کد خبر: ۱۶۷۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات در استان حمص سوریه با شلیک 59 موشک 'کروزِ تاماهاوک' در حالی بامداد امروز جمعه اتفاق افتاد که این حمله با واکنش‌های مختلف کشورها و دولت‌های جهان رو‌به‌رو شده است.
حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات در استان حمص سوریه با شلیک 59 موشک 'کروزِ تاماهاوک' در حالی بامداد امروز جمعه اتفاق افتاد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قبل از آن گفته بود در فکر حمله نظامی به این کشور با توجه به حمله شیمیایی چند روز پیش در استان ادلب است.

‌به گزارش اعتدال، در حالیکه ایران و روسیه حمله بامداد امروز (جمعه) آمریکا به سوریه را محکوم کرده اند، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و نیز دولت عربستان سعودی از آن حمایت کردند و در عین حال بولیوی و روسیه خواهان تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این تحول جدید شده اند.


**ایران محکوم کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را بشدت محکوم کرد و در عین حال گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملان و قربانیان آن محکوم می کند.

وی افزود: تهران استفاده از این بهانه برای اقدامات یک جانبه را خطرناک، مخرّب و نقض اصول آمره حقوق بین الملل می داند.

** روسیه: توافق نظامی با آمریکا در سوریه تعلیق شد 

کاخ کرملین نیز اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر اینکه حمله موشکی آمریکا به سوریه به روابط مسکو و واشنگتن ضربه می زند، این اقدام را کمکی به مبارزه با تروریسم نمی داند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه امروز (جمعه) در گفت وگو با خبرنگاران در باره حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی در استان حمص سوریه گفت: این اقدام واشنگتن به روابط روسیه و آمریکا که در وضع ناگواری قرار دارد، ضربه ای سخت می زند.

ولادیمیر سافرونوف سرپرست هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز با انتقاد از برنامه حمله نظامی آمریکا به سوریه گفت: مبتکران چنین اقدامی سرنوشت کشورهای عراق و لیبی را مرور کنند. 

وی تاکید کرد: حمله آمریکا به سوریه پیامدهای منفی دارد و تمام مسئولیت چنین وضعی بر دوش افرادی است که مبتکر چنین اقدام های مشکوک و غمناکی هستند. 

وزارت امور خارجه روسیه نیز امروز در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه با تجاوزگر خواندن آمریکا علیه سوریه، اعلام کرد که توافق نظامی با واشنگتن با هدف جلوگیری از بروز حوادث هوایی در آسمان این کشور را تعلیق کرده است. 

این وزارتخانه افزود: واشنگتن بدون رسیدگی و روشن شدن مساله حمله شیمیایی ادلب، سوریه را مورد حمله قرار داد و این اقدام امنیت بین المللی را به خطر می اندازد.


** اختلاف نظر در آمریکا
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خود پس از انتشار خبر این حمله موشکی در جمع خبرنگاران گفت: امشب از همه ملت های متمدن می خواهم که برای پایان این کشتار و خونریزی و ریشه کردن تروریسم به هر شکل و نوعی که باشد، به ما بپیوندند. 

در عین حال با وجود حمایت اعضای برجسته دمکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا از دستور ترامپ برای حمله به یک پایگاه هوایی سوریه، برخی اعضای کنگره هشدار داده اند که هرگونه اقدام نظامی بعدی در سوریه باید با موافقت این نهاد قانونگذاری باشد. 

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با متناسب و عادلانه خواندن این اقدام گفت: این حملات آشکار می سازد که حکومت (بشار) اسد (رئیس جمهوری سوریه) دیگر نمی تواند با اطمینان از واکنش نشان ندادن آمریکا، مرتکب جنایت علیه مردم سوریه شود. 

سناتور جان مک کین عضو تندروی شورای امنیت ملی آمریکا که از سال ها پیش از تشدید سیاست این کشور علیه حکومت سوریه حمایت می کرده است، از این حمله به عنوان نخستین گام معتبر، تقدیر کرد. 

وی افزود: رئیس جمهور ترامپ برخلاف دولت پیشین، هنگام روبرو شدن با لحظه بسیار مهم و سرنوشت ساز در سوریه، اقدام کرد. 

اما چند عضو کنگره شامل رایان و شومر بر لزوم مشورت ترامپ با کنگره در باره اجرای راهبرد متناسب و صحیح نظامی آمریکا علیه سوریه تاکید کردند. سناتور دمکرات بن کاردین عضو برجسته کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت: حملات هوایی هدفمند، نشانه آشکاری از اراده و قاطعیت آمریکاست. 

وی افزود: با این حال هر گونه عملیات نظامی دراز مدت تر یا گسترده تر دولت ترامپ در سوریه، مستلزم مشاوره با کنگره خواهد بود. 

آدام شیف عضو دمکرات کنگره نیز گفت: من صدور مجوز برای کاربرد نیروی نظامی علیه داعش و القاعده را هنگام برگزاری دوباره نشست های کنگره پس از تعطیلات دو هفته ای که از روز جمعه آغاز می شود، مطرح خواهم کرد. 

اما باربرا لی نماینده دمکرات کنگره و عضو یک ائتلاف ضد جنگ گفت: این اقدامی جنگی است و کنگره باید تشکیل جلسه داده و این موضوع را بررسی کند. هر چیزی کمتر از این، نقض مسئولیت ماست.

وی حمله موشکی به خاک سوریه را اقدام به جنگ توصیف کرد و خواستار ‏بررسی اقدام نظامی دولت ترامپ علیه دمشق‎ ‎‏در کنگره این کشور شد.‏

این نماینده دمکرات کالیفرنیا در مجلس نمایندگان امروز (جمعه) در صفحه تویتتر خود به حمله ‏موشکی آمریکا به سوریه واکنش نشان داد و نوشت: این کار اقدام به جنگ است. کنگره باید جلسه گذاشته و موضوع را بررسی ‏کند.‏

سناتور جمهوریخواه رند پاول نیز گفت: هر چند ما جنایت ها در سوریه را محکوم می کنیم، اما ایالات متحده هدف حمله قرار نگرفته است. 

وی افزود: ترامپ باید بر اساس قانون اساسی مجوز کنگره را برای اقدام نظامی دریافت کند. مداخله در سوریه، آمریکا را امنتر نخواهد کرد. 

تد لیون نماینده دمکرات کنگره نیز گفت: ترامپ برای اقدام نظامی خود نیازمند دریافت موافقت کنگره است. 

وی در صفحه توییتر خود نوشت: کنگره به رئیس جمهوری اجازه استفاده از زور علیه تروریست ها را داد. اما ما هیچگاه مجوز استفاده از زور را برای اجرای پیمان منع تسلحیات شیمیایی، صادر نکرده ایم.

همچنین تیم کین سناتور آمریکایی در واکنش به حمله نظامی دولت کشورش به سوریه در صفحه توییتر خود نوشت: رئیس‌جمهوری بدون رأی کنگره علیه سوریه اقدام نظامی کرده که نقض قانون اساسی است.

این در حالیست که هیلاری کلینتون وزیر پیشین امور خارجه و یکی از دو نامزد اصلی انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا روز پنجشنبه خواستار حمله های هوایی کشورش به پایگاه های هوایی سوریه به منظور جلوگیری از وقوع حملات بیشتر شیمیایی به شهروندان این کشور شده بود. 

ابراز نگرانی نماینده سوئد در سازمان ملل از حمله نظامی آمریکا به سوریه

 نماینده دائم سوئد در سازمان ملل با ابراز نگرانی از اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه بطور ضمنی آن را با بهانه ‏تراشی و دروغگویی دولت آمریکا و انگلیس در خصوص جنگ افزار کشتار جمعی عراق مقایسه کرد. ‏

'اولف اسکوگ'، نماینده دائم سوئد روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل گفت: من با 'هانس ‏بلیکس' در سال 2003 اینجا (شورای امنیت) بودم. البته که من نگران هستم.‏

وی در جمع خبرنگاران در مقابل شورای امنیت سازمان ملل صحبت می کرد.‏

اشاره اولوف اسکوگ به دروغ پردازی دولت های آمریکا و انگلیس در خصوص جنگ افزار کشتار جمعی عراق و اشغال این ‏کشور در سال 2003 است.‏


فرماندهی کل ارتش سوریه: آمریکا به استراتژی اشتباهش در سوریه ادامه می‌دهد

فرماندهی کل ارتش سوریه بیانیه‌ای را درخصوص تجاوز آمریکا به پایگاه نظامی الشعیرات در حمص منتشر و اعلام کرد که این تجاوز آمریکا نشانگر ادامه استراتژی اشتباه آمریکا است.

 فرماندهی کل ارتش سوریه در این بیانیه تاکید کرد: این تجاوز آمریکا نشانگر ادامه استراتژی اشتباه آمریکا است و مبارزه با تروریسم را که توسط ارتش سوریه صورت می‌گیرد از بین می‌برد و باعث می‌شود که ایالات متحده شریک داعش و النصره و دیگر گروه‌های تروریستی باشد.

فرماندهی ارتش سوریه تاکید کرد: پاسخ ما اراده بیشتر برای دفاع از مردم سوریه و در هم کوبیدن تروریسم در هرجایی و بازگرداندن امنیت و ثبات به تمامی اراضی سوریه است.

ارتش سوریه تاکید کرد: اقدام آمریکا برای تلاش جهت توجیه تجاوز خود در حالی که واقعیت رخدادها در خان شیخون مشخص نشده است این پیام را به اطراف مسلح می‌دهد تا مجددا از سلاح شیمیایی استفاده کند.

فرماندهی ارتش سوریه تاکید کرد که در این تجاوزگری آمریکا به سوریه 6 تن کشته شده و چندین تن دیگر زخمی شدند و این حمله خسارت‌های مادی بسیاری را برجای گذشت.

کرملین: حمله هوایی آمریکا نقض قوانین بین‌المللی است/ واکنش پوتین

کرملین حمله هوایی امروز آمریکا به پایگاهی نظامی در حمص را نقض قوانین بین‌المللی دانست و تاکید کرد که سوریه هیچ سلاح شیمیایی ندارد. این حملات به روابط دو جانبه مسکو و واشنگتن ضربه می‌زند.

کرملین در ادامه با اشاره به اینکه حملات ناوهای آمریکایی به بهانه‌ای واهی انجام شد، تاکید کرد، ارتش سوریه هیچ‌گونه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حملات آمریکا علیه سوریه را اقدامی خصمانه علیه یک کشور دارای حاکمیت و نقض قوانین بین‌المللی به بهانه‌هایی واهی دانست.

سخنگوی کرملین در ادامه گفت: پوتین بر این باور است که غفلت کامل از مساله استفاده تروریست‌ها از سلاح‌های شیمیایی شرایط را به شدت پیچیده می‌کند.

کرملین به نقل از پوتین اعلام کرد که حمله هوایی آمریکا به سوریه در راستای نزدیک شدن به هدف نهایی در مسیر مبارزه با تروریسم بین‌المللی نبوده بلکه به شکلی گسترده روند تشکیل ائتلافی برای مبارزه با تروریسم را مختل می‌کند.

کاخ کرملین افزود: پوتین همچنین حمله آمریکا به سوریه را به زیان روابط این کشور با روسیه می‌داند.


**حمایت انگلیس از تجاوزگری آمریکا در سوریه

انگلیس حمایت خود را از حملات آمریکا در سوریه اعلام و تاکید کرد که این حملات پاسخ مناسبی به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه است.

از سوی دیگر منابع دیپلمات فرانسوی تاکید کردند که واشنگتن، پاریس را در جریان این حملات قرار داده بود اما درخواستی را برای همکاری پاریس در این خصوص مطرح نکرد.

همزمان ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: آینده سوریه با بشار اسد نیست و آمریکایی‌ها کم کم موضع خود را نشان می‌دهند.

از سوی دیگر یک منبع در وزارت دفاع یونان در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که یونان خواهان گفت‌وگو در سوریه است.

وی تصریح کرد که یونان مخالف هرگونه مداخله نظامی خارجی در سوریه است.

 در همین حال، دولت ژاپن خواهان برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت ملی برای بررسی حمله موشکی آمریکا به فرودگاه نظامی در حمص شد.

وزیر خارجه ژاپن نیز گفت که دولت ژاپن در مورد اطلاعاتی پیرامون حمله آمریکا به سوریه تحقیق خواهد کرد و موضع خود را پس از دریافت اطلاعات کافی، مطرح خواهد نمود. 

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن نیز امروز پس از پایان نشست امنیت ملی این کشور در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد و گفت که توکیو از حمله آمریکا به سوریه حمایت می کند. 


از سوی دیگر، آلمان اعلام کرد که این اقدام آمریکا علیه سوریه "قابل درک" است.

**حملات آمریکا علیه سوریه تضعیف کننده اقدامات علیه تروریسم است

رئیس کمیته امور دفاعی و امنیتی مجلس علیای روسیه گفت، حملات هوایی آمریکا علیه پایگاه هوایی سوریه می‌تواند اقدامات برای مقابله با تروریسم را تضعیف کند.

ویکتور اوزرف، رئیس کمیته امور دفاعی و امنیتی مجلس علیای روسیه گفت: روسیه خواستار نشست سریع شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به این مساله است.

وی در ادامه گفت: این حمله اقدامی تهاجمی از سوی آمریکا علیه یکی از کشورهای عضو سازمان ملل است.


**واکنش ترکیه به حمله موشکی آمریکا به سوریه

نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: امیدواریم این حمله به برقراری صلح در سوریه کمک کند. حکومت اسد باید مورد مجازات قرار گیرد. در گذشته نیز  اثبات شده بود که از سلاحهای شیمیایی در سوریه استفاده شده است. اما در آن زمان حمایت کافی انجام نشد. این حمله شیمیایی برای اولین بار انجام نمی‌گیرد.

آنکارا حمله موشکی آمریکا علیه سوریه را گامی مثبت تلقی می‌کند. باید در روند صلح در سوریه تسریع شود. شرط اصلی، برقراری یک صلح پایدار است.

** حمایت عربستان از تجاوز آمریکا به سوریه

یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان حمایت کامل عربستان را از عملیاتی اعلام کرد که به ادعای وی این عملیات در واکنش به "اقدام نظام سوریه در استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان بی‌گناه و کشته شدن ده‌ها تن از آنها از جمله کودکان و زنان" صورت گرفته است. این منبع مدعی شد که دولت سوریه مسئول این عملیات نظامی است.

وی همچنین با ستودن "این تصمیم شجاعانه جناب رئیس‌جمهور آمریکا" گفت که این تصمیم دونالد ترامپ واکنشی به "جنایت‌های این نظام در قبال مردمش در سایه کوتاهی جامعه بین‌الملل برای نشاندن نظام سوریه بر سر جایش" است.

**حمایت نتانیاهو از حمله موشکی آمریکا به سوریه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی صبح امروز (جمعه) حمایت خود را از حمله هوایی آمریکا به فرودگاهی نظامی در شهر حمص سوریه اعلام کرده و این اقدام را حامل پیامی آشکار و قوی دانست.

نتانیاهو مدعی شد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با سخنان و عملکرد خود این پیام آشکار و قوی را به جهان ارسال کرد که استفاده از سلاح‌های شیمیایی و گسترش آن غیر قابل تحمل هستند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه با تاکید بر حمایت کامل اسرائیل از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که "پژواک این پیام جدی در قبال اقدامات دولت بشار اسد نه فقط در دمشق بلکه در تهران، پیونگ‌یانگ و دیگر اماکن نیز درک شود."

**چاووش‌اوغلو: مداخله نظامی آمریکا بجا بود!

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به حمله موشکی آمریکا علیه سوریه گفت: ما مداخله نظامی آمریکا علیه سوریه را بجا و در زمان مناسب می‌دانیم.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: اکنون ایجاد مناطق امن در سوریه بیش از هر زمان دیگری لازم و ضروری است.

وی افزود: باید حکومت اسد درباره اقدامات خود در داخل این کشور مورد بازخواست قرار می‌گرفت. اما در گذشته در این باره اقدامات لازم انجام نگرفت. بیایید همبستگی ملی سوریه را ایجاد کنیم. باید با هماهنگی و همکاری گامهای آتی را در مساله سوریه مشخص کنیم.

وی ادامه داد: باید یک روند انتقالی سیاسی بدون حضور اسد ایجاد شود. تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش خواهیم داد.


**هیلاری کلینتون نابودی نیروی هوایی سوریه را خواستار شد

وزیر خارجه سابق آمریکا نابودی نیروی هوایی سوریه را خواستار شده و تاکید کرد که به این شکل می‌توان به درگیری‌ها در سوریه پایان داد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا مدعی شد: همانگونه که در سال‌ها و روزهای گذشته دیدیم، اسد (رئیس جمهور سوریه) نیروی هوایی در اختیار دارد که عامل مرگ تعداد زیادی  در این کشور است، جدا بر این باورم که نیاز است این نیروی هوایی جهت ممانعت از بمباران دوباره غیرنظامیان و پرتاب بمب‌های سارین بر سر آنها نابود شود.


**رئیس هیات مخالفان سوری: حمله آمریکا به یک فرودگاه کافی نیست

رئیس گروه "‌جیش‌الاسلام" و عضو هیات عالی مخالفان در مذاکرات سوریه، عملیات موشکی ناوهای آمریکا علیه فرودگاه نظامی الشعیرات در حمص را کافی ندانست.

 محمد علوش، رئیس گروه "‌جیش‌الاسلام" و عضو هیات عالی مخالفان در مذاکرات ژنو با انتشار توئیتی عملیات آمریکا علیه یک فرودگاه را کافی ندانست و مدعی شد، در سوریه 26 فرودگاه، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

دو گروه مخالف دیگر نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از این حمله آمریکا استقبال کرده و بر لزوم استمرار این حملات تاکید کردند.

**چین: پکن به دولت اسد احترام می‌گذارد

وزارت خارجه چین اعلام کرد: پکن به دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه احترام می‌گذارد و سرنوشت او را مردم سوریه تعیین می‌کنند.

وزارت خارجه چین تاکید کرد: ما به انتخاب مردم سوریه در مورد رهبرشان احترام می‌گذاریم و به هیچ وجه در امور داخلی کشورها مداخله نمی‌کنیم.

در همین حال، چین خواهان جلوگیری از نابسامانی جدید در اوضاع سوریه شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: ما مخالف استفاده هر کشور، سازمان یا فرد از سلاح‌های شیمیایی هستیم، حال شرایط و هدف آن هرچه که باشد.

**لاوروف: حمله آمریکا به سوریه اقدامی خصمانه با بهانه‌های واهی بود

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، حمله موشکی امروز ناوهای آمریکایی علیه پایگاه هوایی الشعیرات حمص اقدامی خصمانه بر اساس بهانه‌هایی واهی بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با اشاره به این مساله که به نظر می‌رسد حمله موشکی امروز آمریکا علیه پایگاه شعیرات در حمص سوریه با هدف دور کردن جبهه النصره از حملات صورت گرفته،‌ گفت: امیدوارم این حمله به قطع کامل همکاری‌های دو کشور در سوریه منجر نشود.

لاوروف با اشاره به اینکه آمریکا خود را برای ارائه مدرکی دال بر انجام حمله شیمیایی در ادلب به زحمت نمی‌اندازد، تاکید کرد: مسکو به زودی خواستار افشای واقعیات تصمیم آمریکا برای حمله به فرودگاه الشعیرات سوریه خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد: حملات آمریکا علیه سوریه تنها در راستای منافع کسانی است که به دنبال شکست مذاکرات ژنو و آستانه و تغییر ساختار حکومتی در سوریه با استفاده از قدرت هستند.

وی افزود: اقدام آمریکا در سوریه به روابط میان مسکو-واشنگتن ضربه می‌زند و روسیه با توجه به این حمله در مورد روابط خود با آمریکا نتیجه‌گیری و در نهایت تصمیم‌گیری خواهد کرد.


** حمایت استرالیا 

'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا نیز ضمن حمایت از حمله موشکی امروز جمعه آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه گفت: این حمله واکنش سریع به یک جرم جنگی وحشت آور در سوریه بوده است. ** درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل 

یک دیپلمات ارشد در شورای امنیت سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: بولیوی خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله موشکی آمریکا به سوریه شده است.

روسیه نیز برای بررسی موضوع حمله موشکی آمریکا به سوریه که یک پایگاه مهم عملیات ارتش این کشور را در مبارزه با تروریست ها هدف قرار داده، خواستار برگزاری فوری جلسه شورای امنیت شد.


** افزایش بهای نفت
در همین حال به گزارش خبرگزاری ها در رویترز، بهای جهانی نفت خام امروز جمعه، در پی حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه، با بیش از 2 درصد افزایش به بالاترین سطح در یک ماهه اخیر رسید.


**نخست وزیر نیوزیلند: آمریکا دیدگاه ولینگتون را در مورد حمله به سوریه نخواست

آمریکا پیش از حمله موشکی روز جمعه به سوریه تنها به اطلاع رسانی به مقامات نیوزیلند اکتفا کرده و 'گری برونلی' وزیر دفاع این کشور چند ساعت پیش از حمله از انجام آن آگاه شده بود.

'بیل انگلیش' نخست وزیر نیوزیلند روز جمعه اعلام کرد: ما تنها از این موضوع آگاه شدیم، اما درخواستی برای دیدگاه ما انجام نشده بود. 

به نوشته تارنمای 'نیوزیلند هرالد'، نخست وزیر نیوزیلند گفت: ما درک می کنیم که آمریکا چند روز پس از انجام حملات شیمیایی با این اقدام خود قصد دارد که مانع از تکرار آن شود.

**پیام رهبر کره شمالی به بشار اسد

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با ارسال پیامی به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، هفتادمین سالگرد تاسیس حزب بعث (حزب حاکم سوریه) را به وی تبریک گفت.

 روزنامه رودونگ سینمون ارگان حزب حاکم کره شمالی روز جمعه با انتشار این پیام نوشت: رهبر کره شمالی در این پیام از حمایت و همبستگی خود با ملت سوریه خبر داد و گفت که این حمایت ها همچنان ادامه خواهد یافت.

«کیم جونگ اون» در عین حال یادآور شد که حزب حاکم سوریه در مدت 70 سال گذشته به موفقیت های بزرگی دست یافته که ایجاد کشور مستقل و تامین صلح و امنیت در منطقه از جمله دستاوردهای آن است.

رهبر کره شمالی در بخش دیگری از پیام تبریک خود که دیروز برای «بشار اسد» ارسال شده، مبارزه قاطعانه ارتش سوریه با نیروهای متخاصم خارجی و داخلی به رهبری وی را ستود و تصریح کرد که این مبارزه در راستای تامین استقلال و تمامیت ارضی سوریه صورت می گیرد.


**اولاند: حمله به حمص پاسخی به حمله شیمیایی ادلب بود

رئیس جمهور فرانسه حمله امروز آمریکا به پایگاهی در حمص را پاسخ به حمله شیمیایی اخیر در ادلب خواند.

 فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانسی خبری گفت: حمله موشکی امروز آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در حمص در واقع پاسخی به حمله شیمیایی اخیر در منطقه خان شیخون در ادلب بود.

اولاند در ادامه بر لزوم استمرار حملات آمریکا برای مجازات‌ بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه راه حل سیاسی در سوریه اساس حل بحران در این کشور است و مذاکرات باید از سرگرفته شوند، اعلام کرد که امروز عصر ریاست شورایی دفاعی جهت بررسی طرح اروپا برای حل بحران سوریه را برعهده خواهد داشت.


**مرکل و اولاند: دولت اسد مسئول حمله آمریکا به سوریه است

 «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، دولت سوریه را مسئول حمله موشکی آمریکا به پایگاه العشیرات توصیف کردند.

سران کشورهای آلمان و فرانسه در این بیانیه مدعی شدند که «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و دولت این کشور مسئول حمله شیمیایی به ادلب و همچنین به تبع آن مسئول حمله موشکی آمریکا به سوریه هستند.

در این بیانیه تاکید شده است که اسد با استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی در سوریه علیه مردم کشور خود دست به ارتکاب جنایت جنگی زده است.


**مارین لوپن حمله آمریکا به سوریه را محکوم کرد

«مارین لوپن» نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه و رهبر حزب جبهه ملی این کشور با انتقاد از حمله موشکی آمریکا به یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه، این حمله را محکوم کرد.

وی گفت: «آن چه در سوریه اتفاق افتاده است، وحشتناک است و من آن را به شدت محکوم می‌کنم».

لوپن در ادامه خاطرنشان کرد که غرب باید پیش از هرگونه اقدام علیه سوریه در خصوص پرونده استفاده از سلاح شیمیایی در ادلب، منتظر نتایج حاصل از یک تحقیق بین‌المللی درباره این فاجعه بماند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود این مردم سوریه هستند که باید رهبر خود را انتخاب کنند و ما باید با احترام به دموکراسی به آن ها این حق را بدهیم که در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند.


** وزارت خارجه ایران : کارکنان سفارت ایران در دمشق طبق روال عادی به انجام وظیفه مشغول هستند

**وزیر خارجه فرانسه: ایران و روسیه باید متوجه بشوند که حمایت از بشار اسد بی معنی است 

** بحرین از حمله موشکی آمریکا در سوریه اعلام حمایت کرد.

** چین: هرگونه حمله شیمیایی از سوی هر طرف علیه هر طرفی محکوم است

«هوا چون اینگ» که در نشست خبری با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: پایان بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و همه طرفهای مرتبط باید این روش را کنار بگذارند.

وی با تاکید مجدد بر پیروی از راه‌حل سیاسی برای حل مشکلات و بحران پیش رو، تصریح کرد: پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه بسیار ضروری است که به منظور جلوگیری از بدترشدن اوضاع اقداماتی انجام شود.

«هوا» در عین حال گفت که چین خواهان جلوگیری از نابسامانی جدید در اوضاع سوریه است.

سخنگوی دولت چین همچنین یادآور شد که پکن مخالف استفاده هر کشور، سازمان یا فرد از سلاح‌های شیمیایی با هر هدفی می باشد و استفاده از این سلاح ها با هر نیتی محکوم است.

**نخست وزیر ایتالیا: گفت و گو راه حل درازمدت بحران سوریه است

 پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا امروز (جمعه) در بیانیه ای مطبوعاتی در واکنش به حمله امروز آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه اعلام کرد: 'این تعهد مشترک وجود دارد که اروپا به از سرگیری مذاکرات در سوریه کمک کند. ایتالیا معتقد است که راه حل دراز مدت برای بحران سوریه در گفت و گو و مذاکراتی است که شامل تمام نیروهای اوپوزیسیون و رژیم سوریه شود و باید زیر نظر سازمان ملل باشد. 

' این همواره موضع ما بوده و هست . نقش روسیه نیز در این میان سازنده است'. 


**بثنیه شعبان: هماهنگی عربستان، اسرائیل و آمریکا در حال حاضر آشکارتر شده است

بثنیه شعبان، مشاور بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه درمصاحبه با المیادین گفت: تجاوز آمریکا پس از پیروزی‌های ارتش سوریه در حماة و بیرون راندن تروریست‌های که خواهان حمله به دمشق بودند، صورت گرفته است.

وی گفت: هر سوری که این تجاوز را تایید کند، خائن است.

وی افزود: کشورهایی که خود را کشورهای عربی می‌نامند و از جنگ‌ها در سوریه، یمن و لیبی حمایت مالی می‌کنند هیچ ارتباطی با عربی‌گرایی ندارند. هماهنگی عربستان، اسرائیل و آمریکا در حال حاضر آشکارتر شده است.

وی خاطر نشان کرد: تجاوز آمریکا شاهدی بر این است که گروه‌های مقاومت پیروز می‌شوند و این حمله در نتیجه شکست چه در آستانه یا در ژنو و یا در میدان نبرد صورت گرفته است. دمشق و هم‌پیمانانش به صورتی هماهنگ به تجاوز آمریکا پاسخ می‌دهند و اقدامات گام به گام انجام می‌شود و هماهنگی ادامه دارد. این تجاوز آمریکا یک تعدی علیه تمامی گروه‌هایی است که با تروریسم می‌جنگند که در راس این طرف‌ها ارتش سوریه قرار دارد.


**اتحادیه اروپا و ناتو تجاوز آمریکا را توجیه کردند

رئیس شورای اروپا اعلام کرد، حملات موشکی آمریکا علیه یک پایگاه هوایی سوریه نشان دهنده پاسخ غرب علیه حملات شیمیایی است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در پیامی در توئیتر پس از حملات موشکی آمریکا علیه یک پایگاه هوایی سوریه نوشت: حملات آمریکا در واقع پاسخ مورد نیاز در برابر حملات شیمیایی که متعلق به دوران بربریت است، بود.

وی در ادامه آورد: اتحادیه اروپا برای پایان بخشیدن به وحشی‌گری‌هایی که در سوریه اتفاق افتاده است با آمریکا همکاری می‌کند.

ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپایی نیز درباره حملات آمریکا گفت: باید به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه پاسخ داده شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم گفت: تمام مسئولیت تحولات اخیر بر عهده حکومت سوریه است. هیچگونه حمله شیمیایی بدون پاسخ نخواهد ماند. عاملان این حملات باید مورد بازخواست قرار گیرند و مسئول هستند.


** نظرسنجی فیگارو: 54درصد فرانسوی ها با حمله آمریکا به سوریه مخالفت کردند

نظرسنجی تارنمای روزنامه فیگارو به عنوان پرشمارگان ترین روزنامه فرانسه نشان می دهد که 54 درصد فرانسوی ها با حمله آمریکا به سوریه و بمباران این کشور مخالف هستند.

 فیگارو در تارنمای خبری خود با طرح این سوال که «آیا ترامپ حق دارد سوریه را بمباران کند؟» خواستار نظر مخاطبان شده است.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون در این نظرسنجی که از صبح امروز آغاز شده است، 11 هزار و 300 تن شرکت کرده اند که 54 درصد آنها مخالف این اقدام رئیس جمهوری آمریکا بودند.


**ریاست جمهوری سوریه: اقدام آمریکا رفتاری نابخردانه و غیرمسئولانه بود

 دفتر ریاست جمهوری سوریه امروز (جمعه) در واکنش به تجاوز آمریکا در حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در حمص اعلام کرد: اقدامی که آمریکا دست به آن زد، صرفا رفتاری نابخردانه و غیرمسئولانه بود.

ریاست جمهوری سوریه تاکید کرد: تجاوز آمریکا اراده ما را برای درهم کوبیدن تروریست‌ها و بالا بردن روند حمله به آنها در هر جایی که باشند، بیشتر کرده است.  


**حرکت ناو روسی از دریای مرمره به سمت سواحل سوریه

ناو جنگی نیکولای فیلچنکوف متعلق به ناوگان نیروی دریایی روسیه از تنگه چناق قلعه در دریای مرمره عبور و به سمت سواحل سوریه حرکت کرد.

 این ناو جنگی متعلق به ناوگان نیروی دریایی روسیه و مقصد آن نامعلوم است. 

بنا به اعلام آناتولی، قایق های گارد ساحلی و پلیس دریایی چناق قلعه ترکیه، این ناو جنگی را در حین عبور از تنگه همراهی کردند.
بنا به گزارش آناتولی، مسیر این ناو جنگی معلوم نیست.

به نظر می رسد که با توجه به حمله موشکی دیشب آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، این ناو جهت حمایت از نیروهای روسی مستقر در سوریه به سواحل غربی دریای مدیترانه اعزام شده است.**سناتور آمریکایی: رفتن به سوریه به معنای جنگ جهانی سوم است

ریچارد بلک سناتور جمهوری خواه آمریکا متهم کردن بشار اسد به دست داشتن در "حمله شیمیایی" به منطقه خان شیخون در نزدیک شهر ادلب سوریه را بی معنی و فاقد منطق دانست و گفت: "اسد در آستانه شکست دادن داعش است، پس چه توجیهی دارد که ناگهان به استفاده از گاز علیه زنان و کودکان متوسل شود؟ این معنی است".

وی افزود: "اگر به سوریه برویم این بدان معنا است که وارد یک جنگ جهانی سوم براساس اطلاعاتی می شویم که تروریست ها ارایه داده اند. اگر اسد را سرنگون کنیم، با این کار به داعش کمک می کنیم".

ریچارد بلک این سوال را مطرح کرد که "اگر اسد سرنگون شود، چه آدم های خوبی امور سوریه را به دست خواهند گرفت"؟


**واکنش ظریف به حمله آمریکا

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه کشومان با محکوم کردن حملات موشکی آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: به عنوان تنها قربانی اخیر استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی (توسط صدام در دهه ۸۰ میلادی)، ایران هرگونه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی توسط هر کس و علیه هر کس را محکوم می‌کند.

آمریکا به صدام حسین در استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران در دهه ۸۰ میلادی کمک کرد.  سپس دوبار به بهانه‌های بی‌اساس شیمیایی به حمله نظامی اقدام کرد: سال ۲۰۰۳ و اکنون در سوریه.

کمتر از دو دهه بعد از یازده سپتامبر، آمریکا در دو جبهه سوریه و یمن در کنار القاعده و داعش می‌جنگد. زمان جوسازی و فرافکنی پایان یافته است.

**دو حزب ایتالیایی: پرتاب موشک به سوریه، هدیه آمریکا به داعش

احزاب 'جنبش 5 ستاره' و 'پیوند شمال' حمله موشکی آمریکا علیه سوریه را به شدت محکوم کرده و آنرا هدیه ای به داعش و نقض آشکار حقوق بین المللی خواندند و اعلام کردند: «این حمله ارزش واقعی سازمان ملل را نزد قدرت های بزرگ نشان داد، یعنی هیچ».

'متئو سالوینی' رهبر حزب پیوند شمال در واکنش به پرتاب 59 موشک آمریکا به سوریه گفت: پرتاب موشک های آمریکایی علیه سوریه، بدترین اقدام و هدیه ای به داعش بود. 

وی افزود: شاید ترامپ بخاطر مسایل داخلی و شاید هم در پی توصیه های بدِ جنگ طلبانی که هنوز در جستجوی سلاح های شیمیایی صدام هستند این تصمیم را گرفت. 

وی گفت: ترامپ اشتباه ترین تصمیم را در قبال سوریه گرفت. او با این اقدام جنگ علیه تروریسم را که پیشتر در آن به پیروزی رسیده بود، دوباره آغاز کرد. شاید برخی ها در واشنگتن می خواهند فجایع عراق، لیبی و بهارهای عربی را با تمام پیامدهای ویران کننده ای که می تواند برای ایتالیا و اروپا داشته باشد، تکرار کنند؟ 


**تجاوز آمریکا به سوریه موضوع نشست شورای امنیت روسیه با حضور پوتین

 روسیه که عملیات موشکی آمریکا علیه سوریه را تجاوزگری و غیرعاقلانه خوانده است، نشست فوری شورای امنیت با حضور ولادیمیر پوتین را برای بررسی این موضوع برگزار کرد.

پایگاه خبری کاخ کرملین نوشته است: در این نشست، اقدام های واشنگتن باردیگر به عنوان عملیات تجاوزگرانه مغایر با قوانین بین المللی توصیف شد.

بنا به این گزارش، همچنین در نشست اعضای شورای امنیت روسیه در باره پیامدهای گریزناپذیر این اقدام های تجاوزگرانه در زمینه تلاش های جمعی برای مبارزه با تروریسم ابراز نگرانی شد.

تاسف آور خواندن عملیات تجاوزگرانه آمریکا در آسیب زدن به روابط با روسیه از دیگر موضوع های این نشست اعلام شده است.

شورای امنیت روسیه همچنین مسائل مختلف در باره ادامه عملیات ضدتروریستی نیروی هوافضای این کشور برای پشتیبانی از حمله های ارتش سوریه علیه گروههای تروریستی را بررسی کرد. 


**استرالیا پیوستن به ائتلاف ضد سوریه را بررسی می کند

 در حالی که آمریکا روز جمعه به جای تروریست های داعش با موشک پایگاه هوایی سوریه را هدف قرارداد، 'ماریس پاین' وزیر دفاع استرالیا اعلام کرد که دولت 'ماکلوم ترنبول' در حال بررسی پیوستن احتمالی به این ائتلاف برای مقابله با 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه است.


**رسانه ها: ارتش روسیه هنگام حملات موشکی آمریکا، سامانه های موشکی اس 300 و اس 400 را غیرفعال کرده بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری