کد خبر: ۱۶۸۱۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
ثبت‌نام غیرمنتظره در تیتر یک روزنامه ها؛
بمب خبري ديروز را رئيس‌دولت سابق منفجر کرد. اصولگرایان برآشفته اند اما بازهم واکنشي کلاسيک و منطبق بر سبک و سياق اصول‌گرايان نشان دادند که در چنين موقعيت‌هايي پاي خارجي را هم به ميان مي‌آورند، با آنکه قطعا به ياد مي‌آوردند که در دو دولت نهم و دهم چطور از او و عملکرد پر‌ابهامش دفاع کرده‌اند. برايند چنين واکنش‌هايي در کانون‌هاي متعدد جريان‌هاي سياسي نسبت به ثبت‌نام احمدي‌نژاد، مي‌تواند نشان‌دهنده نگراني جامعه از بروز شرايط حساسيت‌زا و احتمال بروز تنش‌هاي سياسي در داخل و همچنين فرو‌ريختن اميد مردم به بهبود شرايط کشور در ابعاد، اجتماعي، سياسي و اقتصادي باشد، چه اينکه بسياري از تحليلگران چنين تصميمي از سوي محمود احمدي‌نژاد را با نوعي انحراف به‌سمت نفاقي تازه در کشور تعبير کرده‌اند.
خبر کاندیداتوری احمدی نژاد در دومین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری واکنش و تحلیل بسیاری از روزنامه های ایران را برانگیخته است. 

به گزارش اعتدال، علیرغم واکنش و تحلیل های بسیاری از فعالان سیاسی و بازتاب آن ها در رسانه و روزنامه ها، اما روزنامه های اصولگرا در اتفاقی خبر ثبت نام احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری را کاملا حذف کردند.


روزنامه شرق کاندیداتوری احمدی نژاد را شوک بهاری می داند و ثبت‌نامش را قابل پیش‌بینی. این روزنامه می نویسد: نشانه‌های تغییر عقیده احمدی‌نژاد را در کانال‌های حامی‌اش می‌شد پی گرفت. خبری به همراه یک پوستر در همان کانال‌ها دست به دست می‌شد که حکایت از شکل‌گیری یک پویش مردمی برای دعوت از احمدی‌نژاد داشت. براساس این خبر قرار بود ساعت هفت عصر روز جمعه «مردم» در میدان ٧٢ نارمک جمع شوند و از احمدی‌نژاد برای ثبت‌نام در انتخابات دعوت کنند. رئیس سابق دولت اما پا پیش گذاشت و زحمت حامیانش را کم و خودش زودتر ثبت‌نام کرد. 

اصولگرایان مانده‌اند که با احمدی‌نژاد چه کنند. مثلا نشست خبری چند روز پیش او را کاملا نادیده گرفتند. به نظر می‌رسید که چندان هم از حملات یکی، دو ماه اخیر احمدی‌نژاد و تیمش به دولت نگران نبودند. احمدی‌نژاد هم‌زمان هم دولت را تخریب می‌کند و هم تنور انتخابات را گرم، چیزی که به نفع اصولگرایان است. در پیوندی نانوشته، با وجود برخی اختلافات اما در هدف یکی بودند. در شرایطی که احتمال تأیید صلاحیت بقائی هم دور از ذهن بود، کنش احمدی‌نژاد بازی در زمین اصولگرایان تلقی می‌شد. اما حالا او با ثبت‌نام دیروز خودش تقریبا بازی اصولگرایان را هم بر هم زده است. برخی هم معتقدند که احمدی‌نژاد برای اصولگرایان بدل به غول چراغ جادویی شده که دیگر به چراغ باز نخواهد گشت. 

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه اعتماد 4 سناريو برای كانديداتوری احمدی‌نژاد پیش بینی کرده ونوشته است:  سابقه هشت‌ساله محمود احمدي‌نژاد آنقدر روشن بود كه همه آنهايي كه نامه ششم مهرماه ٩٥ محمود احمدي‌نژاد خطاب به مقام معظم رهبري را خوانده بودند به خوبي مي‌دانستند كه احمدي‌نژاد قرار نيست از اين عرصه كنار برود. همه‌چيز مشخص بود. محمود احمدي‌نژاد هيچ‌وقت بناي كانديدا نشدن را نداشت. هيچ‌وقت هم به تعطيل كردن سفرهاي استاني‌اش فكر نكرد. يكي از نخستين سناريوهايي كه از ثبت‌نام محمود احمدي‌نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري به نظر مي‌رسد تلاش او براي گرفتن تاييد صلاحيت حميد بقايي است. احمدي‌نژاد با همه هياهويي كه در مورد پرونده پاك حميد بقايي در ماه‌هاي اخير به راه انداخته است به خوبي مي‌داند كه خبري از تاييد صلاحيت براي مرد شماره ٣ پايگاهش نيست، پس خودش هم به ميدان آمده است.

سناريوي دوم اما اين است كه احمدي‌نژادي‌ها به ميدان آمده‌اند تا بازار راي اصولگرايان را بر هم بزنند. حضور احمدي‌نژاد در عرصه انتخابات ضرر آنچناني براي پايگاه راي حسن روحاني ندارد اما براي پايگاه راي ابراهيم رييسي يا ساير كانديداهاي اصولگرا مي‌تواند يك خطر باشد. آنهايي كه در ميان دو قطبي «رييسي» و «ساير كانديداهاي اصولگرا» مانده بودند شايد حالا با آمدن احمدي‌نژاد و تاييد صلاحيت احتمالي او به سمت او بچرخند. در اين ميان اما احمدي‌نژاد اين را خوب مي‌داند كه بعد از آمدنش به عرصه انتخابات درست پس از نهي مقام معظم رهبري اقبالي در ميان نيروهاي سياسي اصولگرا ندارد، در ميان اصلاح‌طلبان و اعتداليون هم كه تكليف روشن است پس در اين ميان او مي‌تواند با دادن شعارهاي مردم‌پسند كه در طول مبارزات انتخاباتي (در صورت تاييد صلاحيت) بدهد بازهم سبد راي اصولگرايان را دچار تزلزل كند اما اين شعارها تغييري در سبد راي حسن روحاني ايجاد نخواهد كرد. سناريوي سوم: احمدي‌نژاد در تمام سال‌هاي اخير نشان داده است كه ساختارشكني را دوست دارد. همه برنامه‌هاي او نشان مي‌دهد كه نمي‌خواهد تنها يك «رييس دولت سابق» باشد و نمي‌خواهد كه به اين راحتي‌ها فراموش شود. اين تلاش براي فراموش نشدن را از همان فرداي پايان دولتش نشان داد. احمدي‌نژادي‌ها براي آينده برنامه‌هاي مهمي دارند كه شايد در آن اين ساختارشكني‌ها به كارشان بيايد.

سناريوي چهارم: احمدي‌نژاد پا به بازي‌اي گذاشته است كه شايد با محاسبات خود او از هر طرف برايش سود داشته باشد. اما اگر احمدي‌نژاد هم همراه با بقايي رد صلاحيت شود چه خواهد شد؟ به جز تخلفات احتمال اينكه محمود احمدي‌نژاد به عنوان رجل سياسي شناخته نشود، بالا است. اما اگر احمدي‌نژاد رد صلاحيت شود، مشخص نيست كه او كار را به يك بيانيه خطاب به پايگاه رايي كه او معتقد است به اصرار آنها وارد عرصه انتخابات شده است رضايت مي‌دهد يا اينكه سكوت كند. هرچه كه هست بي‌شك آنها براي رد صلاحيت شدن هم برنامه دارند. اما در اين ميان شايد محمود احمدي‌نژاد از يك گزينه ديگري كه در بي‌خبري و بدون حاشيه در انتخابات ثبت‌نام مي‌كند، حمايت كند. گزينه‌اي از ميان اصولگرايان كه از همان سال گذشته خبر از ديدارهاي احمدي‌نژاد با او هم آمده بود اما حمايت علني نشد تا شايد گزينه مورد حمايت آنها از همين حالا لو نرود.


تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه ایران نوشت: محمود احمدی‌نژاد روز گذشته باوجود توصیه صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم حضور در انتخابات، در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد. اقدامی که بیش از هر چیز یادآور بی اعتنایی او به نامه صریح رهبری نظام در تیرماه 1388 برای ملغی شدن انتصاب اسفندیار رحیم مشایی در سمت معاون اولی دولت بود. تا آنجا که تنها پس از افشای محتوای آن نامه از سوی نایب رئیس مجلس وقت بود که  احمدی‌نژاد ناچار شد با تأخیری چند روزه از «کناره‌گیری مشایی» و نه حتی «تبعیت از امر» خبر دهد. «خودمحوری» که در اردیبهشت ماه سال 1390 نیز با خانه‌نشینی 11 روزه احمدی‌نژاد در اعتراض به حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ابقای وزیر اطلاعات وقت در سمتش تکرار شد. حال اصولگرایانی که آن زمان با رویه رئیس دولت تحت حمایت خود از زاویه سکوت یا توجیه وارد می‌شدند، در فضایی شوک‌زده درباره اهداف و انگیزه‌های وی از اقدام اخیرش گمانه‌زنی کنند.

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه شهروند نوشت: ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد چنان که برای او به سادگی «آب‌خوردن» پیش رفت، برای رقبایش از هر دو جناح سیاسی کشور چنین نخواهد بود. اینک دو احتمال عمده پیش‌روی او و انتخابات ٩٦ است. نخست آن‌که محمود احمدی‌نژاد و بقایی هر دو ازسوی شورای نگهبان ردصلاحیت شوند، آنگاه چه خواهد شد؟ به ‌هرحال شورا سابقه ردصلاحیت یک رئیس‌جمهوری سابق را درکارنامه دارد و این احتمال اصلا بعید به نظر نمی‌رسد.

احتمال دوم آن است که او یا بقایی یا حتی هر دو جواز حضور در انتخابات را از شورای نگهبان بگیرند. درچنین صورتی انتخابات قطعا از حالت رقابت دوقطبی میان سیدابراهیم رئیسی و حسن روحانی خارج می‎شود، اما ماجرا به سود چه جریانی خواهد بود؟ بدنه اصولگرایی مدت‌هاست که از او روی برگردانده، درچنین وضعیتی بعید به نظر می‌رسد بدنه اصولگرایی که در سال‌های ٨٤ و ٨٨ برای رسیدن به قدرت او را یاری کردند، این‌بار پاپیش بگذارند. جناح اصولگرا این روزها سردرگم میان نتیجه بخت‌آزمایی در جمنا و حضور مستقل نامزدهای انتخابات پیش‌رو را با گام‌هایی لرزان و چشمانی نگران دنبال می‌کند. حضور احمدی‌نژاد تنها می‌تواند بر سنگینی بار شکست احتمالی بیفزاید. همه می‌دانند سبد رأی او درمیان همان توده‌هایی است که قرار است با مشوق‌های اقتصادی از دولت روحانی بِبُرند و با نامزد اصولگرایان یکدل شوند. رأی خالص اصولگرایی در انتخابات سال‌های ٧٦، ٨٠ و ٩٢ یعنی سال‌هایی که آنها نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را واگذار کرده‌اند، قابل شمارش است. این رأی هیچ‌گاه بیش از ٦ یا حداکثر ٨‌میلیون نبوده و بعید است که سبد رأی ایدئولوژیک این جناح در ٤‌سال گذشته دچار تحولی جدی شده باشد. دراین میان اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان هوادار حسن روحانی از قضا خواهند توانست دوگانه رئیسی- احمدی‌نژاد را به فرصتی مناسب برای تبلیغ نامزد خود بدل کنند. علاوه بر آن‌که رئیس‌جمهوری مستقر به خودی خود از بخت بیشتری در انتخابات برخوردار است، تضاد میان مخالفان احمدی‌نژاد و هوادارانش نیز نهایتا به سود جناح اعتدالگرا پیش خواهد رفت. بعیدترین احتمال، دورترین رخداد و ضعیف‌ترین شانس آن است که او هم تأیید صلاحیت شود و هم بتواند پیروز انتخابات لقب بگیرد! دراین‌باره تنها می‌توان گفت؛ با تمام شرایطی که به وجود آمده، به نظر نمی‌رسد این یکی حداقل به سادگی «آب‌خوردن» باشد، چنان که او و هواداران عمده‌اش می‌پندارند.

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه وقایع اتفاقیه نیز کاندیداتوری احمدی نژاد را وقاحت سیاسی نامید و نوشت: بمب خبري ديروز را رئيس‌دولت سابق منفجر کرد. اصولگرایان برآشفته اند اما بازهم واکنشي کلاسيک و منطبق بر سبک و سياق اصول‌گرايان نشان دادند که در چنين موقعيت‌هايي پاي خارجي را هم به ميان مي‌آورند، با آنکه قطعا به ياد مي‌آوردند که در دو دولت نهم و دهم چطور از او و عملکرد پر‌ابهامش دفاع کرده‌اند. برايند چنين واکنش‌هايي در کانون‌هاي متعدد جريان‌هاي سياسي نسبت به ثبت‌نام احمدي‌نژاد، مي‌تواند نشان‌دهنده نگراني جامعه از بروز شرايط حساسيت‌زا و احتمال بروز تنش‌هاي سياسي در داخل و همچنين فرو‌ريختن اميد مردم به بهبود شرايط کشور در ابعاد، اجتماعي، سياسي و اقتصادي باشد، چه اينکه بسياري از تحليلگران چنين تصميمي از سوي محمود احمدي‌نژاد را با نوعي انحراف به‌سمت نفاقي تازه در کشور تعبير کرده‌اند.

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه مردم سالاری نیز نوشت: این نخستین اقدام ناگهانی احمدی‌نژاد در فضای سیاسی کشور نیست و این رفتارها از سوی او مسبوق به سابقه است. علی‌رغم شروع بازی پیچیده و خطرناک احمدی‌نژاد که ممکن است هزینه‌های سنگینی در پی داشته باشد، می‌شود این طور به ماجرا نگاه کرد که محمود احمدی‌نژاد سابقه‌ای طولانی در زیر پا گذاشتن حرف‌های خود و ورود به بازی‌های نسنحیده و آشوب آفرین داشته است. وی که در سال 84 با وعده‌های انتشار لیست مفسدین اقتصادی، برچیدن گشت‌های ارشاد و مقابله با رانت‌خواری و ویژه‌خواهی به میدان آمد و پس از آن با ایجاد دو قطبی «احمدی‌نژاد-هاشمی» به ریاست جمهوری رسید، بیشترین پرونده‌های فساد مالی و ارائه رانت را در هشت سال ریاست جمهوری خود به ثبت رساند. حالا با ثبت‌نام مجدد محمود احمدی‌نژاد و بازخوردهای اولیه منفی در این رابطه، به نظر می‌رسد که باید منتظر رفتارهای دور از انتظار رییس جمهوری سابق باشیم. در مجموع علی رغم این که کارنامه احمدی‌نژاد و یارانش نزد مردم و دستگاه‌های نظارتی مفتوح است، باید منتظر ماند و دید که پس از این احمدی‌نژاد از کدام یک از حرف‌های گذشته خود عبور می‌کند و چه رفتاری در قبال تأیید یا رد صلاحیت خود و حمید بقایی دارد. به نظر می‌رسد که حیات سیاسی احمدی‌نژاد تا به امروز با ایجاد فضای دو قطبی تعریف شده و باید دید که آیا رییس جمهور سابق باز هم در پی ایجاد یک دو قطبی است یا خیر.

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه آرمان صفحه اول خود را به کاندیداتوری احمدی نژاد، حواشی، واکنش های سیاسی و چند یادداشت در این باره اختصاص داده و با انتخاب تیتر فتنه مرموز نوشته است: آنچه دیروز محمود احمدی‌نژاد انجام داد صفت غرض ورزانه‌ای را به ذهن متبادر کرد که حامیان احمدی‌نژاد برای تخریب آيت‌ا... هاشمی به کار می‌بردند اما غافل از آن بودند که روزی مانند ۲۳ فروردین ۹۶ «فتنه مرموز» در اذهان شکل می‌گیرد همانی که آیت‌ا... هاشمی در زمان حیات خود نسبت به وقوع آن هشدار داده بود. پس از ثبت نام احمدی‌نژاد همراهان دیروز او که هر نقدی به عملکرد احمدی‌نژاد را با تندترین جملات و الفاظ پاسخ می‌دادند، در چرخش ۱۸۰ درجه‌ای به فراموشی محمود دوستی پرداختند و از او اعلام برائت کرد. کمتر فردی تصور می‌کرد که روزی اصولگرایانی که خود را وفادار به احمدی‌نژاد نشان می‌دادند بر طبل برائت از او بکوبند. 

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

روزنامه قانون نوشت: هستند آن‌هايي كه براي ماندن، ديگر خود را ذيل يك گروه خاص تعريف نمي‌كنند. سركشي مي‌كنند، مي‌تازند و به راه خود مي‌روند. آن‌ها انقلاب و نظام را متعلق به مردم مي‌دانند، مردمي كه مشخص نيست چه تعريفي در ادبيات ديگران دارند. همه از مردم سخن مي‌گويند و سنگ خود به سينه مي‌زنند. از روز اول خبرش آمده بود؛خبر اينكه احمدي نژاد مي آيد. دوست و دشمن منتظر وي بودند، چرا؟نمي‌دانم! ديروز سرانجام آمد. حتي آن‌هايي كه نشست خبري وي را بايكوت كرده بودند به گونه‌اي براي ثبت لحظه ورود وي هياهو به راه انداخته بودند كه خودشان نيز از اين استقبال شگفت‌زده شدند.احمدي‌نژاد است ديگر؛ بايد با بقيه متفاوت باشد. ثبت‌نامش، رياست‌جمهوري‌اش، كشورداري‌اش، بصيرت و مردمداري‌اش همه بايد فرق داشته باشد


تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

محمود صادقي، نماينده مردم تهران در این روزنامه نوشت: احمدي نژاد يك انسان غير متعارف و غير قابل پيش بيني است و نمي‌توان از او جهت ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري گلايه كرد. نبود ساز وكار مشخص در ميان احزاب موجب شده در كشور ما افراد باشعارهاي پوپوليستي صاحب قدرت شوند. بنا بر اطلاعاتي كه به دست رسيده شخص احمدي نژاد و تيم نزديك به او دچار تخلفات سنگيني در حوزه هاي مختلف شدند و بسياري از آن ها مبهم باقي مانده است. اگر مسئولان مربوط به درستي و در زمان مشخص به تخلفات افراد رسيدگي مي كردند، امروز كارنامه افراد به شكل روشن و شفافي مشخص بود و با شفافيت موجود در عملكرد آن ها ديگر قدرت عرض اندام در عرصه سياست را نداشتند. در شرايط فعلي ، ناديده گرفتن توصيه مقام معظم رهبري توسط او موجب به وجود آمدن چالش و تنش هايي خواهد بود اما نبايد فراموش كرد اگر از اين چالش ها گذر كنيم وارد يك عرصه رقابتي مي شويم كه مي تواند جالب باشد. بايد در تاييد صلاحيت ها منتظر نظر شوراي نگهبان بود اما تخلفات و به ويژه بحران هايي كه احمدي نژاد و برخي از نزديكان او در كشور به وجود آوردند جدا از نگاه شوراي نگهبان بايد اين افراد را فاقد صلاحيت در عرصه بالاي مديريتي در كشور مي‌كرد. با فرض اينكه احمدي نژاد مجال حضور در عرصه رقابت را پيدا كند انتخابات پرچالش و سه قطبي پيش رو خواهيم داشت كه از جهاتي، انتخاباتي خوب از نظر تعداد كانديدا و حضور مردم خواهيم داشت ولي ممكن است به تنش هايي نيز در سطح جامعه دامن بزند.

عبدا... ناصري نیز در این روزنامه نوشت: محمود احمدي نژاد و نزديكانش از جمله بقايي در فكر راه اندازي يك جريان سومي در كشور بودند. از آنجايي كه احمدي نژاد، زاده تفكرات اصولگرايي است، اصولگرايان بايد تكليف خود را با اين جريان مشخص كنند. اتفاقي كه بايد به فال نيك گرفت اظهارات و واكنش هاي چهره هاي اصولگرا به ثبت نام احمدي نژاد در كشور است. به نظر مي رسد اصولگرايان قصد دارند به دوران پيشا احمدي نژاد برگردند و جريان اصولگرايي خود را حفظ كنند. اصولگرايان نبايد در دام خواسته احمدي نژاد كه شكل گيري يك جريان سوم است بيفتند و بايد ميدان دار دوري از احمدي نژاد باشند و هويت گذشته خود را مجدد بازسازي كنند. با توجه به فضايي كه اصولگرايان به وجود آوردند نبايد نگران حضور احمدي نژاد در عرصه رقابت بود و اگر قرار باشد رقابت جدي و دو قطبي در انتخابات شكل بگيرد اين رقابت بايد بين دو جريان ريشه دار اصولگرا و اصلاح‌طلب باشد. با توجه به سوابق و پرونده هاي بازي كه از جانب احمدي نژاد و نزديكانش در مراجع قضايي موجود است به احتمال قوي اين دو نفر رد صلاحيت خواهند شد. پيش‌بيني بنده از رد صلاحيت اين دو نفر اين است كه آقاي بقايي در مرحله هيات اجرايي و شخص احمدي‌نژاد در مرحله هيات نظارت شوراي نگهبان رد صلاحيت خواهد شد.


تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان**
جالب اینکه روزنامه های اصولگرا که زمانی مدافع تمام قد سیاست های احمدی نژاد بودند در خصوص کاندیداتوری او سکوت کرده اند. روزنامه های کیهان، جوان، وطن امروز، قدس، رسالت، هفت صبح و جام جم کاندیداتوری احمدی نژاد را بایکوت کرده و از پوشش هر چند اندک آن در صفحه نخست خود اجتناب ورزیده اند.

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

** سایر روزنامه ها


تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایانتحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان

تحلیل های متفاوت اصلاح طلبان، سکوت معنادار اصولگرایان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: