کد خبر: ۱۶۸۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
پنتاگون در واکنش به گزارش‌ها درباره تصمیم واشنگتن برای انجام حمله پیشگیرانه موشکی علیه کره شمالی تاکید کرد که برای دفاع از آمریکا و همپیمانانش همه گزینه‌ها را در دستورکار دارد.
تنش ها در شبه جزیره کره بر سر تداوم آزمایش های موشکی و برنامه هسته‌ای کره شمالی بالا گرفته و آمریکا با اعزام ناوگروه خود به مجاورت شبه جزیره کره هشدار داده است که ممکن است بر ضد پیونگ یانگ به اقدام یکجانبه متوسل شود. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، کره شمالی روز شنبه، مراسم یکصدو پنجمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی را برگزار می کند. این روز موسوم به "روز خورشید"، بزرگترین روز ملی کره شمالی به شمار می رود و رهبران این کشور در گذشته همواره از این تاریخ برای انجام آزمایش های تسلیحاتی استفاده کرده اند.

پنتاگون: همه گزینه‌ها روی میز است

پنتاگون در واکنش به گزارش‌ها درباره تصمیم واشنگتن برای انجام حمله پیشگیرانه موشکی علیه کره شمالی تاکید کرد که برای دفاع از آمریکا و همپیمانانش همه گزینه‌ها را در دستورکار دارد.

اولین گزارش در این باره از سوی شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا منتشر شده و اوایل امروز (جمعه) نیز یک سری گزارش‌های جدید از سوی رسانه‌های آمریکایی دیگر نشان داده‌اند که آمریکا حقیقتا گزینه‌های نظامی علیه کره شمالی را در دست بررسی دارد و برای اجرایی کردن آن آماده است.

ان‌بی‌سی نیوز پنجشنبه شب گزارش داد که آمریکا قصد دارد با موشک‌های توماهاک محل انجام آزمایش هسته‌ای جدید کره شمالی را هدف قرار دهد و این موشک‌ها را از دو ناوشکن خودش مستقر در آب‌های شبه جزیره کره شلیک خواهد کرد.

پنتاگون در این باره گفته، سیاستش این است که درباره عملیات‌های آتی خود بحث نکرده و راجع به سناریوهای احتمالی‌ گمانه زنی‌های علنی انجام نمی‌دهد.

دانا وایت، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اظهار داشت: فرماندهان ما همواره تمامی گزینه‌ها را به منظور محافظت از کشور در مقابل هرگونه احتمالی در نظر می‌گیرند.

وی تصریح کرد: تعهد ما به دفاع از همپیمانانمان از جمله کره جنوبی و ژاپن در مواجهه با تهدیدهای بالقوه همچنان مستحکم است.

خبرگزاری فرانسه نیز امروز به نقل از یک مشاور سیاست خارجی کاخ سفید که نامش را فاش نکرد گزارش داد، آمریکا در حال بررسی گزینه های نظامی در پاسخ به برنامه های تسلیحاتی کره شمالی است.

این مقام آمریکایی نیز با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره انجام یک آزمایش موشکی یا هسته‌ای دیگر از سوی کره شمالی در یکی از مناسبت‌های ملی این کشور در روز شنبه گفت، آمریکا آماده تعامل با تهدید امنیتی ایجاد شده از سوی بلندپروازی‌های هسته‌ای کره شمالی است.

این مشاور خاطر نشان کرده است: گزینه های نظامی از پیش در دست ارزیابی قرار گرفته‌اند و اکنون مساله دیگر بر سر انجام شدن یا نشده یک آزمایش تحریک آمیز دیگر از سوی کره شمالی نیست بلکه مساله این است که "چه زمان" این آزمایش انجام می‌شود.

جهان منتظر« سورپرایز کره شمالی» است

دونالد ترامپ، کیم جونگ اون را تحریک کرد، جهان در لحظات خطرناکی به سر برده و همچنان می برد، لحظاتی که در آن احتمال جنگ جدیدی میان دو قدرت نابرابر به لحاظ نظامی وجود دارد یکی از آنها سلاح هسته ای دارد که قبلا از آن در یکی از ماجراجویی های وحشیانه در تاریخ جدید استفاده کرد و دیگری برنامه ای هسته ای دارد و هیچ کس دقیقا نمی داند که سطح توانش در این زمینه چقدر است.

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی جدید به شدت گرفتن تنش میان آمریکا و کره شمالی پرداخت و نوشت: «جهان در خطر است»کی در خطر نبود؟ فردا«روز خورشید» در تقویم جمهوری دموکراتیک خلق کره است و نیز روز ملی است که مردم در این کشور زادروز «کیم ایل سونگ» موسس جمهوری را جشن می گیرند، هزاران نفر از مردم کره شمالی از مزار رهبر تاریخی شان دیدار می کنند و به وی ادای احترام می کنند و با خود گل می برند و روی مزارش می گذارند. فردا به بچه ها شکلات و شیرینی داده می شود و تیم های محلی رقص فولکوریک انجام می دهند و ورزشکاران نمایش های بزرگی به راه می اندازند و آسمان پیونگ یانگ پایتخت این کشور شاهد نور افشانی می شود.به مانند بیشتر مناسبت ها در کشورهای جهان جشن ها شامل نمایش نظامی می شود که در این نمایش کشورها توان نظامی و دفاعی خود را به منصه ظهور می رسانند. این چنین است که کره ای ها بار دیگر به جهان ثابت می کنند که آنها همچنان هستند و به مناسبت هایی که برای شان عزیز است جشن می گیرند به رغم آن که همه جهان آنها را تحریم کرده است.

مردم کره شمالی «روز خورشید» و سالروز میهنی را هر سال به همان شکل جشن می گیرند و تحریم ها علیه ملت کره شمالی به طور کامل هر سال تمدید و جدید می شود لیکن جهان با سیاستمداران و رسانه هایش فقط به اخبار جنجالی درباره رهبرش می پردازد(و بیشتر این اخبار از خبرگزاری های غربی یا کره جنوبی یعنی رسانه های کشورهای دشمن کره شمالی منتشر می شود)و نیز به اخبار برنامه هسته ای این کشور که هر سال بیشتر از سال های قبل پیشرفت می کند، می پردازد.اینکه یک کشور سلاح های مرگباری مانند بمب های هسته ای در اختیار داشته باشد امر نگران کننده و ترسناکی برای همه ملت هاست زیرا تاریخ جدید به ویژه تاریخ جدید آمریکا حکایت از آن دارد که وحشی گری نظام ها حد و مرزی ندارد و هیچ ابایی ندارند که از سلاح های کشنده تر علیه بشریت استفاده کنند.

امروز مردم جهان با هشت کشور زندگی می کنند که دارای کلاهک های هسته ای هستند علاوه بر رژیم اسرائیل که جزئیات برنامه هسته ای اش سری مانده است به رغم آن ایالات متحده آمریکای هسته ای از ما می خواهد که فقط از بمب های هسته ای کره شمالی بترسیم.
برای واشنگتن مناسب است که امروزه خود را «قربانی احتمالی» نظام کره شمالی هسته ای«دیوانه» متصور کند که می خواهد بار دیگر از خودش دفاع کند و با «رها شدن از شر اشرار»که در کمین آن نشسته اند، از جهان نیز دفاع کند. پس از آن که نظام آمریکا و ابزارهای تبلیغاتی اش از زمان پایان جنگ سرد عادت به این کرده اند که کره شمالی و ملتش را هدفی برای تحریم های اقتصادی بی رحمانه و تحریک های نظامی و محاصره سیاسی کنند ، امروز نیز این تهدیدها را افزایش می دهند.لیکن این بار تهدیدها خطرناک است و خطر در این نهفته نیست که رهبر کره شمالی همانطور که واشنگتن تبلیغ می کند«دیوانه» است بلکه به دلیل آن که برنامه هسته ای اش را بیشتر پیش برده است. همچنین خطر از این جا نشأت نگرفته است که دونالد ترامپ به طور انحصاری در میان روسای جمهور آمریکاست که نمی توان«رفتارها و کارهایش را پیش بینی کرد»( بالا بردن شدت رویارویی ها توسط جان کندی و کشتارها توسط بیل کیلینتون و جنگ های بوش پسر...)بلکه به این دلیل است که ایالات متحده آمریکا اولین کشوری بود که حمله هسته ای را در تاریخ انجام داد و اکنون نیز نمی توان از تکرار آن منعش کرد. امروز انسانیت در خطر است زیرا جهان دربرابر یک مجرم هسته ای دارای سوابق قرار گرفته است و زرادخانه نظامی ترسناکی پر از سلاح های هسته ای دارد که کشوری را تهدید می کند که برنامه هسته ای دارد. علاوه بر آن، رئیس جمهوری نمایشی به مانند ترامپ دارد که «کره شمالی کمونیست» را هدفی برای تبلیغات انتخاباتی اش قرار داده است و کمونیست هراسان آمریکایی را تحریک کرد و غریزه های تشنگان جنگ های جدید علیه دشمن سرسخت تاریخی را بسیج کرد. با وجود این، آیا جهان فردا یا در آینده نزدیک شاهد جنگ هسته ای می شود؟

با نگاهی سریع به برخی از داده های ژئوسیاسی و نقشه های می توان حجم تحریک ها و خطرات بالا گرفتن رویارویی ها را فهمید و برخی از سناریوها را تصور کرد و بی تردید نمی توان با قطع و یقین پیش بینی کرد که هر کدام از طرف ها چه گامی را بر می دارد.

درباره تهدیدها ناظران بر این باورند که این ترامپ بود که دشمنش را تحریک کرد و این کار را پس از آن کرد که دستور داد ناو هواپیمابر«یو اس اس کارل وینسن» به آب های کره برود و همراه با این اقدام رویارویی کلامی و تهدیدها را بالا برد و کره شمالی را متهم کرد که به دنبال ایجاد کردن«دردسرهایی است»! همه اینها در سایه ادامه رزمایش کره جنوبی و آمریکا صورت می گیرد که آمریکایی ها اعلام کردند شامل آموزش برای حمله به تأسیسات هسته ای کره شمالی و نیز آموزش برای «قطع سر نظام کره شمالی» از طریق حمله نیروهای ویژه آمریکایی می شود تا رهبران نظام کره شمالی را پاک سازی کنند.  دشمنان کره شمالی این چنین به صراحت نیت های خود را از حملات خطرناک به این کشور بیان می کنند ولی جامعه جهانی این را تحریک رهبران کره شمالی نمی داند!

از طرف کره هم ناظران انتظار پیش بینی می کنند که رهبر این کشور از مناسبت ملی فردا یا برای انجام آزمایش هسته ای جدید که ششمین آزمایش از سال 2006 است، بهره می برد یا برای شلیک موشک های بالستیک قاره پیما استفاده می کند« که مطمئن نیستیم که در اختیار دارد ولی در حال ساخت آنهاست». تحلیلگران در این پیش بینی و انتظارشان به همزمانی برخی از آزمایش های نظامی سابق توسط نظام کره شمالی با مناسبت ها و زمان های سمبلیک مانند عید استقلال ایالات متحده آمریکا یا پس از صدور تحریم های آمریکایی جدید علیه این کشور استناد کردند. نظام کره شمالی همچنین به رویارویی کلامی آمریکایی با این گفته پاسخ داد که « آماده هر گونه جنگی است که واشنگتن به راه می اندازد».برخی از روزنامه نگاران غربی در پیونگ یانگ نیز نقل کردند که مطلع شدند که «آماده وقوع حادثه بسیار بزرگی در روز شنبه» باشند.

چرا ترامپ اقدام به تحریک کیم کرده است و استراتژی واکنش چیست؟ چرا واشنگتن بر مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران اصرار می کند و چشمش را از باقی مانده کشورهای هسته ای می بندد اما بر رویارویی با کره شمالی اصرار می کند؟ دولت آمریکا به وضوح به اقدام های آینده خود پاسخ نمی دهد لیکن مسئولان چینی و کره جنوبی خواستار «نرفتن به سمت رویارویی بیشتر و جنگ و ضرورت آغاز مذاکرات مستقیم با کیم» شدند. « ترامپ نمی تواند بدون در نظر گرفتن سخنان مسئولان چینی و کره جنوبی کاری بکند».برخی از تحلیلگران به ترامپ نسبت به «اشتباه در پیش گرفتن تاکتیک روشن نکردن گام های آینده اش درباره نظام کره شمالی هشدار دادند زیرا کیم با برداشتن نخستین گام هم ترامپ و هم جهان را شگفت زده می کند».

آبه: کره شمالی ممکن است از موشک‌هایی با گاز سارین استفاده کند

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هشدار داد: کره شمالی احتمالا از قابلیت پرتاب موشکهای حامل گاز اعصاب سارین برخوردار است.

به گزارش رویترز، در بحبوحه نگرانی ها از اقدام قریب الوقوع کره شمالی در انجام ششمین آزمایش هسته ای یا آزمایش‌های موشکی بیشتر، شینزو آبه پنجشنبه با شرکت در نشستی در پارلمان ژاپن اعلام کرد:‌ این احتمال وجود دارد که کره شمالی تاکنون به توانمندی تجهیز موشکهای خود به کلاهکهای حامل گاز سارین دست پیدا کرده باشد. 

آبه در عین حال تاکید کرد ژاپن و کره شمالی به دنبال راه های مسالمت آمیزی برای فرو نشاندن تنش‌ها در شبه جزیره کره هستند. 

وی گفت: احتمال اینکه کره شمالی بتواند کلاهک‌های موشک‌های خود را با گاز سارین پر کند و یک حمله انجام دهد وجود دارد البته بحث اقدامات بازدارنده به شرایط واقعی بستگی دارد. فکر می‌کنم ما باید گزینه‌های متفاوت را برای تصمیم‌گیری درباره اقدامات لازم در نظر بگیریم.

کره‌شمالی: در مقابل حمله احتمالی آمریکا دست‌بسته نمی‌مانیم

معاون وزیر امور خارجه کره شمالی امروز (جمعه) در یک مصاحبه دونالد ترامپ را به تقویت آنچه که وی «چرخه شرورانه تنش‌ها» در شبه جزیره کره خواند، متهم کرده و گفت: توئیت‌های تجاوزگرانه ترامپ دردسرساز شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هان سونگ ریول، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی در مصاحبه‌ای در شهر پیونگ یانگ به آسوشیتدپرس، گفت، کشورش هرگز در مواجهه با حمله پیشگیرانه آمریکا دست بسته نخواهد نشست.

هان خاطرنشان کرد: اگر آمریکا دست به اقدام نظامی بی‌مهابا علیه کره شمالی بزند پس ما نیز با حمله پیشگیرانه جمهوری دموکراتیک خلق کره با آن روبرو خواهیم شد.

وی ادامه داد: ما همین الان نیز یک قدرت بازدارنده هسته‌ای در اختیار داریم و مطمئنا در مواجهه با حمله پیشگیرانه آمریکا دست بسته نخواهیم بود.

این اظهارات معاون وزیر امور خارجه کره شمالی در حالی مطرح شده که تنش‌ها در شبه جزیره کره با اقدامات اخیر آمریکا از جمله با اعزام یک ناو هواپیمابر و دو ناوچه موشک انداز به آب‌های شبه جزیره کره و دست زدن به بزرگ‌ترین مانور نظامی مشترکش در این منطقه، تشدید شده است.

این مقام کره شمالی، ترامپ و آمریکا را متهم به افزایش این تنش‌ها کرد و گفت: نه تنها رزمایش آمریکا و کره جنوبی و اعزام ناو هواپیمابر از سوی آمریکا بلکه توئیت ترامپ در روز سه‌شنبه مبنی بر اینکه «کره شمالی به دنبال دردسر است» از جمله عوامل تشدید این تنش‌ها بوده‌اند.

هان خاطرنشان کرد: ترامپ همواره با سخنان تجاوزگرانه‌اش اقدامات تحریک‌آمیز انجام داده است، دلیل مشکلات نیز همین است. این نه جمهوری دموکراتیک خلق کره بلکه آمریکا و ترامپ هستند که دردسر درست می‌کنند.

وی ادامه داد: موضع ما در قبال سیاست خصمانه آنها کاملا آشکار و مشخص است.

معاون وزیر امور خارجه کره شمالی افزود: اکنون که دولت ترامپ به فکر گزینه‌هایش در قبال جمهوری دموکراتیک خلق کره است این گزینه‌ها شامل اقدامات بی‌مهابایی مثل حملات پیشگیرانه و از بین بردن مقر رهبران بوده‌اند. هر کاری که آمریکا انجام دهد ما نیز مطابق آن اقدام می‌کنیم. ما کاملا آماده مدیریت وضعیت هستیم.

آمریکا در صورت آزمایش هسته‌ای کره شمالی به این کشور حمله می‌کند

چند مقام اطلاعاتی آمریکا در گفت‌وگو با ان.بی.سی اعلام کرده‌اند در صورتی که کره شمالی آزمایش هسته‌ای جدیدی را انجام دهد، آمریکا یک حمله پیش‌دستانه با استفاده از تسلیحات غیرهسته‌ای به این کشور انجام خواهد داد.

کره شمالی روز پنج‌شنبه به خبرنگاران خارجی که در مراسم سالگرد یکصد و پنجمین تولد کیم سونگ بنیانگذار کره شمالی که معروف به "روز خورشید" است، حضور یافته بودند گفت که منتظر یک اتفاق بسیار مهم تا آخر هفته جاری باشند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این اتفاق مهم می‌تواند یک آزمایش هسته‌ای باشد.

پیش‌تر با ورود گروهی از ناوهای جنگی آمریکای به شبه جزیره کره پیونگ یانک هشدار داده بود که آماده است تا در صورت مشاهده هرگونه تحرکی علیه این کشور به خاک آمریکا حمله هسته‌ای کند.

روز چهارشنبه وب‌سایت "38 شمال" که مسئول رصد فعالیت‌های کره شمالی است اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای 12 آوریل نشان می‌دهد که فعالیت‌ها و نیروی انسانی حاضر در سایت اصلی هسته‌ای این کشور "یونگ بیون" افزایش یافته است.

هم‌چنین در نزدیکی خروجی شمالی این سایت چند وسیله نقلیه کوچک و یک کامیون حضور دارند.

آمادگی برای جنگ در پایتخت کره‌شمالی

بر اساس برخی گزارش‌ها رهبر کره شمالی به دنبال افزایش تهدید حمله آمریکا به این کشور دستور تخلیه ساکنان پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی را به منظور تدارک این کشور برای جنگ داده است.

به گزارش روزنامه انگلیسی اکسپرس، یک رسانه کره جنوبی مدعی شده ساکنان پایتخت کره شمالی با یکدیگر خداحافظی پایانی کرده‌اند و منتظر هستند که رهبر کشورشان برای راه انداختن یک جنگ وارد عمل شود.

در همین راستا خبرنگاران خارجی نیز گزارش داده‌اند که دولت کره شمالی به آنها گفته خود را برای یک «رخداد مهم و بزرگ» در روز شنبه همزمان با بزرگ‌ترین مناسبت ملی کره شمالی مشهور به «روز خورشید» آماده کنند.

بیش از 200 خبرنگار خارجی در حال حاضر به منظور پوشش این مناسبت در شهر پیونگ یانگ هستند.

مقام‌های کره شمالی هشدار داده‌اند به دلیل وضعیت شدیدا متشنج در شبه جزیره کره هر زمان ممکن است یک جنگ هسته‌ای سر بگیرد.

چین نیز حدود 150 هزار تن از سربازانش را به نزدیکی مرز کره شمالی منتقل کرده است.

مقام‌های کره شمالی چیزی درباره اینکه رخداد غیرمنتظره آنها چه چیزی خواهد بود، نگفته‌اند.

اطلاعات ناموثق درباره برنامه هسته ای کره شمالی

سال 2006 کره شمالی نخستین آزمایش هسته ای خود را انجام داد از آن به بعد پنج آزمایش هسته ای انجام داد که دانشمندان جزئیات دقیقی درباره آنها ندارند و فقط به تخمین ها بسنده می کنند از جمله:

-آزمایش ها تا کنون عبارت بودند از انفجارهای هسته ای خالی از عنصر تریتیوم که بمب های هسته ای دارند.

-برنامه هسته ای کره شمالی همچنان در سطح اول و دوم است با علم به اینکه درجه چهارم است که در آن بمب هیدروژنی تولید می شود.

-برخی گمان می کنند که آزمایشگاه های هسته ای کره شمالی در زیر زمین در کوه «مانتاب» واقع در شمال این کشور است؛ همان جایی که تونل های عمیق و وسیعی حفر شده که در آنها آزمایش ها انجام می شود و این کوه به مرکز هسته ای «پونگیه-ری» مرتبط است.

-5.3درجه قدرت انفجار هسته ای در آزمایش اخیر در سپتامبر 2016 بود این در حالی است که در آزمایش اول در اکتبر سال 2006، 4.1 درجه بود.

-کره شمالی هنوز موشک های قاره پیما که قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند در اختیار ندارد.

امکانات نظامی
-کره شمالی به وسیله 7 پایگاه نظامی آمریکایی احاطه شده که برخی از آنها به طور مستقیم در مرزهای زمینی اش با کره جنوبی و بقیه در ژاپن، تایوان و در دریا قرار دارند.

-کره شمالی موشک های دور بردی دارد که می تواند کره جنوبی و ژاپن را هدف قرار دهد.

-در سئول پایتخت کره جنوبی بیش از 200 هزار آمریکایی ساکن هستند.

-در رسانه های آمریکایی روز گذشته تصاویر ماهواره ایی منتشر شد که گفته شد « تحرکات مشکوک در نزدیکی یکی از تأسیسات هسته ای کره شمالی در شمال این کشور است که ناظران آنها را با تحرکاتی شبیه دانستند که معمولا پیش از آزمایش هسته ای صورت می گیرد.

-وزیر دفاع استرالیا روز گذشته هشدار داد که کره شمالی می تواند سواحل آمریکا و استرالیا را طی دو سال موشک باران کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: