کد خبر: ۱۶۶۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
چین از کره جنوبی و آمریکا خواست تا هر چه سریعتر کار استقرار سامانه ضد موشکی پیشرفته «تاد» را که قرار است در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شهر سئول انجام شود، متوقف کنند.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در تازه ترین اظهاراتش گفت که ما مواضع خود را به شکل شفاف بیان کرده و توجیهات خود را هم ارائه نموده ایم.
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا ،سخنگوی چین بر اساس گزارش روز شنبه تارنمای وزارت امور خارجه این کشور، همچنین اخبار مربوط به اینکه وزارت خارجه کره جنوبی برنامه آرایش سامانه موشکی آمریکایی «تاد» را برای پکن تشریح کرده است، نادرست توصیف کرد و گفت که در موضع چین تغییری بوجود نیامده است.
وی این مطلب را بویژه در پاسخ به اظهارات شماری از نمایندگان پارلمان کره جنوبی عنوان کرد که گفته اند چین در باره سامانه تاد و استقرار آن در خاک کره جنوبی سردرگم شده است.
«هوا» با بیان اینکه این سامانه امنیت ملی چین را به مخاطره می اندازد و این بحث را چین بارها عنوان کرده است، خواستار توقف هر چه سریعتر آرایش آن در شبه جزیره کره شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد که کشورش مسایل امنیتی و نگرانی های کره جنوبی را درک می کند اما اقدامات آن کشور نباید باعث ناامنی برای چین شود.
وی گفت که برد سامانه های راداری تاد فراتر از کل منطقه است و بر این اساس می تواند برای چین زیانبار باشد و امنیت ملی آن را تهدید کند.
به گفته سخنگوی دولت چین، این کشور هرگز با تدابیر امنیتی کره جنوبی که به درستی اتخاذ شود مخالفتی ندارد اما موضوع تاد برای چین پرمخاطره است.
بر اساس توافق کره جنوبی و آمریکا، رادارهای «ایکس باند» این سامانه موشکی در آینده نزدیک وارد منطقه سئونگجو، محل استقرار آن می شود.
کره جنوبی پیش بینی کرده است تاد تا پایان ماه جاری میلادی در این کشور آرایش داده شود و در فاصله 2 ماه دیگر سامانه فعالیت عملیاتی خود را آغاز کند.
استقرار این سامانه در پی توافق دولت های کره جنوبی و آمریکا به بهانه مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی و فعالیت های تسلیحاتی این کشور در تابستان سال جاری حاصل شده است.
واکنش شدید چین به استقرار این سامانه پس از آن صورت می گیرد که بر اساس اعلام رسانه های چین، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در ادامه سفر به شرق آسیا امروز (شنبه) به پکن سفر کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: