کد خبر: ۱۶۶۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
شورای اروپایی روهینگیا روز جمعه با انتقاد از مواضع اتحادیه اروپا علیه مسلمانان میانمار، خواستار تحقیق در خصوص کشتار مسلمانان این کشور شد.
 هلا کیاو رئیس شورای اروپایی روهینگیا، افزود: سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سایر نهادها و نهادهای بین المللی باید از تشکیل کمیته مستقل برای تحقیق در خصوص کشتار مسلمانان روهینگیایی در استان آراکان واقع در غرب میانمار حمایت کنند.
به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه از ژنو، این در حالی است که 'کوفی عنان' دبیر کل اسبق سازمان ملل از دولت میانمار خواست به سرعت اجازه دهد اقلیت روهینگیایی های مسلمان به خانه های خود در روستاها بازگردند و در نهایت اردوگاه های آوارگان در ایالت راخین تعطیل شود.
کیاو با بیان اینکه اتحادیه اروپا، روسیه، چین و تعدادی از کشورهای آسیایی از جمله اندونزی پیشنهاد تشکیل کمیته مستقل برای بررسی وضعیت اغلیت مسلمان در میانمار را نپذیرفتند از اقدام این کشورها ابراز تاسف کرد.
وی با سرزنش برخی از کشورهای اتحادیه اروپا که در جهت منافع سیاسی و اقتصادی خود از دولت میانمار حمایت می کنند، گفت: ما از جامعه جهانی می خواهیم که به طور مستقل در خصوص جنایت هایی که ارتش میانمار علیه مسلمانان این کشور مرتکب شده تحقیق به عمل آورد.
پیشتر 'یانگ هی لی' گزارشگر ویژه سازمان ملل با ارائه گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار، خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق در این زمینه شده بود.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در میانمار با اشاره به افزایش تحقیقات در سطح عالی در مورد بدرفتاری علیه مسلمانان روهینگیا، اعلام کرد که دولت میانمار ممکن است به دنبال اخراج همه روهینگیایی ها از این کشور باشد.
وی معتقد است، پاکسازی نژادی می تواند به عنوان هدف نهایی آزار و اذیت و خشونت وحشتناک علیه اقلیت روهینگیا باشد.
پیش از جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در اواخر ماه جاری میلادی، این شورا تشکیل می شود اما بازیگران کلیدی آن از جمله اتحادیه اروپا به بهانه نگرانی از اینکه تحقیقات سازمان ملل ممکن است روند دموکراسی شکننده در میانمار را تهدید کند، تاکنون از این طرح حمایت نکرده اند.
نمایندگان اتحادیه اروپا، هلند و انگلیس در جلسه روز دوشنبه از طرح سوالی در مورد تشکیل کمیسیون تحقیق خودداری کردند.

منبع : ایرنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: