کد خبر: ۱۶۶۵۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۷
نتایج نظرسنجی موسسه «ایپسوس موری» که در آستانه شروع مذاکرات برگزیت منتشر شد، نشان می دهد که 51درصد از مردم انگلیس «اطمینان ندارند» که 'ترزا می' نخست وزیر کشورشان قادر باشد، توافق مطلوبی را با اتحادیه اروپا به دست آورد.
 این نظرسنجی که به سفارش 'ایونینگ استاندارد' صورت گرفته و روز جمعه در این روزنامه منتشر شد، همچنین حاکی از آن است که تنها 44 درصد از مردم انگلیس اطمینان دارند که «ترزا می» قادر خواهد بود تا توافق خوبی را با اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت حاصل کند. 
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا ،این نظرسنجی نشان می‌دهد که 60 درصد اسکاتلندی ها نیز بر این باورند که مذاکرات برگزیت بدون حصول توافق مطلوب، شکست خواهد خورد.
در این میان 52 درصد انگلیسی‌ها در قیاس با 35 درصد، بر این باورند که عدم توافق با اتحادیه اروپا، بهتر از رسیدن به یک توافق بد است.
40 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی بر این باورند که خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا تأثیری بر زندگی آن‌ها نخواهد گذاشت. این در حالی است که 37 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفته اند تصور می‌کنند که خروج از اتحادیه اروپا کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش و 18 درصد نیز خلاف این نظر را دارند.
در این نظرسنجی همچنین از شرکت‌کنندگان در رابطه با شروطی که لندن بایستی در مذاکرات برگزیت مورد توجه قرار دهد سؤال شده است.
61 درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، بر اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی و مخالفت با تردد آزاد نیروی کار به کشورشان تأکید کرده‌اند. 43 درصد، خواستار توقف پرداخت پول به بروکسل و مشابه همین میزان، خواستار ادامه دسترسی به بازار مشترک اتحادیه اروپا پس از خروج از اتحادیه اروپا شده‌اند.
نتایج این نظرسنجی که حاکی از ناامیدی مردم انگلیس نسبت به آینده کشورشان خارج از اتحادیه اروپاست در حالی منتشر می‌شود که «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس وعده داده است تا پایان ماه میلادی جاری ماده 50 پیمان لیسبون را که سرآغاز خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا است را فعال سازد.
پس‌ازآن انگلیس 2 سال فرصت خواهد داشت تا در خصوص چگونگی ارتباطش با اتحادیه اروپا به توافق برسد.
«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا اخیرا در سخنانی در نشست پارلمان اروپا در بروکسل نسبت به تبعات منفی ناشی از عدم حصول توافق با انگلیس در جریان مذاکرات برگزیت هشدار داده و گفته بود که این مساله به ضرر همه تمام خواهد شد. 
وی افزود: اتحادیه اروپا خودش را برای آغاز مذاکره با انگلیس آماده می‌سازد. آرزوی ما این است که این روند سازنده و به شکل منظم اجرا شود. 
رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته بود: البته برخی ادعاها شکل تهدید به خود گرفته مبنی بر اینکه عدم حصول توافق برای انگلیس خوب و برای اتحادیه اروپا ناگوار است این در حالی است که عدم حصول توافق به ضرر همه به‌ویژه انگلیس تمام خواهد شد چراکه سبب می‌شود تا شماری از مشکلات حل‌نشده باقی بماند.
توسک اظهار داشت: ما با تهدید مرعوب نمی شویم و من به شما اطمینان می دهم که این شیوه جواب نمی دهد. 
نمایندگان پارلمان انگلیس هفته گذشته با تصویب لایحه برگزیت، گام نهایی را برای واگذار کردن اختیارات کامل به دولت 'ترزا می' جهت فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون و آغاز فرایند مذاکرات رسمی برای خروج از اتحادیه اروپا با بروکسل، برداشتند.
براساس ماده 50 پیمان لیسبون که در دسامبر 2007 میلادی تصویب شد، دولت‌هایی که بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند، باید این ماده را فعال و مطابق آن عمل کنند.
براساس این ماده، دولت متقاضی خروج از اتحادیه اروپا با فعال‌سازی ماده 50، دو سال فرصت خواهد داشت تا چگونگی خروج از اتحادیه، نحوه عقد قرارداد با دیگر کشورهای عضو اتحادیه و شرایط مربوط را از جمله چگونگی دسترسی به بازار مشترک، چگونگی تردد شهروندان کشورها و وضعیت افرادی که در کشورهای دیگر زندگی و کار می‌کنند، تدوین کنند اما دولت‌های 27 کشور دیگر، باید این موارد را به تصویب برسانند.
در مدت این دو سال، دولت انگلیس کماکان متعهد است تعهداتش را به‌عنوان عضو اتحادیه اروپا، اجرا کند.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ژوئن ماه جولای 2016 ( سوم تیرماه 1395) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری