کد خبر: ۱۶۷۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
واکنش روزنامه‌ها به کاندیداتوری رئیسی و حمله آمریکا؛
پس از برگزاری دومین مجمع عمومی «جمنا» و معرفی نامزدهای منتخب، مطبوعات به صورت جدی‌تری وارد فضای انتخاباتی شدند. تحلیل و یادداشت‌های کارشناسان درباره‌ی دولت فعلی تا پیش‌بینی پیروز انتخابات از جمله محورهای صفحات سیاسی روزنامه‌ها است.
روزنامه های امروز شنبه  نشست انتخاباتی "جمنا" و اعلام کاندیداتوری ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری را در میان مطالب اصلی خود قرار دادند. اصولگرایان با تیترهای حمایتی از نشست جمنا و نامزدی رئیسی به استقبال ماجرا رفتند و اصلاح طلبان و میانه‌روها با نگاه انتقادی به موضوع پرداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، «صداوسیما موقع تورم ۵۱ درصدی خوابش برده بود؟» تیتری از سخنان روحانی در سفر استانی به سمنان بود که در اعتماد، ایران، شرق و آفتاب یزد منعکس شد. در این گزارش‌ها بیشتر به گلایه‌های روحانی از صداوسیما پرداخته شده است که دستاوردهای دولت یازدهم به‌واقع دیده نمی‌شود و صداوسیما بیشتر سعی در نشان دادن رکود و افزایش تورم دارد.

مناظره‌ی توییتری حسام‌الدین آشنا با الیاس نادران و عزت‌الله ضرغامی، در سه روزنامه‌ی اعتماد، شرق و قدس بازتاب پیدا کرد. در این مناظره نادران با جملاتی کنایه‌آمیز سفرهای اخیر روحانی را زیر سؤال برده است. آشنا هم با جملاتی انتقادی، این کنایه‌ها را این گونه پاسخ داده «دولت تعهد کرده تمام تلاش خود را به کار ببندد تا ابتدا بسیاری از طرح‌هایی که۸۰% پیشرفت داشت را تکمیل کند».

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه شرق در گزارش اصلی خود ورود ابراهیم رییسی را شوک به انتخابات توصیف کرده و نوشته است: «جمنایی‌ها بالاخره به رئیسی رسیدند، اگرچه نامزد منتخب اصرار دارد که خودش مستقلا وارد انتخابات شده نه به واسطه حمایت‌های این و آن جریان. این البته شگرد انتخاباتی احمدی‌نژاد هم بود. درحالی‌که از مرحله دوم انتخابات ٨٤ حمایت شش‌دانگ اصولگرایان را با خود داشت، بعد از گذشت ١٢ سال همچنان اصرار دارد که مستقل بوده است.»
 
به نوشته این گزارش: «حالا هم ابراهیم رئیسی، هم‌زمان هم حمایت جمع زیادی از اصولگرایان را با خود دارد و هم حمایت مصباح یزدی و جبهه پایداری را، اما باز هم اصرار دارد که نامزد مستقل است. البته جبهه پایداری هم اصرار دارد که حمایتش از رئیسی ربطی به جمنا ندارد. کنگره جمنا از سوی صداوسیما هم پوشش خوبی داده شد درحالی‌که نشست خبری روز قبل احمدی‌نژاد تقریبا نادیده گرفته شد. زمزمه بدل‌شدن رئیسی به نامزد نهایی جماعت اصولگرا با همین حمایت‌های غیرمستقیم رسانه‌های اصولگرا از او، اواخر سال گذشته و از اوایل سال جاری بود که شدت گرفت. تا پیش از این شانس مهرداد بذرپاش بیش از او بود.»
 
شرق در عین حال مصاحبه ای دارد با غلامحسین کرباسچی که در ابتدای آن نوشته است: «بعضی از تحلیلگران معتقدند شکل‌گیری دوقطبی می‌تواند به نفع روحانی تمام شود. یعنی آمدن رئیسی آرای خاکستری و خاموش را ترغیب کند که نه‌تنها پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، بلکه آرای خود را به سبد روحانی بریزند.»
 
به نوشته این روزنامه: «اینکه این موضوع چقدر به واقعیت نزدیک است و اینکه این احتمال تا چه اندازه محقق‌شدنی است، سؤالی است که با کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، در میان گذاشتیم او معتقد است بین اداره‌کردن دولت و مرکزی مثل آستان قدس که مردم عاشقانه برای آن کار می‌کنند، تفاوت‌های درخور‌توجهی وجود دارد.»

این روزنامه درباره حمله موشکی آمریکا به سوریه نیز نوشت: این حمله خودنمایی ترامپ بودو این اقدام آمریکا بیش از آنکه حاصل همکاری آمریکا و روسیه باشد، حاصل رویکرد ترامپ در آمریکاست. او در دوران مبارزات انتخاباتی و بعد از آغاز کار به‌عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده دولت قبلی آمریکا را به نداشتن سیاست قاطع در موضوع سوریه محکوم می‌کرد و به نظر می‌رسد اکنون در تلاش است تا قاطع‌بودن خود را در عرصه سیاست خارجی و به‌خصوص بحران سوریه نشان دهد. 


نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه اعتماد نیز در گزارش با عنوان "رقیب روحانی از مشهد آمد" سعی کرده است گزارشی تحلیلی از روند اتفاقات سیاسی روز پنج شنبه در جناح اصولگرا ارائه کند. 

این روزنامه نوشته است: «معادله انتخابات ریاست‌جمهوری با اعلام كاندیداتوری سید ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی تكمیل شد. یك سوی این معادله دو ضلعی حسن روحانی با حمایت و پشتوانه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان است و سوی دیگرش جناح راست و سید ابراهیم رییسی. جدای از این دو ضلع اصلی، بازی انتخابات با وجود اعلام انصراف اولیه محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح چند كاندیدای دیگر اصولگرا هم دارد. سعید جلیلی، سید مصطفی میرسلیم، مهرداد بذرپاش، علیرضا زاكانی و حمید بقایی افرادی هستند كه با «نه» به جمنا؛ مكانیزم جدید اصولگرایان پاشنه كفش‌هایشان را برای ورود به انتخابات بالا كشیده‌اند.»
 
این روزنامه درباره گزینه اصلی جمنا؛ ابراهیم رئیسی نوشته است: «مشهور نبودن در بین افكار عمومی، نداشتن سابقه اجرایی و مدیریتی كلان كشور، كارنامه قضایی از منظر افكار عمومی، جامع‌الحمایه نبودن از سوی همه گروه‌های اصولگرا،  ناشناخته بودن گفتمان سیاسی-اجتماعی و... از جمله مصایب و مشكلات داماد آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ خواهد بود. البته دریافت حكم از رهبری انقلاب، جوان بودن، نبود ابهام و ایهام در زندگی شخصی وی، سلیم‌النفس بودن و... از نقاط شاخص سیدابراهیم رییسی محسوب می‌شود.»

گزارشگر اعتماد آورده است: «انتخابات ٩٦ بی‌تردید از سوی راستگرایان سیاسی ایران به قضاوت عمومی عملكرد روحانی در حوزه‌های مختلف از جمله برجام و مسائل اقتصادی تبدیل خواهد شد. شاید ماموریت نقد فنی و تبلیغات روانی ضد روحانی در مناظره‌های انتخاباتی به دو كاندیدای كمكی واگذار شود تا همزمان این دو كاندیدا بتوانند تمركز روحانی را برهم زنند و موج ریزش رای او را بسازند و همزمان ماموریت ایجابی به نمایش گذاشتن چهره‌ای محترم و مردم دوست را كاندیدای اصلی ایفا خواهد كرد.»

این روزنامه برای حمله آمریکا به سوریه تیتر "نمايش موشك‌پراكني ترامپ" را انتخاب کرده و نوشته است: ترامپ تكيه داده بر مسند قدرت در كاخ سفيد با مردي كه در سال 2013 به رييس‌جمهور وقت امريكا توصيه‌هاي سياسي و امنيتي مي‌كرد، متفاوت است. درحالي كه باراك اوباما، استفاده از تسليحات شيميايي در سوريه را خط قرمز خود اعلام كرده بود اما عملا اقدام به حمله نظامي به دولت بشار اسد نكرد تا در سال 2017 ميلادي، جانشين وي با تكرار حمله شيميايي ديگري اين‌بار در ادلب ادعا كند كه اكنون او به عنوان رييس‌جمهور امريكا مسووليت مواجهه با اين بحران را دارد. رياست‌جمهوري ترامپ و اظهاراتي كه وي درباره ضرورت برخورد با داعش در مرحله نخست و همكاري با بازيگران منطقه‌اي و دولت مركزي بشار براي مبارزه با اين گروه تروريستي بر زبان آورد عملا مورد استقبال دمشق و مسكو قرار گرفته بود و حتي مقام‌هاي ايراني نيز اعلام كرده بودند كه از مبارزه امريكا با داعش استقبال مي‌كنند. جمله معروف ترامپ مبني بر اينكه بشار اسد شايد آدم بدي باشد اما او در حال كشتن تروريست‌ها است، در دل مخالفان داخلي و خارجي ترامپ دلهره انداخت اما تا حدودي بشار اسد را به تفاوت سياست‌هاي دولت مركزي امريكا دلگرم كرده بود. ترامپ در سپتامبر سال 2013 در توييت خود از اوباما خواسته بود كه در برابر فشارها براي حمله به سوريه دوام بياورد و تاكيد كرده بود كه حمله امريكا به سوريه «وحشتناك» و «بسيار پرهزينه» است و اين هزينه‌اي است كه از نظر ترامپ بسيار بيشتر از هزينه‌هاي صرفا مالي خواهد بود. وي در چهارمين روز از سپتامبر 2013 نيز تاكيد كرده بود كه دولت امريكا بايد از سوريه دور بماند. توييت وي در تاريخ 5 سپتامبر همان سال نيز اين جملات را نشان مي‌دهد: «دوباره به اين رهبر خيلي احمق امريكا مي‌گويم كه به سوريه حمله نكن. اگر اين كار را بكني، اتفاقات بد بسيار زيادي حادث خواهد شد و از آن جنگ، هيچ چيز عايد امريكا نخواهد شد.»

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

اما روزنامه آرمان در صفحه اول خود گفت و گویی با حسن بیادی، فعال سیاسی اصولگرا منتشر کرده است. در این گفت و گو با عنوان "پشت پرده «جمنا» از آوردن رئیسی" به نقل از بیادی آمده است: «در پشت پرده جمنا تمامیت خواهانی حضور دارند كه خود را كفیل و وصی مردم تلقی می‌كنند و تلاش می‌كنند افراد منتخب خود را به عنوان كاندیدا وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری كنند. به عنوان مثال مكان‌هایی كه در اختیار این دوستان برای برگزاری جلسات و همایش‌های خود قرار می‌گیرد در اختیار هیچ كدام از جریان‌ها و احزاب دیگر قرار نگرفته و تنها مختص به جمنا بوده است. این در حالی است كه بقیه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی نیز در این زمینه ذی‌حق هستند و باید از امكانات عمومی برای ارائه برنامه‌های خود به مردم استفاده كنند.»
 
آرمان سعی کرده است نشان دهد که صداهای مخالفی در جریان اصولگرا نسبت به نحوه عملکرد "جمنا" وجود دارد. حسن بیادی در این گفت و گو از جریان تمامیت خواه در اصولگرایان گفته و تاکید کرده است: «این افراد با مشاهده آینده احتمالی آقای رئیسی و از سر حسادت ایشان را وارد بازی انتخابات كردند. این افراد به دنبال این هستند كه در فضای انتخابات آقای رئیسی در مظان اتهام تبلیغات مسموم قرار بگیرد و در نهایت با كاهش شانیت اجتماعی مواجه شود. این افراد احساس می‌كنند احتمال اینكه آقای رئیسی در آینده به مدارج بالایی دست پیدا كند وجود دارد. به همین دلیل نیز تلاش كردند وی را وارد بازی دو سر باخت انتخابات ریاست‌جمهوری كنند. دلیل این مساله نیز این است كه اگر آقای رئیسی به ریاست‌جمهوری دست پیدا كند پس از مدتی مانند همه روسای‌جمهور قبلی محبوبیت خود را از دست می‌دهد و در صورتی كه در انتخابات شكست بخورد با كاهش اقبال عمومی در آینده مواجه خواهد شد به شكلی كه رسیدن به مدارج بالا را تحت الشعاع قرار می‌دهد.»

روزنامه آرمان درباره حمله آمریکا به سوریه را باز شدن پای ترامپ در سوریه دانسته و نوشته است: حالا باید آمریکا را هم به صف بازیگران درگیر در سوریه اضافه کرد. درمورد حل بحران سوریه تقریبا همه جریانات داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به این نتیجه رسیده بودند که راهکار حل این بحران سیاسی و مذاکرات سوری- سوری است به یکباره شرایط عوض شد. شرایطی پیچیده‌تر، که مشخص نیست گفت‌وگوهای صلح را به کجا خواهد رساند. به نظر می‌رسد بازی بزرگ در سوریه تازه آغاز شده است. اگر باراک اوباما سیاست عدم مداخله را پیش گرفته بود اما دونالد ترامپ با اتخاذ تصمیم و حمله موشکی و اجرای آن در کمتر از چند ساعت نشان داد راه اوبامای دموکرات را ادامه نخواهد داد. روسیه به عنوان دیگر قدرت جهانی که در حدود دو سال اخیر حضور فعالی در سوریه داشته اقدام ترامپ را موجب شکاف روابط واشنگتن- مسکو می‌داند. درحالی که پنتاگون اعلام کرده قصد حمله جدیدی ندارد اما حضور پر‌رنگ واشنگتن در سوریه می‌تواند بسیاری از معادلات را تغییر دهد.
 
نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه دولتی ایران در گزارش امروز خود نشست "جمنا" را به عنوان یکی از اتفاقات مهم سیاسی کشور دیده و به آن پرداخته است. اما در گزارش این روزنامه حاشیه‌ها این نشست مهمتر از متن آن تلقی شده است.
 
ایران در گزارش خود با عنوان "حاشیه‌های پررنگ رونمایی از نامزدهای اصولگرا" نوشت: «اگر چه ششم اسفند سال گذشته متعاقب برگزاری نخستین مجمع عمومی «جمنا»، رئیس دفتر رئیسی درباره نامزدی وی گفته بود رئیسی مسئولیت فعلی خود را «مهم‌تر از هر مسئولیت» دیگر می‌داند، اما روز پنجشنبه سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد به نمایندگی از وی خبر داد: «سیدابراهیم رئیسی به طور رسمی داوطلبی خود در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام کرده و حضورش جدی است.» حضور صولت مرتضوی در این جلسه البته با حاشیه‌هایی همراه شد؛ از جمله انتقاد برخی رسانه‌ها از اینکه شهردار مشهد بدون توجه به وقوع زلزله و وضعیت ویژه‌ای که بر مشهد حاکم است، برای شرکت در یک میتینگ انتخاباتی راهی تهران شده است.»
 
ایران به حاشیه های دیگر نشست از جمله حذف نام "سعید جلیلی" و "مصطفی میرسلیم" و کناره گیری "فتاح" پرداخته است. 

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه ابتکار نوشته است اصولگرایان از انتخابات شورای شهر و روستا غافل مانده‌اند و دست خالی اصولگرایان در شوراها.

اصلاح‌طلبان با تعریف ساز و کاری تازه و ارائه لیستی واحد در سال 94 توانستند اکثر کرسی‌های مجلس شورای اسلامی را از آن خود کنند و اکنون نیز برای راهیابی به شوراهای شهر همین استراتژی را دنبال خواهند کرد. این در حالی است که چنین سازوکاری برای اصولگرایانی که در تب وحدت می‌سوزند، نتوانست چاره ساز باشد و این جناح در انتخابات پیشین چه در پیروزی از طریق ارائه لیست و چه کاندیداهای مستقل خود شکست خورد. اکنون در آستانه هر دو انتخابات مهم به نظر می‌رسد که اصولگرایان تمام توان خود را بر رسیدن به وحدت و پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری متمرکز کرده و از انتخابات شوراهای شهر و روستا باز مانده‌اند تا آنجا که نه لیستی ارائه شده و نه سخن از برنامه‌ای در میان است. برخی کارشناسان حوزه سیاست معتقدند که تجربه تلخ اصولگرایان در مجلس دهم و شکست در رسیدن به وحدت حتی با وجود تشکیل «جمنا» مانع از آن می‌شود که اصولگرایی بتواند گامی مثبت و سازوکاری تاثیرگذار برای ورود به شوراهای شهر و روستا بیابد و این احتمال وجود دارد که این جناح حداقل با دو لیست به عرصه انتخابات ورود پیدا کنند که در این صورت بار دیگر شاهد شکست اصولگرایی در برابر اصلاح طلبی خواهیم بود.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه بهار نیز با تهیه گزارش از نشست جمنا، آمدن رییسی به عرصه انتخابات را باعث دوقطبی شدن فضای انتخابات و داغ شدن تنور آن دانسته است.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه قانون در گزارشی انتخاب ابراهیم رییسی را از سوی اصولگراها کم اهمیت دیده و نوشته است: «جناح راست از ابتدا هم دنبال یک سید روحانی بود و سعی می‌کردند تا سید ابراهیم رییسی را به میدان آورد.‌ آن‌ها می‌گفتند که برای شخصیت هایی که به صورت شخصی وارد عرصه انتخابات می‌شوند شانسی قائل نیستند. پس، از ابتدا مشخص بود که آن‌ها میلی به انتخاب شخصیت‌هایی مانند ضرغامی، رضایی، میرسلیم و غیره ندارند و تنها قصد داشتند پیاده‌نظام خود را معرفی کنند وفرمانده میدان، شخص دیگری بود و این تصمیم را سعی نداشتند به یک‌باره اعلام کنند.»
 
این روزنامه با فهرست کردن اعتراض هایی که از سوی هیات موتلفه و هواداران ضرغامی نسبت به انتخاب‌های جمنا صورت گرفته نوشته است: «در یک نگاه اوضاع‌ این جناح مناسب نیست. درست است که سعی دارند قدرت خود را به رخ بکشند ولی این منابع قدرت و ثروت، آن‌گونه که برخی از حضورشان در صحنه انتخابات واهمه گرفته‌اند نیز توانایی جذب جامعه مدنی و بدنه اجتماعی خاصی را به خود ندارند.قسمتی از ساختار اصلی جمهوری اسلامی در این جبهه دور هم جمع شده‌اند و نام خود را جبهه مردمی گذاشته‌اند. از کمیته امداد و آستان قدس گرفته تا شهرداری تهران و سایر مراکز اقتصاد و قدرت.»
 
قانون در نهایت یادآوری کرده است: «این سناریو بیشتر از آنکه به نفع نویسندگان آن باشد، دست خالی آن‌ها را برای مردم رو خواهد کرد. در صورتی‌که روحانی و تیم حامی وی، در این بازه زمانی بیشتر مراقب اعمال و رفتار خود باشند، مردم در ۲۹ اردیبهشت، مشاهده خواهند کرد که اگر تمام حاکمیت نیز در برابر آن‌ها به صف شوند ولی ملت چیز دیگری بخواهد، بدون شک مهر شکست بر پیشانی طیف مقابل ملت خواهد نشست.»

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه فرهیختگان نوشته است: رئیسی که تکلیف خود را مشخص کرده است. هرچه جمنایی‌ها به او تمایل دارند، او از حضور تشکیلاتی در انتخابات گریزان است. محمدباقر قالیباف که در این رای‌گیری نامش به‌طرز عجیبی پایین‌تر از علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش قرار گرفت یک روز پیش از برگزاری مجمع عمومی جمنا بیانیه‌ای منتشر کرد و مدعی شد هیچ درخواستی برای نامزدی نداشته و ندارم. البته بعد از انتشار این بیانیه دوپهلو، اطرافیانش انصراف او را تکذیب کردند و گفتند قالیباف هنوز اعلام قطعی نکرده است. سیدمصطفی میرسلیم، کاندیدای حزب موتلفه هم این‌بار قصد کناره‌گیری زودهنگام ندارد. او همان‌طور که پیش از این هم مطرح کرده بود قصد دارد لااقل تا زمان مناظرات تلویزیونی برای انتخابات در صحنه باقی بماند. اسدالله بادامچیان تلویحا از اجماع زودهنگام روی رئیسی از تک‌نامزدی پیش از موعد انتقاد کرد. این‌ها همه نشان می‌دهد که اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو، باز هم نمی‌توانند از یک سیاست واحد پیروی کنند. در شرایطی که اوضاع برای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت مشخص است و تکلیف‌شان روشن، حالا این اصولگرایان هستند که در چند روز باقیمانده باید تکلیف‌شان را با خودشان و اختلافاتشان مشخص کنند. اختلافاتی که روز به روز بیشتر می‌شود. این‌ بلاتکلیفی وقتی بیشتر مشخص می‌شود که خبر کنارکشیدن بعضی‌ از منتخبان جمنا به گوش رسانه‌ها می‌رسد. به نظر می‌رسد که پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام‌خمینی(ره) که پنجمین نفر در فهرست جمنا بود از حضور پشیمان شده است.

اینها را که کنار صحبت‌های بعد از ظهر دیروز غلامعلی حداد عادل،فعال سیاسی اصولگرا بگذاریم که گفت «رئیسی هنوز گزینه نهایی اصولگرایان نیست »اختلافات این گروه بیشتر مشخص می شود.   

تمام این اتفاقات در شرایطی رخ داده که هنوز تا آغاز ثبت‌نام کاندیداها چند روزی باقی است و باید دید که در این مرحله چه کسانی به پیام‌ها و میثاق‌نامه‌هایشان متعهد می‌مانند و چه کسانی در روزهای ثبت‌نام هم‌جناحی‌هایشان را شگفت‌زده خواهند کرد. اصولگرایان شاید در جریان انتخابات پیش رو مجبور شوند برای آنکه در مقابل روحانی بایستند دست به هر اقدامی بزنند تا رئیسی رای بیاورد اما شاید در میان تمام تلاش‌هایشان فراموش کنند که اختلافات درون جناحی مهم‌ترین رقیب آن‌هاست و بعد از آن باید به فکر مقبولیت روحانی باشند.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه مردم سالاری از نشست جمنا به نام تشدید بلاتکلیفی در اردوگاه اصولگرایان نامبرده و نوشته است: با انتشار لیست پنج نفره جمنا اصولگرایان یک بار دیگر دچار اختلاف نظر شدند. به جز ابراهیم رئیسی که می‌شود از حالا او را گزینه اول و آخر جمنا و بخشی از بدنه اصولگرایی دانست، هنوز چندان مشخص نیست که مابقی گزینه‌های موجود در قبال حذف از کاندیداتوری روی خوش نشان دهند. ابراهیم رییسی که این روزها با ورود به عرصه‌های خدماتی به جای صرف پرداختن به مسئولیتش در آستان قدس رضوی به زلزله‌زدگان و مستمندان رسیدگی می‌کند و از سوی دیگر ناگهان کمپین رییسی بیا شکل می‌گیرد، ظاهرا عرصه را برای دیگر اصولگرایان تنگ کرده است. از طرفی صدا و سیما نیز اخیرا به پخش تصاویر و اخباری در مورد ابراهیم رئیسی و حتی اقامه نمازش علاقه پیدا کرده است و این امر می‌تواند معادلات رقابت در جریان اصولگرایی را به هم بریزد.

نزدیکان جلیلی با بیان این نکته که او بدون نیاز به ائتلاف اصولگرایان و بی‌هیچ هراسی از عدم حمایت جناحی به عرصه خواهد آمد، دلیل حذف جلیلی از لیست جمنا را قبیله‌گرایی اصولگرایان و عدم پذیرش شرایط جمنا توسط جلیلی دانستند.  در واقع بروز چنین شکاف و طرح چنین مسائلی تنها به تشتت آرا میان اصولگرایان دامن زده و حتی جبهه پایداری را بیشتر از گذشته زیر فشار قرار می‌دهد.

 پایداری در روزهای گذشته و پس از حمایت آیت‌الله مصباح از ابراهیم رییسی، در موضع تشکیک میان جلیلی و رئیسی قرار دارند و حالا باید یک بار برای همیشه تکلیفشان را مشخص کنند.مصطفی میرسلیم نیز که در رأی‌گیری ده نفر نهایی جمنا جایی در میان پنج کاندیدای برتر نداشت، همچنان بر مواضع پیشین خود و موتلفه برای شرکت در انتخابات مصمم است. از سوی دیگر مهرداد بذرپاش، جوان اصولگرای نه چندان خوشنامی‌ که سابقه مدیریتی‌اش نمی‌تواند نقطه قابل اتکایی برای مانور اصولگرایان باشد، همچنان چراغ خاموش و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای منتظر کسب تکلیف از جمناست.
 
با تمام این تفاسیر این طور به نظر می‌رسد که اصولگرایان همچنان در ایجاد وفاق و وحدت ناموفق بوده و هر قدمی ‌که در این راه بر می‌دارند خودش موجبات اختلافات بیشتری را پدید می‌آورد و به عبارت بهتر، جمنا را می‌توان تشکیلاتی با هدف برهم زدن حداقل وحدت وجود داشته میان اصولگرایان دانست.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه همدلی نیز نوشته است: گزینه مورد نظر، نامزد شد، اصولگرایان در جست‌وجوی منجی. ابراهیم رئیسی حالا به عنوان کسی شناخته می‌شود که انگار قرار است مردم را فقط پای صندوق‌های رای بکشاند. دو هزار و اندی اصول‌گرا در حالی روز پنج‌شنبه به تولیت آستان قدس رای دادند که در کارنامه‌اش سابقه اجرایی دیده نمی‌شود. انتخاب او به عنوان نامزد نهایی فقط می‌تواند یک دستاورد برای جناح راست داشته باشد و آن، این است که اصول‌گرایان بگویند «به نامزد واحد دست پیدا کرده‌ایم و برعکس انتخابات 92 که شکستمان از تشتت بود می‌توانیم پیروز شویم». رئیسی به جز تولیت آستان قدس همه فعالیتش در قوه قضاییه بوده و حالا قرار است نامزد ریاست قوه اجرایی کشور شود. او حتی سابقه اجرایی احمدی‌نژاد را که فرماندار ماکو و خوی بوده هم در کارنامه خود ندارد.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


**استقبال اصولگرایان از نشست جمنا

روزنامه های اصولگرا همگی در پرداختن به نشست انتخاباتی "جمنا" آن را نشستی موفق تفسیر کردند. روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با تیتر؛ "حرکت جبهه مردمی نیروهای انقلاب از «صالح» به «اصلح»"، گزارش درباره نشست انتخاباتی جمنا منتشر کرد.

این روزنامه حمله به سوریه را ورود سعودي– صهيونيستي ترامپ به باتلاق سوريه ارزیابی کردده و آن را نتیجه یک سناریوسازی برای حمله به سوریه تلقی کرده است. سوريه درابتداي بحران براي اينكه بهانه دولت اوباما را براي حمله نظامي به سوريه از دستش بگيرد بنا به درخواست روسيه همه تسليحات شيميايي خود را در اختيار هيئت نظارت سازمان ملل قرار داد و اين تسليحات توسط امريكا از سوريه خارج و روي عرشه ناو در دريا نابود شد و سازمان ملل نيز در مهر 1393 طي گزارشي نابودي اين تسليحات را تأييد كرد و باراك اوباما نيز در ارديبهشت ماه 1394 در اظهاراتي تصريح كرد كه نابودي تسليحات شيميايي سوريه و همكاري دولت اين كشور مانع از اين شد كه دولت وي به اقدام نظامي عليه سوريه متوسل شود. بر اين اساس مي‌توان گفت كه هم مقامات دولت ترامپ و هم مقامات ساير كشورهايي كه از حملات موشكي امريكا به سوريه حمايت كرده‌اند به خوبي مي‌دانند كه دولت سوريه در آنچه كه حمله شيميايي به خان شيخون واقع در حومه ادلب (كه بعد از حلب به مركز استقرار مخالفان مسلح و همپيمانان تكفيري آنها تبديل شده است) نقشي نداشته و آنچه كه ساخته و پرداخته شده بخشي از پروژه‌اي است كه از سوي ائتلاف برانداز طراحي و اجرا شده است.  
 

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها


روزنامه رسالت هم گزارش هایی از اتفاقات نشست جبهه مردمی و اظهار نظر شخصیت های منتشر کرد. اما روزنامه وطن امروز تیتر اول خود را "گام دوم" انتخاب کرد. این روزنامه در گزارش خود نوشت: «این برای دومین‌بار بود که 3 هزار نفر از چهره‌های جریان انقلاب اسلامی از سراسر کشور در تهران گرد هم آمدند تا فصل نوین سیاست‌ورزی مردمی را که سال‌ها به محاق رفته بود و اسفند ماه سال گذشته بازتولید شد، تکمیل کنند.»
 

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه وطن امروز در تمجید از نشست جمنا و نتایج آن تاکید کرد که "این‌بار اما برای درمان عارضه 92 چاره شده است." این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان "دولت برای ملت" نوشت: «زنده باد عزیزان «جبهه مردمی» که در اقدامی منبعث از «خرد جمعی»، از سراسر کشور، نیروهای انقلابی و کارآمد را جمع کردند، مجتمع کردند، متمرکز کردند، یک‌دل کردند و این یعنی درست‌برداشتن گام اول! و این خود، یک «پیروزی بزرگ» است! «پیروزی اتحاد برای تغییر»! از خصوصیات تنفس در هوای یک‌دلی اما همین است که مواضع جداجدای افراد هم به دل می‌نشیند! و از قضا، نقش مکمل را برای وحدت ایفا می‌کند! وحدت خالی و بی‌منظور هم نه! وحدت با هدف کار و جهاد!»

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه صبح نو که گفته می‌شود به محمدباقر قالیباف نزدیک است، علاوه بر گزارش این مجمع با تیتر «طلوع وحدت از شهر آفتاب»،  گفت‌وگویی با ناصر ایمانی، تحلیل‌گر سیاسی اصول‌گرا انجام داده است. ایمانی تأکید کرده: «کنار کشیدن آقای قالیباف برای صحنه انتخابات اصلاً خوب نیست».

«سبد غرب‌گرایی» یکی از ترکیب‌هایی است که به نظر می‌رسد اصول‌گرایان سعی دارند در تقابل با جناح مخالف خود از آن بیشتر استفاده کنند. این روزنامه در یادداشتی از این واژه استفاده می‌کند و عملکرد قالیباف در شهر تهران را برای رأی آوردن تعیین‌کننده می‌داند و می‌گوید: «قالیباف بهترین فرصت و ظرفیت برای جلوگیری از ریزش رأی مردم تهران در سبد غرب‌گراهاست. زیرا مردم تهران طعم خوش‌خدمت را در عملکرد او چشیده‌اند». اگرچه به نظر می‌رسید بیانیه‌ی قالیباف پایان تلاش‌های او برای انتخابات ریاست جمهوری باشد اما تکذیبیه‌های انصراف او و چنین مطالبی نشان می‌دهد چندان قصد کناره‌گیری به نفع اصولگرایان وجود ندارد.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

روزنامه قدس وابسته به آستان قدس رضوی که ابراهیم رئیسی تولیت آن یکی از نامزدهای اصلی جمنا است و روز پنج‌شنبه بنا به اخبار خبرگزاری‌ها به صورت رسمی کاندیداتوری خود را اعلام کرد، امروز عکس یک خود را به رئیسی اختصاص داد که تیتر و فضای عکس تبلیغاتی به نظر می‌رسد. مطلب این عکس مطلب کوتاهی از گفته‌های رئیسی است اما تیتر «ما همه مسئولیم» در کنار عکسی از او در کنار مردم مناطق زلزله‌زده همراه با زیرتیتر «حضور سرزده تولیت آستان قدس رضوی در مناطق زلزله زده» فضایی ساخته که مرکز توجه نه زلزله و ویرانی‌های ناشی از آن بلکه کاندیدای اول لیست جمنا است.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

اما روزنامه کیهان ترجیح داد نشست هفته گذشته جمنا را در تیترهای اول خود بازتاب ندهد و تیتر یک خود را به حمله آمریکا به سوریه اختصاص داد. این روزنامه با نتخاب تیتر آمریکا رسماً کنار داعش ایستاد /کف و سوت تکفیری‌ها برای ترامپ نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، که به خیال خود، قصد داشت با اقدامی غافلگیرکننده و به اصطلاح جسورانه، کل معادلات سوریه را به نفع جبهه تروریسم تغییر دهد و خودش را برخلاف «باراک اوباما»، مرد عمل نشان دهد، بامداد جمعه فرمان حمله موشکی به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را صادر کرد. اولین و فوری‌ترین پیامد ماجراجویی بامداد جمعه ترامپ، فاصله گرفتن روسیه از آمریکا در خصوص بحران سوریه بود. ترامپ که اول بهمن ماه وارد کاخ سفید شده بود، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه را دوست خطاب می‌کرد و لاف دوستی با وی می‌زد.

در این میان، مسکو برای اینکه نشان دهد در ارتباط باحل بحران سوریه، حسن نیت دارد، سعی کرد با آمریکا در برخی مسائل کنار بیاید و حتی توافقنامه هماهنگی پرواز در سوریه را با کاخ سفید امضاء کرده بود. اما، حماقت ترامپ به این ماه عسل پایان داد و فاصله میان کرملین و کاخ سفید یک شبه به حالت قبل برگشت.


نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

برخی از روزنامه ها نیز حمله موشکی آمریکا به ترامپ را با تیتر ویژه پوشش داده اند و برخی نیز ترجیح داده اند حمله تروریستی دیروز در استکهلم پایتخت سوئد را به عنوان تیتر اول خود برگزینند.

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها

نشست جمنا و شلیک ترامپ در تیتر یک روزنامه ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری