانه بارشی در مسیر رودخانه‌ها اتراق نکنند و به هشدارها توجه کافی داشته باشند.

  17 فوتی و 20 مفقود در آذربایجان شرقی

مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی آخرین آمار فوتی‌ها و مفقودین سیل روز گذشته این استان را اعلام کرد.

خلیل ساعی، در خصوص آخرین آمار افراد مفقودی در سیل شبانه روز گذشته آذربایجان شرقی گفت: در شهر عجبشیر تاکنون 20 نفر مفقودی داشتیم که اجساد 14 نفر آنها پیدا شده و تنها حدود 6 نفر مفقود مانده‌اند. با ادامه روند امدادرسانی‌ها به نظر می‌رسد تا ساعات آینده، سایر مفقودین را نیز پیدا کنیم.

وی افزود: در آذرشهر نیز 17 نفر مفقودی داشته‌ایم، همچنین اعلام شده است که حدود 7 خودرو در سیل مفقود شده‌اند که تاکنون دو خودرو پیدا شده‌اند که یکی خالی و دومی دارای سه سرنشین بود.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی در کل استان بر اثر سیل روز گذشته، تاکنون 17 نفر فوت و 20 نفر مفقود شده‌اند.

ساعی درباره وضعیت امدادرسانی به حادثه‌دیدگان نیز توضیح داد و گفت: در تبریز نیز بارش‌ها شدید بوده اما خوشبختانه موردی از فوت و مفقودی نداشتیم، اما خسارات به تاسیسات زیربنایی وارد شده است که بعد از عملیات امدادرسانی بازسازی آنها نیز صورت می‌گیرد. در حال حاضر همکاران هلال‌احمر بحث اسکان اضطراری را انجام و نیازهای اولیه حادثه‌دیدگان را تامین کرده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد، همچنین ادامه  داد: بیشترین خسارات تاکنون به بخش راه، پل‌ها و واحدهای مسکونی که در حریم بستر رودخانه ساخته شده بودند، وارد شده است. در حال حاضر نیز وضعیت آب و هوا در شهرستان‌های عجبشیر و آذرشهر آفتابی است، اما از بعدازظهر امروز بارندگی‌ها ادامه دارد. اگر بتوانیم تکلیف مفقودی‌ها را روشن کنیم، در سایر بخش‌ها مشکلی نخواهیم داشت.


افزایش شمار مفقودان سیل در آذربایجان شرقی به 37 نفر

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با اعلام اینکه از نخستین ساعات بروز حادثه در محل حضور دارد، گفت: نیروهای امدادی از همان ابتدای وقوع حادثه برای پیدا کردن 37 نفر از مفقودان حادثه سیل در عجب شیر و آذرشهر تلاش می کنند.

خلیل ساعی افزود: از ساعت 19 و 30 دقیقه روز گذشته (جمعه) در شهرستان عجب شیر حضور یافته ام و معاون اینجانب نیز به همراه گروه دوم ستاد بحران استان در شهرستان آذرشهر حضور یافته اند.

وی ادامه داد: در ساعت 2:19 دقیقه بامداد امروز سومین و چهارمین جسد این حادثه در مسیر پیدا شدند.

ساعی اظهار کرد: ساعت سه بامداد جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان عجب شیر در محل فرمانداری و همزمان با آن جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان آذرشهر در فرمانداری این شهر برگزار شد.

وی اضافه کرد: گشت زنی در روستاهای هر دو شهرستان پس از برگزاری جلسات شورای هماهنگی شروع شده و طبق اعلام شهروندان در شهرستان عجب شیر 20 نفر مفقود شده بودند که از این تعداد هشت نفر پیدا شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: در شهرستان آذرشهر نیز تعداد مفقودان 15 تا 17 نفر اعلام شده که از این تعداد دو نفر پیدا شده اند.

وی تاکید کرد: تلاش برای پیدا کردن مفقودان حادثه در هز دو شهرستان توسط نیروهای امدادی و نظامی در حال انجام است.

بارش های شدید در روز گذشته باعث جاری شدن سیل در مناطق از استان آذربایجان شرقی شده است.


۳۱ تن در آذرشهر و عجب‌شیر مفقودند

معاونت عملیات امداد و نجات تعداد مفقودین ناشی از سیل در آذرشهر و عجب‌شیر را ۳۱ تن اعلام کرد.

شاهین فتحی در جدیدترین گزارش از خسارات و همچنین امدادرسانی‌ها در سیل ۲۴ ساعت گذشته گفت: از روز گذشته تا ساعت ١٠ صبح امروز پنج استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، زنجان و مازندران و همچنین ١٨شهرستان (مراغه، چارایماق، هریس، بستان آباد، ورزقان، شبستر، تبریز، عجبشیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز، زنجان و نور تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار داشتند.

وی با اشاره به امدادرسانی به ٣٣ شهر و روستا و همچنین ١١٥٠ نفر، افزود: طی این مدت ١٣٣ نفر اسکان اضطراری یافتند و ١٥ تن به مناطق امن منتقل شدند.

وی همچنان تعداد فوتی‌های ناشی از سیل در ۲۴ ساعت گذشته را ۹ تن اعلام کرد و گفت: متاسفانه تعداد مفقودی‌های احتمالی ناشی از سیل در آذرشهر و عجب‌شیر به ٣١ نفر رسیده است.

فتحی به تخلیه آب از ۶۹ واحد منزل مسکونی اشاره کرد و گفت: امدادرسانی در سه استان آذربایجان شرقی و غربی و مازندران ادامه دارد.

۱۷شهرستان تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی

شاهین فتحی در توضیح گزارش سیل و آبگرفتگی  ۲۵فروردین ماه گفت: چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، زنجان و همچنین١٧شهرستان(مراغه، چارایماق، هریس، بستان آباد، ورزقان، شبستر، تبریز، عجب‌شیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز و زنجان) تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار داشتند.

معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمربا اشاره به امدادرسانی به ٣٢شهر و روستا افزود: همچنین تا کنون به ۱۱۰۰ نفر امدادرسانی شده، ۷۷ تن اسکان اضطراری یافتند، ۱۴ تن به مناطق امن منتقل شدند و شش تن نیز برای دریافت خدمات لازم به مراکز درمانی منتقل شدند.

فتحی با بیان اینکه متاسفانه ٩نفر نیز جان باختند، گفت: ۵ تن در شهرستان عجب‌شیر، ۳ نفر در آذرشهر و یک تن نیز در اشنویه جان خود را از دست دادند.

به گفته معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر، ۱۵ تن نیز در شهرستان‌های آذرشهر و عجب‌شیر مفقود هستند.

وی افزود: همچنین تخلیه آب از ۴۸ واحد منزل مسکونی صورت گرفته است و مجموعا ٤١تیم عملیاتی شامل ۱۸۰ امدادگر و نجاتگر فعالیت داشتند.

معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمرتاکید کرد: امدادرسانی‌ها در دو استان آذربایجان شرقی و غربی ادامه دارد.نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: