کد خبر: ۱۶۷۸۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
کاندیداها و چهره های تاثیرگذار در انتخابات فرانسه؛
کارشناسان می گویند وقوع یک رویداد تروریستی دیگر تا زمان برگزاری انتخابات، وزنه تعادل را به نفع مارین لوپن در رسیدن به سوی کاخ ریاست جمهوری الیزه تغییر خواهد داد. به گفته این تحلیلگران وضعیت بسیار متغیر و سیال است. امون پدیده جدید حزب سوسیالیست است و انتخاب یک جمهوریخواه با چنین گرایشهایی بسیار غیر محتمل است.
فرانسه باید خود را برای جنجالهای دیگری آنهم از درون صندوق رای گیری آماده کند. پیکارهای مقدماتی انتخابات سراسری در فرانسه تا اکنون با رسوایی های زیادی تزیین شده است، از اتهامات رابطه فرا ازدواجی نامزدها تا هزینه های مشکوک آنها.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، دور اول انتخابات روز یکشنبه 23 آوریل، سوم اردیبهشت برگزار می شود. اگر هیچکدام از نامزدها در دور اول 50 درصد آرا را کسب نکند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود که دو هفته بعد، یکشنبه هفتم ماه مه، 17 اردیبهشت انجام خواهد شد.

در اینجا خلاصه ای از وضعیت سیاسی فرانسه و کاندیداها و شخصیت های موثر در مبارزات انتخاباتی ارائه می شود:

بازیگران اصلی: 

فرانسوا اولاند: رئیس جمهور فعلی - یک سوسیالیست و بی باک از چشم انداز سیاسی فرانسه است. اولاند برنامه های خود را مرحله به مرحله به اجرا درآورده است.

فرانسوا فیلون: برنده مرحله مقدماتی جمهوری خواهان به سرعت صورت  مرد پیشروبه خود گرفت، اما بعد از آن زمان محبوبیت جای خود را به یک سری از رسوایی ها داد. فرانسوا فیون که از رسوایی سیاسی-مالی ضربه خورده، می خواهد قانون ۳۵ ساعت کار هفتگی را تغییر دهد. او با شکست نیکلا سارکوزی و آلن ژوپه، توانست خود را در مقام نامزد برگزیده جناح راست فرانسه تثبیت کند. با این حال هنوز با اتهام پرداخت دستمزد ماهانه قابل توجه (نیم میلیون یورو در هشت سال) به همسرش به عنوان منشی پارلمانی دست و پنجه نرم می کند.

ماری لوپن: بازیکن قدیمی در سیاست فرانسه، به نقش رهبر جبهه ملی راست افراطی به نقش بانوی رهبری در ماه های اخیر تبدیل شده است. مارین لوپن که وعده می دهد فرانسه را از اروپا جدا می کند با کنار زدن پدرش ژان ماری لوپن از رهبری «جبهه ملی» توانست وجه این نماینده سنتی راست افراطی فرانسه را بهتر کند، تغییری که بدون تردید در افزایش آرا «جبهه ملی» در انتخاباتهای اخیر فرانسه مشهود است.

بنوآ امون: هم حزبی سوسیالیست فرانسوا اولاند، رییس جهوری وقت فرانسه نامزد غیرمنتظره جناح چپ برای شرکت در این انتخابات بود. سیاست پرداخت یارانه سراسری به همه یکی از وعده های مشهور امون است. بسیاری از اعضای حزب سوسیالست به جای حمایت از همقطار خود گفته اند که به امانوئل ماکرون رای خواهند داد.

ژان لوک ملانشون: سیاستمدار چپ رادیکال و نامزد جنبش موسوم به «فرانسه تسلیم ناپذیر» که از سوی حزب کمونیست فرانسه و جبهه چپ مورد حمایت قرار گرفته، می خواهد «انقلاب شهروندان» را به راه بیندازد، قانون اساسی جاری را تغییر داده و بنیانی نوین برای ساختن کشوری سبزتر و انسانی تر ایجاد کند.

ستاره در حال درخشش

امانوئل ماکرون: چهره جوانی که به تازگی در بلوک سیاسی فرانسه مطرح شده است و سابق بر این هرگز در امور سیاسی انتخاب نشده بود، تحت امر اولاند به عنوان وزیر منصوب شد. یک فرد میانه رو که با هیچ حزب رابطه محکمی ندارد. نامزدی که با معلم سابق خود که  بیش از 20 سال از اوبزرگتر است ازدواج کرده است و به نظر می رسد با وجود بی تجربگی به  دور دوم راه پیدا کند.

امانوئل ماکرون، وزیر پیشین اقتصاد در کابینه فرانسوا اولاند با تاسیس جنبش جدید (En Marche!) به معنای در حرکت، وارد رقابتهای انتخاباتی شد. این سیاستمدار میانه رو و مستقل طرفدار اروپا که به اقتصاد آزاد معتقد است، پس از ناکامیهای فیون وزنه سنگینتری در نظرسنجی ها کسب کرده است.

عامل کاهنده رای

پنلوپه فیلون: همسر فرانسوا، به نظر می رسید که در نقش بانوی اول فرانسه بدرخشد، تا زمانی که در یک رسوایی مالی درگیر شد و به احتمال زیاد شوهرش هزینه سیاسی بالای آن را پرداخت خواهد کرد.

بازیگران حامی

مانوئل والس: نخست وزیر سابق که انتظار می رفت در نقش بازیگر برای حزب سوسیالیست بازی کند، یکی از دو حزب سیاسی فرانسه که برای چندین دهه حکمفرما بود، اما به جای حمایت از بنوآ امون، پشتیبانی خود را از ماکرون اعلام کرد.

ژان ماری لوپن: موسس جبهه ملی که یک بار هم موی دماغ از سیاست فرانسه شده بود و توانست برای ژاک شیراک رییس جمهور اسبق مزاحمت های انتخاباتی درست کند، ولی اکنون به یک نقش جزئی در حزب دخترش تنزل پیدا کرده است.

نیکولا سارکوزی: رئیس جمهور سابق آماده نبرد که به مرحله باز گشت سیاسی خود امیدوار بود، اما مجبور به خروج زود هنگام در دور اول مقدماتی حزب جمهوری خواه شد.


آنچه در حافظه تاریخی مبارزات باقی خواهد ماند

در 39 سالگی، و بدون هیچ پشتوانه حزبی قابل توجه ماکرون پا به عرصه انتخابات گذاشت. حتی مانوئل والس نخست وزیر سابق در ابتدا برچسب "نو پوپولیسم" به او زد.

اما یک سری از رسوایی های مربوط به نامزدهای دیگر به معنای این است که ماکرون شانس زیادی برای تصاحب کلید کاخ الیزه دارد.

شانس فیون، با عنوان یک مرد پیشرو، به طرز  چشمگیری کاهش یافته است - و در نظر سنجی –  با سرعت فوق العاده خطرناک به سمت یک فاجعه حرکت می کند.

فیون بافشارهایی  برای خروج از انتخابات ریاست جمهوری مواجه است، اما در مبارزه باقی مانده است، حتی پس از آنکه دادستان فرانسه گفت که آنها از او به خاطر رسوایی "شغل های جعلی" ، و همچنین اتهامات دریافت لباس های گران قیمت به عنوان هدیه تحقیق خواهند کرد. 

فیون تمام این اتهامات را رد کرده است، و مخالفان خود را در رسانه ها هدف گرفته، اما لغزش رو به پایین او درنظر سنجی ها متوقف نشده است. در حالی  سهام فیون کاهش یافته، سهم  ماکرون بالا رفته است.

حالا به نظر می رسد تنها مانع بر سر راه ماکرون، رهبر جبهه ملی راست افراطی لوپن است اما لوپن هم مشکلات خود را دارد. 

او در حال حاضر تحت بررسی دقیق از کارکنان خود توسط مقامات برای پرداخت هایی به مشاغل غیر موجود در پارلمان اروپا متهم شده است.

دفترضد تقلب اروپایی (OLAF) گفت: او در ابتدا اعتراف کرده که به  آنها پول پرداخت شده بود در حالی که در آنجا کار نمی کردند. اما بعدها انکار کرد  که چنین چیزی گفته است.

رابطه بد لوپن با پارلمان اروپا زمانی تشدید شد که قانونگذاران اروپایی رای به لغو مصونیت پارلمانی او در جریان  مربوط به انتشار تصاویر خشونت آمیز او در توییتر دادند.

پرونده او بر اساس یک قانون فرانسه مبنی بر ممنوعیت توزیع تصاویر خشونت آمیز باز شد، اکنون تلاش لوپن برای متقاعد کردن رای دهندگان به خود در ماه مارس یک ضربه دیگر خورد ، زمانی که یکی از مشاوران او  به اتهام انکار هولوکاست به حالت تعلیق درآمد.

عملکرد «جبهه ملی» به رهبری مارین لوپن در انتخاباتهای اخیر فرانسه پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ از جمله در انتخابات میاندوره ای سال 2015 این سازمان راست افراطی در دور اول موفق به کسب 27.7 درصد آرا شد. با این حال احزاب اصلی بار دیگر تجربه انتخابات سال 2002 را تکرار کردند و در دور دوم به قیمت کاهش تعداد نماینده های پارلمانی خود، علیه «جبهه ملی» ائتلاف کردند.

کارشناسان پیش بینی می کنند تاریخ بار دیگر تکرار می شود و چشم انداز موفقیت مارین لوپن برای کسب ریاست جمهوری فرانسه را ضعیف ارزیابی می کنند. حتی اگر نتیجه دور اول او موفقیت آمیز باشد، دور دوم بویژه در مقابل امانوئل ماکرون، برنده نخواهد شد.

چرا انتخابات فرانسه مهم است؟

به گزارش یورونیوز پس از برگزیت و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اکنون همه توجه ها به فرانسه و نقش مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» در تداوم موج پوپولیسم راست معطوف شده است. در صورت موفقیت، خانم لوپن نقش مخربی در آینده اتحادیه خواهد داشت. علاوه بر آن، موقعیت رییس جمهوری در نظام سیاسی فرانسهبا بسیاری از دموکراسی های غربی دیگر قابل مقایسه نیست. رییس جمهوری فران سه سیاست خارجی و دفاعی کشور را تعیین می کند و کنترل سامانه هسته ای را در دست دارد، قدرت انحلال پارلمان تنها بخشی از اختیارات رییس قوه مجریه در این کشور اروپایی است.

آیا برگزیت و پیروزی دونالد ترامپ به موفقیت مارین لوپن کمک می کند؟

کارشناسان معتقدند این دو عامل بدون تردید در تقویت پیکار انتخاباتی لوپن موثر بوده اند با این حال این تعادل ممکن است با تنفر بخش مهمی از جامعه فرانسه از تصور یک رییس جمهور راست افراطی خنثی شود.

در همین حال گفته می شود که پیش بینی موفقیت ماکرون و لوپن، که به احزاب اصلی و سنتی فرانسه وابسته نیستند، نشان دهنده گرایش ساختارشکنانه در افکار عمومی است. عملکرد امانوئل ماکرون خارج از چارچوبهای سنتی سیاسی نشاندهنده هوشمندی او برای نشان دادن عدم وابستگی به ساختارها و نهادهای حکومتی است و به عبارتی تضمین کننده موفقیت بیشتر در جذب آرا مخالفان سیستم سیاسی مسلط است.

مهمترین مطالبات رای دهندگان کدام است؟

نرخ بیکاری بویژه در میان جوانان به بالاترین درصد در دو دهه اخیر رسیده است و عدم اشتغال یکی از موضوعات مهم رای دهندگان است.

با وجود تهدیدات و اقدامات تروریستی داعش و القاعده که در چند سال اخیر فرانسه را آماج فاجعه های مرگبار با 230 قربانی کرده است، امنیت خواسته سراسری همه اقشار رای دهندگان محسوب می شود. پس از حملات تروریستی سال 2015، کشور هنوز در وضعیت اضطراری قرار دارد.

تحلیگران معتقدند با وجود مشکلات اقتصادی، مسئله تامین امنیت در خاک فرانسه، ظرفیت های پلیس و حفظ نظم عمومی از نگرانی های مهم مردم است.

پیش بینی احتمالی در مورد نتیجه انتخابات چیست؟

بنا به نظرسنجیهای اواخر ماه مارس، امانوئل ماکرون می تواند در دور دوم مارین لوپن را شکست دهد. این یک پیروزی کلیدی برای اتحادیه اروپا است زیرا پیروزی مارین لوپن، پس از همه پرسی برگزیت به منزله در بسته دیگری برای اتحادیه اروپا خواهد بود.

چه عاملی مانع پیروزی ماکرون در انتخابات می شود؟

کارشناسان می گویند وقوع یک رویداد تروریستی دیگر تا زمان برگزاری انتخابات، وزنه تعادل را به نفع مارین لوپن در رسیدن به سوی کاخ ریاست جمهوری الیزه تغییر خواهد داد. به گفته این تحلیلگران وضعیت بسیار متغیر و سیال است. امون پدیده جدید حزب سوسیالیست است و انتخاب یک جمهوریخواه با چنین گرایشهایی بسیار غیر محتمل است.

فرانسوا فیون همزمان با سرسختی در مقابل رسوایی های سیاسی، با منتسب کردن امانوئل ماکرون به دولت اولاند تلاش می کند از محبوبیت او بکاهد.

گام بعدی چیست؟

با وجود اینکه در حال حاضر همه توجه ها به مارین لوپن معطوف شده است، فراموش نکنیم که انتخاب ریاست جمهوری تنها رای گیری سال 2017 در فرانسه نیست. انتخابات نمایندگان پارلمان در ماه ژوئن یکی از رویدادهای تعیین کننده برای رییس جمهوری آینده کشور است.

به گفته تحلیلگران رویدادها نشان می دهد که از دهه نود میلادی تحقق وعده های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی همه داوطلبان منصب ریاست جمهوری در فرانسه با دشواری همراه بوده است. تصور اینکه یک نامزد مستقل قادر به ارائه آن باشد به مراتب دشوارتر است.

به گزارش سی ان ان، لوپن و ماکرون به طور گسترده ای در حالت  سر به سر تا دور دوم رای گیری در تاریخ 7 مه پیش میروند، دور اول دو هفته طول می کشد و در 23 آوریل برگزار میشود دو نامزد شانه به شانه با توجه به آخرین نظرسنجی ها پیش میروند.

با توجه به گفته امانوئل شون، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی اروپا در کالج دولتی کرک معتقد است: "صرف نظر از  نتیجه نهایی، روشن است که رای دهندگان می خواهند تغییر در سیاست کلی فرانسه را ببینند." او به سی ان ان گفت."این انتخابات، به نظر می رسد جمهوری پنجم رابه زانو در آورده است." 

"مردم به اندازه کافی از چپ و راست در طول 30 سال گذشته داشته اند ، این روش کار نمی کند. آنها می خواهند این مرزبندی را کنار بگذارند و لوپن و ماکرون هر دو گزینه برای آن هستند."

"ماکرون و لوپن هر دو در حال اضافه کردن چیزی جدید به این مرزبندی هستند درشرایطی که رای دهندگان فرانسوی از  نخبگان سیاسی منزجر شده اند و این نکته برجسته در این مبارزات انتخاباتی است."
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری