کد خبر: ۱۶۶۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۷
‌دکتر مریم مقدم متین، دانشمند جوانی است که امسال به‌عنوان تنها بانوی منتخب در بیست و پنجمین آیین نکوداشت مقام استاد در بین اساتید نمونه دانشگاه‌های کشور برگزیده شد. او دوره کارشناسی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند و سپس مقاطع ارشد، دکتری و پسادکتری را در رشته بیولوژی مولکولی در دانشگاه شفیلد انگلستان ادامه داد. از سال 1383 به عنوان عضو هیات علمی، فعالیتش را در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز کرد و طی این دوران، آموزش و پژوهش همواره از اولویت‌هایش بوده است.
‌او عشق به دانشجویانش را چاشنی کار خود و پژوهش را سرلوحه زندگی‌اش قرار داده است؛ شخصیت چندبعدی دکتر مقدم متین، او را محدود به دانشگاه نکرده است بلکه او از سرآمدان و صاحب‌نظران برجسته دنیای سلول‌های بنیادی ایران محسوب می‌شود و در کنار آن تاکنون گام‌های بلندی در پیشگیری از سرطان و حمایت از بیماران مبتلا به آن نیز برداشته است. اما با این وجود دکتر مقدم متین در اوج بالندگی و شکوفایی علمی، هرگز وظیفه اصلی مادری‌اش را از یاد نبرده است و توانسته میان دوراهی مادری یا شاغلی، اتصالی برقرار کند. 

دکتر مریم مقدم متین در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا-‌ با اشاره به مهم‌ترین فعالیت‌های خود به عنوان یک شخصیت زن در عرصه علم و دانش، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات من در دانشگاه فردوسی مشارکت در راه‌اندازی رشته زیست‌شناسی سلولی و مولكولي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا در دانشگاه فردوسي مشهد بوده و در حال حاضر نیز طرح‌های پژوهشی و پایان‌نامه‌های دانشجویان ارشد و دکتری با تاکید بر سرطان و سلول‌های بنیادی دغدغه اصلی من محسوب می‌شود.

وی افزود: با انگیزه کاربردی کردن یافته‌ها، من مدیر گروه پژوهشی سلول‌های بنيادی و پزشكی بازساختی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و همچنین عضو هیات امنای مرکز مردم‌نهاد «پیشگیری از سرطان نسترن» هستم و همچنین به‌عنوان مشاور با "انجمن علمی بین‌رشته‌ای پیشگیری از سرطان" در دانشگاه فردوسی همکاری دارم. اخیرا نیز در حال تاسیس صندوق خیریه با هدف حمایت از پژوهش‌های مرتبط با سرطان و سلول‌ درمانی برای دانشجویانی که هزینه کافی برای تحقیق در این زمینه را ندارند، هستیم.

دانشگاه‌های کم‌کیفیت، فرهنگ علم‌دوستی را میان ایرانیان تهدید می‌کند

مقدم متین با اشاره به وضعیت علم در ایران، تاکید کرد: فرهنگ‌علم دوستی در میان خانواده‌های ایرانی در معرض تهدید جدی است که یکی از دلایل آن تعدد دانشگاه‌های کم کیفیت در کشور است.

وی با تاکید براینکه بودجه‌های پژوهشی کشور به نام دانشگاه‌ها و توسط مراکز غیردانشگاهی مصرف می‌شود، افزود: لازم است حداقل نیم درصد از درآمد ناخالص ملی به پژوهش در دانشگاه‌ها اختصاص یابد.

این استاد نمونه کشوری، منابع استانی در دانشگاه‌ها را از مهم‌ترین محورهای توسعه دانست و عنوان کرد: باید اختیارات بیشتری به دانشگاه‌ها جهت جذب نیروهای علمی داده شود و نقش دانشگاه‌ها به عنوان اصلی‌ترین فاکتور در توسعه دانش‌بنیان کشور به رسمیت شناخته و تفویض شود.

خسارات جداسازی وزارت‌های علوم و بهداشت جبران‌ناپذیر است

مقدم متین گفت: جدا شدن وزارت‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اگرچه که مدیریت درمان را متمرکزتر کرده است، اما خسارات جبران‌ناپذیری را در همکاری‌های آموزشی و پژوهشی داشته است.

وی با بیان اینکه دانشجویان مقطع دکتری باید زمان زیادی را به پژوهش اختصاص دهند، اضافه کرد: دانشجویان دوره دکتری در وزرات بهداشت و کشورهای اروپایی در این دوره بابت پژوهش‌های خود حقوق دریافت می‌کنند، اما دانشجویان وزارت علوم در ایران به دلیل اینکه حقوقی دریافت نمی‌کنند، نمی‌توانند تمام وقت خود را به پژوهش اختصاص دهند و این امر موجب عدم تمرکز دانشجو برروی پژوهش می‌شود؛ بنابراین من خواستار برداشته شدن این تفاوت میان دانشجویان دکتری در دو وزارت علوم و بهداشت هستم.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: بازه زمانی طولانی خرید مواد موردنیاز در پژوهش و تحقیقات از خارج کشور به دلیل برخی از تحریم‌ها، موجب کاهش انگیزه‌های پژوهشی در محققان ایرانی می‌شود.

وی تاکید کرد: اگرچه فرار مغزها یک خسارت بزرگ است، اما پیشگیری از ‌آن مشکل نیست و تنها نگاه اولویتی به زیرساخت‌های دانشگاهی را می‌طلبد.

این استاد برجسته کشوری عنوان کرد: تبعیض در استانداردهای معیشتی اعضای هیات علمی و اکنون در سطح دانشجویان دو وزارت خانه با هیچ منطقی قابل توجیه نیست.

مقایسه نظام آموزشی ایران و اروپا

وی در مقایسه نظام آموزشی ایران با دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، تصریح کرد: انگلستان و سایر کشورهای اروپایی به دنبال آموزش در حین پژوهش هستند و معتقدند که دانشجو خود باید به دنبال کسب علم باشد؛ اما در ایران آموزش محدود به کلاس است و دانشجویان صرفا به دنبال جزوه هستند و شاید باید گفت که سیستم آموزشی در ایران نسبت کشورهای اروپایی دشوارتر است.

مقدم متین با اشاره به مقایسه محتوای دروس آموزشی در ایران و اروپا، گفت: در کشورهای اروپایی نیازی نیست که اساتید، دانشجویان و دانش‌آموزان در همه علوم تبحر کافی داشته باشند و در صورت لزوم به منابع علمی آن را در همان لحظه از اینترنت به دست می‌آورند، ولی محتوای دروس و نحوه ارزشیابی در ایران بخصوص در آموزش پرورش پیچیده‌تر و سخت‌تر است و دانش آموزان باید تمام اطلاعات را حفظ باشند که باعث ایجاد استرس زیاد در برخی از آزمون‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌های اروپایی فاصله میان اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی معمولا کمتر است و با حفظ احترام روابط بسیار صمیمی و دوستانه‌ای بین آنان برقرار است که این فرهنگ در ایران هم در حال شکل‌گیری است.

آینده‌ی روشن سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های لاعلاج

مدير گروه پژوهشی سلول‌های بنيادی و پزشكی بازساختی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اظهار کرد: آینده سلول‌های بنیادی در حل بسیاری از بیماری‌های لاعلاج روشن است، اما ممکن است ما امروزی‌ها شاهد آن نباشیم.

 مقدم متین عنوان کرد: درحال حاضر من در زمینه پژوهش‌های پایه‌ای سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کنم که یکی از اهداف ما افزایش خانه گزینی سلول‌های بنیادی به‌منظور افزایش کارایی این سلول‌ها در درمان است.

وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی رواج یافته است، تاکید کرد: ما در مرکز پژوهشی سلول‌های بنيادی و پزشكی بازساختی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی سعی کرده‌ایم در این زمینه همواره به‌روز باشیم و اکنون نیز در زمینه افزایش ایمنی و کارایی این سلول‌ها تلاش می‌کنیم. ایران در زمینه سلول‌های بنیادی جایگاه مناسبی در جهان دارد، اما استفاده از سلول‌های بنیادی دستکاری ژنتیکی شده هنوز وارد فاز درمانی نشده و در مرحله تحقیقاتی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهدبا بیان اینکه سلول درمانی در بالین نتایج موفقی در درمان آرتروز، روماتیسم و بسیاری از بیماری‌های پوستی داشته اما در بعضی از زمینه‌ها نیز چندان موفق عمل‌نکرده است، ادامه داد: وجود اینکه نقطه قوت ما در مشهد داشتن همه امکانات و کادر علمی قوی در زمینه سلول‌های بنيادی است، اما تجهیزاتی مانند انکوباتورهای تخصصی، اتاق تمیز، هزینه نگه‌داری و تهیه مواد، برای انجام سلول درمانی در مقیاس وسیع کافی نیست و نیاز به حمایت بسیار بیشتری داریم.

مقدم متین گفت: ایران رتبه اول در کارآزمایی بالینی سلول‌های بنیادی مزانشیمی و رتبه دوم در زمینه سلول‌های بنیادی خاورمیانه را دارا است.

استاد گروه زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی ادامه داد: ما در زمینه سرطان نسبتا کند پیش می‌رویم، زیرا موارد ابتلا به سرطان دیر تشخیص داده می‌شود، بنابراین باید فرهنگ‌سازی و غربالگری در این زمینه را افزایش دهیم تا بتوانیم درمان آن را موثرتر کنیم؛ زیرا اگر سرطان دیر تشخیص داده شود، درمان آن دشوارتر می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: