کد خبر: ۱۶۷۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم؛
آنچه این روزها بر روزگار وحدت اصولگرایی می گذرد، همانند کلاف سردرگمی است که از لحاظ انتخاباتی و سیستماتیک به نفع روحانی و از نگاه سیاست داخلی اصولگرایان و عرصه روانی سیاسی روزهای بعد از انتخابات به نفع احمدی نژادی ها خواهد بود.
سیما پروانه گهر در جمهوریت نوشت:

انتخابات ریاست جمهوری 1396 در حالی وارد جدی ترین مراحل خود شده است که کمتر از سه روز تا ثبت نام و 4 هفته تا روز برگزاری رقابت ورود به پاستور باقی مانده است. این فاصله اندک زمانی ، ما را دربهت فرو می برد که با وجود نزدیکی به روز موعود ، برای نخستین بار ترکیب انتخابات تا این حد نامشخص است . البته جبهه اصلاحات به طور طبیعی یک کاندیدای اصلی بیشتر ندارند اما شاید کاندیداهای پوششی از جبهه اصلاحات در روزهای آتی حضور پیدا کنند تا بتوانند در مقابل لشکر اصولگرایان در مناظره ها فرصت بیشتری را برای دفاع از عملکرد دولت و پاسخ به حملات جریان رقیب داشته باشند . در چنین شرایطی اما رقبای روحانی - که از ابتدای این دولت تلاش کردند که تا با  تمرکز بر وضعیت اقتصادی و نه هر چیز دیگری - این روزها که باید بهترین بهره برداری را از شرایط کنند دچار سردرگمی عجیب هستند.

اصولگرایان که در تمامی انتخابات های اخیر متفرق ظاهر شدند و این تشتت را خود عامل همه شکست ها می دانند این بار با یک برنامه ریزی متفاوت و با راهکاری که از قبل با سر و صدای زیاد آغاز کرده بودند ؛ مدعی شدند که در حال جمع کردن رای و نظر از بدنه ای مردمی اصولگرا از تک تک استان ها هستند تا با سازوکاری دموکراتیک کاندیدای نهایی را انتخابات می کنند.

صف بندی جبهه مردمی در برابر روحانی/ وحدت برای سر خلع سلاح دولت

تقریبا اغلب چهره های موثر اصولگرا حمایت خود را از جمنا اعلام کردند. تمامی این افراد در یک نکته تاکید داشتند و آن اینکه دولت یازدهم در اصول و مبانی انقلاب انحرافاتی دارد و تداوم این دولت به آرمان های انقلاب آسیب می زند . این نگاه نقطه مشترک تمامی چهره های شاخص اصولگرا در این مدت بود. به بیان دیگر جبهه مردمی نیروهای انقلاب ، ریل گذاری وحدت را با نقشه " نه به روحانی" ترسیم کرد و بر این اساس ، برنامه اش را آغاز نمود که باید کاری کرد تا روحانی رای نیاورد.

از محافظه کاری به اصولگرایی ؛ از ائتلاف اصولگرایی به جبهه مردمی

اصولگرایان که از ماه ها قبل با تمام قدرت ورود کردند و سعی کردند پوست اندازی کنند- کما این که در گذشته از عنوان محافظه کارو جریان راست به اصولگرایی رسیده بودند- این بار نیز به جای استفاده از عنوان اصولگرا از عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب استفاده کرده و با این تابلو وارد عرصه انقلاب شدند اما مکانیسمی که بتواند مجمع الجزایر اصولگرایی را از پایداری تا ایثارگران و از رهپویان تا جبهه پیروان و سایر تشکل ها کنار هم قرار دهد، پیدا نکردند.

عریضه خالی چهره ها ، عرضه خیالی راهکارها

چهره هایی که در جریان اصولگرایی عمدتا درجه دو و سه و حتی پایین تر بودند تشکیلاتی را ایجاد کردند و نام چهره های شاخص اصولگرایی در شورای مرکزی نبود. شاخص ترین روحانی این جریان به جای اینکه اعضای شاخص جامعه روحانیت مبارز یا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم باشد ، رحیمیان رئیس سابق بنیاد شهید است. علاوه بر این ، بقیه چهره ها هم از قبیل چمران و دستجردی هیچ کدام چهره های اول اصولگرایی نبودند اما تقریبا تمام چهره های طراز اول اصولگرایی به غیر از علی لاریجانی از تشکیلات جمنا حمایت کردند.

از بالا به پایین بی ثمر ، از پایین به بالا بی ثمرتر

اتفاقی که در روزهای اخیر افتاد و اهمیت دارد این است که این جریان تمام تلاش خود را برای برگزاری دو مجمع ملی شکل داد. در مجمع ملی اول  قرار بود 10 نفر انتخاب شوند اما با پافشاری 10 نامزد ، تبدیل به 14 نفر شد به این خاطر که برخی تشکل ها مثل موتلفه تهدید کرده بودند که اگر نامزد آن ها، در لیست نباشد ، بازی را بر هم می زنند.

 مجمع ملی دوم نیز هفدهم فروردین و تنها 5 روز تا آغاز ثبت نام کاندیداها شکل گرفت، هرچند به نظر می رسد این مکانیزم برای شناساندن کاندیداهای کمتر شناخته شده جریان اصولگرا به مردم بسیار بسیار ناکارآمد است در این فرصت کوتاه مجالی برای معرفی و تبلیغ آن ها در مقابل روحانی نیست . اما مجمع ملی دوم خود حواشی زیادی داشت.

جمعی به تو مشغول و تو غایب ز میانه!

ابراهیم رییسی که شاخص ترین فردی بود که می توانست در جریان اصولگرا مورد توافق واقع شود و ممکن بود بر سر نام او ائتلاف شکل گیرد ، در جلسه حاضر نشد . اطلاعیه ای به نقل از او خوانده و در متن اطلاعیه تاکید شد که ایشان تا شب قبل آمادگی حضور در جلسه را داشته است اما به دلیل زلزله خراسان ترجیح داده است که در دیار خراسان در کنار مردم بماند . همان لحظه نیر برخی گفتند که مسئولیت شهدار شهر مشهد- صولت مرتضوی-  که به نمایندگی از رییسی در این جلسه حاضر شد و اطلاعیه را خواند، طبیعتا بسیار موثر تر از خود ایشان بود که این تقسیم عجیب وظایف برای ارسال پیغام توسط شهردار شهر زلزله زده و حضور تولیت آستان قدس و کاندیدای انتخابات در مشهد ، خود جای ابهام دارد.

اتفاق عجیب تر این بود که ساعتی بعد دفتر آستان قدس در اطلاعیه ای اعلام کرد که آیت الله رییسی نماینده ای را به تشکیلات جمنا اعزام نکرده و آن چنانچه سید صولت مرتضوی پشت تریبون اعلام کرد ؛ قرار نیست برنامه ای به جمنا ارائه کند و ایشان برنامه هایش را به صورت مستقل اعلام خواهد کرد. در نهایت مشخص نشد که سید صولت مرتضوی نماینده آیت الله رییسی بود یا خیر!

حتی  پیام مکتوبی که رسانه های اصولگرا منتشر و پیامک کردند تمایز جدی با متن قرائت شده توسط مرتضوی وجود داشت . در آن عکس منتشره ، جملاتی دال بر اعلام حمایت از جمنا نبود اما در متن قرائت شده از صولت مرتضوی این جمله بود که خود محل اشکال شد. اما رییسی تنها غایب حاضر جلسه جمنا نبود.

آقای فتاح به عنوان پنجمین فرد منتخب مجمع عمومی دوم پیش از این در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که هیچ یک از کارکنان و کارمندان کمیته امداد در سراسر کشور، اجازه هیچ موضع گیری انتخاباتی را ندارند و در صورت موضع گیری، با آن ها برخورد می شود. چگونه بود که ایشان به جمنا پیام می دهد و ضمن کناره گیری اعلام می کند که از کاندیدای جمنا حمایت می کند.

اما بعد یکی از مشاورین ایشان اعلام می کند که این بداخلاقی بوده و ایشان پیامی در این خصوص نداده است. در نهایت جمنایی ها مجبور می شوند عکس و متن پیامکی را که فتاح شب قبل به موبایل یکی از اعضاء ارسال کرده بود را منتشر کنند تا مشخص شود آنچه در آنجا خواندند اگر پیام مکتوب آقای فتاح نبوده ، لااقل یک پیام شخصی به یکی از اعضای شورای مرکزی بوده است. اما انتشار این پیامک هم با انتشار بیانیه کمیته امداد مواجه شد.

باید منتظر ماند و دید با کناره گیری پرویز فتاح ، نفر ششم یعنی حاجی بابایی ، جایگزین او می شود و این 5 نفر برای انتخابات ثبت نام کنند یا خیر؟ و هنوز جای بررسی وجود دارد که آیا صلاحیت این 5 نفر برای انتخابات تایید می شود ؟

هرچند در تایید صلاحیت زاکانی که در دوره قبل توسط شورای نگهبان رجل سیاسی تشخیص داده نشد ، یا برخی دیگر از این افراد محل تردید جدی وجود دارد.

روایت قالیباف و ریسمان سیاه و سفید وحدت اصولگرایی

شرایط محمدباقر قالیباف در این بین خود در خور توجه جدی است . بیانیه ای که قالیباف شب قبل از مجمع عمومی دوم  منتشر کرد ، علی رغم اینکه که حاوی حملات جدی به دولت روحانی بود و تاکید داشت اولویت نخست همه نیروهای انقلاب باید تلاش برای کنار زدن این دولت باشد ، اما صراحتا از کناره گیری از انتخابات صحبت نکرد و به نظر می رسد با اینکه یکی از کاندیداهای نهایی است و منشور جمنا را امضا کرده ، نمی خواهد طبق بازی جمنا ، از آبروی خود و میزان رای و سرمایه اجتماعی خود به نفع جمنا استفاده کند و در نهایت مجبور به کناره گیری از انتخابات به نفع رییسی شود.

اگر قالیباف به این جمع بندی برسد که در نهایت مجبور است به نفع رییسی کنار رود ، ممکن است از اساس ثبت نام نکند ، مگر این که اعتماد کند که با مکانیزم نظرسنجی تصمیم گیری می شود و نام شهردار تهران از این مکانیزم خارج می شو دنه تولیت آستان قدس، که در این صورت ثبت نام می کند.

تک نوازی جلیلی

در این بین نباید وضع افرادی مثل سعید جلیلی را از نظر دور داشت که علنا اعلام کرده که حاضر به حضور در جمنا نیست و حاضر نیست چیزی را امضا می کند و به صورت مستقل در انتخابات عمل خواهد کرد.

مرد سال شانس چه کسی است

 به نظر می رسد 5 هفته تا روزثبت نام انتخابات، اصولگریان در کلاف سردرگم شناخت نامزد نهایی هستند و علی رغم اینکه پیش از این برخی چهره های اصولگرا گفته بودند که اصولگرایان بیش از 50 نفر حائز شرایط احراز صلاحیت برای ریاست جمهوری را دارند هنوز اصولگرایان از اینکه یک نفر نامزد نهایی معرفی کنند ، ناتوانند.

به نظر می رسد حسن روحانی که در دوره قبل به مدد تفرقه اصولگرایان، رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و حمایت اصلاح طلبان توانست عازم پاستور شود،  این بار هم با خوش شانسی تمام ، در حالی که منتقدانش فریاد می کنند که سفره های مردم کوچک تر شده و تنها دستاورد وی حوزه سیاست خارجی و رفع برخی تحریم های هسته ای بوده ، مرد خوش شانس این سال باشد. روحانی در عین اینکه محبوبیت کافی را برای ریاست جمهوری ندارد ، اما اینبار هم جدی ترین شانس ریاست جمهوری دوازدهم است. برنده سیستماتیک و انتخاباتی کارزار جمنا می تواند حسن روحانی باشد.

احمدی نژاد را از یاد نبریم

در این بین فعالیت های انتخاباتی احمدی نژاد را نیز نباید نادیده گرفت. از انتشار ویدئوهایی از احمدی نژاد، مشایی و بقایی تا نشست خبری که بیشتر شبیه بیانیه ای انتخاباتی بود و آقای احمدی نژاد با درج رکورد عزل یک وزیر اطلاعات و تلاش برای عزل یک وزیر اطلاعات دیگر تازه به یاد آورده است که از اساس وزارت اطلاعات در اختیارش نبوده است.  البته با توجه به اغلب تحلیل ها ، نامزد این جریان حمیدرضا بقایی هم چون نامزد قبلی این جریان در انتخابات 92 – اسفندیار رحیم مشایی- قادر به گرفتن تایید صلاحیت نخواهد بود و این جریان توفیقی در جهت رسیدن به پاستور نخواهد داشت اما بدون شک رفتن به پاستور آخرین چیزی بود که احمدی نژاد و مردانش برای این دوره انتخابات انتظار برآورده شدن آن را داشتند. کما این که از نظر غیر سیستماتیک و خارج از معادلات انتخاباتی ، احمدی نژاد پیروز درگیری های لفظی و مناظرات انتخاباتی کاندیداهای جمنا و حسن روحانی خواهد بود. علاوه بر این ، کلاف سردرگم جمنا ، این نقاب و ژست را برای احمدی نژاد به همراه خواهد داشت که تنها و تنها و تنها "من" بودم که می توانستم در رقابت با روحانی پیروز باشم. البته این جمله را در حالی بخوانید که از اساس گویا در 12 سال گذشته تاریخ را اشتباه خوانده اید وتازه مشخص شده حضرات از اساس اصلاح طلب بوده اند! باورنمی کنید؟! از آقای مشایی بپرسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری