کد خبر: ۱۶۶۶۷۴
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
گنجشک ها حیواناتی باهوش وبا لهجه منطقه ای که در آن زندگی می کنند آواز می خوانند و در زاد آوری مانند موش هستند از این رو گونه ای در خطر انقراض به شمار نمی روند.
زرنگی گنجشک ها این حیوانات بازیگوش تا آنجا است که برای در امان ماندن از دست دشمنان خود به شهر و انسان ها پناه آورده اند. در مناطق شهری حیوانات شکاری مانند قوش، باز و یا قرقی که دشمن گنجشک ها هستند دیده نمی شود اما به محض اینکه پا را از محیط شهری فراتر می گذاری این پرندگان مشاهده می شوند.
بنابراین پناه آوردن گنجشک ها به مناطق شهری برای راحت تر زندگی کردن نشان از باهوش بودن آنها دارد اما به هر حال در نحوه زندگی امروزه که با توسعه همراه است هر حیوانی نیاز به حمایت دارد از این رو 20مارس مصادف با 30 اسفند روز جهانی گنجشک نامگذاری شده است.
روز جهانی گنجشک (World Sparrow Day) یک ابتکار بین ‌المللی است و توسط ' انجمن طبیعت جاودان' هند و با همکاری بنیاد عمل اکو- سیس فرانسه و چند سازمان‌ ملی و بین ‌المللی دیگر در جهان شکل گرفته است. 
اولین روز جهانی گنجشک در سال 2010 در بخش‌ های مختلف جهان جشن گرفته شد و برای تشویق کوشش‌ ها در این زمینه و محافظت غیرخودخواهانه محیط زیست، اولین جایزه گنجشک در احمدآباد گجرات در 20 مارس 2011 داده شد.
گنجشک ‌ها را نزدیکترین حیوان وحشی به انسان توصیف می‌ کنند، گنجشک پرنده ‌ای است کوچک با منقار کلفت و مخروطی و پاهای نسبتا کوتاه است که معمولا پر و بال رنگارنگ ندارد، بیشتر به صورت اجتماعی به سر می‌ برند و به طور گروهی زاد و ولد می ‌کنند، پروازی نیرومند دارند، در بیشتر گونه ‌های آنها دودیسی جنسیتی (تفاوت نر و ماده) مشاهده می ‌شود، در سوراخ‌ های درختان، شکاف دیوار و صخره‌ها لانه می‌ سازند و بیشتر از دانه ‌ها و مواد گیاهی و گاهی جانوری تغذیه می ‌کنند.
اسماعیل کهرم پرنده شناس در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: طبق تحقیقی که برروی گنجشک ها انجام شد نشان می دهد که حیواناتی اجتماعی و باهوش هستند.
وی افزود: زمانی که دو انسان در خیابان با هم درگیر می شوند افراد دیگر کار خود رها می کنند، عده ای به تماشا می نشینند و یا عده ای در صدد جدا کردن این افراد بر می آیند که این تحقیق نشان داد این خصلت در گنجشک ها هم وجود دارد یعنی اگر دو گنجشک شروع به نوک زدن به هم کنند گنجشک های دیگر آنرا درک می کنند و به تماشا می ایستند.
مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پراکندگی گنجشک ها بسیار زیاد است و در تمام کره زمین زیست می کنند، از تنوع گونه ای زیادی برخوردارند اما دو گونه خانگی و درختی گونه غالب این پرنده کوچک است که در ایران نیز به فراوانی وجود دارد.
وی افزود: گنجشک های درختی بسیار زیباتر از نوع خانگی آن هستند، درختی ها دارای سری زیبا هستند و ماده آن از نقش و نگار زیادی برخوردار است. گنجشک درختی از شمال شرق کشور وارد تهران شده است.
کهرم گفت: یکی از نکات جالب درباره گنجشک ها این است که در تمام نقطه کره زمین پراکنده اند و به راحتی هم با طبیعت جدید سازگار می شوند، به عنوان مثال تا 150 سال پیش امریکای شمالی و جنوبی گنجشک نداشت تا اینکه انگلیسی ها این پرنده در آن منطقه رها کردند و اکنون در همه جای امریکا دیده می شوند اما رنگ و قیافه آنها بسیار با هم متفاوت است.
وی اظهار کرد: در واقع فکر می کردیم دوران تکامل بسیار طولانی تر باشد اما این پراکندگی در امریکا نشان داد تکامل در این پرندگان زودتر از آنچه تصور می کردیم اتفاق افتاده است.
وی افزود: گنجشک هر منطقه با لهجه همان منطقه آواز می خواند بنابراین اگر دو گنجشک از دو منطقه جداگانه با لهجه های متفاوت را در یک قفس در کنار هم قرار دهند با هم جفت گیری نمی کنند.
کهرم درباره عوامل تهدید گنجشک ها گفت: جوجه های گنجشک بسیار آسیب پذیرند و کلاغ هایی که آنها هم در زیر چتر حمایتی انسان ها در شهرها زندگی می کنند دشمن این جوجه های بی دفاع هستند، در واقع جوجه های گنجشک به علت کوچک بودن، لقمه ای آماده برای این حیوان است که به طور کامل آنها را می بلعد از این رو آسیب پذیری در زمان جوجه بودن بسیار بالا است.
وی افزود: جوجه گنجشک در دو ماهگی توان باروری دارد از این رو جمعیت آنها در مدت زمان کوتاهی بسیار زیاد می شود اما چون عوامل تهدید زیاد است از این رو این اتفاق نمی افتد.
این پرنده شناس با اشاره به اینکه جوجه گنجشک ها لقمه رسانی همگانی هستند گفت: گنجشک ها مانند گروه خونی O عمل می کنند یعنی به همه سرویس می دهند اما خودشان نمی توانند از آن بهره مند شوند.
وی افزود: زمانی که لانه یک گنجشک توسط کلاغ ها یا هر حیوان دیگری از بین برود دو جفت گنجشک بلافاصله اقدام به ساخت لانه جدید، جفت گیری و تخم گذاری می کنند، به عبارتی در زادآوری شبیه موش هستند.
کهرم اظهار کرد: جفت گیری و زادآوری در گنجشگ ها فقط مختص بهار نیست چون به علت فراهم بودن غذا به اندازه کافی در محیط های شهری در تمام طول سال به جز روزهای سرد اقدام به جفت گیری و زادآوری می کنند، زادآوری در فصل بهار مختص پرندگان وحشی است چون در بهار غذا زیاد است و روند طبیعی زندگی آنها به همین روال پیش می رود.
وی گفت: البته گنجشگ ها لقمه خوشمزه ای برای انسان ها هم هستند برخی معتقدند چون طبیعت این حیوان گرم است بنابراین خاصیت دارویی دارد از این رو آنرا به صورت کباب می خورند که این نیز یکی دیگر از عوامل تهدید جمعیت این پرندگان زیبا و بازیگوش است.
کهرم تاکید کرد: گنجشک ها حیواناتی مقاوم هستند و یکی از رموز موفقیت آنها جثه کوچک آنها است زیرا توان پنهان شدن در هر مکان کوچکی دارند تا از دست دشمنان در امان باشند از این رو گونه ای در خطر انقراض نیستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: