کد خبر: ۱۶۷۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
عربستان سعودی به شکلی فعالانه به دنبال دستیابی به سلاح های اتمی و کشتار جمعی است تا بتواند به این طریق به رقابت با ایران که اکنون توانسته است برنامه هسته ای خود را به شکل مستقل پیش برد، رقابت کرده و ایران را به لحاظ نظامی مهار کند.
از ابتدای مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 عربستان همواره تلاش کرده از حصول توفق هسته ای و افرایش قدرت تاثیر گذاری ایران در منطقه جلوگیری کند. علیرغم تمام تلاش های سران سعودی توافق هسته ای حاصل شد و ایران توانست با لغو تحریم ها، خود را انزوای تحمیلی خارج کرده و رفته رفته به جایگاه تاثیر گذار سیاسی و اقتصادی خود در فضای بین الملل بازگردد.

به گزارش اعتدال؛ خروج ایران از انزوای بین المللی و تاثیرگذاری در روابط و فرآیندهای منطقه ای، نگرانی حاکمان عربستان را تشدید کرده است و با بسیج کردن کشورهای تابع خود و همراهی صهیونیست ها سعی دارند با دامن زدن بر فضای ایران هراسی از بهره گیری ایران از این توافق بکاهند. پیروزی ترامپ و تکیه زدن بر مسند ریاست جمهوری آمریکا همزمان با گرفتن مواضع خصمانه علیه ایران، سعودی ها را به تسری ایران هراسی در منطقه و تهدید نشان دادن ایران امیدوار کرده است.

در تازه ترین اقدام عربستان سعودی سرمایه گذاری های خود را برای دست یابی به سلاح هسته ای برای مقابله با ایران و پس از امضای برجام افزایش داده است.

جوئیش پرس نوشت: بر اساس گزارش های موسسه علوم و امنیت بین المللی در واشنگتن، عربستان سعودی هنوز به دنبال سلاح هسته ای برای مقابله با ایران است. 

بنابر یافته های موسسه علوم و امنیت، عربستان سعودی سرمایه گذاری هایش را برای راه اندازی برنامه سلاح های هسته ای به دلیل حصول برجام افزایش داده است. در واقع سعودی ها تمایلشان را برای ساخت ۱۶ راکتور هسته ای در سالهای پیش رو مطرح کرده اند.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به تنش در روابط عربستان سعودی با ایران آمده است: عربستان سعودی روابط بدی با ایران دارد. «توافق هسته‌ای ایران نتوانست مانع تمایل پادشاهی (سعودی) برای دستیابی به سلاح اتمی شود اما حداقل فشارها بر عربستان را جهت مقابله با توان هسته‌ای ایران در کوتاه مدت، کاهش داد. بدین ترتیب، توافق (هسته‌ای ایران) نگرانی‌ها از عدم اشاعه هسته‌ای توسط عربستان سعودی را به تاخیر انداخت.»

با توجه به منابع در دسترس این موسسه در حال حاضر، عربستان تمرکز خود را بر تامین زیرساخت های لازم برای برنامه غیر نظامی هسته ای خود گذاشته است. این برنامه شامل به دست آوردن تاسیسات لازم هسته ای و همکاری با کشورهایی مانند روسیه، چین و کره جنوبی برای تبادل تکنولوژی هسته ای است.

همچنین بر اساس این گزارش عربستان سعودی در حال حاضر مشغول تدوین تحقیقاتی در زمینه توانایی های غیر نظامی هسته ای و ایجاد ساز و کارهای چند لایه و مبتنی بر مهندسان و متخصصان هسته ای در این خصوص است. در این راستا عربستان به شدت متعهد به واردات رآکتورهای هسته ای و توافق های همکاری هسته ای با کشورهای متعدد است.

گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل بیان میکند: در حالی که به ظاهر تلاش های عربستان متمرکز بر برنامه صلح آمیز هسته ای است، اما در واقع عربستان در مسیر ساخت و ایجاد یک شاخه فرعی داخلی از این برنامه است که به واسطه آن قادر به دسترسی به توانایی های لازم در راستای ساخت سلاح هسته ای است، هر چند برای مدت زمانی مشخص این تلاش ها ظاهرا تحت نظارت و بازرسی های بین المللی است.

 بر اساس گزارش این موسسه دلایل کمی برای اینکه بر تمایل عربستان به داشتن ظرفیت های هسته ای وجود دارد. این تمایل به دلیل نگرانی های عربستان از بابت پایان برجام بعد از مهلت ۱۰ ساله مطرح شده در توافق هسته ای به وجود آمدهاست.

در این گزارش تاکید شده که اگر ایران غنی سازی خود را افزایش دهد، عربستان نیزاحتمالا به دنبال داشتن قابلیت های تسلیحاتی هسته ای بیشتر خواهد رفت.

در این گزارش ‍پیشنهاد شده که اولویت اصلی دونالد ترامپ باید جلوگیری از توسعه ظرفیت های هسته ای توسط عربستان سعودی باشد. این گزارش تصریح می‌کند با اینکه عربستان سعودی از سال 2014 به دنبال دانش کنترل چرخه کامل سوخت اتمی بوده اما هنوز در اولین مراحل توسعه هسته‌ای قرار داشته و چندان مواد اتمی در اختیار ندارد. این کشور می‌خواهد تعداد زیادی راکتور هسته‌ای وارد کرده و چندین قرارداد همکاری نیز با کشورهایی امضا کرده است.

عربستان سعودی علاقمند است توان داخلی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای را توسعه داده و البته به میزانی اورانیوم دارد که بتواند برنامه تسلیحاتی مخفی را پیش ببرد. همچنین سرعت پیشرفت ریاض در دو جنبه کیفیت و کمیت سریع است. این نگرانی وجود دارد که عربستان از پاکستان کمک هسته‌ای بگیرد.

برخی از یافته های کلیدی این گزارش به شرح زیر است:

1- عربستان سعودی در ابتدای راه دستیابی به تحولات هسته ای است و هنوز به مواد هسته ای جدی دسترسی ندارد. این کشور یک تازه وارد در حلقه هسته ای ها خواهد بود

2- مقامات عربستان درصددند که راکتورهای هسته ای را وارد کرده و به دنبال همکاری های بیشتر با سایر کشورها باشد.

3- عربستان سعودی بر روی همه جوانب حضور در همه مراحل چرخه قدرت هسته ای مطالعه کرده است

4- عربستان علاقه اش را برای توسعه ظرفیت های ساخت راکتورهای هسته ای اعلام کرده است.

5- عربستان در صدد است که توزیع داخلی اورانیوم مناسب برای برنامه های سلاح هسته ای در اندازه کوچک را در دست داشته باشد.

6- نیروی کار هسته ای عربستان از نظر کیفیت و کمیت روز به روز در حال گشترش است.

7- نگرانی های موجود از رابطه و همکاری های هسته ای عربستان با پاکستان است

8- عربستان به طور مخفیانه موشک های بالستیک متعارف را از در دهه 1980 از چین خریداری کرده بود که این موشک ها قابلیت حمل سلاح هسته ای را دارند. این موشک ها همچنان قابلیت عملیاتی شدن را دارند.

تلاش عربستان برای دست یابی به سلاح هسته ای سالهاست که ادامه دارد. حتی در زمانی که مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران ادامه داشت، عربستان سعودی با اتخاذ یک «تصمیم راهبردی» به دنبال خرید یک سلاح هسته‌ای از پاکستان بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری