کد خبر: ۱۶۶۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
'تونی بلر' نخست‌وزیر نه ‌چندان محبوب پیشین انگلیس بیان داشت که درصدد بازگشت به صحنه سیاسی انگلیس با ایجاد یک موسسه مطالعاتی با هدف تقویت جریان میانی لیبرال دمکراسی و مبارزه با 'پوپولیسم ترسناک' است .
 وی در گفت‌وگو با گاردین که روز جمعه در تارنمای این روزنامه منتشر شد، اعلام کرد برای پیشبرد اهدافش قرار است یک ‌نهاد مطالعاتی تحت عنوان 'موسسه تغییر جهانی ' پایه‌گذاری کند.
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا ،نخست‌وزیر پیشین انگلیس که به دلیل نقش او در تهاجم به عراق در سال 2003 میلادی همچنان مورد حمله منتقدانش قرار دارد، در این گفت‌وگو بیان داشت که این اقدامش که 'پی‌ریزی یک چارچوب جدید سیاسی در فضای باز در خط میانی عرصه سیاسی است'، به دلیل یک 'نیاز فوری' ناشی از ' تضعیف باور عمومی به دمکراسی در غرب' و نیز مبارزه با 'پوپولیسم ترسناک' صورت می‌گیرد.
وی افزود: موسسه مطالعاتی تغییر جهانی بیش از آنکه یک اتاق فکر باشد، هدفش مسلح کردن سیاستمداران خط مقدم با دیدگاه‌های راهبردی و سیاسی برای بازسازی دیدگاه خط میانی و مبارزه با پوپولیسم ایجاد شده ناشی از شورش فرهنگی و اقتصادی علیه آثار جهانی ‌شدن است.
تونی بلر در همین حال تأکید کرد که او به دنبال ایجاد یک حزب جدید سیاسی در انگلیس یا بازگشت به خط مقدم جبهه سیاسی نیست.
وی گفت: 'یک بی‌تفاوتی نسبت به لیبرال دمکراسی در بخش‌هایی از اروپا در حال شروع شدن است و این مساله بسیار نگران‌کننده است . در حال حاضر یک‌سوم از جوانان در فرانسه می‌گویند که آنها در خصوص اینکه دمکراسی بهترین شکل از دولت است، دارای شک و تردید هستند.'
نخست‌وزیر پیشین انگلیس افزود: 'حتی در آنجایی که پوپولیسم پیروز نشده است همانند هلند، این روند نفوذ پیداکرده است. پوپولیسم به لحاظ هویتی یک دشمن و یک پاسخ نسبت به مشکلات اساسی ناشی از تغییرات سریع، بشمار می‌آید.' 
وی همچنین گفت: 'من تلاش می‌کنم که در بخشی از این بحث سیاسی مشارکت داشته باشم هر چند از همه مشکلات و مسائلی که به همراه دارم، آگاه هستم. '
تونی بلر در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیان داشت: حزب کارگر انگلیس ضرورتاً وظیفه دارد که به هر قیمتی با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کند و این گزینه را باز نگهداری که مردم بریتانیا اجازه یابند که بار دیگر در این خصوص فکر کنند.
وی که از دوم ماه 'می '1997 میلادی تا 27 ژوئن 2007 میلادی نخست‌وزیر انگلیس بود، افزود: نظریه‌پردازان جناح راست در حال حاضر هدایت رویکرد حزب محافظه‌کار در خصوص برگزیت در دست گرفته‌اند و به دنبال آن هستند که بدون رسیدن بریتانیا به هیچ توافق تجاری، اتحادیه اروپا را ترک کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری