کد خبر: ۱۶۶۶۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: 22 هزار میلیارد ریال از اموال سازمان منطقه آزاد قشم که در دولت گذشته به طرق مختلف و غیرقانونی به اشخاص واگذار شده بود، به اموال این سازمان پیوست.
حمیدرضا مومنی در نشستی خبری بیان کرد: 41 پرونده مساله دار سازمان منطقه آزاد قشم مورد بررسی قرار گرفته و تا پایان بهمن 95، حدود دو هزار و 500 هکتار از اراضی این سازمان، بازپس‌گیری شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا ،وی با تقدیر از دستگاه قضایی شهرستان، استان و دادگاه های تجدید نظر، افزود: ارزش ریالی تمامی زمین‌های تصرف شده، بالغ بر 30 هزار میلیارد برآورد می‌شود و امیدواریم شعبه رفع تصرف اراضی ایجاد شده، با تمام قدرت نه یک سانتیمتر از زمین مردم گرفته شود و نه یک میلیمتر از بیت المال از دست دولت بیرون آید.

تعیین تکلیف پروژه پل خلیج فارس تا تیر96

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، همچنین احداث شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس‌(پل خلیج فارس) را یکی از نیازهای اساسی قشم برشمرد و اضافه کرد: برخی کارشکنی‌ها، تصمیم‌گیری برای ادامه اجرای این پروژه را به تاخیر انداخت؛ اما با رایزنی‌های انجام شده، امیدواریم تا تیرماه 96، این پروژه تعیین تکلیف شود.

وی در تشریح اقدامات انجام شده به منظور پیشرفت فیزیکی پل خلیج فارس، گفت: برای اجرای این پروژه تاکنون دو هزار و 300 میلیارد ریال هزینه شده و شش کیسون‌(پایه پل) نیز آماده غرق شدن در آب است.

مومنی، از مذاکره به منظور تامین فاینانس این پروژه خبر داد و افزود: شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس، شامل 86 کیلومتر اتوبان، 92 کیلومتر راه آهن و احداث یک بندر است و برای اتمام این پروژه، حدود یک میلیارد دلار اعتبار نیاز است.

اجرای پل خلیج فارس در راستای تحقق عینی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است

وی همچنین از آمادگی سرمایه گذاران و فاینانسورهای این پروژه عظیم خبر داد و افزود: در صورت اعطای تضامین لازم از سوی دولت، می‌توان اجرای این پروژه را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و همچنین ارتباط شاهراه جنوب به شمال دانست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود از توسعه اسکله‌های مسافربری قشم گفت و افزود: عملیات اجرایی احداث اسکله «فجر» در زمینی به مساحت 22 هزار متر مربع در دو طبقه از سال 96 توسط سرمایه گذار آغاز خواهد شد.

قشم، تشنه ترمینال مناسب دریایی

وی بر نیاز قشم به ترمینال دریایی مناسب تاکید کرد و ادامه داد: هم اکنون 93 درصد از ورودی‌های مسافر به قشم از راه دریاست و توسعه، تجهیز و کیفی سازی ورودی‌های مسافر در اسکله‌ها را نیازمند است.

مومنی، همچنین از راه اندازی خط مسافری قشم به خصب به صورت هفتگی گفت و افزود: از ابتدای سال 96، امکان حمل خودرو با مسافر نیز از طریق همین خط دریایی فراهم می‌شود.

وی از راه‌اندازی خط دریایی کشتی کروز خبر داد و اضافه کرد: این خط بین دبی- خصب- قشم و کیش فعالیت می‌کند و فعلا خط قشم به کیش و بالعکس آن در جریان است.

مناطق آزاد، نقشی در قاچاق کالا ندارند!

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود، با رد مساله قاچاق در مناطق آزاد، گفت: برخی افراد که مساله «قاچاق» در مناطق آزاد را مطرح می‌کنند، اساسا درک درستی از قوانین کشور ندارند.

وی در تشریح مبحث قاچاق گفت: طبق قانون، ورود تمامی کالاها بجز کالاهای ممنوعه به مناطق آزاد، مجاز است؛ اما ورود آن‌ها به سرزمین اصلی است که باید توسط گمرک ایران و نیروی انتظامی بررسی شود و مناطق آزاد هیچگونه مسئولیتی بر ورود کالا به سرزمین اصلی ندارند.

رییس ستاد اجرایی خدمات سفر قشم، ادامه داد: کالاهای وارده به مناطق آزاد، یا درون منطقه مصرف می‌شوند، یا به آن‌ها ارزش افزوده اضافه شده یا به سرزمین اصلی ارسال می‌شوند که مناطق آزاد تنها وظیفه ورود کالای خارجی و صادرات کالاهای داخلی را بر عهده دارند.

وی مخالفت با فلسفه «قاچاق» را رکن اساسی منطقه آزاد قشم دانست و اضافه کرد: در سال‌های اخیر نیز تلاش شده با ایجاد فرصت‌های مختلف شغلی، علاوه بر ایجاد جایگزین‌هایی شغلی برای خروج غیرقانونی کالا به سرزمین اصلی، وظایف و اهداف اصلی مناطق آزاد را پیاده سازی کنیم.

ظرفیت اعلام شده قاچاق کالا از قشم با واقعیت توان تخلیه و بارگیری کالا در بنادر بسیار فاصله دارد

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، با غیرقابل باورخواندن آمارهای کذب در خصوص قاچاق کالا از مناطق آزاد کشور، گفت: برخی منابع، ورود کالای قاچاق از مناطق آزاد را 15 میلیون تُن برآورد می‌کنند و اعلام می‌کنند سهم قشم از این مقدار حدود 30 درصد است.

وی در تشریح این استدلال‌ بیان کرد: در این صورت باید سالانه پنج میلیون تن کالا از قشم به داخل کشور وارد شود و این بدین معنی است که از خود قشم تا شاخ آفریقا در تمامی طول سال باید لنج و کشتی به صف باشند؛ حال اینکه ظرفیت بنادر ما اجازه این همه تخلیه و بارگیری را ندارد.

مومنی همچنین از توقف موتور قاچاق و حرکت به سمت صادرات خبر داد و افزود: باید این نکته را مد نظر داشت که داد و ستد کالای قشم از 500 سال پیش از کشورهایی چون چین و هند به جزیره برقرار بوده و ما در حال انتقال تکنولوژی، ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی برای تولید و صادرات در این بخش هستیم.

وجود 16 هزار کسبه، اجازه نمی‌دهد برای جلوگیری از واردات، بحران آفرینی کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود، ورود کالاهای چینی را غیرقابل انکار دانست و افزود: وجود 16 هزار کسبه و 12 هزار واحد تجاری، اجازه نمی دهد که برای جلوگیری از واردات، بحران آفرینی کنیم و اشتغال منطقه را تحت تاثیر قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: تولید پوشاک، یکی از ساده‌ترین فناور ها را دارد و هم اکنون چهار واحد تولید پوشاک در قشم راه‌اندازی شده و در راستای کمک به تولید پوشاک در جزیره با چینی‌ها هم مذاکراتی انجام شده که با چراغ سبز آن‌ها برای پرکردن خلاهای موجود در بازار منطقه استفاده خواهیم کرد؛ در غیر این‌صورت نیز تا دو- سه سال آینده خودمان این مهم را به نتیجه خواهیم رساند.

وی گفت: هم اینک یکی از برندهای لوازم خانگی مجوز تولید 12 محصول در قشم را دریافت کرده و ما قصد داریم از مزیت ارزش افزوده برای اشتغالزایی و صادرات محصول استفاده کنیم.

مومنی تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد قشم بیش از 30 درصد ماموریت محوله در خصوص اقتصاد مقاومتی را به انجام رسانده و در این راه پیشگام است.

مزیت‌های مختلف جزیره، متوازن توزیع می‌شوند

وی از توزیع مزیت‌های مختلف صنعتی، تجاری، نفت و انرژی، صنعت، شیلات و کشاورزی در بخش‌های مختلف جزیره در راستای توسعه متوازن جزیره گفت و از تبدیل شدن روستای «رَمکان» به قطب لوازم خانگی جزیره خبر داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از مزیت‌های نفت وانرژی و گاز در اطراف منطقه «ریگو» گفت و بر ضرورت توسعه صنعتی در منطقه بندر کاور با ایجاد کارخانه فولاد، برق و مگاپورت خلیج فارس تاکید کرد.

به گفته وی، حوزه غرب جزیره با همت مدم بومی قشم، در حوزه ماهی و میگو پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را شاهد بوده و هم اینک در هر هکتار مزرعه پرورش میگو، هشت تُن یعنی دو برابر میانگین تولید کشور، میگو تولید می‌شود و قرار است در بخش تولید متراکم، این مقدار تا 12 تُن نیز افزایش یابد.

مومنی، همچنین از افزایش تعداد واحدهای صنعتی از 97 به 150 واحد صنعتی فعال به عنوان یکیدیگر از نمونههای رونق صنعت در قشم نام برد و اضافه کرد: در سال آتی نیز 15 واحد صنعتی به این تعداد، افزوده خواهد شد.

وی ساخت و طراحی طلا و جواهر، توسعه تولید پوشاک، طرح توسعه سیمان قشم و صادرات دخانیات را از جمله برنامه‌های تولیدمحور با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی و صادرات ذکر کرد.

وضعیت صنعت قشم در مقایسه با سرزمین اصلی خوب است

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تاکرد کرد: وضعیت ما در بخش صنعت مطلوب نیست؛ ولی اگر این وضعیت را با سرزمین اصلی مقایسه کنیم، اقداما قابل توجهی انجام شده است.

راه حل خرج از دوگانگی مدیریتی، قرار دادن فرماندار در پست معاونت سیاسی منطقه آزاد است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: قانون، فصل الخطاب است و مرجع رفع اختلاف بین نهادها وزارت کشور است و برای حل مشکل دوگانگی مدیریت در قشم، با معاونت حقوقی رییس جمهور مکاتباتی انجام شده است.

وی اظهار داشت: در شهرستان قشم، سه شهرداری وجود دارد و ارتباط سازمان منطقه آزاد قشم با شهرداری های درگهان و سوزا خوب است؛ اما برخی ها دنبال تفاهم نیستند و باید این شیوه اصلاح شود.

مومنی تصریح کرد: همه باید برای خدمت به مردم آماده باشیم؛ چرا که زمان برای آزمون و خطا کردن وجود ندارد و نباید منافع ملی و منابع را با کارشکنی‌ها و سوء تفاهم‌های شخصی ‌خدشه دار کرد.

وی بیان کرد: با همدلی خوبی که با مجموعه فرمانداری شده، راهکارهای متفاوتی برای مشکلات شهرستان در طول هفته اندیشیده می‌شود و برای حل آنها اقدامات متقابلی انجام می‌شود؛ اما پیشنهاد این سازمان برای پایان دوگانگی های قانونی، قرار دادن فرماندار به عنوان معاون سیاسی سازمان منطقه آزاد است.

سفر به قشم باید ارزان شود‌

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود از گران بودن سفر به قشم به عنوان یکی از مشکلات ورود گردشگران به جزیره نام برد و افزود: بلیت‌های سفر هوایی به قشم، گهی به پنج میلیون ریال می‌رسد که این میزان در برخی روزها تا 20 برابر هزینه‌های رفت و آمد به کیش است و باید در این راستا اقدام شود.

وی جلسات مختلفی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برخی صندوق ها برگزار شده تا با انعقاد قراردادهایی، چند واگن از مقصد تهران به بندرعباس و بالعکس به همراهسفر با لیندینگ کرافت با خودرو به قشم از راه ریلی و خرید یک ایرلاین و لیزینگ هواپیماهای مورد نیاز اجام شود.

مومنی تشریح کرد: سال 96، ایرلاین مختص قشم با هدف کمک به ناوگان هوایی جزیره با مبادی و مقاصد قشم به ناوگان هوایی افزوده می‌شود و این امید می‌رود که با کاهش قیمت‌های بلیت هواپیما، اقتصاد گردشگر محور ارزان و باکیفیت در جزیره رونق بگیرد.

آب، به جزیره جان بخشید‌

وی در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی با اهالی رسانه بیان کرد: در ابتدای دولت یازدهم، تنها سه شهر و روستا از آب لوله کشی بهره مند بودند که این تعداد هم اکنون به 44 روستا افزایش یافته و تا نیمسال نخست سال آتی، تمامی روستاهای قشم از آب آشامیدنی لوله کشی بهره مند خواهند شد.

ریس هیات مدیره سازمان منطق آزاد قشم، از تحولات گسترده بخش بهداشت و درمان با احداث بیمارستان پیامبر اعظم (ص) و تجهیز بیمارستان «جیجیان» در غرب جزیره گفت و از ریزنی برای ایجاد بخش‌های مختلف درمانی د ر این بیمارستان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبر داد.

وی مجوز احداث چهار پتروشیمی با تامین سوخت 25 تا 35 میلیون متر مکعب گفت و از مذاکره با سه کشور از جمله چین، روسیه و ترکیه به منظور اجرای پروژه تولید فولاد در قشم با ظرفیت 3.2 میلیون تن در سال خبر داد و تمایل کشور ترک را در این موضوع تا تولید پنج میلیون تن اعلام کرد.

مومنی، احداث نخستین بنکرینگ (مجتمع سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) کشور در قشم با ظرفیت 700 هزار تن تا پایان برنامه ششم توسعه را نقطه عطفی در تاریخ نفتی کشور دانست و افزود: با ایجاد کنسرسیومی، ذخیره سازی 6 میلیون بشکه فراورده‌های نفتی در حال انجام است که سه میلیون بشکه از آن با 90 درصد پیشرفت فیزیکی همراه است.

وی احداث دو نیروگاه 500 و هزار متر مکعبی آب با تولید 75 مگاوات برق را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای تولید آب و برق در جزیره نام برد و از انتقال مازاد تولید به سرزمین اصلی به عنوان گامی در راستای صادرات و تولید ملی خبر داد.

رییس هیان مدیره سازمان منطقه آزاد قشم از سهم 84 هزار تنی تولید ماهی در قفس قشم از مجموعه 200 هزار تنی تولید این محصول در کشور گفت و افزود: با همت مردم و بومیان قشم، هم اکنون برای تولید 22 هزار تن ماهی در 14 قفس قرارداد منعقد شده و فن آوری این محصول از پیشرف ترین کشور جهان در این زمینه یعنی کشور نروژ تامین شده است.

وی حوزه شیلات را یکی از درخشان‌ترین حوزه‌های قشم در سال 96 دانست و افزود: هم اکنون از تولید خوراک آبزیان، بچه ماهی، لارو ماهی، لارو میگو و حمل و بسته بندی و بازاریابی و سردخانه، همگی در یک زنجیره ارزش در قشم انجام می‌شود.

مومنی گفت: در بخش کشاورزی نیز دنبال احیای کشاورزی با احداث 270 هکتار گلخانه با تولید خیار، بادمجان، گوجه، توت فرنگی و فلفل هستیم تا به تولیدکننده و صادرکننده این محصولات در منطقه تبدیل شویم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: