کد خبر: ۱۶۷۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
پس از اظهارات امروز روحانی و تکذیب وعده حل مشکلات در 100 روز توسط رییس جمهور هجمه شدیدی علیه روحانی در رسانه های منتقد دولت به راه افتاد. حامیان دولت می گویند روحانی در سال 92 وعده داده است برنامه های برای حل مشکلات کشور در کوتاه مدت (صد روزه) دارد و پس از 100 روز نیز گزارش کار ارائه خواهد کرد.
سخنان امروز حسن روحانی در نشست خبری با حمله رسانه های اصولگرا و مخالف دولت به او همراه شد. بهانه این حمله رد ادعای "حل مشکلات اقتصادی در 100 روز" بود. 
 
به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، رسانه‌های منتقد دولت پس از کنفرانس مطبوعاتی امروز، با انتشار بخشی از متن سخنرانی ایشان در سال 1392 مجدداً مدعی شدند که دکتر روحانی وعده داده بود در یکصد روز مشکلات کشور را حل کند. 

در نشست خبری امروز رییس جمهور، خبرنگار روزنامه همشهری (وابسته به شهرداری تهران و از حامیان قالیباف) سؤالی بلند را از روی کاغذ قرائت کرد و گفت "شما در تبلیغات انتخاباتی در سال 92 اعلام کردید مشکلات کشور را 100 روزه حل می‌کنید اما بعداً گفتید برای حل این مشکل 40 سال زمان نیاز است. چرا موضع خود را در این زمینه تغییر دادید؟"
 
روحانی در پاسخ گفت: «سؤال خوبی کردید بنده از شما ممنونم چون دروغ بزرگی در برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها پخش می‌شود و شما این را اشاره کردید و خیلی مهم است، یک دروغی پخش شده که باید اکنون جواب آن را بدهم. من کی گفتم مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم؟ گفتم اگر در انتخابات موفق شوم اقدامات 100 روزه اول را اعلام می‌کنم اما عده‌ای تخریب‌گر گفتند که من اظهار کرده‌ام مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم. فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد یک نفر دیگر بود ما نیستیم.»
 
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت اقداماتی در 100 روز اول داشت که آنها را اعلام کرد، خاطرنشان کرد: «در 100 روز اول ما برنامه‌هایی تدوین و تصویب کرده و آن را اجرا کردیم که نتیجه آن کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی بود. اینکه تورم از 45 درصد به تک‌رقمی رسید از آسمان هفتم که نازل نشد. من اعلام کردم در سال 96 تورم را تک‌رقمی می‌کنیم اما این اتفاق در 95 رخ داد. من گفتم رشد اقتصادی را مثبت می‌کنم که درسال 93،‌ 94 و 95 رشد ما مثبت بود. برای اولین بار بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز توسط رهبری ما امسال رشد اقتصادی را بالای 8 درصد رساندیم. برنامه اقتصادی و کار ما روشن است.»
 
وی افزود: «ما در گندم، گازوییل و گاز خودکفا شدیم و در بنزین هم امسال خودکفا می‌شویم. من چهار سال منتظر این سوال بودم تا جواب این دروغ را بدهم. حافظه من کم نیست. دقیق می‌دانم چه گفته‌ام. من اعلام کردم در پایان 100 روز دولت خود اعلام می‌کنم که چه کرده‌ام. آدمی که عقل نداشته باشد می‌گوید در 100 روز مشکلات را حل می‌کند. مشکلات باید قدم به قدم حل شود. کار دولت مثبت بوده و از شما هم ممنونم که به آن دروغ بزرگ اشاره کردید. ما از روز اول برنامه‌ریزی کرده‌ایم و رشد اقتصادی و نرخ تورم کنونی نتیجه همان برنامه‌ریزی‌های ما است.»
 
پس از اظهارات امروز روحانی و تکذیب وعده حل مشکلات در 100 روز توسط رییس جمهور هجمه شدیدی علیه روحانی در رسانه های منتقد دولت به راه افتاد و فیلمی از وعده او منتشر شد که در آن می گوید: «برای حل مشکلات مختلف در کشور برنامه کوتاه مدت یک ماهه و صد روزه وجود دارد. ما می توانیم در زمانی کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم.»

سخنرانی مورد اشاره در روز سه‌شنبه مورخ 7 خرداد 1392 ایراد شده و بخش مرتبط به گزارش صد روزه بدین شرح است:

«در برنامه مدون من علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست داخلی، سیاست خارجی و امور فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یک ماه و صد روزه وجود دارد. ما می توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم و در آن تحول اقتصادی بتوانیم با ایجاد یک دوره تنفس به کارخانه ها و مراکز تولیدی که امروز مشکل دارند، مشکلات آنها را در آن مدت کوتاه حل و فصل کنیم.»

رسانه های مخالف این سخنان سال 92 رییس جمهور را معیار رد سخنان امروز او دانسته اند و به این ترتیب او را متهم به دروغ گویی کردند.
 
خبرگزاری تسنیم  گزارشی با عنوان "سایت حسن روحانی اظهارات امروز روحانی را تکذیب کرد + عکس" منتشر کرد و سخنان امروز رییس جمهور را زیر سوال برد.

 تصویر مورد استناد خبرگزاری تسنیم

اختلاف بر سر وعده 100 روزه روحانی


 
سایت الف وابسته به احمد توکلی نیز گزارشی مشابه منتشر کرد. دیگر رسانه های منتقد دولت از جمله خبرگزاری فارس و تا خبرگزاری مهر در این باره گزارش هایی منتشر کردند.
 
خبرگزاری مهر نوشته است: «دور برگردان، آن هم از وعده‌های انتخاباتی. این سناریوی امروز حسن روحانی در نشست خبری خود با خبرنگاران بود. شاید پررنگ ترین چیزی که او را در دوران نامزدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری با دیگران متمایز کرد، همین وعده تحول اقتصادی آن هم در ۱۰۰ روز بود. اما او اکنون از صحبت خود، روی برگردانده است.»
 
در شبکه های اجتماعی نیز مخالفان دولت بر همین اساس به رییس جمهور تاختند.
 
از طرف دیگر رسانه های حامی حسن روحانی می گویند اظهارات او تناقضی با سخنانش در سال 92 نداشته است. توئیتر روزنامه ایران در این باره  منتقدان را متهم به دروغ گویی کرده است. 

کانال  خبری روزنامه ایران نیز با انتشار تصویری نوشت: «سند مكتوب که از دروغ انتخاباتی اصولگرایان پرده بر می دارد. اصولگرایان مدعی شدند که روحانی وعده حل ۱۰۰روزه مشکلات را داده بود. اما او گفته بود من ۱۰۰ روزه به مردم گزارش كار خواهم داد.»

حامیان دولت: سندی مكتوب از اين كه رئیس جمهور نگفته من مشکلات را ۱۰۰روزه حل می‌کنم


اختلاف بر سر وعده 100 روزه روحانی
تاکید حامیان دولت بر این که حتی فارس نیوز (خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران و از منتقدان دولت) نیز در سال 92 ادعایی درباره حل مشکلات در 100 روز نداشته و اولین گزارش صد روزه روحانی را پوشش داده است

اختلاف بر سر وعده 100 روزه روحانی

حامیان دولت می گویند روحانی در سال 92 وعده داده است برنامه های برای حل مشکلات کشور در کوتاه مدت (صد روزه) دارد و پس از 100 روز نیز گزارش کار ارائه خواهد کرد. این اتفاق نیز رخ داده است. اما منتقدان می گویند روحانی وعده حل مشکلات در صد روز را داده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در پاسخ به مخالفان دولت نوشت:

"در خصوص سخنان امروز رییس جمهور نکات ذیل قابل تامل است و برای اهل انصاف و اخلاق راهگشاست:

1- همانگونه که در متن مشاهده می‌شود برنامه‌ی کوتاه مدت یک ماه و صد روزه در کنار برنامه‌ی بلندمدت برای حل مشکلات کشور ارائه شده است و ادعای حل همه مشکلات با برنامه‌ی یکصد روزه طرح نشده است.

2- همین برنامه کوتاه مدت نیز متمرکز بر حل آن دسته از مشکلاتی است که در مدت زمان اندک قابل حل هستند و به عنوان مثال در ادامه، به مشکلات کارخانه‌ها و مراکز تولیدی که دارای بدهی‌های بانکی و دچار فقدان نقدینگی بودند اشاره شده است که می‌توان با دادن یک دوره تنفس برای بازپرداخت بدهی‌های بانکی آن‌ها را حل و فصل کرد.

3- رئیس جمهوری در ادامه اشاره کرده‌اند حل این مشکلات کوتاه مدت می‌تواند زمینه لازم را برای تحول اقتصادی ایجاد کند و مدعی حل همه مشکلات کشور در یکصد روز نشده‌اند. بدیهی است که مفهوم تحول اقتصادی بیشتر به گشایش فضای اقتصادی و آغاز تغییرات امیدوارکننده اشاره دارد نه رفع همه مشکلات اقتصادی کشور."
 
به این ترتیب نشست خبری امروز رییس جمهور به محلی برای جدال لفظی و رسانه ای مخالفان و موافقان دولت حسن روحانی تبدیل شده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری