کد خبر: ۱۶۶۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵
با سفر «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا به کره جنوبی، مردم و گروههای مدنی این کشور با برپایی تجمعات اعتراضی مخالفت خود را با انجام این سفر اعلام کردند.
تیلرسون که بعد از پایان سفر به ژاپن دیروز (جمعه) وارد کره جنوبی شده بود با اعتراض مردم این کشور مواجه شد و معترضان نسبت به این سفر و برنامه آمریکا برای استقرار سامانه موشکی «تاد» در خاک کشورشان به شدت واکنش نشان دادند.
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا ،تصاویری در رسانه های کره ای و حتی کشور چین از جمله گلوبال تایمز منتشر شده است که نشان می دهد مردم در پایتخت و برخی نواحی دیگر از جمله منطقه محل استقرار تاد در ۳۰۰ کیلومتری جنوب پایتخت تظاهرات و راهپیمایی کرده اند.
بر اساس این گزارش، تجمع مردم در شهر سئول در مقابل ساختمان های دولتی و در میان تدابیر شدید امنیتی صورت گرفته است و معترضان پلاکارت هایی را در دست گرفته اند که مخالفت آنها را با سفر وزیر خارجه آمریکا و استقرار تاد در کره نشان می دهد.
شرکت کنندگان در این تظاهرات همچنین از وزیر خارجه آمریکا خواستند با لغو برنامه استقرار «تاد» در خاک کشورشان منطقه را به سمت جنگ فراگیر سوق ندهد.
مردم همچنین با سر دادن شعارهایی، از اظهارات تیلرسون در خصوص احتمال درگیری نظامی میان آمریکا و کره جنوبی با کره شمالی نیز ابراز نگرانی کرده و آن را محکوم کردند.
اعتراضات در شرایطی صورت می گیرد که وزیر خارجه آمریکا در کره جنوبی گفت که کشورش برای اقدام نظامی علیه کره شمالی در صورت پیشرفت هایی در سطوح بالاتر در برنامه تسلیحاتی هسته ای آماده است.
ظاهرا مقصود وی، برنامه پرتاب موشک بالستیک قاره پیما از سوی کره شمالی است که خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به تازگی گزارش کرده بود این موشک ها روی سکوی پرتاب قرار گرفته و دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای است.
در چین اما این کشور به شدت از سرسختی جدید آمریکا و اظهارات تیلرسون ابراز نگرانی کرده و بار دیگر خواستار از سرگیری مذاکرات شش جانبه هسته ای شده است.
این مذاکرات از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون به دلیل اختلافات فزاینده و روابط خصمانه آمریکا و کره شمالی برگزار نشده است.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین هم در تازه ترین اظهاراتش در پکن گفت که این مذاکرات پاسخی برای تنش ها است و چین پیشنهاد تعلیق رزمایش سالانه آمریکا و کره جنوبی و توقف پرتاب های موشکی کره شمالی را نیز به صورت همزمان مطرح کرده است.
چین معتقد است که شروع دوباره گفت و گوهای هسته ای، منافع مشترک همه کشورهای ذیربط را تامین می کند.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سفر به شرق آسیا، قرار است امروز (شنبه) وارد چین شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: