کد خبر: ۱۶۶۶۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸
کمیته امور اطلاعاتی سنای آمریکا اعلام کرد که اتهام‌ دخالت روسیه از طریق فضای مجازی و جهت‌دهی به افکار عمومی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد، در جلسه علنی بررسی می کند.
ریچار بور، رئیس‌ جمهوری‌خواه کمیته امور اطلاعاتی و مارک وارنر، عضو ارشد حزب دمکرات ماه اعلام کردند که این جلسه که در 30 مارس (دو هفته دیگر) برگزار می شود، بر «راه‌های تاثیرگذاری روسیه بر کارزار انتخاباتی [ریاست‌جمهوری ایالات متحده] و جهت‌دهی به افکار عمومی» متمرکز خواهد بود.
سناتورها، به جلسه کمیته امور اطلاعاتی عنوان «اطلاعات غلط: آغازی بر اقدامات فعالانه و کارزار جهت‌دهی روسیه» داده‌اند.
به گزارش اعتدال به نقل از رسانه های غرب و آمریکایی، بخش اول نشست پیش‌رو بر سابقه فعالیت‌های روسیه در زمینه جهت‌دهی به افکار عمومی و انتخابات و بخش دوم بر اقدامات مجازی مسکو در حمایت از آنچه «جاسوسی و تاثیرگذاری» عنوان شده، متمرکز خواهد بود.
قرار است شماری از مقام‌های پیشین امور امنیتی آمریکا، و برخی دیگر از شاهدان از جمله بازرگانان و دانشگاهیان ایالات متحده در جلسه آینده سنا شرکت کرده و توضیحات خود را ارائه کنند.
رسانه های اعلام کردند، نخستین جلسه کمیته سنا در ماه ژانویه برگزار شده بود. در جلسه‌ای در کمیته نیروهای مسلح سنا در همان دوره زمانی نیز، مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که «حملات سایبری» روسیه، «تهدیدی بزرگ» برای ایالات متحده است. 
آن‌ها در بیانیه‌ای مشترک گفته بودند «روسیه یک بازیگر تمام‌عیار سایبری است که تهدیدی بزرگ برای دولت، ارتش، و زیرساخت‌های دیپلماتیک، تجاری و حساس آمریکاست».
جلسه دی‌ماه در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما برپا شده بود. پس از پایان کار دولت آقای اوباما و آغاز کار دولت دونالد ترامپ، اتهام‌ها به روسیه مبنی بر دخالت سایبری و جهت‌دهی به افکار عمومی و دیگر اقدامات مسکو ادامه پیدا کرد.
ترامپ پیش‌تر اظهارات و اتهام‌ها در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و یا کمک این کشور به پیروزی خود را رد کرده و گفته بود متهم کردن روسیه در این زمینه، بهانه‌‌ای از سوی حزب دموکرات به خاطر شکست در انتخابات ریاست جمهوری‌ است.

منبع : ایرنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: