کد خبر: ۱۶۷۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
افزایش فشار لندن و واشنگتن بر روسیه و پوتین؛
وزیر امور خارجه انگلیس قصد دارد رهبری یک طرح آمریکایی – انگلیسی را به منظور بیرون راندن نیروهای روسی از سوریه به عهده بگیرد و این دو کشور قصد دارند ولادیمیر پوتین را تحت فشار قرار دهند تا ضمن خارج ساختن نیروهای روسی دست از حمایت از بشار اسد بردارد.
رئیس جمهوری آمریکا که در مبارزات انتخاباتی وعده بایگانی کردن سیاست های ضدروسی باراک اوباما، بازسازی روابط با روسیه و همچنین همکاری واشنگتن و مسکو در عرصه بین المللی را داده بود، به نظر می رسد رویکردی متفاوت دارد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، با آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ با توجه به شعارهای انتخاباتی وی برای بهبودی روابط با روسیه، وضعیت تغییر کرد و امیدها برای کاهش یا به احتمال کم رفع تنش ها میان دو کشور افزایش یافته بود. 

اما در هفته های اخیر دولت آمریکا چند بار مواضع ضدروسی گرفته و گستردگی و پیچیدگی تنش ها و اختلاف نظرها بین مسکو و واشنگتن نشان می دهد روسیه و آمریکا نمی توانند امیدی برای نزدیک شدن دیدگاهها در مدتی کوتاه داشته باشند، زیرا اختلاف ها بسیار عمیق است.

طرح انگلیس و آمریکا برای خروج روس ها از سوریه

براساس گزارش نشریه انگلیسی دیلی تلگراف وزیر امور خارجه این کشور قصد دارد رهبری یک طرح آمریکایی – انگلیسی را به منظور بیرون راندن نیروهای روسی از سوریه به عهده بگیرد و این دو کشور قصد دارند ولادیمیر پوتین را تحت فشار قرار دهند تا ضمن خارج ساختن نیروهای روسی دست از حمایت از بشار اسد بردارد.

اخیرا بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس ساعاتی قبل از آنکه به روسیه سفر کند سفرش به مسکو را در روز شنبه لغو کرد.

او این کار را بعد از گفت‌وگوی تلفنی با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا انجام داد و اعلام کرد که در این مکالمه تاکید شده که جانسون باید رهبری طرحی برای دادن یک بیانیه بی‌پرده و صریح درباره حضور روسیه در سوریه از جانب گروه اقتصادی جی ۷ را به عهده بگیرد. 
طبق این گزارش قرار است طرح مربوط به پایان دادن به ۶ سال جنگ داخلی در سوریه از جانب تیلرسون و در جریان سفرش در اواخر ماه جاری میلادی به وزرای روسی ارائه شود.

جانسون در بیانیه‌ای که به منظور اعلام لغو سفرش به روسیه منتشر کرد گفت: تحولات اخیر سوریه وضعیت را به شکلی اساسی تغییر داده است و او قصد دارد به جای این سفر و ایجاد حمایت هماهنگ بین‌المللی از آتش‌بس در سوریه و فرایند سیاسی فشرده در این کشور تمرکز کند.

او تاکید کرد: من تلاش خواهم کرد تا با دیگر شرکای هم عقیده خود دیدار کنم و به زودی به بررسی گام‌های بعدی خواهیم پرداخت. "ما از تداوم دفاع روسیه از حکومت بشار اسد حتی بعد از حمله شیمیایی به غیرنظامیان بی گناه متاثر هستیم."

جانسون ادامه حمایت مسکو از بشار اسد را "رقت‌بار" دانست و تاکید کرد ترجیح می‌دهد به جای سفر به مسکو اکنون به اجلاس رهبران جهانی در قالب گروه جی ۷ برود.

طبق گزارش دیلی تلگراف قرار است تمرکز تلاش‌ها برای دادن یک پیام هماهنگ و صریح به روس‌ها بر سر سوریه با تمرکز بر نشست چند روز بعد کشورهای گروه هفت در کشور ایتالیا متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و آمریکا انجام شود.

گفته شده که جانسون می‌خواهد بیانیه‌ای را تنظیم و رهبری کند که در آن از انتقال قدرت برای برکناری بشار اسد در سوریه و خروج نیروهای روسی از این کشور حمایت کند.

یک منبع وزارت خارجه انگلیس گفت: در روزهای اخیر مساله قابل توجه این بوده که هم ترامپ و هم تیلرسون گفته‌اند آینده‌ای برای بشار اسد وجود ندارد.

یکی از نکاتی که ممکن است در بیانیه گروه هفت گنجانده شود این است که ما بگوییم بشار اسد باید برود.

اما کرملین در واکنش به لغو سفر از پیش برنامه‌ریزی شده بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به مسکو، گفته لندن نشان داد که "تاثیری بر وقایع جهانی" ندارد.
 
بریتانیا، آمریکا و متحدان غربی‌شان با اطمینان می‌گویند که حملات هوایی سه شنبه گذشته به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه، یک حمله شیمیایی بوده و ارتش سوریه تحت فرماندهی بشار اسد، رئیس جمهوری، مرتکب جنایت جنگی شده است.
 
اما دمشق هرگونه نقش داشتن در چنین حمله‌ای را تکذیب می‌کند و روسیه، اصلی‌ترین حامی دولت سوریه بدون ارایه مدارکی می‌‎گوید جنگنده‌های سوری انبار مهماتی را در منطقه تحت کنترل شورشیان بمباران کرده اند که گویا در آن مهمات شیمیایی وجود داشته است. ادعای که غربی‌ها به شدت با آن مخالفند.
 
ایران و روسیه حمله موشکی آمریکا به فرودگاه شعیرات سوریه را که کاخ سفید آن را پاسخی به "حملات شیمیایی" خان شیخون دانسته، به شدت محکوم کرده‌اند.
 
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده: "در جریان سفر وزیر خارجه بریتانیا به مسکو قرار بود در مورد طیف وسیعی از مسایل جهانی، از جمله روابط میان مسکو و لندن گفتگو کنیم؛ روابطی که اکنون با تصمیم لندن به سوی بن‌بست هدایت شده است."
 
"تصمیم به لغو سفر وزیر خارجه بریتانیا به مسکو تاییدی است بر این مدعی که لندن موضع خود در قبال وقایع کنونی جهانی را نمی‌شناسد و در سایه مواضع متحدانش باقی مانده است... بدین ترتیب ما به این باور رسیده‌ایم که رایزنی با لندن دیگر ضرورتی هم ندارد."
 
در همین حال، وزیر خارجه بریتانیا از مسکو خواسته که با استفاده از نفوذ خود بر دمشق، تمام توانش را برای اجرایی شدن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ داخلی سوریه به کار گیرد و "همراه 'جامعه جهانی' شود تا از وقوع حملات شوک‌آوری چون آنچه در خان شیخون روی داد جلوگیری کند."
 
در پی لغو این سفر، جانسون گفته به جای دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اکنون به ایتالیا و اجلاس جی ۷ خواهد رفت تا با دیگر وزرای عضو گروه جی 7 برای فشار مستقیم بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، رایزنی کند و در کنار دیگر کشورهای صنعتی جهان از کرملین بخواهد نیروهایش را از خاک سوریه فرابخواند.
 
سفر لغو شده جانسون به مسکو، نخستین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به روسیه طی ۵ سال گذشته بود.
 
این سفر پس از گفتگوی میان جانسون و همتای آمریکایی‌اش، رکس تیلرسون، لغو شد. این در حالی است که تیلرسون گفته مطابق برنامه قبلی، در یکی دو روز آینده به مسکو سفر خواهد کرد تا "پیام روشنی را به کرملین در ارتباط با سوریه بدهد."

سفر تیلرسون با اتخاذ تندترین مواضع ضدروسی

وزیر خارجه آمریکا در حالی فردا (سه شنبه) وارد مسکو می شود که پیش از این سفر دو روزه، تندترین مواضع ضدروسی را اعلام کرده و از سوی دیگر، واشنگتن همچنان در تدارک تحریم های بیشتر علیه روسیه است. رکس تیلرسون در تازه ترین اظهارات حتی نسبت به دوران باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، مواضعی ضدروسی تندتری گرفته است.

** اتهام شیمیایی آمریکا علیه روسیه

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که برای حضوردر اجلاس وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان به ایتالیا رفته روسیه را متهم کرد که به گسترش حادثه شیمیایی هفته گذشته در شهر خان شیخون استان ادلب سوریه، کمک کرده است.

تیلرسون در برنامه دیس ویک شبکه تلویزیونی‌ ای بی سی آمریکا ضمن تاکید بر نقش روسیه در حل بحران سوریه، گفت: آمریکا امیدوار است بتواند با همکاری روسیه و استفاده از نفوذش روند سیاسی را در سوریه پیش ببرد. مسکو باید انتخاب کند که نقش موثری را در حمایت از آتش‌بس از طریق مذاکرات آستانه و مذاکرات ژنو ایفا کند.

تیلرسون افزود: من امیدوارم که ما بتوانیم در این روند که منجر به ثبات سوریه خواهد شد حمایت روسیه را داشته باشیم. در حال حاضر آنها متحد بشار اسد هستند. آنها باید بر روی اسد تاثیر بگذارند. روسیه باید درباره ادامه ائتلافش با اسد به خوبی بیندیشد.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه، گفت: هر زمان که از این نوع حملات وحشتناک اتفاق می‌افتد روسیه به سطح مسئولیت بیشتری نزدیک می‌شود. ناتوانی روسیه در خلع سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که مسکو نتواند از وقوع "حمله شیمیایی خان شیخون" پیشگیری کند.

تیلرسون گفت: چه روسیه در این موضوع (حمله هوایی خان شیخون) مشارکت داشته یا نداشته، و چه دمشق مسکو را در این قضیه دور زده باشد، روسیه به عنوان تضمین دهنده خلع سلاح شیمیایی بشار اسد، نتوانسته به تعهداتش عمل کند و قصور آن باعث مرگ کودکان و افراد بی‌گناه شده است.

تیلرسون هفته گذشته نیز تندترین مواضع ضدروسی را اعلام و ادعا کرد که رویکردهای روسیه در مقابل اوکراین تجاوزگری است و این سخنان نشان می دهد بر خلاف انتظارها، لحن دولت دونالد ترامپ در برابر مسکو سخت تر می شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز با توجه اینکه تیلرسون برای نخستین بار در جایگاه وزیر خارجه آمریکا به مسکو سفر می کند، در واکنشی انتقادی اما نرم اعلام کرد: اظهارات تیلرسون حیرت انگیز بود. با تاسف خاطرنشان می کنیم، این گونه ارزیابی ها حیرت آور است.

**تداوم و افزایش تحریم های ضدروسی آمریکا

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز اعلام کرد که اعضای گروه کاری ترامپ در حال بررسی وضع تحریم های جدید و شدیدتر علیه ایران و روسیه به دلیل حمایت از بشار اسد هستند و هیچ گزینه ای از روی میز حذف نشده است.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که هیلی با اشاره به تداوم حمایت های ایران و روسیه از دولت سوریه، تاکید کرد: در باره وضع تحریم های سخت تر علیه تهران و مسکو، هیچ گزینه ای از روی میز حذف نشده است. تا زمانی که بشار اسد در قدرت باشد، هیچ راه حل سیاسی برای سوریه در کار نخواهد بود و رفتن وی از قدرت یک اولویت است.

هیلی همچنین تاکید کرد: خواستار خروج ایران و روسیه از سوریه هستیم. فکر می کنم، شما شاهد یک راهبری قدرتمندانه (از سوی آمریکا) خواهید بود و همچنان خواهید دید که هر وقت برای ایالات متحده راهبری ضروری باشد، اقدام خواهد کرد.

طرح ضدروسی افزایش تحریم ها در حالی مطرح می شود که روسیه از سال 2014 نیز در ارتباط با اوضاع و درگیری ها در اوکراین، شاهد تحریم های تقریبا سختگیرانه آمریکا و اتحادیه اروپا در بخش های مختلف از جمله مالی، بانکی، همکاری های نظامی و صنعتی است. 

** پیش بینی مذاکرات کم ثمر تیلرسون در مسکو 

کنستانتین کاساچیف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) اعلام کرد که حمله خودسرانه موشکی آمریکا به سوریه سبب می شود، انتظار زیادی از سفر پیش روی تیلرسون به مسکو وجود نداشته باشد. 

مقام ارشد پارلمانی روس دیروز در فیس بوک خود نوشت که حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، مذاکرات تیلرسون در مسکو را تحت تاثیر قرار می دهد. 

وی افزوده است: اکنون بدیهی است، در دستور کار مذاکرات با وزیر خارجه آمریکا در مسکو تغییراتی به وجود می آید و از دیدگاه من فقط به اعلام مواضع منجر می شود که انتظار نتایج زیادی ندارم. 

آمریکا بامداد جمعه حمله مستقیم موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را با موشکباران از دریا آغاز کرد در حالیکه این مقر نظامی یکی از اصلی ترین مراکز فرماندهی عملیات ضدتروریستی در منطقه به ویژه استان حمص است.

با توجه به این شرایط به ویژه مواضع شدت یافته ضدروسی آمریکا، می توان گفت تیلرسون در شرایطی به مسکو سفر می کند که دو طرف نمی توانند به هم اعتماد کنند، زیرا دولت ترامپ در بخش های مختلف سیاست خارجی و نظامی مقابل روسیه در حال برداشتن گام های بلندتری حتی فراتر از دوره اوباما است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری